سرما خوردگی نوعی از بیماری است که همه ما سالی یک یا چند بار در ایران دچار آن می شویم . این بیماری سیستم تنفسی را درگیر می‌کند و شایع ترین بیماری عفونی بین انسان ها به شمار می‌رود . به طور متوسط سالانه بزرگسالان بین دو تا سه مرتبه و کودکان تا ۱۲ مرتبه به این بیماری مبتلا می­گردند . از آن جا که سرماخوردگی مسری است لذا می‌تواند ویروس ها را در هوا منتشر کرده و افرادی که در معرض این نوع از ویروس ها قرار می گیرند ، به این بیماری مبتلا می‌شوند . این بیماری از یک تا دو روز قبل از بروز علایم شروع شده و تا زمان توقف علایم ادامه دارد . از جمله علائم سرماخوردگی می‌توان به خشکی گلو ، گلو درد ، سرفه ، تب خفیف ، عطسه ، گرفتگی صدا و گرفتگی بینی اشاره کرد . سرماخوردگی در دو مدل باکتریایی و ویروسی رخ می دهد که در ادامه با روش های تشخیص سرماخوردگی بیشتر آشنا می شویم . 

علایم سرماخوردگی ویروسی و باکتریایی

بیشتر سرماخوردگی های ویروسی باعث بروز گروهی از علائم خاص می شود که پزشکان را قادر به تشخیص این نوع سرماخوردگی می سازد و تقریباً نیمی از مبتلایان به سرماخوردگی ویروسی گلو درد دارند که این نشانه اغلب جزء اولین علائم سرماخوردگی به شمار می‌رود . چرا که این نوع از عارضه یعنی گلودرد امکان دارد پس از ۱۰ ساعت از عفونت ویروسی پدیدار شود . مثلاً در این نوع سرماخوردگی بیماران از آبریزش بینی ، عطسه و سرفه های مداوم شکایت می‌کنند و همچنین علایمی نظیر گرفتگی بینی ها و سینوس ها در آن ها دیده می شود که ممکن است این علائم تا چند هفته در آنها باقی بماند .

سرماخوردگی، یک بیماری مسری

سرماخوردگی، یک بیماری مسری

معمولاً تب بالا در نوع سرماخوردگی ویروسی اتفاق می‌افتد . در درمان سرماخوردگی باکتریایی مصرف آنتی بیوتیک سبب کاهش علائم می گردد . اگر سرماخوردگی باکتریایی درمان نشود ، ممکن است باعث بروز مشکلات قلب و دیگر اعضای بدن گردد . در صورت مشاهده علایمی نظیر اوج گرفتن ‌تب ، خلط زرد و سبز بیش از حد و تنگی نفس به پزشک خود مراجعه کنید . دقت کنید زمانی که علائم بیش از ۱۰ روز ادامه دار شوند ، ممکن است بسیار خطرناک باشند لذا حتما به پزشک خود مراجعه نمایید .

اشخاصی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی قرار دارند افراد مسن ، افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی و باسابقه اسم ، افراد حساس به سرما خوردگی هستند و این گونه از افراد باید حتماً در چند روز اول به پزشک خود مراجعه کنند .

گلودرد ، از علایم سرماخوردگی

گلودرد ، از علایم سرماخوردگی

عفونت های باکتریایی معمولاً بیشتر از ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشند . برای تشخیص سرماخوردگی ویروسی از باکتریایی باید بدانید که تب شدید در سرماخوردگی های ویروسی رخ می دهد . تب با درجه بالا از نشانه‌های بیماری سرماخوردگی باکتریایی نیست اما باید این موضوع را در نظر گرفت . عملکرد بدن هر فرد در مقابل بیماری در شرایط مختلف متفاوت است . باکتری ها ممکن است پس از یک سرماخوردگی ساده کاملا از بدن انسان بیرون نرفته و سینوس ها را درگیر کنند . درمان عفونت های سینوسی اغلب با آنتی بیوتیک صورت می پذیرد .عفونت‌های ویروسی بیشتر دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند و خطرات زیادی برای کودکان و سالمندان ایجاد خواهند کرد . در صورتی که به ویروس آنفولانزا دچار شده باشید ، درجه تب بالا تری خواهید داشت و بدن درد زیادی را ترجمه می کنید . آنفولانزا اگر در روز اول تشخیص داده شود با داروهای آنتی ویرال قابل درمان است . روش تشخیص سرماخوردگی با توجه به علائم ایست که در بدن شما به وجود می آید .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید