تاریخچه جشن کریسمس وحقایق جالب وخوندنی آن

جشن کریسمس که دوازده روز می باشد با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر شروع شده و تا جشن خاج شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می یابد. اگر چه مهم ترین عید مذهبی در گاهشمار مسیحی، روز عید پاک ( به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی ) است،

مردم زیادی بخصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا ، کریسمس را مهم ترین رویداد سالانه مسیحی محسوب می دارند. هر چند که این روز ، به عنوان یک عید مذهبی شناخته می شود ، ازابتدای سده بیستم میلادی به بعد به طوروسیعی به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار شده و برای بیشتر مردم ، این ایام فرصتی است برای دور هم جمع شدن خانواده ،اقوام و دوستان و هدیه دادن به هم. است.

کریسمس با آیین های خاصی که یکی از آنها تزیین درخت کاج ، است برگزار شده وهمچنین شخصیتی رویایی به نام بابانوئل در جشن کریسمس نقشی مهم ایفا می کند. در مطلب زیر بیشتربا تاریخچه کریسمس آشنا خواهید شد ، با ما باشید :

کریسمس چیست ؟

جشن کریسمس

جشن کریسمس

کریسمس جشنی است که در مذهب مسیحیت به منظور بزرگداشت زادروز عیسی مسیح برگزار می شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می کنند.

اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می گیرند. بعضی از مسیحیان ارتودوکس در روسیه، اوکراین، سرزمین مقدس (ناحیه تاریخی فلسطین کنونی) و دیگر مکانها، به سبب پیروی از گاهشماری یولیانی، جشن کریسمس را در روز ۷ ژانویه برپا می دارند.

کلیسای حواری ارمنی طبق سنت منحصر به فردی، روز میلاد و همچنین روز غسل تعمید مسیح را هم زمان در روز ششم ژانویه جشن می گیرند.

آداب ورسوم کریسمس در کشورهای مختلف

بابا نوئل

بابا نوئل

از آداب ورسوم کریسمس می توان به نصب تصویر سنتی تولد مسیح، تزئین درخت کریسمس و تبادل هدیه و کارت تبریک و حضور بابانوئل در شب عید کریسمس اشاره کرد و هدف از برگزاری این مراسم ترویج حسن نیت، بخشندگی، مهربانی و گردهمایی های خانوادگی است.

از آداب ورسوم کریسمس در آلمان می توان گفت که یکشنبه چهارم پیش از کریسمس، افراد تاجی از شاخه های صنوبر یا کاج را تشکیل می دهند که چهار شمع رنگی دارد. آن ها هر یکشنبه یک شمع را روی حلقه قرار می دهند، آهنگ های کریسمس می خوانند، و شیرینی های کریسمس می خورند. در هفته های پیش از کریسمس، خانه ها پر از بوی شیرینی و پخت نان شیرین، کیک پر شده از میوه های شیرین، و شیرینی های تند به نام لبوچون می شوند.

سنت کریسمس در اتیوپی از تقویم جولین قدیمی پیروی می کند، بنابراین اتیوپی ها در روز 7 ژانویه کریسمس را جشن می گیرند. جشن ارتودوکس هاب اتیوپی ها، گانا نامیده می شود. روزی است که خانواده ها به کلیسا می روند.

آداب ورسوم کریسمس در استرالیا در 25 دسامبر در طی تعطیلات تابستانی وجود دارد ، می توان به برگزاری بسیاری از جشن های کریسمسی در فضای بازاشاره کرد . محبوب ترین رویداد فصل کریسمس کارول توسط نورهای شمع است.

مردم شب ها برای روشن کردن شمع و خواندن سرود کریسمس بیرون می آیند. ستارگان در بالا می درخشند و مناظر و صداهای کنسرت عالی در فضای باز به گوش می رسند.

افراد اندکی مسیحیان در چین، که "شنگ دان جیه" نام دارد، به معنای جشنواره مقدس تولد. خانه های خود را با گل همیشه بهار، پوسترها، و زنجیره های کاغذ رنگی تزئین می کنند. خانواده ها یک درخت کریسمس به نام "درخت نور" می آورند و آن را با فانوس های زیبا، گل ها و زنجیره های کاغذی قرمز که نماد شادی هستند، تزئین می کنند.

آنها کاغذهای قرمز را می برند و پنجره ها را تزئین می کنند، و همچنین با فانوس های کاغذی روشن می کنند.

کریسمس در انگلستان سرد، مرطوب و مه آلود است. روز قبل از کریسمس برای خانواده ها در انگلستان خیلی شلوغ است. آن ها هدایا، شیرینی ها، و جوراب های آویزان بالای بخاری را بسته بندی می کنند. سپس همه در اطراف درخت جمع می شوند و شخصی داستان تعطیلات کلاسیکی می گوید:" بچه ها یک نامه برای پدر کریسمس می نویسند و نامه خود را در شومینه می گذارند تا بابانوئل بتواند از دودکش خارجشان کند. پس از آن که بچه ها در شب قبل کریسمس می خوابند، و صبح کریسمس مبارک فرا می رسد.

جشن کریسمس

آداب و رسوم کریسمس

سنت جشن کریسمس در فرانسه، در 5 دسامبر آغاز می شود که سنت عید نیکولاس است، اما شب کریسمس زمانی برای جشن کریسمس فرانسه است. ناقوس کلیسا طنین انداخته می شود و صدای آواز دسته جمعی فرانسوی به نام نوئلز را می خوانند. در روز کریسمس خانواده ها به کلیسا می روند و سپس از یک جشن فراوان غذاهای عالی لذت می برند که با بوچه نوئل سنتی تمام می شود، کیک پر شده از باترکریم به شکل لوگوی یول.

درخت کریسمس

جشن کریسمس

تزیین درخت کریسمس

در زمان های گذشته قبل از ظهور مسیحیت، درختان همیشه سبز که حتی در زمستان و هوای سرد نیز دچار خزان نمی شدند و سرسبزی خود را حفظ می کردند، مفهوم ویژه و ارزشمندی برای مردم داشته اند. مردمان باستان معتقد بودند که قرار دادن برگ ها یا شاخه های سرسبز در منزل به آنها کمک می کند در زمستان های سرد و طولانی دوام آورده و از آنها محافظت می کند.

قرار دادن درخت برای جشن کریسمس به قرون وسطی و اروپای شرقی برمی گردد. طبق اسناد و مدارک، اولین بار در سال ۱۵۱۰ در لاتیوا و همینطور در سال ۱۵۲۱ در اسلواکی برای مراسم کریسمس از درخت استفاده شده است. با این حال، سنت قرار دادن درخت در خانه در طول زمستان (و نه فقط برای کریسمس) به قبل از ظهور مسیحیت بازمی گردد. قرار دادن برگ های سبز در منزل به عنوان نماد زندگی در طول شب های سرد و طولانی زمستان محسوب می شد.

بعضی دیگر از مردم معتقد بودند که این شاخ و برگ ها می توانند در برابر ارواح شیطانی و بیماری ها نیز از آنها محافظت کنند. برگ سبز در زمستان، استعاره ای از زندگی، سلامتی و حیات بوده است.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید