بیوگرافی طناز طباطبایی

طناز طباطبایی یکی از شناخته‌شده‌ترین و با‌استعداد‌ترین بازیگران و هنر ‌مندان زن ایران است که بیش از ۱۵ سال از عمر خود را به فعالیت‌های هنری اختصاص داده است. او را می‌توان جزء آن دسته از بازیگران عرصه فرهنگ و هنر ایران دانست که استعداد خود را از سنین جوانی بروز داده و همواره در حال پیشرفت و تجربه نقش‌های متفاوت است.

طناز طبا‌طبایی در ۲۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۲ در محله نیاوران تهران دیده به جهان گشود و پیش از آن‌که به عالم بازیگری وارد شود، مدتی همراه با پدرش که فعالیت مرتبط با موسیقی دارد، گیتار زده، باز‌ر‌گانی کرده و دستی بر بوم نقاشی  نیز داشته است.

وی که دانش‌آموخته رشته کار‌گردانی تئاتر در مقطع کار‌شناسی است، در سن ۱۸ سالگی در کلاس‌های آزاد بازیگری هیوا شرکت کرد و با موفقیت دوره بازیگری این موسسه را پشت سر گذاشت. فعالیت‌های هنری طناز طبا‌طبایی در مقام بازیگر از سال ۱۳۸۰ و به‌واسطه همکاری با سعید سلطانی (کار‌گردان سریال‌هایی از جمله «پس از باران»، «ستایش» و «مامور بدرقه») در سریال تلویزیونی «جوانی»  آغاز شده است.

اما اولین هنر‌نمایی او در وادی سینما بر‌می‌گردد به سال ۱۳۸۳ و ایفای نقش «طناز» در فیلم ‌سینمایی «دیشب باباتو دیدم آیدا» به کار‌گردانی رسول صدر‌عاملی. دو سال بعد طناز طبا‌طبایی به جعبه جادو باز‌گشت و در دو سریال مطرح آن دوران یعنی «در چشم باد» و « میوه ممنوعه» حضور پیدا کرد.

از این زمان بود که او با به نمایش گذاشتن استعداد بی‌مانند خود در عرصه بازیگری و ایفای نقش‌های متفاوت، توانست خیل عظیمی از پیشنهاد‌های کاری را به سمت خودش جذب کرده و فرصت همکاری با کار‌گردان‌های بزرگی از جمله عباس کیار‌ستمی، ابراهیم حاتمی کیا ، داریوش مهرجویی و پوران در‌خشنده را بدست آورد.

هیس دخترها فریاد نمی زنند

از بین آثاری که طناز طباطبایی در طی سال‌ها فعالیت هنری در آن‌ها حضور داشته می‌توان به «آرایش غلیظ»، «خشم و هیاهو»، «ساکن طبقه وسط»، «مرگ ماهی»، «مرهم» و «رخ دیوانه» اشاره کرد. اما بدون شک برگ زرین کار‌نامه هنری طناز طبا‌طبایی فیلم سینمایی «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» است که با پرداختن به موضوع آزار جنسی کودکان دختر و  تعرض به اطفال خردسال توانست جوایز متعددی را برای تیم تولید و طناز طباطبایی به ارمغان بیاورد.

حضور در سینما و تلویزیون باعث شد که طناز طبا‌طبایی مدتی از تئاتر فاصله بگیرد تا در نهایت در سال ۱۳۹۰ و به‌واسطه حضور در تئاتر «درس» به کارگردانی داریوش مهر‌جویی به این حوزه باز‌گردد.

وی در‌باره تئاتر و تفاوت‌های آن نسبت به دیگر فرم‌های نمایشی گفته بود که «تئاتر یک جور پخته شدن است. تلویزیون و سریال برایم دارای یک بخش مالی است چون زمان بیشتری را سر کار هستم و در نتیجه قرارداد آن نیز قابل توجه است». طناز طباطبایی در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ ایفای نقش در دو سریال شبکه نمایش خانگی به نام‌های «قلب یخی» و «شاهگوش» را به کار‌نامه خود اضافه کرد تا مجموع سریال‌هایش را به ۶ افزایش دهد.

هنر و استعداد بی‌مانند طناز طبا‌طبایی باعث شده است که او عملکرد نسبتا موفقی در کسب جوایز مختلف از جشنواره‌های سینمایی و تلویزیونی داشته باشد. نتیجه هنر‌نمایی در نقش «نگار» در فیلم‌سینمایی «صدا‌ها» نامزدی بهترین بازیگر نقش دوم زن در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر و کسب جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن در سومین جشن منتقدان بود.

اما همان‌طور که قبلا اشاره شد فیلم سینمایی «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» به عنوان بر‌ترین اثر طناز طبا‌طبایی، مسبب دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن در سنندج و دو لوح تقدیر بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره زنان مستقل آمریکا و جشنواره فیلم های ایرانی سانفرانسیسکو توسط او بوده‌اند.

تئاتر «نامه های عاشقانه از خاورمیانه» جدید‌ترین تجربه طناز طبا‌طبایی در حوزه هنر‌های نمایشی است که بر‌طبق اخبار منتشر شده توانسته است با فروش هشت میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان رکورد فروش در یک شب، نمایش های اجرا شده در تماشاخانه پالیز را بشکند.

طناز طبا‌طبایی در این نمایش همراه با  هانیه توسلی و  پانته آ پناهی ها داستان سه زن را روایت می‌کنند که به عنوان باز‌مانده از خاکستر‌های جنگ‌های تراژیک معاصر، در جستجوی صلح هستند. علاوه بر این وی در سال جاری در دو فیلم‌سینمایی «بی‌حساب» به کارگردانی سعید ملکان و «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی ایفای نقش کرده است.

فیلم‌های سینمایی:

بی‌حساب

ویلایی ها

ارادتمند؛ نازنین، بهاره و تینا

اروند

خشم و هیاهو

بیست هفته

مرگ ماهی

رخ دیوانه

آرایش غلیظ

پنجاه قدم آخر

ساکن طبقه وسط

هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند

نارنجی پوش

گزارش یک جشن

سرسپرده

مرهم

طهران تهران

شیرین

صداها

پسر تهرانی

میزاک

شب زده

جعبه موسیقی

دماغ

چهارانگشتی

دیشب باباتو دیدم آیدا

سریال‌ها:

شاهگوش

قلب یخی

پرانتز باز

میوه ممنوعه

در چشم باد

جوانی

تئاتر‌ها:

نامه های عاشقانه از خاورمیانه

باغبان مرگ

تن تن و راز قصر مونداس

کمی بالاتر

درس

امیدواریم از خواندن بیوگرافی طناز طباطبایی لذت برده باشید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید