تخم مرغ یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی در ایران است به این دلیل که کاربردهای فراوانی در آشپزی دارد. جدای از کاربردهای تخم مرغ, فواید بیشماری دارد که پزشکان مصرف ۳عدد تخم مرغ در هفته را برای بزرگسالان توصیه می کنند.

خوردن تخم مرغ

این ماده معدنی با خاصیت آنتی‌اکسیدانی از نابودی سلول‌های بدن جلوگیری کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.اگر از خوردن یک وعده غذایی حاوی تخم‌مرغ پخته لذت می‌برید و این نوع خوراکی را دوست دارید از پخته شدن کامل تخم‌مرغ نیز اطمینان حاصل کنید تا خودتان را از شر بیماری ‌های ناشی از مواد غذایی برهانید.

مصرف تخم مرغ

نکات مهم برای خوردن تخم مرغ

 

نکات زیر را برای یک وعده سالم حاوی تخم‌مرغ در نظر داشته باشید:

تخم‌مرغ نیمرو را آنقدر بپزید به حدی که دیگر آبکی نباشد و هنگام تماس با دست کاملا سفت شده باشد.در پختن، جوشاندن یا سرخ‌کردن تخم‌مرغ توجه داشته باشید تا سفیدی و زرده هر دو سفت باشند.اگر تخم‌مرغ را در کنار گوشت طبخ می‌کنید توجه داشته باشید که دمای مرکز آن به ۷۱ درجه سلیسیوس برسد.

این کار را می‌توانید با دماسنج مخصوص مواد غذایی انجام دهید.

به منظور پختن ترکیبی از شیر و تخم‌مرغ (برای درست کردن کیک یا سایر غذاها) «مایع تخم‌مرغ» را جایگزین سفیده تخم‌مرغ خام کنید.

مایع تخم‌مرغ محصولی است که فرآیند پاستوریزاسیون را سپری کرده است و از این طریق از انتقال بیماری‌ها و آلودگی‌های احتمالی مرغ و محل پرورش آن به مصرف‌کننده جلوگیری می‌کند.

مقدار مصرف تخم مرغ

یک تخم مرغ ۶۰ گرمی آب پز حدودا ۷۲کالری دارد. معمولا در رژیم های لاغری در وعده صبحانه تخم مرغ گذاشته می شود زیرا نقش مهمی در ایجاد سیری در بدن دارد و کالری پایینتری نسبت به سایر هم گروهایی خود در گروه گوشت و پروتیین دارد.

مصرف تخم مرغ

خوردن تخم مرغ پخته

 

بعلت بودن ویتامین ب۱۲ در تخم مرغ خوردن آن برای افراد کم خون توصیه می گردد. ارزش پروتیین تخم مرغ بعنوان بهترین پروتتین قابل مصرف ۷/۹۳ درصد می باشد که در مورد سایر مواد غذایی در جایگاه اول قرار دارد. این ارزش برای شیر ۸۴درصد برای ماهی ۷۶ و برای گوشت گاو ۷۴ درصد می باشد.

متاسفانه بعلت دید نامناسب عموم در خصوص کلسترول مصرف تخم مرغ در جایگاه سبد خانوار را تحت شعاع خود قرار داده است. تخم‌مرغ حاوی بهترین و با ارزش‌ترین نوع پروتئین (یعنی حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز برای ساخته شدن پروتئین‌های بدن است) در بین تمام غذاهاست.

آلبومین یا همان پروتئین تخم‌مرغ، عمدتا در سفیده آن قرار دارد و به همین علت است که مصرف سفیده تخم‌مرغ مورد توجه بدن‌سازان قرار دارد. مقدار پروتئین موجود در یک تخم‌مرغ می‌تواند ۱?درصد نیاز یک زن بالغ و حدود ۱۲درصد نیاز یک مرد بالغ را تأمین کند. علاوه بر پروتئین، تخم‌مرغ حاوی مقداری چربی است که در تأمین انرژی نقش دارد، چربی اشباع به میزان ۱/۳ درصد و غیر اشباع ۹/۵ و کلسترول ۳۸۵میلی گرم در۱۰۰گرم تخم مرغ وجود دارد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید