خواب یک نیاز فیزیولوژیک بدن است که باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی در شخص می‌شود ولی قبل از خواب از تماشای تلویزیون بپرهیزید.

امیررضا چمنی متخصص اعصاب و روان با بیان این مطلب به عوامل کمک‌کننده در تامین بهداشت خواب اشاره کرد و افزود: خوابیدن و بیدار شدن راس یک ساعت معین، استفاده نکردن از رختخواب جهت غذا خوردن، تماشای تلویزیون یا مطالعه می‌تواند شرایط یک خواب خوب را فراهم کند.

تماشای تلویزیون قبل از خواب

قبل از خواب از تماشای تلویزیون بپرهیزید

چمنی افزود: ایجاد فضای مناسب در اتاق خواب همچون ایجاد دما و روشنایی مناسب برای اتاق خواب، مطالعه مطلب غیردرسی یا گوش دادن به آهنگ آرامبخش بدون کلام قبل از خواب، پرهیز از خوردن غذای سنگین یا حتی گرسنگی قبل از خواب نیز می‌تواند به طور قابل توجهی در ایجاد شرایط خواب خوب به ما کمک کند.

داشتن خواب راحت

بدن یک انسان بالغ به ۸ ساعت خواب احتیاج دارد و کودکان نیز بیشتر از ۸ ساعت کیفیت خواب برای سلامت جسم و روان حائض اهمییت است و باید مقوله خوابیدن توام با آرامش را در طول شبانه روز بگنجانید باید یکسری فاکتورهایی را جهت داشتن یک خواب معقول رعایت کرد جالب است بدانید که تلوزیون نگاه کردن قبل از خواب شما را از داشتن خواب راحت باز می دارد.

این متخصص اعصاب و روان توصیه کرد: چنانچه فرد پس از گذشت نیم ساعت به خواب نرفت، لازم است یک فعالیت آرام بخش مانند مطالعه آزاد انجام دهد.

وی گفت: استفاده از دوش آب گرم در یک تا ۲ ساعت قبل از خواب نیز می‌تواند به خواب رفتن راحت‌تر کمک کند. باید توجه داشت در روزهای تعطیل نباید بیش از یک تا ۲ ساعت زمان خواب به تاخیر بیفتد. از مصرف داروهای خواب‌آور به صورت خودسرانه پرهیز شود، چرا که می‌تواند وابستگی به دارو را در فرد ایجاد کند.

شب ها موقع تماشای تلویزیون خوابتان می برد؟ فشارخون دارید!

 کارشناسان در جدیدترین تحقیقات خود دریافتند مردانی که مبتلا به فشارخون بالا هستند، بیشتر از سایرین دچار احساس خواب آلودگی می شوند.براساس تاره ترین آمارها فشارخون بالا عامل مرگ سالانه بیش از ۷٫۵ میلیون فرد بزرگسال در جهان است، متاسفانه این بیماری درمراحل اولیه علائم خاصی ندارد.

احساس خواب آلودگی زودهنگام در شب، بی اشتهایی برای خوردن شام،  خستگی هنگام تماشای تلویزیون و مشکل در باز نگه داشتن چشم ها در مردان سالمند می توان زنگ خطر فشار خون بالا در آنها باشد و این بیماری باعث بالا رفتن خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی در افراد می شود.

تماشای تلویزیون قبل از خواب

مردانی که مبتلا به فشارخون بالا هستند، بیشتر از سایرین دچار احساس خواب آلودگی می شوند.

این یافته ها حاصل تحقیقات پژوهشگران بنیاد قلب بریتانیا بر روی ۲۴۲۴ نفرمرد بزرگسال بین سنین ۴۰ الی ۶۰ سال است و نشان می دهد که افراد مبتلا به فشار خون بالا میل بیشتری به خواب دارند.

برای جلوگیری از بالا رفتن فشار خون کارشناسان توصیه می کنند افراد بویژه اگر سابقه فامیلی ابتلا به این اختلال را دارند کنترل دقیقی بر وزن خود داشته باشند،از استعمال دخانیات خودداری کنند، مواد غذایی سالم حاوی میوه وسبزیجات تازه مصرف کنند، ورزش منظم داشته باشند ، از استرس و عصبانیت پرهیز کنند و به طور منظم فشار خون خود را اندازه گیری کنند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید