کردا از بازی در تئاتر تا نقش آفرینی در سینما

الهام کردا از  بازیگران عرصه تئاتر سینما و تلویزیون است که این روزها به واسطه نقش آفرینی اش در سینمایی به دنیا آمدن   نامش بر سر زبان ها افتاده است . او از سال 1380 فعالیت هنری خود را در تئاتر شروع کرد.و نقش های  او  در این عرصه برای بسیاری از اساتید تئاتر و همچنین تئاتردوستان تأثیرگذار و حیرت انگیز به شمار آمد. نمایش های مطرحی همچون خنکای ختم خاطره، تماشاچی محکوم به اعدام ، آنفلوانزای خوکی و... از جمله نمایش هایی است که کردا در آن خوش درخشید. در ادامه از بیوگرافی الهام کردا بیشتر بخوانید.

الهام کردا

فیلم های الهام کردا

 از فیلم های الهام کردا  می توان به برف روی کاج ،حض نقاشی و ملبورن اشاره کرد .نقش آفرینی کردا در  "برف روی کاج ها" ساخته " پیمان معادی " نقطه عطفی در دوران بازیگری او به شمار می آیدو پس از این فیلم طولی نکشید که کردا  "حوض نقاشی" ساخته مازیار میری را در کارنامه خود ثبت کرد و به سرعت با بازی در "ملبورن" به عنوان پرستار بچه و در کنار نگار جواهریان و پیمان معادی به چهره ای شناخته شده برای تماشاگران حرفه ای بدل شد و در واقع نقش های الهام کردا در این فیلم ها او را به عنوان یک بازیگر حرفه ای مطرح ساخت .

الهام کردا

الهام کردا در جشنواره فجر

فعالیت هنری الهام کردا به  تئاتر و سینما  ختم نمی شود و او در سریال های محدود اما بنام و مطرحی نقش آفرینی کرده است. از جمله سریال های الهام کردا  می توان به مجموعه خانگی "شاهگوش" اشاره کرد هم چنین او به تازگی در مجموعه " نهنگ آبی " حضور اثرگذار و پررنگی داشته است.

تازه ترین کار سینمایی الهام کردا با نام به دنیا آمدن به تازگی روی پرده نقره ای سینما به نمایش درآمده است. الهام کردا در به دنیا آمدن در کنار هدایت هاشمی به ایفای نقش می پردازد. فیلم سینمایی به دنیا آمدن به کارگردانی محسن عبدالوهاب داستان زن و شوهری را روایت می کند که در آستانه میان سالگی برای ادامه مسیر زندگیشان با یکدیگر دچار مشکل می شوند.

الهام کردا

کردا و ستاره پسیانی

زندگی خانم و آقای بازیگر...

سعید چنگیزیان، همسر الهام کردا از بازیگران مشهور سینما و تلویزیون است. آن طور که کردا در مصاحبه های خود گفته است همسرش اولین فردی است که با او درباره نقش هایش صحبت می کند. "اولین نفر همسرم «سعید چنگیزیان» است که در بسیاری از کارها و انتخاب ها وقتی دچار تردید می شوم با او مشورت می کنم و این کار به من کمک زیادی می کند. به جرأت باید بگویم که سعید یکی از بهترین پارتنرهایی بوده که من تا به حال در مقابلش بازی کردم. در نمایش های زیادی خوشبختانه این تجربه را داشته ام." سعید چنگیزیان را این روزها در مجموعه تلویزیون "برادر جان" و در نقش "ستار " می بینیم.

الهام کردا

الهام کردا و همسرش

تمام آرتیست ها باید به استقلال فکری برسند

الهام کردا در یکی از مصاحبه های خود در پاسخ به اینکه چه اقداماتی برای رسیدن به جایگاه مطلوب خود در بازیگری و حفظ آن انجام داده است، اینطور گفته : "یک سری عوامل برای پیشرفت هر انسانی در حرفه خود وجود دارد که خارج از فاکتورهای اولیه بوده و در عین حال به شدت در مسیر حرفه ای تأثیر گذار است. به عنوان یک بازیگر در تئاتر و در سال های اخیر در سینما همیشه تلاش کردم برای خودم اعتبار کسب کنم.

الهام کردا

الهام کردا

در این راه باید از لحاظ اطلاعات بروز باشی، که به صورت مطلق این اتفاق نمی افتد، چون باید مدام در سفر باشی و از طرفی ما کمبود منابع ترجمه شده داریم و از لحاظ زبان هم در سطح مطلوبی نیستیم که از منابع معتبر دنیا استفاده کنیم. طبیعی است که چند قدم از دانش روز بازیگری در دنیا عقب تر هستیم، اما باید تلاش کرد و با مطالعه و تحقیق و تماشای فیلم و تئاتر خود را رساند به سطحی که جهانی است. من این کار را در حد توان انجام می دهم."

الهام کردا

الهام کردا در اکران به دنیا آمدن

کردا با اطمینان از درست و به جا بودن مسیر خود گفته است:  به طور کلی هر چیزی که به ارتقاء دانش و روشنفکری هنرمند کمک کند به کار می آید. روشنفکر از این منظر که به دنبال حواشی و جایگاه کاذب و عکس روی بیلبورد و از این دست مسائل به اصطلاح زرد نباشد و در کنار این مسائل از موضوعات مختلفی مانند تاریخ و ادبیات جهان بینی خاص خود را داشته باشد. این مربوط به تمام آرتیست ها می شود که در نهایت به استقلال فکری برسند و در یک مورد خاص نظر خودشان را داشته باشند. این امتیاز با یک سفر، کتاب و یا هر طریق دیگری هم به دست می آید و در کنار این ها اگر شخص با هوش خود کاربرد صحیح این دانش و اطلاعات را بداند نتیجه بهتری به دست می آید."

الهام کردا

الهام کردا در صحنه تئاتر

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید