تقویت رحم مسأله ای مهم برای سلامت زنان تلقی می شود زیرا به طور مستقیم با دوران قاعدگی و قدرت باروری آن ها در ارتباط است. بنابراین زنان می توانند به منظور تقویت رحم خود، روش های گوناگونی را امتحان کنند. تانما در این مطلب بیان راهکارهای تقویت رحم پرداخته است.

راهکارهای تقویت رحم

1-تقویت رحم با تغذیه

داشتن تغذیه مناسب بسیار بر تقویت رحم ، تخمک گذاری و افزایش قدرت باروری تأثیر گذار است. در واقع تنظیم هورمون های زنانه به وسیله یک رژیم غذایی متعادل امکان پذیر است و تقویت رحم و تخمک گذاری نیز با تغذیه سالم دستگاه تناسلی بدن آنان نیز ممکن می شود.

بنابراین مصرف برخی ویتامین ها و مواد معدنی برای باروری زنان لازم و ضروری بوده و باید در رژیم غذایی آن ها لحاظ شود. از جمله ویتامین های مورد نیاز برای تقویت رحم می توان به ویتامین C و آنتی اکسیدان ها اشاره کرد.مصرف این نوع ویتامین باعث جلوگیری از ایجاد هر گونه نقصی در یافتن اسپرم شده و حرکت آن را زیاد میکند؛ همچنین در تخمکها و دستگاه تناسلی زنانه میزان استرس را کاهش خواهد داد.

از جمله اقدامات لازم برای تقویت رحم و تخمدان ها که در طب سنتی نیز بسیار به آن توصیه شده؛ افزایش استفاده از سبزیجات دارای برگ سبز، میوه های تازه، امگا 3 و امگا 6، آجیل ، تخم مرغ، ماهی، مواد لبنی و به طور کل، داشتن یک رژیم غذایی متعادل است تا تخمک های سالمی تولید شده و احتمال باروری رحم افزایش یابد.

راهکارهای تقویت رحم

تقویت رحم با تغذیه

2-تقویت رحم با ورزش

ورزشی که در زیر آمده باعث تقویت عضلات نگهدارنده مثانه، رحم و روده ها شده و با تقویت این عضلات در زمان بارداری، شما توانایی کنترل عضلات در هنگام زایمان را دارید:

برای انجام این ورزش، مثل حالتی باشید که می خواهید جریان ادرار را متوقف کنید و یا سعی کنید گازی از شما دفع نشود. هنگامی که این عمل را انجام دهید، عضلات کف لگن را منقبض می کنید. هنگامی که این ورزش را انجام می دهید، سعی کنید که عضلات پا، باسن و شکم خود را حرکت ندهید.

هر زمانی که عضلات کف لگن را منقبض می کنید، به آرامی تا 5 شماره آن را نگه دارید و سپس شل کنید. این حرکت را 10 بار انجام دهید. زنان باردار می توانند این ورزش را پنج بار در روز انجام دهند.

3-تقویت رحم با کاهش وزن

افزایش گردش خون با نوشیدن آب کافی و انجام تمرینات ورزشی مانند یوگا بسیار بر عملکرد صحیح اندام های تولید کننده تخمک و تخمدان ها در رحم زنان تاثیر گذار است. همچنین کنترل وزن باعث کنترل دیابت ( قند خون)، کیفیت تخمک گذاری و رشد جنین در رحم زنان خواهد شد و عدم چربی های اضافی اطراف شکم نیز در تولید هورمون های جنسی و افزایش باروری تأثیرگذار است.

راهکارهای تقویت رحم

تقویت رحم با ورزش

بنابراین تقویت تخمک گذاری و رحم برای باروری زنان نیز با انجام تمرینات ورزشی متعادل مانند هوازی سبک مثل پیاده روی، شنا و دوچرخه سوای رابطه مستقیمی داشته و همراه با یک رژیم غذایی سالم باعث چربی سوزی و کنترل وزن در وضعیت ایده آل خود خواهد شد.

در واقع این نوع ورزش ها باعث می شوند تا هورمون های زنانه تولید شده به وسیله چربی های اضافی بدن به حالت عادی خود برگردند و بدن در وضعیت (BMI) یا شاخص توده بدنی سالم و طبیعی خود قرار گیرد.

4-تقویت رحم با اصلاح سبک زندگی

مطالعات نشان داده اند که خوردن رژیم غذایی مقوی و تغییرات مثبت سبک زندگی می تواند به تقویت باروری و آماده شدن بدن برای حاملگی کمک کند. به هر حال سبک زندگی و خوراک شما در امروز، ۹۰ روز بعد روی کیفیت اسپرم و تخمک تاثیر می گذارد. اگر سعی دارید حامله شوید، مهم است که تغذیه سالم داشته و سبک زندگی خود را تغییر دهید.

راهکارهای تقویت رحم

تقویت رحم با اصلاح سبک زندگی

خانم ها لازم است برای داشتن سبک زندگی به منظور تقویت رحم خود، توصیه های زیر را رعایت کنند:

 • خوردن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان
 • خوردن صبحانه بزرگتر
 • اجتناب از چربی های ترانس
 • کاهش مصرف کربوهیدارت
 • خوردن کربوهیدارت فراوری شده کمتر
 • مصرف فیبر غذایی بیشتر
 • مصرف منابع پروتئین گیاهی به جای حیوانی
 • انتخاب لبنیات پرچرب
 • مصرف مولتی ویتامین
 • ورزش و افزایش فعالیت
 • صرف زمان برای آرامش و رفع خستگی و کاهش استرس
 • کاهش مصرف کافئین
 • دستیابی به وزن نرمال و سالم
 • افزایش مصرف آهن
 • اجتناب از مصرف الکل
 • اجتناب از محصولات سویای تخمیر نشده
 • مکمل های طبیعی

تانما در ادامه ی مطلب تأثیر داروهای گیاهی و داروهای شیمیایی را به منظور تقویت رحم به شرح زیر آورده است؛

5-تقویت رحم با داروهای گیاهی

ترکیب عسل و دارچین

کشور های چین و ژاپن، کمی پودر دارچین را و نصف قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و ترکیب و خمیر حاصله هر روز به صورت مکرر برای تقویت رحم زنانی که احتمال بارداری آن ها وجود ندارد؛ بر روی لثه گذاشته و به آرامی همراه با بزاق دهن این ترکیب را وارد بدن خواهند کرد.

دم کرده ستاخینس

خانم های نازا برا تقویت رحم و تخمدان های خود، دم کرده ای معطر، مقوی اعصاب، مفید از گیاه گرم و خشک ستانخیس را حدود ۶ بار در روز (۳ نوبت در صبح و ۳ نوبت در شب) میل نمایند.

راهکارهای تقویت رحم

تقویت رحم با داروهای گیاهی

گیاه دارویی میخک

استفاده روزانه و مرتب حدود ۴ گرم میخک برای تقویت رحم و نیروی جنسی زنانی که طبع آن ها سرد است بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

کاسنی

استفاده روزانه از ۷ برگ کاسنی یا عرق و پودر آن به علت مقدار زیاد ویتامین (ث) موجود در آن بسیار در تقویت رحم و همچنین افزایش توان جنسی در ایجاد نطفه و زیبایی چهره نوزاد تاثیرگذار بوده و رحم را به انجام وظیفه طبیعی خود وا خواهد داشت.

شیره چغندر

استفاده مداوم از یک قاشق غذاخوری شیره چغندر در ۸ ساعت باعث تقویت رحم و افزایش باروری زنان خواهد شد.

رازیانه

گیاه و عرق رازیانه فواید و تاثیر زیادی را در درمان درد های زیر شکمی و رحمی در دوران قاعدگی و سرد مزاجی جنسی، تنظیم تخمک گذاری در بانوان و همچنین پاکسازی رحم، ایجاد تعادل هورمونی، جلوگیری از بیماری های دستگاه تناسلی، پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم و دهانه رحم زنان دارد.

6-تقویت رحم با داروهای شیمیایی

اگرچه روش های خانگی و طب سنتی در بیشتر موارد به پاس تجربه نیاکان ما جواب خود را پس داده و لزوما نمی توان هیچ دلیل علمی و آزمایش شده ای را برای برخی از آن ها ارائه کرد. پس بهتر است اگر به فکر تقویت رحم و تخمدان ها برای بارداری خود هستید حتما بهتر است که تحت درمان یک پزشک متخصص قرار گرفته و با راهنمایی های او برای مصرف برخی از مواد غذایی و داروهای شیمیایی اقدام کنید. دو قرص شیمیایی کلومیفن و متفورمین جزء قرص هایی هستند که معمولا برای تقویت رحم تجویز می شوند.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید