ترب سفید کاملا مانند هویج است ولی سفید که بیشتر در فصل زمستان به عمل می آید. ترب سفید خواص بینظیری دارد از جمله تقویت دستگاه گوارش بدن و استخوان ها. ریشه ترب سفید نیز خواص بیشماری دارد و توجه ویژه ای به ریشه آن می شود. در ادامه خواص ترب سفید را به طور کامل برای شما بیان می کنیم.

خواص ترب سفید

ترب سفید فواید جالب توجه زیادی دارد، از جمله پیشگیری از سرطان ، تقویت سیستم ایمنی، کاهش التهاب، و تقویت گوارش. به‌علاوه، به تقویت استخوان‌ها، سم‌زدایی از بدن، افزایش سلامت ریه، و کاهش وزن نیز کمک می‌کند. ترب سفید یک نوع ترب زمستانی است که بیش از همه در جنوب‌شرق و شرق آسیا رشد می‌کند.

خواص ترب سفید

اهمیت خواص ترب سفید

 

از مشخصه‌های آن برگ‌های بزرگ و پررشد و ریشه‌ی عمیق و سفید است. ترب سفید به‌لحاظ فنی جزو سبزیجات چلیپایی است و، بنابراین، برگ‌هایش خواص این سبزیجات را دارد. ترب سفید به‌خاطر مواد مغذی موجود در ریشه‌اش نیز مورد توجه است. در ژاپن، چین، و دیگر کشورهای آسیایی، این ریشه مصرف گسترده‌ای در سبد غذایی مردم دارد.

ترب سفید به‌صورت خردشده در سالاد، سوپ ، خورش کاری، برنج ، و دیگر غذاها استفاده می‌شود. برگ ترب نیز معمولاً از اجزاء سالادهای روزمره‌ی مردم این مناطق به‌حساب می‌آید. آب ترب نوشیدنی سلامتی‌افزایی است و آن را برای رفع مشکلات سلامتی می‌نوشند. خواص چشمگیر ترب سفید، ازجمله انرژی کم و مواد مغذی زیاد آن، باعث شده که ترب سفید در تهیه‌ی بسیاری از غذاها مورد استفاه قرار بگیرد. نسل‌های زیادی از مردم با فواید ترب سفید برای سلامتی آشنا بوده‌اند و هستند.

فواید ترب سفید برای سلامتی اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به فواید ترب سفید برای سلامتی بیندازیم. افزایش سلامت دستگاه تنفسی ترکیب خاصیت ضدویروسی و ضدعفونی‌کنندگی ترب سفید با خاصیت خلط‌آوری آن باعث شده که این گیاه در درمان مشکلات تنفسی گزینه‌ی اول بسیاری از افراد باشد.

خواص ترب سفید برای سلامتی

وجود مقدار بیش‌ازاندازه‌ی خلط یا بلغم در دستگاه تنفسی ممکن است باعث جذب باکتری‌ها شود و به آن‌ها اجازه‌ی رشد بدهد. آب ترب نه‌تنها خلط‌ها را از بدن دفع می‌کند، که باکتری‌ها و دیگر موجودات بیماری ‌زا را نیز از بین می‌برد، و برای دستگاه تنفسی سلامتی به ارمغان می‌آورد. بهبود گوارش معلوم شده که آب ترب از همان آنزیم‌هایی برخوردار است که در سیستم گوارش بدن انسان وجود دارد، ازجمله آنزیم آمیلاز و استراز.

این دو آنزیم باعث گوارش بهتر و راحت‌تر کربوهیدرات ‌های پیچیده، پروتئین‌ها، و چربی‌ها می‌شوند. هضم درست این غذاها از ابتلای فرد به یبوست جلوگیری می‌کند و میزان جذب مواد مغذی را در روده‌ها افزایش می‌دهد. سم‌زدایی از بدن زمان زیادی از شناخت خاصیت ادرارآوری ترب سفید می‌گذرد. این خاصیت باعث تمیزشدن کلیه‌ها و عملکرد عالی آن‌ها می‌شود. از طریق ادرار، سم‌ها، چربی‌ها، و حتی آب اضافی از بدن دفع می‌شود.

پیشگیری از سرطان ترب سفید نه‌تنها حاوی مواد مغذی زیادی است، بلکه دارای بعضی ترکیبات آنتی‌اکسیدان فنولیک نیز هست. ترکیبات فنولیک می‌توانند از انواع مختلفی از سرطان پیشگیری کنند، به‌خصوص از سرطان معده. یکی از ترکیبات خاصی که در ترب سفید پیدا می‌شود و توانایی جلوگیری از تشکیل بسیاری از مواد سرطان‌زا در بدن را دارد نیتروسامین است. تقویت سیستم ایمنی وجود مقدار زیادی ویتامین سی در ترب سفید این گیاه را تبدیل به گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تقویت سیستم ایمنی می‌کند، چون ویتامین سی گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد. گلبول‌های سفید به درمان و بازسازی سلول‌ها و بافت‌های بدن کمک می‌کند. برگ‌های ترب سفید غنی‌ترین منبع ویتامین سی هستند، بنابراین، اگر می‌خواهید احساس سلامتی بیشتری بکنید، با برگ‌های این گیاه سالاد درست کنید و نوشیدنی کنار دست ‌تان هم آب‌ترب باشد.

فواید ترب سفید برای سلامتی

اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به فواید ترب سفید برای سلامتی بیندازیم.

خواص ترب سفید

خواص ترب سفید

 

افزایش سلامت دستگاه تنفسی

ترکیب خاصیت ضدویروسی و ضدعفونی‌کنندگی ترب سفید با خاصیت خلط‌آوری آن باعث شده که این گیاه در درمان مشکلات تنفسی گزینه‌ی اول بسیاری از افراد باشد. وجود مقدار بیش‌ازاندازه‌ی خلط یا بلغم در دستگاه تنفسی ممکن است باعث جذب باکتری‌ها شود و به آن‌ها اجازه‌ی رشد بدهد.

بهبود گوارش

معلوم شده که آب ترب از همان آنزیم‌هایی برخوردار است که در سیستم گوارش بدن انسان وجود دارد، ازجمله آنزیم آمیلاز و استراز. این دو آنزیم باعث گوارش بهتر و راحت‌تر کربوهیدرات‌های پیچیده، پروتئین‌ها، و چربی‌ها می‌شوند. هضم درست این غذاها از ابتلای فرد به یبوست جلوگیری می‌کند و میزان جذب مواد مغذی را در روده‌ها افزایش می‌دهد.

سم‌زدایی از بدن

زمان زیادی از شناخت خاصیت ادرارآوری ترب سفید می‌گذرد. این خاصیت باعث تمیزشدن کلیه‌ها و عملکرد عالی آن‌ها می‌شود. از طریق ادرار، سم‌ها، چربی‌ها، و حتی آب اضافی از بدن دفع می‌شود.

پیشگیری از سرطان

ترب سفید نه‌تنها حاوی مواد مغذی زیادی است، بلکه دارای بعضی ترکیبات آنتی‌اکسیدان فنولیک نیز هست. ترکیبات فنولیک می‌توانند از انواع مختلفی از سرطان پیشگیری کنند، به‌خصوص از سرطان معده. یکی از ترکیبات خاصی که در ترب سفید پیدا می‌شود و توانایی جلوگیری از تشکیل بسیاری از مواد سرطان‌زا در بدن را دارد نیتروسامین است.

مهمترین فواید ترب سفید

تقویت سیستم ایمنی

وجود مقدار زیادی ویتامین سی در ترب سفید این گیاه را تبدیل به گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تقویت سیستم ایمنی می‌کند، چون ویتامین سی گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد. گلبول‌های سفید به درمان و بازسازی سلول‌ها و بافت‌های بدن کمک می‌کند. برگ‌های ترب سفید غنی‌ترین منبع ویتامین سی هستند، بنابراین، اگر می‌خواهید احساس سلامتی بیشتری بکنید، با برگ‌های این گیاه سالاد درست کنید و نوشیدنی کنار دست‌تان هم آب‌ترب باشد.

عامل ضدالتهاب

تحقیقات نشان داده که ترکیبات ضدالتهاب موجود در آب، ریشه، و برگ‌های ترب می‌تواند التهاب را در سرتاسر بدن به‌شدت پایین بیاورد. این ویژگی باعث می‌شود قلب سالم‌تر باشد و احتمال ابتلا به آرتروز کم شود. ترب بیماری نقرس را نیز درمان می‌کند و ناراحتی ‌ها و دردهای ناشی از جراحات و کشیدگی عضلات را تسکین می‌دهد.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید