امیرعلی دانایی متولد ۲۴ دی ۱۳۵۹ در تهران است. وی فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است، در تانما با بیوگرافی امیرعلی دانایی بیشتر آشنا شوید.

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در نوجوانی

زندگینامه امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در یک خانواده تحصیل کرده متولد و زندگی کرده است .پدرش پزشک متخصص و عاشق فوتبال بود و همین علاقه به پسرش امیر علی هم رسید و او از نوجوانی وارد فوتبال شد و زیر نظر پرویز ابوطالب به رده باشگاهی رسید.از نوجوانی تا ۲۳ سالگی فوتبالیست حرفه ای و شاگرد آقای پرویز ابوطالب بوده و یک دوره تیم ملی نوجوانان و یک دوره تیم ملی جوانان دعوت شده است. و همینطور بازیکن تیم امید استقلال بوده و با خیلی از بازیکنانی که الان دارند در این تیم بازی می کنند در آن تیم هم بازی بوده متاسفانه آسیب دیدگی زانو برایش پیش آمد و منجر به این شد که دیگر فوتبال بازی نکند.

بعد از اینکه فوتبال را کنار گذاشت به فرانسه رفت چون خانواده پدری اش پاریس هستند رفت که بماند و حتی در این فکر بود که بعد به آمریکا برود ۴ ماه در پاریس بود و بزرگترین تحول زندگی اش آنجا اتفاق افتاد.او می گوید: آنجا احساس کردم که این کار من یک جور فرار کردن است. شب ها شروع به نوشتن کردم. هنوز هم آن نوشته ها را دارم. می نوشتم و در آن نوشته ها با خدای خودم حرف می زدم. بر اساس توانایی هایی که داشتم یکسری اهداف در ذهنم شکل گرفت.

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در مدلینگ

امیرعلی دانایی در مدلینگ

یک روز بعد از بازگشت به ایران و تموم کردن دانشگاه، سر خیابان گاندی چشمش به بیلبورد «ایکات» افتاد،او می گوید: همان لحظه به خودم گفتم من می روم روی این بیلبورد همان موقع به آرایشگاه رفتم و گفتم موهایم را کوتاه کن.کمتر از ۴ ماه بعد من روی بیلبورد «ایکات» بودم.

او در سال 1378 وقتی 19 ساله بود با برند کاسیو مدل شدن را تجربه کرد و بصورت جدی از سال 82 به عنوان مدل اختصاصی برند لباس ایکات سر زبان ها افتاد.

بعد از 3 سال در برند ایکات، امیرعلی از سال 89 تا 91 برند مسواک رویال شد و در دوسال با 120 بیلبورد در سراسر ایران دیده شد و تا به امروز رکورد بیشتر بیلیورد در تاریخ تبلیغات را در دست دارد.

امیرعلی دانایی در بازیگری

در سال 1385 با معرفی محمدرضا شریفی نیا به داریوش مهرجوریی قرار بود بازیگر فیلم سنتوری شود اما بخاطر کاراکتر معتاد و عدم توانایی اش، بهرام رادان این نقش را گرفت.چندماه بعد شریفی نیا او را به کارگردان سید ضیاء الدین دری معرفی کرد و اینبار امیر علی برای نقش اول سریال کلاه پهلوی انتخاب شد، این سریال سال 91 پخش شد.

امیر علی همزمان با بازی در سریال کلاه پهلوی که 6 سال طول کشید در سال 89 با فیلم 3 درجه تب وارد سینما شد و سپس حضور در تئاتر را نیز تجربه کرد.

امیرعلی دانایی

زندگینامه امیرعلی دانایی

ازدواج امیرعلی دانایی

با وجود اینکه تا به حال عکس های مختلفی از همسر امیرعلی دانایی منتشر شده اما هنوز ازدواج نکرده و مجرد است، می گوید هنوز آمادگی مسئولیت پذیری را ندارد.

آثار امیرعلی دانایی

سینما

 • ١٣٩٧ بی وزنی (مهدی فردقادری)
 • ١٣٩۵ انزوا (مرتضی علی و عباس میرزایی)
 • ١٣٩۵ آپاندیس (حسین نمازی)
 • ١٣٩٣ این سیب هم برای تو ( سیروس الوند )
 • ١٣٩٢ آذر، شهدخت، پرویز و دیگران (بهروز افخمی)
 • ١٣٩٢ا اشباح (داریوش مهرجویی)
 • ١٣٨٩۳ درجه تب (حمیدرضا صلاحمند)

تلویزیون

 • ١٣٩١ کلاه پهلوی (سید ضیاءالدین دری)

نمایش خانگی

 • ١٣٩٧ خواب زده (سیروس مقدم)

تئاتر

 • ١٣٩٧ شیروانی داغ ( ایوب آقاخانی )
 • ١٣٩٢ نام همه مصلوبان عیسی است (ایوب آقاخانی)
 • ١٣٩١ رویاهای رام نشده (ایوب آقاخانی)

اینستاگرام امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی هنرمند فعال در شبکه اجتماعی است و آدرس اینستاگرامش amiralidanaei می باشد.

تصاویر امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در دورهمی

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در برنامه ستاره ساز

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی و مرحوم مادرش

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی و مادرش

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در انزوا

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در سه درجه تب

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در بی وزنی

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در کنار همکارانش

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی و رامبد جوان

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی و پژمان بازغی

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در سریال خواب زده

امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی در کلاه پهلوی

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید