زمانی که خبر از بارداری شخصی به گوش اقوام و آشنایان می رسد ، همواره توصیه های غذایی متفاوتی به آنها ارائه می شود و بیشتر این افراد به صورت دلسوزانه پیشنهاداتی را ارائه می دهند که حتی گاه می تواند این پیشنهادات غلط باشد . در دوران بارداری تغذیه و رژیم غذایی مناسب نقش حیاتی در رشد صحیح و سلامت کودک دارد . زنان پیش از بارداری باید ویتامین های قبل از زایمان نظیر اسید فولیک را شروع کنند.رژیم غذایی در طی ماه اول بارداری نقش مهمی در سلامت جنین را داراست . در اینجا قصد داریم تا با تغذیه صحیح بارداری آشنا شویم و در خصوص خوراکی های مفید و تغذیه در بارداری بیشتر صحبت کنیم .

محصولات لبنی

استفاده از محصولات لبنی به عنوان یک خوراکی مفید بسیار مهم است . محصولات لبنی منبع غنی از کلسیم ، ویتامین دی ، پروتئین ، چربی های سالم و اسید فولیک است . ماست ، شیر و پنیر سفت باید در رژیم غذایی بارداری هر شخصی قرار بگیرد .بر اساس اصول تغذیه در بارداری برای اینکه جنین به تواند ویتامین ها و مواد غذایی لازم خود را دریافت کند لازم است تا مادر از آنها تغذیه کند . لذا تغذیه صحیح در بارداری مربوط به غذاهای مفید و شامل اسید فولیک ، ویتامین ها و غیره می گردد .

تغذیه صحیح در بارداری

تغذیه صحیح در بارداری

اسید فولیک

اسید فولیک در رشد مناسب لوله عصبی کودک ضروری است . این لوله عصبی بعدها در جنین به مغز و نخاع تبدیل می شود لذا مصرف مواد غذایی شامل اسید فولیک بسیار مهم است . از جمله موادی که دارای اسیدفولیک بسیاری می باشند می توان به سبزیجات سبز تیره نظیر اسفناج و کلم ، مارچوبه ، مرکبات ، لوبیا ، نخود ، آووکادو و کلم بروکلی اشاره کرد .

مواد معدنی مورد نیاز جنین

برای تامین کربوهیدرات های سالم ، فیبر رژیمی و ویتامین B مصرف مواد غذایی نظیر برنج قهوه ای ، گندم سیاه ، گندم نان ، گندم یا ماکارونی با بلغور جو دو سر ضروریست .از جمله موارد مهم تغذیه در بارداری می توان به مصرف ویتامین های e ، ویتامین دی ، ویتامین b۶ و ویتامین b۵ اشاره کرد . البته مواد معدنی نظیر فسفر ، کلسیم و روی بسیار مهم هستند . ماکیان یعنی تخم مرغ ، گوشت و مرغ از جمله منابع عالی پروتئینها به شمار می روند. تخم مرغ پخته می تواند به طور کامل و به تنهایی ، ویتامین ها و مواد معدنی نامبرده شده را تامین کند . به هیچ عنوان نباید گوشت قرمز را از غذای خود حذف کنید . برای شما و نوزادتان خوب است که گوشت لخم را در رژیم غذایی خود به ویژه در ماه های اول بارداری قرار دهید .

تغذیه در بارداری

تغذیه در بارداری

دانه های کتان

دانه های روغن کتان منبع کاملی از اسیدهای چرب و امگا ۳ هستند. در دانه های کتان اسیدی وجود دارد که برای بدن بسیار مفید و ضروری است اما بدن ما نمی تواند خودش این اسیدها را تولید کند لذا خوردن دانه کتان به تامین این ماده کمک می کند . این ماده می تواند به سوخت و ساز و حل شدن بهتر ویتامین های قابل حل در روغن کمک کند . همچنین برای رشد چشم و مغز کودک بسیار مهم هستند لذا استفاده از دانه های کتان بر روی سالاد ، سوپ ، ماست یا برشتوک صبحانه بسیار مهم است .

پاپ کورن

از جمله خوراکی های مجاز در بارداری می توان به پاپ کورن اشاره کرد . این ماده بخشی از مواد مورد نیاز بدن را پر می کند و شامل فیبر است . اگر تهوع داشته باشید ، سفتی این ماده سبب کاهش تهوع در بارداری میشود . سعی کنید انواع حبوبات و انواع غلات را در دوران بارداری مصرف کنید . بدین ترتیب ویتامین ها و مواد معدنی مورد نظر بدن شنا و کودکتان نیز تامین خواهد شد .

تغذیه درست در بارداری

تغذیه درست در بارداری

آجیل

دانه ها و آجیل در لیست خوراکی های مفید در بارداری قرار می گیرند . آجیل ها منابع عالی چربی های سالم ، ویتامین ها ، پروتئین ها ، مواد معدنی و فیبر رژیمی هستند که مصرف منظم آنها در طول بارداری سبب می شود تا کودکی سالم داشته باشید .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید