تصاویر تشییع پیکر بنیتا  

اگر تا به حال نام بنیتا را نشنیده بودید قطعا از روزهای پایانی تیر ماه 96  این اسم زیاد به گوشتان خورده است .بنیتا دختر هشت‌ماهه ایرانی بود که در صبح پنج‌شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶، در حالی که درون خودروی پراید پدرش بود، ربوده شد و پس از شش روز، در بامداد ۴ مرداد، جسد او پیدا شد. کودکی که ۶ روز داخل خودروی به سرقت رفته پدرش با شیشه‌های بسته و درهایی که قفل نبودند در کنار خیابانی خلوت از گرسنگی و تشنگی جان داد. او به دلیل باقی ماندن در خودرو و شدت گرما جان داده بود.داستان بنیتا در حالی اتفاق افتاد که اگر دختر یا زنی در ماشین بود بعضی از مردم با چشم چرانی به وضعیت زن نگاه میکردند درصورتی که هیچ کس شیون نوزادی تشنه و را نشنید. این یک فاجعه است... در ایم مطلب ما تعدادی از تصاویر تشییع پیکر بنیتا  را آورده ایم .


شرح ماجرا
حدود ساعت ۹ و نیم صبح پنجشنبه (۲۰ ژوئیه/۲۹تیر)، در خیابان مشیریه، پدر بنیتا برای باز کردن درب پارکینگ از خودرو پیاده می‌شود تا خودرو را داخل پارکینگ ببرد که دو عابر پیاده با مشاهده خودروی روشن، پشت فرمان می‌نشینند و خودرو و بچه را با هم به سرقت می‌برند، صاحب خودرو وقتی متوجه قصد سرقت ماشین می‌شود، خودش را روی کاپوت می‌اندازد که موفق به توقف خودرو نمی‌شود.جست‌وجوها برای یافتن بنیتا ادامه داشت تا اینکه پس از ۶ روز جسد دختربچه در خودروی سرقتی در یکی از خیابان‌های پاکدشت (استان تهران ) پیدا می‌شود. بازداشت‌شدگان به پلیس گفته‌اند: زمانی وارد اتوبان شدیم صدای گریه‌های بچه را شنیدیم. از دیدن بچه شوکه شده بودیم و کاری از دستمان برنمی‌آمد. به سمت پاکدشت رفتیم و در منطقه قیام دشت ماشین را در کنار خیابانی نگه داشتم. مهدی همان‌جا مقداری از وسایل ماشین را برداشت و جدا شد. من و دخترکی که نمی‌دانستم اسمش چیست به سمت مامازند رفتیم و خودرو را در کنار خیابانی رها کردم و به خانه یکی از دوستانم رفتم.

خانواده بنیتا برای یافتن دخترشان در روزهای پس از سرقت خودرو تلاش بسیاری کردند. شماره تماس‌هایشان را به در و دیوار زده و فضای مجازی را با عکس‌های بنیتا کوچولو پر کرده بودند. در این مدت با احساسات خانواده دخترک به شدت بازی شد. پدربزرگ بنیتا می‌گوید: وقتی شماره تلفن در فضای مجازی و کوچه و خیابان پخش شد، صدها نفر تماس گرفتند و هرکسی چیزی می‌گفت. وی می‌افزاید: در این مدت حتی ما به کوه‌های پشت مشیریه هم رفتیم اما هیچ ردی از بچه‌مان پیدا نکردیم.

 خانواده بنیتا برای پیدا کردن دخترشان حتی نزد رمال هم رفته بودند. زن رمال هم با دیدن چهره به هم ریخته پدر و مادر جوان، پول هنگفتی از آن‌ها گرفت و گفت: بچه صحیح و سالم است و تا چند روز دیگر برمی‌گردد. اما وقتی بچه پیدا شد باید اسمش را عوض کنید.

پیشینه قاتل
به گزارش پلیس و رسانه‌ها دو مرد معتاد به مواد مخدر شیشه عامل مرگ کودکی ۸ ماهه بودند .

اکنون بحث بر سر این است که مرگ بنیتا قتل عمد، شبه عمد یا غیرعمد بوده‌است. رحیم علیش‌پور دادستان عمومی پاکدشت که در آنجا هم پرونده‌ای برای متهمان تشکیل شده به خبرنگاران گفته‌است: قطعاً این فرد براساس نظر قضایی بنده مرتکب قتل عمد شده‌است. به نوشته  یک روزنامه کثیر الانتشار  خانواده بنیتا خواهان قصاص عاملان این جنایت هولناک هستند. دلشان می‌خواهد که مجازات آن‌ها را ببینند تا شاید کمی دردشان التیام بخشد. در ماه‌های آتی با صدور احکامی بر اساس اشد مجازات، درس عبرت و قصاص و اجرای آن در مورد متهمان، تراژدی بنیتا به فراموشی سپرده می‌شود؟.

متهمان شهریور امسال در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شدند. محمد که عامل جنایت بود به خاطر قتل به قصاص و به خاطر آدمربایی، رها کردن طفل در خودرو و مباشرت در سرقت در مجموع به ۵۱ سال حبس و همدستش مهدی به ۱۳ سال حبس و دو سال تبعید محکوم شدند.

مراسم خاکسپاری
بنیتا در ۵ مرداد ۱۳۹۶، روز پنج‌شنبه (۲۹ ژوئیه/ ۵ مرداد) ۱۳۹۶، مراسم تشییع و خاکسپاری بنیتا در امام‌زاده ابراهیم و اسماعیل شهر ری با حضور جمعیتی انبوه و اندوهگین از مردم برگزار شد.

واکنش‌ها
تراژدی بنیتا وقتی به اوج می‌رسد که ساعت‌ها کسی شیون‌های این کودک در هوای داغ تابستانی در داخل خودرو که در کنار خیابان پارک شده بود را نمی‌شود و کودک بر اثر تشنگی و گرسنگی جان می‌بازد. قتل بنیتا واکنش‌های بسیاری در میان اهالی سیاست و فرهنگ و ورزش و رسانه‌های خارجی و داخلی در پی داشت. همچنین اکثر مقامات خارجی به مردم ایران تسلیت گفتند و ابراز همدردی کردنند. آقای حسن روحانی در پی این حادثه به دادسرا دستور ویژه دادن که هرچه زودتر به این پرونده رسیدگی شود.

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید