بیوگرافی تام کروز

توماس «تام» کروز ماپوتر چهارم که با نام تام کروز شناخته می شود در ۳ جولای ۱۹۶۲ در سیراکیوس، نیویورک، در خانواده مری و توماس ماپوتر به دنیا آمد.. نام کامل وی توماس کروز ماپوتر چهارم Thomas Cruise Mapother IV است.

پدرش مهندس برق اهل لوییویل، کنتاکی و مادرش آموزگار بود.خانواده آن ها در اصل ریشه ای آلمانی، انگلیسی و ولزی دارند. تام دارای سه خواهر به نام های «ماریان»، «لی آن» و «کاس» است. لی آن کار تبلیغات تام کروز را بر عهده دارد.

تام کروز

زندگی نامه تام کروز

زندگی آن ها در مکان ثابتی نبود و خانواده آن ها به شهرهای گوناگونی مهاجرت کردند. بنابر گفته تام کروز، وی تا به پایان رساندن دوره دبیرستان، در پانزده مدرسه مختلف درس خواند.در دوازده سالگی تام، والدینش از هم جدا شدند. او و خواهرش تحت سرپرستی مادرشان قرار گرفتند و در سال های بعد در شهرهای گوناگونی ساکن شدند.

تام کروز

تصاویر تام کروز

کروز هم همانند مادر و سه خواهرش به اختلال خواندن دچار بود و به همین دلیل در تحصیل چندان موفق نشد. به همین دلیل او به ورزش رو آورد، در کشتی کج حرفه ای فعالیت کرد تا اینکه آسیب زانو باعث شد در دبیرستان این ورزش را کنار بگذارد.

کروز در سن ۱۴ سالگی در فرقه فرانسیسکویی شرکت کرد تا کشیش شود اما یک سال بعد آن را رها کرد. زمانی که ۱۶ ساله بود معلمش او را تشویق کرد تا در موزیکال دبیرستانی Guys and Dolls شرکت کند. او پس از اجرای نقش اصلی ناتان دترویت متوجه شد که به صحنه علاقه دارد و حرفه اش را آغاز کرد.

تام کروز

نوجوانی تام کروز

زندگی خصوصی

تام کروز در سال ۱۹۸۷ با میمی راجرز هنرپیشه آمریکایی ازدواج کرد. میمی باعث آشنایی او با آئین ساینتولوژی شد. این زوج در ۴ فوریه سال ۱۹۹۰ از هم جدا شدند.

تام کروز

تام کروز و میمی راجرز

کروز در همان سال به هنگام بازی در فیلم «روزهای تندر » با نیکول کیدمن هنرپیشه استرالیایی آشنا شد و مدتی بعد با وی ازدواج کرد. کیدمن در باره ازدواجش چنین تصریح کرد: «ازدواج در آن سن کم به من قدرت نبخشید بلکه مثل یک محافظ برای من عمل می کرد. من با عشق ازدواج کردم ولی در عین حال ازدواج با مردی فوق العاده قدرتمند مرا برابر آزار جنسی محافظت می کرد.»

کیدمن در ارتباط با رسوایی های پی در پی آزار جنسی در هالیوود گفت: «بی شک من هم زمان هایی این تجربه را داشتم هر چند که خیلی کم پیش آمد. اما درباره آن ها در رسانه ها نخواهم نوشت.»

این زوج سرشناس، جذاب و محبوب، تا سال ها از سرشناس ترین زوج های هالیوود به شمار می آمدند. آن ها دو کودک را به فرزندخواندگی پذیرفتند.

تام کروز

ایزابلا و کونور فرزندان تام کروز و نیکول کیدمن

تام کروز

فرزندان تام کروز و نیکول کیدمن

در سال ۲۰۰۱ در حالی که نیکول سه ماهه باردار بود از یکدیگر جدا شدند که موجب شد نیکول کودک مذکور را سقط کند. برخی معتقدند دلیل جدایی وی از نیکول ناتوانی نیکول کیدمن در بچه دار شدن به دلیل حاملگی خارج رحمی بوده است. که نادرست بود. اما در حقیقت به خاطر دخالت های کلیسای ساینتولوژی و شخص رهبر آن دیوید میسکوج بوده است.

تام کروز

تام کروز و نیکول کیدمن

سپس کروز تا سال ۲۰۰۴ با پنه لوپه کروز هنرپیشه اسپانیایی ارتباط داشت.

تام کروز

تام کروز و پنه لوپه کروز

از اواخر سال ۲۰۰۴ تا ژانویه ۲۰۰۵ با هنرپیشه ایرانی-بریتانیایی نازنین بنیادی رابطه داشت که به دلیل بداخلاقی های تام کروز پایان یافت.

در سال ۲۰۰۵ با کیتی هولمز هنرپیشه آمریکایی آشنا شد و مدتی بعد بر فراز برج ایفل به وی پیشنهاد ازدواج داد. مراسم عروسی آن ها در ۱۸ نوامبر ۲۰۰۶ در براچیانو ایتالیا برگزار شد. این زوج هنری به اختصار با عنوان «تام کت» نیز شناخته می شوند. پیش از آن در ماه آوریل همان سال نخستین فرزند آن ها به دنیا آمد که نام «سوری» (به معنای شاهزاده در زبان عبری و رز قرمز در زبان پارسی) را برای وی برگزیدند. سوری نخستین فرزند تنی تام و کِیتی است و سومین فرزند تام کروز به حساب می آید.

تام کروز

تام تام کروز و کیتی هولمز از همسران تام کروز

در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۲ و پس از پنج سال زندگی مشترک اعلام شد که هلمز روند قانونی طلاق از تام کروز را در نیویورک آغاز کرده است. وکلای این زوج تا ژوئیه ۲۰۱۲ به توافق رسیدند. هلمز و کروز توافق کرده اند که سوری نزد مادرش زندگی کند.

زندگی هنری

نخستین بازی جدی وی، تنها یک سال پس از به پایان بردن دوره دبیرستان، در فیلم «عشق بی پایان» به سال ۱۹۸۱ اتفاق افتاد. تا سال ۱۹۸۶ در چندین فیلم بازی کرد که چندان شهرتی برایش نداشت. اما در این سال وی به عنوان هنرپیشه اصلی فیلم تاپ گان برگزیده شد. داستان این فیلم حادثه ای در مورد آموزش خلبان جنگنده هواپیمای جنگنده در نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا بود. این فیلم پرفروش ترین فیلم سال آمریکا شد و برای تام کروز شهرت فراوانی به همراه آورد.

تام کروز

ماموریت غیر ممکن از آثار تام کروز

در سال های بعد، حضور تام کروز در فیلم های پرآوازه، نمایان تر شد. در سال ۱۹۸۸ به همراه داستین هافمن در فیلم مرد بارانی شرکت کرد که این فیلم نامزده هشت جایزه اسکار شد. اما وی یک سال بعد توانست نخستین بار نامزد جایزه اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول مرد برای بازی در فیلم «متولد چهارم ژوئیه» شود. در همین سال در فیلم «روزهای تندر» بازی کرد. تام کروز در سال ۱۹۹۶ به عنوان تهیه کننده و هنرپیشه نقش اول در فیلم مأموریت غیرممکن (۱۹۹۶) حاضر شد که با اقبال فراوان مواجه شد. چشمان کاملاً بسته به کارگردانی استنلی کوبریک با حضور تام کروز و نیکول کیدمن در نقش یک زوج ثروتمند نقطه درخشان دیگری در آثار هنری تام کروز به حساب می آید. قسمت دوم فیلم مأموریت غیرممکن در سال ۲۰۰۰ اکران شد و سومین فیلم پرفروش سال شد.

تام کروز

تام کروز در ماموریت غیر ممکن

تام کروز در سال ۲۰۰۲ در فیلم گزارش اقلیت ساخته استیون اسپیلبرگ بازی کرد. دو سال بعد فیلم وثیقه یا «کلترال» از وی به نمایش درآمد که جوایز متعددی به همراه داشت. یک سال بعد در فیلم پرفروش جنگ دنیاها باز هم به کارگردانی استیون اسپیلبرگ نقش آفرینی کرد. سومین بخش از فیلم مأموریت غیرممکن در سال ۲۰۰۶ به روی پرده رفت که همانند دو قسمت قبلی فروش بالایی داشت. وی در سال ۲۰۰۷ در فیلم شیرها برای بره ها بازی کرد.

تام کروز

تام کروز در مومیایی

علاوه بر هنرپیشگی، تام کروز از سال ۱۹۹۶ به عنوان تهیه کننده در تعدادی از فیلم های سینمایی مانند مأموریت غیرممکن مشارکت کرده است. وی از سال ۲۰۰۶ با پائولا واگنر صاحب شرکت فیلمسازی یونایتد آرتیستز همراه شد.

شهرت و محبوبیت تام کروز باعث شده تا همواره در فهرست هنرپیشگان برگزیده در مجلات گوناگون بدرخشد. وی در سال ۱۹۹۷ از سوی مجله فیلم امپایر به عنوان یکی از پنج هنرپیشه برتر تاریخ سینما برگزیده شد. دو سال قبل همین مجله وی را در فهرست یکصد هنرپیشه جذاب برتر سینما جای داده بود.

در سال های ۱۹۹۰، ۱۹۹۱ و ۱۹۹۷ در فهرست پنجاه انسان زیبای هفته نامه پیپل قرار گرفت. در سال ۲۰۰۶ از سوی مجله فوربز برترین چهره سرشناس سال شناخته شد. در همان سال از سوی مجله پرمیر چهاردهمین چهره سرشناس قدرتمند جهان لقب گرفت.

از جوایز تام کروز می توان به دریافت گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد کمدی یا موزیکال برای بازی در جری مگوایر اشاره کرد.

تام کروز

تام کروز

حواشی ماجرای ساینتولوژی؛ اهرم فشار تام کروز در روابطش

آشنایی و ازدواج تام کروز با میمی راجرز باعث آشنایی او با آئین مذهبی ساینتولوژی شد. از آن هنگام تام کروز تخم طلایی کلیسای ساینتولوژی شد. دیوید میسکویج و تام کروز هنگام فیلمبرداری فیلم روزهای تندر دوستان صمیمی بودند. میسکویج همراه تام کروز با چتر نجات پایین پریده و به طور مستمر او را همراهی می کرد.

در هنگام فیلم برداری همین فیلم روزهای تندر، کروز با نیکول کیدمن آشنا شد. این آشنایی به ازدواج آن دو انجامید. اما کلیسای ساینتولوژی از این ازدواج خشنود نبود. زیرا پدر نیکول کیدمن یک روان شناس پرآوازه بود و کیدمن رابطه خوبی با پدر خود داشت. بنابرین برای کلیسای ساینتولوژی، مشکل بالقوه به حساب می آمد.

تام کروز

دیوید میسکویج از رهبران کلیسایی ساینتولوژی

از سوی دیگر بزرگ ترین مایه رنجش نیکول کیدمن دیده شدن تام کروز شبیه دیوید میسکویج بود. تام کروز بنابر درخواست نیکول از کلیسا جدا شد و بین سال های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ از کنشگری برای کلیسای ساینتولوژی دست کشید. در هنگام فیلم برداری فیلم چشمان کاملاً بسته کروز و کیدمن یک سال در انگلستان زندگی کردند. میسکویج از این به خشم می آند که کروز اصلاً با او تماس نمی گرفت؛ بنابراین همه تلاش خود برای بازگرداندن کروز به کار گرفت. مایک ریندر مسئول جلسه های بازرسی از تام کروز شد و در عرض ۳ سال ده ها جلسه اعتراف با تام کروز برگزار کرد. از سوی دیگر با استخدام یک کارآگاه خصوصی زندگی نیکول کیدمن را زیر نظر گرفت و حتی در خانه کیدمن دستگاه شنود جاسازی کرد. سپس نوارهای ضبط شده به دست میسکویج می رسیدند. با دادن بخش هایی از این نوارها به کروز، او را به کیدمن بدبین می کردند.

تام کروز

تام کروز

در گام بعدی، کلیسا تلاش کرد تا بچه های تحت سرپرستی را علیه مادرخوانده شان گرداند و کروز بتواند سرپرستی آن ها را بدست آورد. مأموران کلیسا نیکول کیدمن را در چشم بچه هایش فردی سرکوب گر و مخالف کلیسا نشان می دادند. خود دیوید میسکویج در شعله ور کردن هراس و همزمان غرور کروز [و دیگر انسان ها] مؤثر بود. در اوایل سال ۲۰۰۱ در نتیجه این تلاش ها تام کروز از کیدمن جدا شد.

کروز منفعت زیادی برای کلیسا داشت. او مردم بیشتری را جذب کلیسا کرده و قدرت بیشتری برای کلیسای ساینتولوژی و دیوید میسکویج فراهم می کرد. در سال ۲۰۰۴ بخاطر توسعه کلیسا، دیوید میسکویج به تام کروز مدال آزادی شجاعت داد و یک فیلم ۳۵ دقیقه ای از او ساخته شد که او را سفیر ساینتولوژی در جهان نشان می داد. کروز در این فیلم شخصی متکبر و غیرقابل انتقاد بوده که همزمان مانند یک دیوانه پارانویا رفتار می کند.

تام کروز

دیوید مسیکویچ و تام کروز

کروز از عضویت خود و نیروی کار رایگان اعضای سازمان دریانوردی کاملاً سود می برد. کلیسای ساینتولوژی هر گونه خانه، خودرو، موتورسیکلت ، هواپیمای شخصی، و تجهیزات صوتی تصویری را برای تام کروز فراهم می کرد.

هنگامی که تام کروز برای گشایش یک کلیسای جدید در مادرید اسپانیا بود به داشتن یک دوست دختر شکایت می کرد. کلیسا نیز نازنین بنیادی هنرپیشه ایرانی-بریتانیایی را برای او انتخاب کرد.

در اواخر سال ۲۰۰۴ آن ها زندگی با یکدیگر را آغاز کردند. در آغاز تام کروز بسیار رمانتیک بود. اما در مدت کوتاهی، بسیار خشن و بداخلاق شد. هنگامی که دیوید میسکویج به مهمانی آن ها رفت نازنین بیمار بود و به حضور مسکویج توجهی نشان نداد. اینکار موجب خشم مسیکویج شد. روز پس از آن کروز با مشت بر میز کوبیده و نازنین را متهم به توهین به رهبر کلیسا کرد. دو هفته بعد در ژانویه ۲۰۰۵ به نازنین اطلاع دادند که رابطه اش با تام کروز تمام شده است. اعضای ساینتولوژی به خانه بنیادی رفته و همه تصاویر مشترک و نامه های او با کروز را با خود بردند. هنگامی که بنیادی از بدرفتاری میسکویج و کروز با دوست ساینتولوژیست خود درد دل کرد او این مسئله را فوراً گزارش داد. برای مجازات، بنیادی را به شستن دستشویی ها با مسواک مجبور کردند. کلیسای ساینتولوژی بنیادی را مجبور به امضای پیمان نامه عدم افشا کرد. خودِ کلیسا و وکیل تام کروز این موضوع را رد می کنند. اما پل هگیس این موضوع را تأیید کرد.

تام کروز

تام کروز و دیوید میسکویچ

دیوید میسکویج ادعا می کند که هیچگاه در زندگی کروز دخالت نکرده و هرگز برای او دنبال دوست دختر نبوده است

کیتی هلمز و تام کروز نخستین بار در آویل ۲۰۰۵ با یکدیگر دیدار کردند. مدت کوتاهی پس از این دیدار کیتی هلمز مذهب مسیحیت کاتولیک را رها کرد و به مطالعه ساینتولوژی پرداخت. گفته های بسیاری وجود دارد بر اینکه کلیسای ساینتولوژی ترتیب دهنده ازدواج تام کروز و کیتی هلمز بوده است. در مراسم عروسی آن ها دیوید میسکویج ساقدوش داماد بوده است. مراسم عروسی آن ها توسط کلیسای ساینتولوژی برگزار شد. پس از طلاق آن دو، کیتی هلمز به دوستان خود گفته بود که می ترسیده تام کروزه به خاطر تأثیر کلیسای ساینتولوژی، دخترشان «سوری» را از او بِرُباید (سرپرستی سوری به کیتی هلمز واگذار شد). پس از طلاق از تام کروز، کیتی ساینتولوژی را رها کرده و به مذهب مسیحیت کاتولیک بازگشت

در سال ۲۰۰۸ انتشار کتاب «زندگینامه تام کروز» نوشته اندرو مارتون که در آن به روابط غیراخلاقی تام کروز اشاره شده و وی را انسانی ناپایبند به مذهب و لاابالی نشان می دهد، واکنش خشمگینانه کلیسای ساینتولوژی آمریکا را به دنبال داشت.

تام کروز

تام کروز و دیویدمیسکویچ

فیلمشناسی

 • عشق بی پایان (۱۹۸۱)
 • شیپور خاموشی (۱۹۸۱)
 • بیگانگان (۱۹۸۳)
 • از دست دادن آن (۱۹۸۳)
 • تجارت پرمخاطره (۱۹۸۳)
 • تمام حرکات درست (۱۹۸۳)
 • افسانه (۱۹۸۵)
 • تاپ گان (۱۹۸۶)
 • رنگ پول (۱۹۸۶)
 • کوکتل (۱۹۸۸)
 • مرد بارانی (۱۹۸۸)
 • متولد چهارم ژوئیه (۱۹۸۹)
 • روزهای تندر (۱۹۹۰)
 • دور و دورتر (۱۹۹۲)
 • چند آدم خوب (۱۹۹۲)
 • شرکت (۱۹۹۳)
 • مصاحبه با خون آشام (۱۹۹۴)
 • مأموریت غیرممکن (۱۹۹۶)
 • جری مگوایر (۱۹۹۶)
 • چشمان کاملاً بسته (۱۹۹۹)
 • ماگنولیا (۱۹۹۹)
 • مأموریت غیرممکن ۲ (۲۰۰۰)
 • آسمان وانیلی (۲۰۰۱)
 • گزارش اقلیت (۲۰۰۱)
 • آخرین سامورایی (۲۰۰۳)
 • وثیقه (۲۰۰۴)
 • جنگ دنیاها (۲۰۰۵)
 • مأموریت غیرممکن ۳ (۲۰۰۶)
 • شیرها برای بره ها (۲۰۰۷)
 • والکیری (۲۰۰۸)
 • تندر استوایی (۲۰۰۸)
 • شوالیه و روز (۲۰۱۰)
 • مأموریت غیرممکن ۴ (۲۰۱۲)
 • جک ریچر (۲۰۱۲)
 • دوران راک (۲۰۱۲)
 • فراموشی (۲۰۱۳)
 • لبهٔ فردا (۲۰۱۴)
 • مأموریت غیرممکن ۵ (۲۰۱۵)
 • جک ریچر ۲ (۲۰۱۶)
 • مومیایی (۲۰۱۷)
 • ساخت آمریکا (۲۰۱۷)
 • مأموریت غیرممکن ۶ (۲۰۱۸)
 • تاپ گان۲: تک رو (۲۰۲۰)

جوایز

 • ۱۹۹۰-نامزد اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول مرد برای بازی درمتولد چهارم ژوئیه
 • ۱۹۹۰-برندهٔ گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد درام برای بازی در متولد چهارم ژوئیه
 • ۱۹۹۳-نامزد گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد درام برای بازی در چند آدم خوب
 • ۱۹۹۷-نامزد اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول مرد برای بازی در جری مگوایر
 • ۱۹۹۷-برندهٔ گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد کمدی یا موزیکال برای بازی در جری مگوایر
 • ۲۰۰۰-نامزد اسکار بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد برای بازی در ماگنولیا
 • ۲۰۰۰-برندهٔ گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد برای بازی در ماگنولیا
 • ۲۰۰۴-نامزد گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد درام برای بازی در آخرین سامورایی
 • ۲۰۰۹-نامزد گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد برای بازی در تندر استوایی

اینستاگرام تام کروز

اینستاگرام تام کروز با نام کاربری tomcruise فعال است.

تصاویر تام کروز

تام کروز

تام کروز و فرزندش سوری

تام کروز

تام کروز

تام کروز

تصاویر اینستاگرام تام کروز

تام کروز

تصاویر جدید تام کروز

تام کروز

تصاویر تام کروز

تام کروز

تام کروز

تام کروز

تام کروز

تام کروز

تصاویر تام کروز

تام کروز

تام کروز

تام کروز

تام کروز

تام کروز

نمایی از فیلم با ابزی تام کروز

تام کروز

تام کروز در ماموریت غیر ممکن

تام کروز

تام کروز در پشت صحنه

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید