رضا عطاران (زاده‌ی ۲۰ اردیبهشت ۱۳۴۷ در مشهد) بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، خواننده و تدوین‌گر ایرانی است. رضا عطاران از پدر و مادری گنابادی در بخش کاخک در محله فلکه ضد مشهد به دنیا آمد، پدرش ذبیح‌الله نام دارد و مادرش چند ماه پس از تولد رضا سال 1347 در زلزله کاخک فوت کرده است. همسر دوم پدرش هم فوت شده و پدرش برای بار سوم ازدواج کرده‌است.

فرزند سوم خانواده است. او دو خواهر بزرگتر و یک برادر کوچکتر (ناتنی) از خود دارد او در رشته‌ی اقتصاد دیپلم خود را دریافت کرد و برای ادامه‌ی تحصیل به دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت. با این حال پس از مدتی تحصیل را رها کرد و به سینما روی آورد. خانواده‌ی رضا عطاران و همینطور خودش حاشیه گریز اند و از حواشی و دنیای پشت پرده‌ی سینما فاصله می‌گیرند در ادامه از بیوگرافی رضا عطاران و سبک زندگی اش بیشتر بخوانید.

 

رضا عطاران

خانواده رضا عطاران

خانواده‌‌ی رضا عطاران

ازدواج و زندگی شخصی رضا عطاران: 

زندگی شخصی رضا عطاران بدون حاشیه و ظاهر سازی‌ است. فریده فرامرزی همسر رضا عطاران در سال ۱۳۷۳ برای بازی در فیلم صندلی خالی نامزد سیمرغ بلورین نقش مکمل زن جشنواره فجر شده بود. این دو شرط کردند هیچ موقع بچه دار نشوند و تا کنون بچه‌دار نشدند. رضا عطاران در این خصوص می‌‌‌گوید: « اگر قرار را بر بودن یا نبودن [بچه] بگذارید به نظرم نبودن بهتر است. از ابتدا هم با همسرم هم‌عقیده بودیم و پیش از ازدواج هم به‌صورت جدی بر فرزنددار نشدن توافق کردیم » او در ادامه اضافه می‌کند: « من بچه خیلی دوست دارم و وقتی بچه های مردم را می بینم حسودی ام میشود که اینقدر دوست داشتنی، باحال و زیباترین موجودات روی زمین هستند. اما نبودن بهتر از بودن است. شما وقتی هستید درگیر مسائل و اختلافات می شوید. وقتی نباشید خب دیگر نیستید.»

رضا عطاران

رضا عطاران و همسرش فریده

رضا عطاران را بیشتر بشناسید

عطاران در نشست فیلم سینمایی طبقه حساس در جشنواره فیلم فجر عنوان کرده بود : « من برای خندان مردم حاضرم شلوارم را نیز پایین بکشم!!» این کلام از بی‌اخلاقی ناشی نمی‌شود، بلکه نشان دهنده‌ی علاقه‌ی عطاران به شاد کردن مردم است که الحق تا کنون موفق بوده.

سیگاری است و فقط سیگار بهمن میکشد البته به سلامتی خود اهمیت میدهد و مدتی است مانند همسر خود گیاهخواری را شروع کرده است.

نقاش و خطاط بسیار ماهری است و گهگاهی مجسمه سازی هم می کند به فوتبال علاقه عجیبی دارد و جز افرادی بود که فوتبال هنرمندان را پایه گذاری کرد.

به کلاه علاقه‌ی بسیاری دارد و در این زمینه می‌گوید: « تا جایی که یادم می آید کلاه را همیشه داشتم حتی زمانی که ساعت خوش کار می کردیم، به کلاه علاقه داشتم تا اینکه کچلی ام بیشتر و علاقه منم به کلاه بیشتر شد» آدمی نیست که بخواهد برای زندگی‌اش برنامه ریزی کند چون زندگی کردن و خوش گذراندن در حال را به هر چیزی ترجیح می‌دهد. از هیچ‌کس مشاوره نمی‌گیرد و به همه مشاوره می‌دهد.

رضا عطاران

رضا عطاران در جشن حافظ

او پول سازترین بازیگر سینماست اما جالب است که بدانید  هرگز اسیر پول و مادیات نبوده و نیست و در واقع به سینما و این حرفه به چشم كاسبی نگاه نمی‌كند و معمولا كارهایش را خیلی دلی انجام می‌دهد. او حتی در این حرفه دنبال شهرت نیست چراكه می‌داند فقط به دنبال شهرت بودن، باعث از بین رفتن یك بازیگر می‌شود اما او دوست دارد برای مردم كار كند و همین باعث شده كه هرگز اسیر پول و شهرت نشود.

او بین مردم زندگی می‌كند، با مردم ارتباط برقرار می‌كند و به مردم عشق می‌ورزد. او حتی ماشین ندارد و با وسایل نقلیه عمومی تردد می‌كند و همین باعث می‌شود كه بین مردم باشد و حتی از مردم نقش‌ها و كارهایش را الهام بگیرد كه این بازهم به هوش سرشار او برمی‌گردد. او از جمعیت و از مردم فراری نیست و عینك دودی نمی‌زند كه در خیابان كسی او را نشناسد. همین ریزه‌كاری‌ها را در نوع كارها و نوع نگاهش به سینما نیز انجام می‌دهد.

رضا عطاران

رضا عطاران در کنار لورل و هاردی

عطاران آدمی است كه برای مردم نقش بازی نمی‌كند و هرجا كه باشد، خود و شخصیت واقعی‌اش را نشان می‌دهد. وقتی قرار باشد قاطع باشد، قاطع است و وقتی قرار است پای نقش‌هایش بایستد، حتما می‌ایستد و این شخصیت واقعی اوست.

عطاران در فعالیت‌های خیریه نیز شرکت می‌کند و به بازدید از مؤسسه‌های خیریه می‌پردازد.

رضا عطاران

رضا عطاران در نمایی از فیلم

نظر کاهانی درباره‌ی رضا عطاران

من تاكنون سه‌بار با رضا عطاران همكاری كرده‌ام و از كار كردن با او خسته نمی‌شوم. رضا جدا از اینكه بازیگر خوبی است، شخصیتی بزرگوار و دوست‌داشتنی دارد. با او می‌شود فیلم‌های زیادی كار كرد و از کار لذت برد. در واقع رضا عطاران یك انسان واقعی و نازنین است كه همكاری با او برایم لذت‌بخش است. رضا عطاران از من خواسته بود كه این موضوع را مطرح نكنم كه چرا نام او در «استراحت مطلق» به عنوان نفر سوم درج شده است و می‌دانم برای خیلی‌ها این پرسش به وجود آمده است. . . اما اصرار خودش بود كه این‌گونه باشد.

رضا عطاران

رضا عطاران در نهنگ عنبر

در ابتدا فكر كردم شوخی می‌كند. اما دیدم واقعا اصرار دارد. می‌گفت: «من نقش اول فیلم نیستم!» درحالی که در جامعه و سینمای ما كه همه می‌خواهند به هر طریقی دیده شوند، این اتفاق خیلی عجیب است. خود من تا به حال چنین چیزی ندیده بودم. رضا عطاران بی‌خودی مهم نیست و تمام رفتارش آموزنده است. پس وظیفه دارم كار ارزشمند او را بیان كنم؛ حتی اگر خودش دوست نداشته باشد.

رضا عطاران

رضا عطاران 

آغاز فعالیت رضا عطاران

آغاز فعالیت عطاران به‌عنوان بازیگر در تئاتر حسن حامد در دهه‌ی ۱۳۶۰ صورت گرفت و این همکاری تا سال ۱۳۷۱ ادامه داشت. اولین حضور عطاران در تلویزیون در مجموعه بیداران در سال ۱۳۶۹ به کارگردانی اصغر عبداللهی آغاز شد، اما پیشرفت بازیگری او به همکاری با مهران مدیری در دو مجموعه پرواز ۵۷ و ساعت خوش مربوط می‌شود. عطاران نخستین کارگردانی خود را در برنامهٔ سیب خنده که برای گروه سنی کودک و نوجوان ساخته بود تجربه کرد. او در سال ۱۳۸۱ در کلاه‌قرمزی و سروناز حضور پیدا کرد و در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ در دو سریال موفق خانه‌به‌دوش و متهم گریخت کارگردانی و بازیگری را تجربه کرد. در سال ۱۳۸۶ با بازی در فیلم خروس جنگی، مورد توجه قرار گرفت. سپس در سال ۱۳۸۸ در فیلم نیش زنبور بازی کرد. این فیلم در مجموع ۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان فروش داشت.

رضا عطاران

رضا عطاران و رضا کیانیان

او در سال ۱۳۸۹ در ورود آقایان ممنوع به ایفای نقش پرداخت. این فیلم سال ۱۳۹۰ نمایش داده شد. کارگردانی و بازیگری عطاران در فیلم خوابم می‌آد در سال ۱۳۹۰ موجب شد او برنده‌ی سیمرغ بلورین بهترین کارگردان بخش نگاه نو شد. عطاران سال ۱۳۹۲ در فیلم طبقه‌ی  هساث بازیگری کرد. او برای این بازی برنده‌ی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در سی و دومین جشنواره فیلم فجر شد.

 به‌دلیل موفقیت‌های هنری که با بازی در فیلم‌های طبقه‌ی هساث، رد کارپت و کلاشینکف کسب کرد، با سودآوری ۱٬۶ میلیارد تومان،  سودآورترین بازیگر سینمای ایران در سال ۱۳۹۳ لقب گرفت.

رضا عطاران

رضا عطاران در جشنواره فیلم فجر

رضا عطاران در سال ۱۳۹۳ در فیلم نهنگ عنبر به کارگردانی سامان مقدم به ایفای نقش پرداخت. او سال ۱۳۹۵ در دنباله‌ی فیلم نهنگ عنبر در نهنگ عنبر ۲: سلکشن رؤیا بازی کرد. این فیلم ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ در سینماهای ایران به نمایش درآمد و در مجموع بیش از ۲۰ میلیارد تومان فروش داشت. او در سال ۱۳۹۶ در فیلم هزارپا بازی کرد. این فیلم با فروش بیش از ۳۰ میلیارد تومان در گیشه، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است.

فروشنده اصغر فرهادی و رضا عطاران

عطاران در گفت‌و‌گویی که به همراه ویشکا آسایش با ماهنامه «دیار» انجام داده از داستان ساخته شدن فیلم «دراکولا» می‌گوید، او در جالب ترین بخش این گفت و‌گو به پیشنهاد اصغر فرهادی برای بازی در «فروشنده» هم اشاره می کندشاید مهم ترین بخش این مصاحبه ، صحبت رضا عطاران در مورد پیشنهاد همکاری با اصغر فرهادی در فیلم «فروشنده» باشد. رضا عطاران که در فیلم «رد کارپت» شوخی های بامزه‌ای را با اصغر فرهادی کرده بود، در باره پیشنهادی که اصغر فرهادی برای بازی در «فروشنده» به او داد، می‌گوید: «برای بازی در فیلم «فروشنده» هم با من تماس گرفتند ولی ما «دراکولا» را شروع کرده بودیم و متاسفانه نشد. به دستیارشان آقای سجادی حسینی گفتم: آخه الان موقعش بود؟»

رضا عطاران

اصغر فرهادی و رضا عطاران

نظر پیمان قاسم خانی درباره‌ی توانایی رضا عطاران

پیمان قاسم‌خانی در مراسم افتتاحیه فیلم سینمایی «هزارپا»، ۱۰ تیر ۱۳۹۷ عنوان کرد: «من فیلمنامه ورود آقایان ممنوع را با فکر کردن به رضا عطاران نوشتم و جالب است که او نقش را فراتر از فیلمنامه بازی کرد. رضا عطاران به‌راحتی می‌تواند به خیلی چیزها نه بگوید، نمونه اش هم چند همکاری با من! و به‌خاطر همین ماندنی شد.»

نظر غلامحسین لطفی درباره‌ی عطاران

این بازیگر پیشکسوت که آثار زیادی را در سینمای کمدی کار کرده، درباره بازیگران پولسازی مثل رضا عطاران به آینه نیوز گفت: آقای عطاران هم چند سال است که مد شده. مثل ماشین هایی که مد میشود و خیلی چیزهای دیگر. بازیگری هم در سینمای ما هر زمان یک مد پیدا میکند وگرنه آقای عطاران بازیگر چندان بزرگی نیست و یک بازیگر معمولی است. البته من با ایشان کار کردم و مشکلی ندارم. اما اعتقاد دارم تماشاگران ما چون همیشه دنبال چیزی هستند، به یک بازیگر بیشتر توجه میکنند.

ممنوع الکاری رضا عطاران

بعد از پخش مجموعه ساعت خوش تمام بازیگران بصورت غیر عادی تا 3 سال ممنوع الکار شدند که تابحال کسی علت آن را نمی داند، رضا عطاران نزدیک به دو سال ممنوع الکار بود.

رابطه مهران مدیری و رضا عطاران

شایعاتی در رابطه با رابطه‌ی نه چندان خوب عطاران با مهران مدیری وجود دارد، اما عطاران می گوید کاراکترهاش و نوع کارهایش را دوست ندارد به همین دلیل در کارهای او بازی نمی کند اما می گوید از خدایش است مدیری در کارهای او بازی کند.

رضا عطاران

مهران مدیری و رضا عطاران

آثار رضا عطاران

آثار رضا عطاران در سینما و تلویزیون کم نیست. او با استعداد و توان بالای خود بسیاری از این آثار را ماندگار کرده است.

سینما:

 • ۱۳۹۲  لامپ۱۰۰/بازیگر / سعید آقاخانی
 • ۱۳۹۲  کلاشینکف/بازیگر/ سعید سهیلی
 • ۱۳۹۲  طبقه حساس/بازیگر/کمال تبریزی
 • ۱۳۹۲  رد کارپت/بازیگر ، کارگردان/ رضا عطاران
 • ۱۳۹۱  دهلیز/بازیگر/ بهروز شعیبی
 • ۱۳۹۱  چه خوبه که برگشتی/بازیگر/داریوش مهرجویی
 • ۱۳۹۱  آینه شمعدون/بازیگر/بهرام بهرامیان
 • ۱۳۹۰  بی خود و بی جهت/بازیگر /عبدالرضا کاهانی
 • ۱۳۹۰  خوابم می آد/کارگردان، بازیگر، بازنویس فیلمنامه، تدوین/رضا عطاران
 • ۱۳۸۹  اسب حیوان نجیبی است/ بازیگر/عبدالرضا کاهانی
 • ۱۳۹۰  اخلاقتو خوب کن/بازیگر/مسعود اطیابی
 • ۱۳۸۹  هرچی خدا بخواد/بازیگر/ نوید میهن دوست
 • ۱۳۸۹  ورود آقایان ممنوع/ بازیگر، خواننده/ رامبد جوان
 • ۱۳۸۸  بعد از ظهر سگی سگی/ بازیگر/ مصطفی کیایی
 • ۱۳۸۸  از ما بهترون/بازیگر/ مهرداد فرید
 • ۱۳۸۸  سه درجه تب/ بازیگر، خواننده/ حمیدرضا صلاحمند
 • ۱۳۸۷  نیش زنبور/ بازیگر، خواننده/ حمیدرضا صلاحمند
 • ۱۳۸۷  آقای هفت رنگ/ بازیگر، خواننده/ شهرام شاه حسینی
 • ۱۳۸۷  صندلی خالی/ بازیگر/سامان استرکی
 • ۱۳۸۷  هفت و پنج دقیقه/ بازیگر / محمدمهدی عسگرپور
 • ۱۳۸۶   تسویه حساب/ بازیگر/ تهمینه میلانی
 • ۱۳۸۶   توفیق اجباری/ بازیگر/ محمدحسین لطیفی
 • ۱۳۸۶   خروس جنگی/ بازیگر، خواننده/ مسعود اطیابی
 • ۱۳۸۶   قرنطینه/ بازیگر/ منوچهر هادی
 • ۱۳۸۶   تیغ زن/ بازیگر/ علیرضا داوودنژاد
 • ۱۳۸۵  کلاهی برای باران/ بازیگر، خواننده/ مسعود نوابی
 • ۱۳۸۴  هوو/ بازیگر/ علیرضا داوودنژاد
 • ۱۳۸۱  کلاه قرمزی و سروناز/ بازیگر/ ایرج طهماسب
 • ۱۳۸۰  سیندرلا /بازیگر/ مسعود رسام, بیژن بیرنگ
 • ۱۳۷۶   کلید ازدواج/ بازیگر/ داود موثقی

تلویزیون

 • ۱۳۹۱  زندگی در شهر بزرگ (فیلم ویدیویی)/ بازیگر/ محمد رضا آریان
 • ۱۳۹۱  فصل سوم سریال قلب یخی/ بازیگر/ سامان مقدم
 • ۱۳۹۱  گپ/ مهمان/ رامبد جوان
 • ۱۳۹۰  نقطه سر خط/ طراح تیتراژ، مشاور کارگردان/ سعید آقاخانی
 • ۱۳۹۰  موج و صخره/ مشاور کارگردان/ مجید صالحی
 • ۱۳۸۷  بزنگاه/ بازیگر، کارگردان، خواننده/ رضا عطاران
 • ۱۳۸۷  سه در چهار/ مشاور کارگردان، خواننده، بازیگر مهمان/ مجید صالحی
 • ۱۳۸۶   نشانی (فیلم ویدیویی)/ بازیگر/ فریدون حسن پور
 • ۱۳۸۵  ترش و شیرین/ بازیگر، کارگردان، خواننده/ رضا عطاران
 • ۱۳۸۴  کتاب فروشی هدهد/ بازیگر مهمان / مرضیه برومند
 • ۱۳۸۴  متهم گریخت/ بازیگر، کارگردان، خواننده/ رضا عطاران
 • ۱۳۸۳  خانه به دوش/ بازیگر، نویسنده، کارگردان/ رضا عطاران
 • ۱۳۸۲  کوچه اقاقیا/ بازیگر، کارگردان، نویسنده، خواننده/ رضا عطاران
 • ۱۳۸۱  دریایی ها/ بازیگر/ سیروس مقدم
 • ۱۳۸۱  زیر آسمان شهر/ نویسنده، مشاور کارگردان/ مهران غفوریان
 • ۱۳۸۰  حرف تو حرف/ نویسنده/ مهران غفوریان
 • ۱۳۷۹  قطار ابدی/بازیگر، کارگردان هنری، نویسنده/ رضا عطاران و بهروز بقایی
 • ۱۳۷۸  مجید دلبندم/ بازیگر، کارگردان، نویسنده/ رضا عطاران
 • ۱۳۷۶   سیب خنده/ بازیگر، کارگردان هنری، نویسنده/ رضا عطاران
 • ۱۳۷۶   سرزمین سبز/ بازیگر/ بیژن بیرنگ، مسعود رسام
 • ۱۳۷۵  دنیای شیرین/ بازیگر/ بهروز بقایی
 • ۱۳۷۴  سال خوش/بازیگر، نویسنده/ مهران مدیری
 • ۱۳۷۳  ساعت خوش/ بازیگر، نویسنده/ مهران مدیری
 • ۱۳۷۲  پرواز  ۵۷/ بازیگر / مهران مدیری و شیرین جاهد
 • ۱۳۶۹   بیداران/ بازیگر/ اصغر عبداللهی

نمایش شناسی

 • ۱۳۶۸ دوستان بامحبت                               
 • ۱۳۶۷ دارالحکومه                           
 • ۱۳۶۷ مجلس جمعه‌کشی                  
 • ۱۳۶۷آنتیگونه                     
 • ۱۳۶۷عشق                        
 • ۱۳۶۷ ماهان و کوشیار                                
 • تسلیم شدگان                               
 • ۱۳۶۶ پا انداز                                
 • ۱۳۶۵ توراندخت                             
 • ۱۳۶۴ ملاقات با آقای می‌سی‌سی‌پی                                    
 • ۱۳۶۴ دیکته و زاویه                        
 • ۱۳۶۳ هانی تی                              
 • ۱۳۶۳ یادگار سال‌های شن                          
 • ۱۳۶۳   شیطان سفید                       
 • 1361 موش عاشق

ترانه شناسی رضا عطاران

 • ۱۳۸۲ – خوانندگی تیتراژ مجموعه‌ی تلویزیونی کوچه اقاقیا
 • ۱۳۸۴ – خوانندگی تیتراژ مجموعهٔ تلویزیونی متهم گریخت (به همراه امیرحسین مدرس)
 • ۱۳۸۵ – خوانندگی تیتراژ آغازین مجموعهٔ تلویزیونی ترش و شیرین (به همراه محسن نامجو)
 • ۱۳۸۵ – خوانندگی در فیلم کلاهی برای باران
 • ۱۳۸۶ – خوانندگی تیتراژ مجموعهٔ تلویزیونی سه در چهار (به همراه حمیدرضا ترکاشوند)
 • ۱۳۸۶ – خوانندگی تیتراژ فیلم خروس جنگی
 • ۱۳۸۷ – خوانندگی در فیلم آقای هفت رنگ
 • ۱۳۸۸ – خوانندگی تیتراژ فیلم نیش زنبور
 • ۱۳۸۹ – خوانندگی تیتراژ فیلم ورود آقایان ممنوع
 • ۱۳۹۱ – خسته شدم (به همراه امیرحسین مدرس)    
رضا عطاران

رضا عطاران

افتخارات رضا عطاران

افتخارات رضا عطاران تنها به دریافت جایزه محدود نمی‌شود. او در هر فیلمی که بازی کرده است به خوبی درخشیده و توانسته است کارنامه‌ی هنری شاخصی از توانمندی‌ها و آثارش به جا بگذارد.

 • ۱۳۹۰  برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، بخش نگاه نو برای فیلم خوابم می آد
 • ۱۳۹۰  برنده تندیس جشن خانه سینما، بازیگر نقش اول مرد برای فیلم اسب حیوان نجیبی است
 • ۱۳۹۱ برنده لبخند زرین بهترین بازیگر مرد کمدی برای فیلم اسب حیوان نجیبی است و ورود آقایان ممنوع
 • ۱۳۹۱  برنده جشن انجمن منتقدان، بازیگر نقش اول مرد برای فیلم بی خود و بی جهت      
 • ۱۳۹۱ نامزد دریافت سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم دهلیز    
 • ۱۳۹۲  برنده‌ی جشن انجمن منتقدان، بازیگر نقش اول مرد برای فیلم دهلیز
 • ۱۳۹۲  برنده‌ی سیمرغ بلورین، بازیگر نقش اول مرد برای طبقه حساس 

بازخوردها و نظرات درباره‌ی کارهای رضا عطاران

عطاران مانند هر بازیگر و هنرمندی آثار خوب و بد بسیاری درکارنامه‌ی هنری خود دارد که برخی از آنان از نظر منتقدان آثار شاخصی نیستند.

عطاران در بین کارگردانان و بازیگران مورد نقدهای مثبت و منفی قرار گرفته‌است. اگر چه برخی بازیگران او را بازیگری محبوب دانسته‌اند و برخی منتقدان وی را بازیگری با شخصیت کاریزماتیک می‌دانند که گاهی در فیلم‌هایی چون هزارپا می‌درخشد و در فیلم‌هایی مثل دراکولا شکست می‌خورد؛ برخی بازیگران هم عطاران را بازیگری معمولی می‌دانند.

فیلم‌ها و سریال‌هایی که عطاران در آن کارگردانی یا ایفای نقش کرده نقدهای مختلفی دریافت کرده‌اند؛ از مجموعه‌ی خانه‌به‌دوش به عنوان اثری یاد می‌شود که منطبق بر اصول کمدی و طنزآمیز است اما قصه‌ای سخیف و ابتدایی دارد.

رضا عطاران

عطاران و تصاویر نهنگ عنبر

مصطفی محمودی، منتقد سینمای ایران، فیلم خروس جنگی را فیلمی دانست که دارای فیلمنامه‌ای پر از غلط است و کل داستان می‌خواهد به ضرب‌المثل «هر کسی را بهر کاری ساختند» اشاره داشته‌باشد. او دلیل موفقیت این فیلم را رضا عطاران دانست و بیان داشت که موفق بودن فیلم در گیشه مدیون رضا عطاران است. فیلم ورود آقایان ممنوع بیشتر از دیگر فیلم‌ها دیده شد؛ مسعود فراستی از جمله منتقدینی بود که نقد مثبتی برای این فیلم ارائه کرد. بازیگری و کارگردانی عطاران در فیلم خوابم می‌آد باعث شد که او برنده‌ی سیمرغ بلورین بهترین کارگردان بخش نگاه نو شود. منوچهر اکبرلو منتقد سینمای ایران نیز ارتباط با تماشاگران را یکی از نقاط مثبت فیلم دانست. فیلم بی‌خود و بی‌جهت دیگر ایفای نقش عطاران در سینما بود که او را برنده‌ی دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد کرد. این فیلم نقدهای متفاوتی دریافت کرد؛ برخی منتقدین، مانند فراستی، این فیلم را بدون میزانسن جدی دانستند و برخی دیگر، مانند مهرزاد دانش، آن را فیلمی خواندند که دارای شخصیت‌پردازی مناسب است.

بازی عطاران در فیلم دهلیز موجب شد تا او نامزد جایزه‌ی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد و برنده جایزه‌ی بهترین نقش اول مرد هفتمین جشن انجمن منتقدان شود.

عطاران این بار برخلاف دیگر نقش‌های کمدی‌اش اجرایی جدی دارد و، بر اساس برخی نقدها، این ایفای نقش به خوبی انجام شده‌است.

مسعود فراستی از جمله افرادی بود که از این فیلم تعریف کرد او درباره‌ی این فیلم گفت: «دهلیز فیلم خوب، ایرانی و اینجایی است. آدم‌ها شناسنامه دارند و اطرافمان پیدا می‌شوند و به‌طور کلی انسان‌هایی مسئله‌دار هستند. همچنین دوربین اندازه است و از اثر بیرون نمی‌زند.»

رضا عطاران

رضا عطاران و ophelie bau

نیما حسنی‌نسب، منتقد سینما، این فیلم را فیلمی با کیفیت پایین عنوان کرد و درباره‌ی آن گفت: «جزو محدود کسانی هستم که با فیلم مهربان نیستم. به‌عنوان مقدمه باید بگویم موضع من نسبت به دهلیز موضع واکنشی و تدافعی نسبت به جریان اقلیت‌گرایی است که باعث پایین آمدن کیفیت فیلم خوب می‌شوند. ما فیلم‌سازهای خوبمان را با همین بهانه به بیراهه فرستادیم. لیاقت سینمای ایران و بهروز شعیبی بیشتر از فیلم دهلیز است و امیدوارم توقع خودمان را بالاتر از استاندارد ببریم.» عطاران در سال ۱۳۹۲ در فیلم طبقه‌ی هساث بازی کرد و برنده‌ی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد شد. با وجود این که این فیلم با عنوان‌هایی چون «داستان ساده اما پرکشش که می‌تواند رویدادهای کمدی فراوانی داشته‌باشد اما تماشاگر هرچقدر که صبر می‌کند کمتر چیزی نصیبش می‌شود» نقد شد، ایفای نقش عطاران خوب تلقی شده و از او به عنوان بازیگری طناز که مخاطب او را دوست دارد یاد شد.

فیلم استراحت مطلق نیز نقدهای مثبتی برای عطاران داشت. در این فیلم عطاران و ترانه علیدوستی بهترین بازیگرهای فیلم معرفی شدند و از بابک حمیدیان نیز به عنوان بازیگری باورپذیر یاد شد. با وجود مشکل‌دار خواندن فیلمنامه‌ی فیلم نهنگ عنبر در برخی نقدها، از عطاران به‌عنوان کسی یاد می‌شود که ضعف‌های فیلمنامه را تا حدودی جبران کرده‌است.

رضا عطاران

رضا عطاران در مصادره

فیلم گینس، که با کارگردانی و بازیگری محسن تنابنده همراه بود، نقطهٔ مقابل فعالیت‌های عطاران بود. از نظر منتقدان عطاران در این فیلم درخشش همیشگی را ندارد و به‌طور کلی باید شخصیت پردازی ضعیف او را عامل حضور ضعیفش در فیلم دانست. فیلم دراکولا، که عطاران در آن علاوه بر بازیگری کارگردان و نویسنده نیز بود، هم نقدهای مثبتی دریافت نکرد.

منتقدان نهنگ عنبر ۲: سلکشن رؤیا را ضعیف‌تر از قسمت اول دانستند و در مورد این فیلم هم گفتند: «شاید تنها نکته‌ی مثبت فیلم را خودِ رضا عطاران دانست که در سال‌های اخیر به‌تنهایی ژانر مختص به خود را در سینمای ایران پایه‌گذاری کرده؛ ژانری که در آن تمام بارِ کمدی فیلمنامه‌های به‌شدت ضعیف و نم‌پس‌داده بر دوش او قرار داده می‌شوند و او هم با طنازی ذاتی‌اش به خوبی از پسِ اجرای آن‌ها بر می‌آید.» این فیلم بیش از بیست میلیارد تومان فروش داشت که در زمان خود پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران محسوب می‌شد. برخی منتقدان فیلم مصادره را فیلمی عنوان کردند که شروع خوبی دارد اما رفته‌رفته در مسیر افول قرار می‌گیرد. با این وجود، برخی منتقدان نقدهای مثبتی نسبت به این فیلم داشتند.

رضا عطاران

رضا عطاران در نهنگ عنبر 1

محمدرضا لطفی، منتقد، نویسنده و کارگردان سینما، درباره‌ی فیلم مصادره گفت: «مصادره به زعم من مصداق بارز یک فیلم درست و خوب صنعتی است که جای این نوع محصولات استاندارد در سینمای ما خالی است و باید الگویی باشد هم برای فیلمسازان و هم برای مدیران محترم که بدانند معنای درست سینمای صنعتی چنین فیلم‌هایی است بدون کم فروشی و بدون لودگی که هم خوب خواهد فروخت و هم یک اثر استاندارد است.» فیلم هزارپا فیلمی دیگر با بازی رضا عطاران بود. این فیلم با بیش از سی میلیارد تومان فروش، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران به‌شمار می‌رود. با وجود فروش خوب، این فیلم توسط برخی نقدها فیلمی ضعیف شمرده شده و به‌عنوان فیلمی معرفی شد که تمام زن‌های آن از هوش پایینی برخوردارند و بسیاری از موقعیت‌های طنز این فیلم بر این اساس شکل می‌گیرند.

نهنگ عنبر

نهنگ عنبر

آدرس اینستاگرام رضا عطاران

رضا عطاران از بازیگران فعال در شبکه اجتماعی به ویژه اینستاگرام است و rezaattaranنشانی صفحه اینستاگرام رضا عطاران است.

تصاویر رضاعطاران

رضا عطاران

رضا عطاران و تصاویر اینستاگرامی

رضا عطاران

پشت صحنه

رضا عطاران

پوستر استراحت مطلق

رضا عطاران

عطاران هنگام ایفای نقش

رضا عطاران

رضا عطاران در رد کارپت

رضا عطاران

دوستان خوابگاه 24 سال قبل

رضا عطاران

دوستان خوابگاه 24 سال بعد

رضا عطاران

تصویر رضا عطاران

رضا عطاران

اصلانی و عطاران

رضا عطاران

جدیدترین تصاویر رضا عطاران

رضا عطاران

کاریکاتور عطاران

رضا عطاران

عطاران و مدیری

رضا عطاران

ویشکا آسایش،مهناز افشار و رضا عطاران

رضا عطاران

شوخی تصویری رضا عطاران

عطاران

عطاران و ناصرالدین شاه

رضا عطاران

گینس

رضا عطاران

شناسنامه رضا عطاران

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید