تشخیص کرونا ویروس از بیماری های مشابهی چون سرماخوردگی و آنفلوانزا می تواند افراد را در این روزها دچار تردید کند زیرا ویروس کرونا این روزها شیوع زیادی پیدا کرده و برخی علائم آن شباهت هایی با دو ویروس سرماخوردگی و آنفلوانزا دارد. تانما در این مطلب شما را با تفاوت ها و روش های تشخیص کرونا، آنفلوانزا و سرماخوردگی آشنا می کند؛

ویروس کرونا چیست؟

کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که می توانند حیوانات و انسان ها را بیمار کنند. تعداد زیادی از ویروس های کرونا که تاکنون شناخته شده اند، موجب ابتلا به طیفی از عفونت‎های دستگاه تنفسی در انسانها می شوند. که از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماری های شدیدتری مثل سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس-MERS) و سندروم تنفسی حاد (سارس-SARS) متغیر هستند.

ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است موجب بیماری عفونی کووید 19 میشود. این ویروس نوظهور و بیماری ناشی از آن، تا قبل از شروع طغیان اخیر در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان،کشور چین، ناشناخته بود.

انواع کرونا

انواع متفاوتی از ویروسهای کرونا وجود دارند که شدت بیماری و شیوع آنها مختلف است. تا کنون 7 نوع از این ویروس یافت شده است که می توانند بر سیستم ایمنی انسانها اثر بگذارند و آن را درگیر کنند. رایج ترین ویروسها به شرح زیر هستند:

 • 229E (ویروس کرونا آلفا)
 • NL63 (ویروس کرونا آلفا)
 • OC43 (ویروس کرونا بتا)
 • HKU1 (ویروس کرونا بتا)

در موارد نادرتر، ویروس MERS-CoV نیز می تواند شیوع پیدا کند که بسیار خطرناکتر از ویروسهایی است که در بالا ذکر گردیدند. این ویروس سبب بروز سندروم دستگاه تنفسی خاورمیانه (MERS ) می شود. ویروس SARS-CoV مشابه همین ویروس است که سبب بروز بیماری سندروم حاد دستگاه تنفسی (سارس) می شود.

در سال 2019، نوع خطرناک و جدید این ویروس شیوع پیدا کرد که هنوز نامی رسمی بر روی آن گذاشته نشده است. عموم به این بیماری که از طریق این ویروس جدید انتقال پیدا می کند، بیماری کرونا می گویند. مقامات بهداشت و سلامت این ویروس را 2019nCov- (ویروس جدید کرونا 2019) می نامند.

تشخیص کرونا

انواع کرونا

نشانه های کرونا

علائم شایع

 • تب
 • سرفه ­ی خشک
 • خستگی
 • کوفتگی و درد
 • گلودرد
 • اسهال
 • ورم
 • سردرد
 • از دست دادن بویایی یا چشایی
 • جوش زدن پوست یا رنگ­ پریدگی انگشتان دست و پا

علائم جدی و خطرناک

 • به سختی نفس کشیدن یا کم ­آوردن نفس
 • درد یا فشار روی قفسه­ ی سینه
 • از دست دادن توانایی حرکت یا تکلم

نشانه های سرماخوردگی

در سرماخوردگی ساده، معمولا خارش گلو وجود دارد، بینی آب ریزش دارد و بعدا سرفه شروع می شود. چندین روز طول می کشد تا علایم گلو درد، آب ریزش بینی، سرفه بلغم دار، یا سرفه های خشک، تب و سردرد ظاهر شده و خوب شوند. در این وضع گوش ها وزوز می کنند و فرد احساس ضعف می نماید. دوره سرماخوردگی معمولی پس از چند روز تمام می شود و نشانه های آن پس از تقریبا یک هفته فروکش می کند.

نشانه های آنفلوانزا

نشانه های سرماخوردگی

نشانه های آنفلوانزا

آنفولانزای واقعی شما را یک باره گرفتار کرده و علایم اش بروز می کنند. سر و تمام اندام بدن درد می کند، سرفه خشک و خشکی گلو دارید. گلو درد می کند، تب تا ۴۱ درجه سانتیگراد بالا می رود و غالباً با لرز همراه می باشد. احساس گرسنگی نمی کنید، کاملاً احساس می کنید خورد و خمیر شده اید، می خواهید در رختخواب دراز بکشید و می توانید ساعت ها بخوابید.

علایم آنفلوآنزا معمولا شامل تب و لرز ، خستگی شدید و بدن درد است، حالت تهوع هم از دیگر علایم ابتلا به این بیماری است. توجه داشته باشید که آب ریزش بینی معمولا از علایم سرماخوردگی است و نه آنفلوآنزا. علایم مشترک این دو هم شمال سرفه، گلودرد و سردرد است.

کروناویروس هم علائمی تقریبا مشابه را دارد، با این تفاوت که معمولا سرفه های افراد مبتلا به ایت ویروس سرفه های خشک است. تحقیقی که چند هفته پیش در نشریه لانست منتشر شده بود نشان داد که اصلی ترین علایم ابتلا به ویروس کرونا تب، سرفه و تنگی نفس است. تنها ۵ درصد مبتلایان با آب ریزش بینی و گلودرد مواجه شدند. آنفلوانزای جدی، معمولا طولانی تر است و یک هفته ای بیمار را از پا می اندازد و گاهی چند هفته طول می کشد تا حالش خوب شود.

تشخیص کرونا از سرماخوردگی

برای تشخیص سرماخوردگی از کرونا باید گفت که ماندگاری علائم کرونا معمولا حداقل تا دو هفته است. گاهی در موارد بستری در بیمارستان از دو هفته بیشتر شده تا سه یا چهار هفته می شود. در حالیکه در سرماخوردگی سه تا 5 روزه بیماری خوب می شود. در ضمن مهم ترین علامت بیماری سرماخوردگی معمولا با تب مختصر، آبریزش، عطسه و گرفتگی بینی است که این عطسه و آبریزش عطسه پشت سر هم ایجاد کند. بیماری سختی نیست و بسیاری افراد ممکن است دچار شوند اما در محل کار خود نیز حاضر شوند.

اما در کرونا دوره بیماری کرونا طولانی تر، شروع آن تدریجی و تب آن نیز تا 40 درجه بالا می رود و بین 38 تا 39 درجه است. درد در ناحیه معده ، اسهال تهوع و استفراغ از نشانه های دیگر کروناست و مربوط به سرماخوردگی نیست. در ضمن اگر فردی علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی را داشت و یکی دو روز بعد متوجه شد حس بویایی و چشایی اش دچار مشکل شده این بیماری کروناست؛ نه آنفلوآنزا و سرماخوردگی.

تشخیص کرونا از آنفلوانزا

تشخیص کرونا از سرماخوردگی

تشخیص کرونا از آنفلوانزا

ویروس کرونا حدود پنجاه سال گذشته در جوامع بشری شایع بوده و فقط علائمی بسیار خفیف مانند سرماخوردگی را ایجاد می کرده است، اما از سال 2003 با پیدایش اولین ویروس کرونای انتقال یافته از حیوان (خفاش) به انسان، بیماری شدید سارس و پس از آن بیماری شدید مرس منتقل شده از شتر به انسان و نهایتا کرونای جدید 2019 شناسایی شد.

این 3 ویروس اخیر توانایی ورود و ایجاد عفونت در بخش تحتانی دستگاه تنفسی را دارند و بنابراین علائم بالینی شدید برونشیت و ذات الریه را ایجاد می کنند. برای تشخیص آنفلوانزا از کرونا باید بگوییم که اغلب به همراه تب بالای 40 درجه و به همراه درد پشت و درد عضلانی می باشد، اما علائم ویروس کرونا تب خفیف تر به همراه تنگی و کوت های تنفس و سرفه های مداوم و عمیق می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید