مهران مدیری (زاده‌ی ۱۸ فروردین 1346 در جنوب تهران اصالتاً اراکی است.سید طباطبایی است و از 16 سالگی فعالیت هنری خود را آغاز کرده است.  کارگردان، هنرپیشه، خواننده، مجری ، طراح صحنه و لباس، مجری طرح، صداپیشه و تهیه‌کننده ایرانی است. مهران مدیری آخرین و چهارمین فرزند خانواده است .پدرش بر اثر سکته از دنیا رفتهو مهران مدیری از نظر اخلاق و چهره کاملا شبیه پدرش است.  درکودکی دوستان زیادی نداشت و احساس تنهایی می کرد دوست داشت تنها در اتاق بنشیند، کتاب هایش را ورق بزند، اسمهایشان را حفظ کند و عکس هایشان را نگاه کند. او سه برادر بزرگ‌تر دارد. از شانزده سالگی با تئاتر آشنا شد. از پنج سالگی با موسیقی آشنا شد و از ۱۲ سالگی تنها به موسیقی کلاسیک گوش می داد، او یکی از کامل ترین آرشیوهای موسیقی کلاسیک را دارد. تحصیلات آكادمیک او در رشته تئاتر به دلیل حضورش در جبهه های جنگ ناتمام ماند در ادامه از بیوگرافی مهران مدیری بیشتر بخوانید.

 به گزارش خبرگزاری فارس، دانشگاه لیبرتی آمریكا American Liberty Universit  به مهران مدیری مدرك دكترای افتخاری اهدا كرد. بنا بر این گزارش، مراسم اهدای دكترا به مدیری در   ( 12 June 211) در دانشگاه لیبرتی واقع در لس آنجلس برگزار شد كه مهران مدیری به دلیل ضبط ادامه مجموعه قهوه تلخ نتوانست در این مراسم حضور پیدا كند. در این مراسم دكتر رونالد برینر به نمایندگی از مهران مدیری این مدرك را دریافت كرد و حمید سلطانی آن را در ایران به مهران مدیری رساند. این مدرك به پاس فعالیت های هنری و انسانی مهران مدیری به او اهدا شده است.

اکنون در یکی از برج های قیطریه ساکن است و مادرش نیز در یک مجتمع در کنار واحد او زندگی می کند.

مهران مدیری

مهران مدیری

خانواده مهران مدیری

زندگی شخصی مهران مدیری برخلاف در صدر بودن مهران مدیری در صدر نیست. بجز حواشی کاری مهران مدیری او سعی کرده زندگی‌اش با همسرش را از دید عموم پنهان کند.مهران مدیری متاهل است و برخلاف شایعات از همسرش جدا نشده. حاصل این ازدواج دو فرزند به نام فرهاد و شهرزاد است. خانواده مهران مدیری از هنر دور نماندند و فرزندان مهران مدیری به طریقی راه هنر را پیش‌گرفتند.فرهاد مدیری موزیسین و شهرزاد مدیری طراح لباس است.

همسر مهران مدیری فارغ التحصیل رشته هنر و ادبیات است او خانه‌ دار است و برای خودش مینویسد و هیچ وقت دغدغه انتشار نوشته‌ هایش را نداشته است. تصویری از همسر مهران مدیری در دسترس نیست.

اسم فرهاد را هم مادرش انتخاب کرده و بعد از آن مهران مدیری زیاد از این اسم در شخصیت ‌ های تلویزیونی‌ اش استفاده کرده است.

مهران مدیری

مهران و فرهاد مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری و دخترش

مهران مدیری را از زبان خودش بیشتر بشناسیم

همیشه به خانواده نمی‌گوید کجاست و چه می‌کند.

می گوید در ریاضیات همیشه خنگ بود هنوز که هنوز است علت ریاضیات در جهان را نمی داند، یعنی به نظرش بیهوده ترین و پوچ ترین درس است و هیچ وقت نمره ای بالاتر از 2 در این درس نگرفت . به عقیده او ریاضی فقط در حد جمع و تفریق مفید فایده است اما به زیست شناسی علاقه دارد.

او بیلیارد باز حرفه‌ای ست و با فرهاد پسرش همیشه بیلیارد بازی می‌کند.

مهران مدیری یک ماشین باز حرفه ای است وبه گفته دوستانش هر ماه یکی دو ماشین عوض میکند، او کلکسینی از ماشین های لوکس نیز دارد.

به مدت سه سال در جبهه حضور داشته، در باره‌ی این دوران می‌گوید: « از سال 66 تا 68 یعنی تا پایان جنگ در جبهه بودم و در عملیات مرصاد و حلبچ هحضور داشتم، از راه دور به دشمن سنگ هم می‌ زدیم آرپیجی هم می‌ زدم و مدتی هم راننده آمبولانس بودم در جبهه هم هر كارى از دستم بر مى‌ آمد انجام می‌ دادم و چند ماه قبل‌ تر یعنی حدود سال‌ های 65 هم در جبهه براى رزمنده ها در سنگرها نمایش بازی می‌ کردیم»

آدم غمگینی است و در این باره می‌گوید: « خیلی ها می گویند آدم غمگینی هستی. خیلی وقت ها درست است. در طول روز غمگینی ام به شادی هایم می چربد، زود هم خودش را نشان می دهد به قول یکی از دوستان، غم اگر به جاهای ناجور نکشه، چیز خیلی بدی نیست می تواند منشا خلاقیت هم باشد. ظاهرا در شرق برای غم نسبت به شادی اصالت بیشتری قائلند»

حواشی مهران مدیری

 آثار مهران مدیری به گونه‌ای هستند که حاشیه و نقد جز جدایی ناپذیر آن‌هاست. مجله "نیوزویک" در مقاله‌ای مهران مدیری را بیستمین مرد قدرتمند سال 2009 در ایران نامیده است. این مرد قدرتمند پس از پخش تیزرهای انیمیشن تهران ۱۵۰۰ در سال ۱۳۹۲ با وجود آن که مهران مدیری در نقش یک بازی کرده بود، معلوم شد که هیچ اشاره‌ای به وی نشده‌است. تهیه‌کننده این مجموعه در واکنش به این موضوع عنوان کرد، به دستور بازرگانی صدا و سیما، نشان دادن تصویر مهران مدیری و حتی پخش صدای او و اشاره به نامش ممنوع است.

وزیر بهداشت در نامه‌ای به رییس صدا و سیما دغدغه‌های خود را درباره پخش سریال در حاشیه مدیری بیان کرد و واکنش‌های بسیاری از جامعه پزشکان را در پی داشت. در پی نامه‌ی وزیر، مدیر شبکه سوم سیما درباره قضاوت ها نسبت به سریال مهران مدیری بیان کرد که مردم خود بهترین نظارت کنندگان هستند و می دانند که نیت اصلی صدا و سیما و دیگران ایجاد فضای شادی و نشاط است.

سریال قهو‌ه‌ی تلخ نیز از حاشیه دور نماند. این سریال که بنا به دلایلی نامعلوم و رادیکالی حق پخش در تلویزیون را نداشت در شبکه‌ی خانگی با سانسور بسیار حق پخش گرفت، اما طولی نکشید که سریال نصفه نیمه رها شده و حق پخش را از دست داد.

حواشی در زندگی اکثر هنرمندان جز‌ء لاینفک زندگی‌شان است برای عده‌ای همچون سحر قریشی گویی اگر حاشیه نباشد شبشان روز نمی‌شود اما فرهاد مدیری درباره‌ی حاشیه در زندگیشان چنین می‌گوید: «همه خانواده مجبورند این حاشیه‌ها را تحمل کنند . هر کدام به اندازه خودشان. مسلما مادرم به این خاطر که پدر صدر است فشار بیشتری را تحمل می‌کند. اما این بار روی همه خانواده هست.»

در ۴ شهریور ۱۳۹۵ نشست خبری فیلم ساعت ۵ عصر در هتل هما برگزار شد و مهران مدیری در این نشست به سوالات خبرنگاران پیرامون این فیلم پاسخ داد. طی این نشست خبری، وی اقدام به سیگار کشیدن کردکه این کار وی واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در واکنش به این اتفاق گفت:

«هر گونه رفتار از طرف افراد سرشناس و قابل اعتماد جامعه که سلامت عمومی جامعه را به گونه‌ای به خطر بیندازد، نباید نادیده گرفته شود»

برنامه‌ی دورهمی نیز از حاشیه  انتقاد دور نماند، رضا پورحسین (قائم مقام معاون سیما) در پاسخ به این سؤال که انتقادهایی نسبت به برنامه دورهمی به ویژه در خصوص رفتار مجری این برنامه انعکاس داشته‌است گفت: «قبول دارم که در برنامه بعضاً سوالاتی مطرح شده که با فرهنگ ایرانی - اسلامی همخوانی ندارد! و نیز با رفتار تنبیه‌آمیز مجری شأن میهمانان برنامه نادیده گرفته شده‌است؛ این موارد که به ما انعکاس داده شده‌است و بررسی کردیم بلافاصله به عوامل برنامه تذکر جدی داده شده‌است تا نسبت به موارد اخلاقی و رعایت سبک زندگی ایرانی اسلامی دقت بیشتری شود»

۱۸ آذر ۱۳۹۵ مهران مدیری در برنامه دورهمی با استفاده از اصطلاحات «جوگیر» و «مظلوم» درباره‌ی مردانی که حق طلاق را به همسر خود می‌دهند باعث ایجاد واکنش‌ها و انتقادات متعددی در خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی شد.

مهران مدیری

حواشی مهران مدیری درنشست خبری 5 عصر 

فعالیت هنری و آثار مهران مدیری

از شانزده سالگی با تئاتر آشنا شد. در سال ۱۳۶۸ وارد رادیو شد و در داستان شب به مدت شش سال به گویندگی پرداخت. در سال ۱۳۷۲، به همراه داریوش کاردان اولین برنامه طنز خود را برای نوروز ساخت. تا سال ۱۳۷۲ با نمایش‌های زیادی چون: شوخی، تلگراف، آرسنال، پانسیون، سیمرغ، هملت، کیسه بوکس و… روی صحنه رفت. همچنین در این دوران به عنوان بازیگر در نمایش‌های رادیویی قصه‌های شب نیز حضور داشت. آغاز شهرت مدیری از سال ۱۳۷۲ بود که در مجموعه‌ی طنز نوروز ۷۲ بازی کرد. بعد از آن مدیری در چندین مجموعه‌ی طنز دیگر که توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشت.

پرواز ۵۷ مجموعه طنز تلویزیونی بود که در دهه فجر سال ۱۳۷۲ از شبکه یک پخش شد. این نخستین کار کارگردانی مدیری در یک سریال طنز تلویزیونی بود.

پرواز ۵۷ را می‌توان دومین نقطهٔ عطف مجموعه‌های طنز تلویزیونی پس از پیروزی انقلاب دانست بازیگرانی مانند نصرالله رادش با بازی در این سریال وارد عرصه تلویزیون و طنز ایران شدند.

پس از پخش سریال مرد هزارچهره در سال ۱۳۸۸، تصمیم مهران مدیری بر ساخت و پخش سریال جدیدی به نام قهوه تلخ برای صدا و سیما بود اما به دلایل نامعلوم با موافقت مسئولان صدا و سیما همراه نشد، از دلایل عدم موافقت به مسائل مالی، محتوا و داستان سریال اشاره شده‌است. سرانجام در شهریور ۱۳۸۹ این مجموعه در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. این سریال به موفق‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی تبدیل شد و به عنوان پرفروش‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی لقب گرفت.

در آخرین لحظات سال ۹۲ در شبکه ۳سیما در برنامه ۳ ستاره که مهران مدیری نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد در سریال‌های برره و مرد هزار چهره شده بود در این برنامه حاضر شد و بعد از ۶ سال دوری از تلویزیون دوباره به جعبه جادویی برگشت و دو جایزه دریافت کرد. مهران مدیری در این برنامه گفت در اوایل سال ۹۳ به تلویزیون برمی‌گردد به سه دلیل:

1_من فرزند تلویزیون هستم و عمدهٔ زندگیم و همچنین مهم‌ترین آثارم رو در تلویزیون انجام دادم و هیچوقت نمیشه از تلویزیون رفت و برنگشت.

2_شبکه نمایش خانگی قابل مقایسه با تلویزیون نیست برای اینکه من یک مخاطب ۷۰ میلیونی رو عوض کردم با یک مخاطب ۳ میلیونی که این منو آزار داده تو این سال‌ها.

3_برای این که احساس می‌کنم مردم به شدت نیاز دارن به حال خوب، خنده ، و به لحظات شاد و این تنها کاریه که از دست من بر می‌آد و فکر می‌کنم وقتشه برگردم و این وظیفه رو انجام بدم.

کنسرت

مهران مدیری در سال ۱۳۷۹ آلبوم «از روی سادگی» را با موسیقی بابک بیات و فردین خلعتبری منتشر کرد و پس از آن موفق به برگزاری چند اجرای زنده هم شد. تیتراژ فیلم سینمایی «هم‌نفس» و سریال‌های «شب‌های برره»، «باغ مظفر»، «قهوه تلخ» و «زعفرانی» از جمله فعالیت‌های مدیری طی سال‌های اخیر در عرصه خوانندگی بوده‌است. او یک قطعه را هم در آلبوم گروه « دارکوب » اجرا کرد که سال ۱۳۸۹ منتشر شد.

مهران مدیری بعد از سال‌ها در روز چهارشنبه ۳۱ مرداد و ۱ شهریور ۱۳۹۷ در برج میلاد کنسرتی به اسپانسری اپلیکیشن موسیقی آوادیو از اول مارکت برگزار کرد.

مهران مدیری که پس از سال‌ها برای یک اجرای زنده روی صحنه مرکز همایش‌های برج میلاد آمده بود، همان ابتدا اعلام کرد به خاطر شرایط سخت اقتصادی تصمیم گرفته‌است درآمد هر دو شب کنسرت خود را به یک خیریه اهدا کند تا صرف خریدن شیر خشک برای کودکان شود. این حرف‌های کمدین و خواننده محبوب با تشویق شدید تماشاگران حاضر در برج میلاد همراه شد.

مهران مدیری که چند روز پیش در مراسم اهدای جوایز جشن حافظ با سیمایی متفاوت روی صحنه آمده بود، در برج میلاد دیگر نشانی از چهره‌آرایی ویژه پروژه سینمایی «رحمان ۱۴۰۰» به کارگردانی منوچهر هادی نداشت. او در نخستین کنسرت خود در شامگاه چهارشنبه ۳۱ مردادماه قطعات «امشب شب مهتابه»، «بیا بریم کوه»، «ناوک مژگان» و «بارون» را خواند و در فاصله هر دو اجرا چند کلمه با حاضران در سالن حرف زد.

شگفتانه مدیری در این کنسرت اجرای قطعه خاطره‌انگیز «سوغاتی» بود که او اعلام کرد برای خواندن آن از اردلان سرفراز، ترانه‌سرای نامدار اجازه گرفته‌است. این بخش کنسرت با استقبال بسیار زیاد و همخوانی تماشاگران همراه بود.

مهران مدیری

مهران مدیری

فیلم شناسی مهران مدیری

 سینما:

 • دیدار – ۱۳۷۷
 • توکیو بدون توقف -۱۳۸۱
 • همیشه پای یک زن در میان است -۱۳۸۶
 • دایره زنگی -۱۳۸۶
 • تهران ۱۵۰۰ (انیمیشن) -۱۳۹۰
 • پل چوبی -۱۳۹۰

تلویزیون

 • سریال مشت های کوچک – ۱۳۷۱
 • سریال حکایت ها – ۱۳۷۱
 • سریال پندها و اندرزها – ۱۳۷۱
 • سریال نوروز ۷۲ – ۱۳۷۲
 • سریال باغ گیلاس –  ۱۳۷۲
 • سریال پرواز ۵۷ –  ۱۳۷۲
 • سریال ساعت خوش – بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۳
 • سریال سال خوش – بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۴
 • سریال نوروز ۷۶ – بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۶
 • سریال (جُنگ)۷۷ –  بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۷
 • سریال ببخشید شما – مجری/کارگردان – ۱۳۷۸
 • سریال پلاک ۱۴ – بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۸
 • سریال ۹۰ شب – بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۹
 • سریال طنز ۸۰  – مجری/تهیه کننده/کارگردان  ۱۳۸۰
 • سریال دردسر والدین  بازیگر  ۱۳۸۰
 • سریال پاورچین  بازیگر/کارگردان  ۱۳۸۱
 • سریال نقطه چین         بازیگر/طراح صحنه و لباس/کارگردان  ۱۳۸۲-۱۳۸۳
 • سریال جایزه بزرگ        بازیگر/کارگردان  ۱۳۸۳
 • سریال شب های برره   بازیگر/خواننده/کارگردان  ۱۳۸۴
 • سریال باغ مظفر          بازیگر/خواننده/کارگردان  ۱۳۸۵
 • سریال مرد هزارچهره    بازیگر/کارگردان/مجری طرح  ۱۳۸۷
 • سریال مرد دوهزارچهره بازیگر/کارگردان  ۱۳۸۸
 • سریال در حاشیه    
 • دورهمی

شبکه خانگی:

 • سریال گنج مظفر    ۱۳۸۵
 • بمب خنده   ۱۳۸۷
 • سریال قهوه تلخ  ۱۳۸۸–۱۳۹۱
 • (فصل سوم)    ۱۳۹۱
 • سریال ویلای من  ۱۳۹۱
 • سریال شوخی کردم…!۱۳۹۲
 • سریال عطسه     ۱۳۹۴
 • سریال هیولا  

 تئاتر:

 • خرگوش  ۱۳۵۳

 • شوخی  ۱۳۵۶

 • تلگراف  ۱۳۵۸

 • پلنگ نادان  ۱۳۶۲

 • یک طنز و یک غم آوا  ۱۳۶۴

 • ساعت عمو اسکندر ۱۳۶۶

 • آرسنال  ۱۳۶۷

 • پانسیون  ۱۳۶۸

 • سیمرغ  ۱۳۶۹

 • هملت  ۱۳۷۰

 • واسکودوگاما  ۱۳۷۱

 • موشها و آدمها  ۱۳۷۱

 •  کیسه بوکس  ۱۳۷۱

فعالیت موسیقی مهران مدیری:

 • کاست برای کودکان ۱۳۷۲
 • کاست “دلتنگی ها” ۱۳۷۸                     
 • آلبوم «از روی سادگی» ۱۳۷۹                      
 • خوانندگی تیتراژ فیلم هم نفس  ۱۳۸۲      
 • خوانندگی تیتراژ سریال مهر و ماه۱۳۸۳
 • خوانندگی تیتراژ سریال شب های برره۱۳۸۴
 • خوانندگی تیتراژ سریال باغ مظفر۱۳۸۵
 • خوانندگی تک آهنگ در آلبوم “دارکوب ۱۳۸۹
 • خوانندگی تیتراژ سریال قهوه تلخ۱۳۸۹
 • خوانندگی تیتراژ سری جدید سریال قهوه تلخ۱۳۹۱  
 • خوانندگی تیتراژ سریال دورهمی      ۱۳۹۴
 • خوانندگی تیتراژ سریال زعفرانی       ۱۳۹۴
مهران مدیری

مهران مدیری

جوایز مهران مدیری

افتخارات مهران مدیری در کارنامه‌ی هنری او کم نیست.این کارگردان خوش ذوق برای خود و آثارش پایانی نمی‌بیند.

 • طوطی طلایی بهترین بازیگر، ۱۳۵۳، برای تئاتر خرگوش
 • کاندیدای بهترین کارگردانی، ۱۳۷۵، برای ساعت خوش
 • بهترین بازیگر و کارگردان، ۱۳۷۷، برای مجموعه ۷۷ از جشن برترین‌های شبکه ۳
 • بهترین بازیگر و کارگردان، ۱۳۷۸، برای مجموعه ببخشید شما از جشن برترین‌های شبکه ۳
 • تندیس حافظ بهترین بازیگر کمدی تلویزیون برای سریال پاورچین از هفتمین جشن سینمایی تلویزیونی دنیای تصویر-۱۳۸۲
 • بهترین کارگردان طنز، ۱۳۸۴، جشن برترین‌های شبکه ۳
 •  تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیون (به صورت مشترک با سیامک انصاری ) برای مجموعه شب‌های برره از نهمین جشن سینمایی تلویزیونی دنیای تصویر-۱۳۸۵
 • تندیس حافظ بهترین ترانه مجموعه و فیلم سینمایی برای مجموعه باغ مظفر از دهمین جشن سینمایی ـ تلویزیونی دنیای تصویر- ۱۳۸۶
 • نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم همیشه پای یک زن در میان است – ۱۳۸۶
 • تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیون برای مجموعه‌های مرد دو هزار چهره و قهوه تلخ – ۱۳۹۰
 • دکتری افتخاری دانشگاه امریکن لیبرتی لس‌آنجلس - ۲۱ تیرماه ۱۳۹۰
 • تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی برای برنامه دورهمی-۱۳۹۵
 • تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی برای برنامه دورهمی-۱۳۹۶
 • بهترین مجری مرد سال-۱۳۹۵
 • تندیس بهترین مجری تلویزیون در جشنوارهٔ سین سیما برای برنامه دورهمی- نوروز ۱۳۹۷
 • تندیس حافظ بهترین چهره‌ی تلویزیونی برای برنامه دورهمی - ۱۳۹۷

آدرس اینستاگرام مهران مدیری

مهران مدیری از بازیگران فعال در شبکه اجتماعی به ویژه اینستاگرام است وmehranmodiri تنها صفحه‌ی رسمی اینستاگرام مهران مدیری است.

تصاویر مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری پشت صحنه

مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری

پشت صحنه فیلم مهران مدیری

مهران مدیری

تصاویر مدیری

مهران مدیری و اثارش

نوه مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری و بهرام رادان

مهران مدیری

مهران مدیری و رامبد جوان

 

مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری

آثار مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری و رضا عطاران

مهران مدیری

مهران مدیری

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید