ضد عفونی کردن اسباب بازی کودکان مساله ای بسیار حائز اهمیت است زیرا مستقیما با سلامت کودک در ارتباط است البته نباید در این خصوص وسواس به خرج داد و رعایت بهداشت در حد لازم کفایت می کند. تانما در این مطلب شما را با نحوه ضد عفونی کردن اسباب بازی بچه ها آشنا می کند؛

چرا باید اسباب بازی های کودکان را ضد عفونی کنیم؟

 • زمانی که اسباب بازی زمین افتاده است.
 • زمانی که اسباب بازی در دهان کودک قرار گرفته است.
 • زمانی که کودک اسباب بازی را از شخص دیگر گرفته است.
 • زمانی که اسباب بازی را با کودک دیگر به اشتراک گذاشته است.
 • زمانی که غذا ، شیر یا آب دهانش روی اسباب بازی ریخته است.
 • هنگامی که کودک شما پس از بیماری هایی مثل اسهال یا سرماخوردگی در حال بهبود است.
 • مواقعی که مدت زمان طولانی از آخرین بازی کودکتان با اسباب بازیهایش گذشته است و هنگام بازی کودکتان مریض بوده در صورت استفاده مجدد دوباره آنها را بشویید. زیرا ممکن است هنوز هم حاوی باکتری باشند.

روش های ضد عفونی کردن اسباب بازی کودک

ضدعفونی کردن اسباب بازی های پلاستیکی

اسباب بازی های پلاستیکی و لاستیکی نرم تر

بهتر است این اسباب بازی ها را به جای ماشین ظرفشویی در سینک بشویید، زیرا امکان دارد این مواد در تماس با آب داغ برای مدت طولانی، ذوب شده و یا خراب شوند. برای شستن اسباب بازی کودکان، کافی است چند قطره مایع ظرفشویی را به یک سینک، سطل یا لگن پر از آب گرم اضافه کنید. سپس، با استفاده از یک مسواک قدیمی یا پارچه نرم، اسباب بازی را تمیز کرده و در نهایت با آب سرد فراوان آبکشی کنید.

حالا برای ضدعفونی اسباب باز ی ها، مخلوط 50/50 الکل و آب را بر روی آن ها اسپری کرده و بگذارید یک دقیقه بماند. سپس مجددا اسباب بازی ها را آبکشی کرده و برای خشک شدن بر روی پارچه قرار دهید. توجه داشته باشید که ترکیب مایع ظرفشویی و آب گرم برای شستن و ضدعفونی اسباب بازی کاملا کافی است و نیازی به استفاده مواد قوی تر، مانند وایتکس، نیست.

اسباب بازی های پلاستیکی سخت

اسباب بازی هایی مانند جغجغه، لگو و ... را در کیسه ای مشبک قرار داده و آن را در ردیف بالایی ماشین ظرفشویی بگذارید. تنظیمات دستگاه را بر روی چرخه ضدعفونی با آب خالی قرار دهید و پس از اتمام شستشو اسباب بازی ها را در هوای آزاد خشک کنید.

اسباب بازی های سیلیکونی

این نوع از اسباب بازی ها را می توان با استفاده از روش بالا در ماشین ظرفشویی قرار داد، یا برای اطمینان بیشتر از تمیز شدن و ضدعفونی در یک ظرف آب جوشاند.

ضد عفونی کردن اسباب بازی های باتری دار

ضد عفونی کردن اسباب بازی های پلاستیکی

ضدعفونی کردن اسباب بازی هایی باتری دار

اسباب بازی های الکترونیکی، چه دارای باطری باشند و چه شارژی، در صورت تماس با آب آسیب می بینند. ابتدا با خارج کردن باطری ها یا جدا کردن اسباب بازی از برق شروع کنید. سپس پارچه ای را به آب صابونی آغشته کرده و قسمت بیرونی اسباب بازی را بشویید. مراقب باشید در نزدیکی جعبه باطری یا سیم کشی رطوبت جمع نشود.

همچنین، اطمینان حاصل کنید که هیچ رطوبتی به شکاف بین قطعات متحرک نفوذ نمی کند. برای ضدعفونی اسباب بازی، آب و الکل را به نسبت 50/50 با یکدیگر مخلوط کرده و پارچه را در آن خیس کنید.

سپس، با استفاده از پارچه الکلی قسمت های ایمن اسباب بازی را ضدعفونی کنید. الکل مالشی به سرعت تبخیر می شود، اما در صورت نیاز می توانید بلافاصله آن را پاک کنید تا از تشکیل رطوبت اضافی جلوگیری شود.

ضدعفونی کردن اسباب بازی های پارچه ای و پولیشی

می توان اسباب بازی های پارچه ای و پولیشی را با مایع یا پودر لباسشویی ضد عفونی کننده درون ماشین های لباسشویی انداخت. برای خشک شدن این اسباب بازی ها باتوجه به جنس و مدلشان میتوان آنها را در محلی در معرض هوای آزاد قرار داد یا آویزان کرد. در صورتی که از خراب شدن شکل آنها نگرانید میتوانید آنها را به همراه چند توپ تنیس درون خشک کن لباسشویی بگذارید تا شکل و حالتشان تغییر نکند و مواد داخلشان گلوله نشود.

ضدعفونی کردن اسباب بازی های چوبی

چوب دارای خواص ضدباکتریایی طبیعی است و به همین دلیل محبوب ترین ماده اولیه برای ساخت تخته های آشپزی است. اسباب بازی های چوبی، با کمی دقت، سال ها دوام می آورند. اطمینان حاصل کنید که اسباب بازی های چوبی از آب دور نگه داشته شده و پس از شستشو کاملا خشک می شوند.

برای ضدعفونی اسباب بازی چوبی، پارچه ای را در سرکه سفید خیس کرده و با استفاده از آن سطح اسباب بازی را مالش دهید. سرکه اسباب بازی را تمیز کرده و به عنوان یک ضدعفونی کننده ملایم عمل خواهد کرد. نگران نفوذ بوی سرکه در چوب نباشید، چرا که بوی سرکه نیز پس از چند دقیقه ازبین خواهد رفت.

شستشوی وسایل بازی حمام

اگر که فکر می کنید این اشیا با هر بار حمام کردن کودکان تمیز می شود، سخت در اشتباه هستید. برعکس این دسته از اسباب بازی ها به ضدعفونی کردن بیشتری نیاز دارند. زیرا رطوبت موجود در فضای حمام باعث رشد میکروب هایی خاص در این اسباب بازی ها می شود که می تواند برای سلامت فرزند ما بسیار خطرناک باشد.

از جمله روش هایی که می توانید برای ضدعفونی کردن آنها استفاده کنید مخلوط مساوی آب گرم و سرکه سفید است. اسباب بازی های حمام را در این مخلوط خیس کنید و اگر حس کردید نیاز به نظافت بیشتری دارند، می توانید آنها را داخل ماشین ظرفشویی قرار داده و بشویید.سعی کنید پس از هر بار حمام کردن کودک، حتما آب داخل وسایل بازی را خالی کرده و آنها را خشک نگه دارید.

ضدعفونی کردن اسباب بازی های فلزی

کامیون ها، قطارها و دیگر وسایل بازی که جنسشان فلزی است اغلب چرخ های پلاستیکی دارند، بنابراین بهتر است ماشین ظرفشویی را کنار بگذاریم. زیرا ممکن است حرارت قسمت های پلاستیکی را خراب کند. بجای آن یک قاشق غذاخوری سفید کننده را در یک چهارم آب رقیق کرده و پس از آن اجازه دهید اسباب بازی ها در هوای آزاد خشک شوند.

شاید با خود فکر کنید سفید کننده برای فرزندتان خطرناک است، این تصور درست است اما وقتی محلول را رقیق می کنید، خطر آن برای کودک از بین می رود. به این دلیل که کلرین ظرف چند دقیقه بخار می شود و دیگر بقایای سمی از خود برجای نمی گذارد. می توانید از محلول های تایید شده دیگر هم استفاده کنید اما به برچسب روی آن ها توجه کنید تا مطمئن شوید سمی نیستند و حتما دستور العملهای روی آن ها را اجرا کنید.

بهترین روش های ضدعفونی کردن اسباب بازی فلزی

 • آب و صابون
 • سرکه سفید مقطر
 • جوش شیرین
 • دستمال مرطوب
ضد فونی کردن اسباب بازی با ماشین ظرفشویی

ضد عفونی کردن اسباب بازی فلزی

ضد عفونی کردن کتاب ها و وسایل های لاستیکی کودک

این موارد را نیز می توان با استفاده از پارچه مرطوب شده با مخلوط مساوی از سرکه سفید و آب یا آب صابون رقیق شده تمیز کرد. کتاب ها را ببندید و صفحات را هنگام خشک شدن جدا کنید.

نکات شستن اسباب بازی های کودکان

نکات شستن اسباب بازی های کودکان در ماشین ظرفشویی

اسباب بازی از جنس پلاستیک سفت

بهترین حالت این است که این اسباب بازی ها را درون یک کیسه قرار دهید و آن ها را در ماشین ظرفشویی بگذارید.

اسباب بازی های سیلیکونی

می توانید این جنس از اسباب بازی ها را در ماشین ظرفشویی بیاندازید یا این که داخل یک کتری آب جوش قرار دهید.

نکات شستشوی اسباب بازی در ماشین لباسشویی

به خاطر داشته باشید که ماشین های لباسشویی درب از بالا، به دلیل داشتن همزن، ممکن است پنبه حلاجی شده درون عروسک را جابه جا کنند؛ به همین دلیل پیشنهاد می شود برای شستن اسباب بازی کودکان از ماشین های لباسشویی درب از جلو استفاده کنید.

بهتر است برای شستشو از یک ماده شوینده ایمن برای کودکان استفاده کنید.در صورت لکه دار یا بدبو بودن اسباب بازی، یک پیمانه پودر سفیدکننده بر پایه اکسیژن به محفظه شوینده اضافه کنید. سپس، یک روبالشتی قدیمی برداشته و اسباب بازی های پارچه ای را در آن قرار دهید. آن را با یک پارچه تمیز بسته و در ماشین لباسشویی قرار دهید.

توصیه می شود از یک چرخه شستشوی ظریف یا ملایم با آب سرد یا ولرم (نه داغ) استفاده کنید. وقتی چرخه شستشو به پایان رسید، اسباب بازی ها را بیرون آورده و سطح مخملی عروسک را با یک شانه دندانه ریز مالش دهید تا دوباره پف کند.

برای خشک کردن اسباب بازی های پارچه ای چندین گزینه پیش روی شما قرار دارد. می توانید روبالشتی را در خشک کن و بر روی چرخه احیای کرک قرار دهید و یا عروسک ها را از روبالشتی خارج کرده و در هوای آزاد آویزان کنید تا در معرض آفتاب خشک شوند. با اسباب بازی های پارچه ای مانند لباس رفتار کرده و در هنگام شستن اسباب بازی کودکان آن ها را بر اساس رنگ دسته بندی کنید.

این اسباب بازی ها را داخل ماشین لباسشویی نیندازید!

 • اسباب بازی هایی که جعبه موسیقی دارند.
 • اسباب بازی هایی که قدیمی یا شکننده هستند.
 • اسباب بازی هایی که روی آن ها روبان ، برچسب و .. با چسب چسبیده شده است.
 • اسباب بازی هایی که دارای مواد تزئینی هستند.
 • اسباب بازی هایی که جنس پلی استر دارند و روی آن ها فوم های توپی کوچک قرار گرفته است.

نکات شستن اسباب بازی ها با دست

برای شستشو با دست نیز باید در انتخاب شوینده دقت کنید و بهتر است که از یک صابون معمولی یا شامپو بچه استفاده کنید. در عین حال از هر محصول و مواد شوینده ای که استفاده می کنید، فراموش نکنید که برچسب راهنما و دستورالعمل های استفاده از آن را خوانده و اجرا کنید.

چگونگی شستشوی اسباب بازی های سیلیکونی ، پلاستیکی و کائوچو

بهترین راه این است که این اسباب بازی ها را درون سینک بیاندازید و مانند ظرف با آب داغ بشویید. حتی می توانید راه آب ظرفشویی را ببندید و با صابون در آن آب و کف درست کنید و اسباب بازی ها را درون آن ها بیاندازید و بعد از شسشتو از یک مسواک تمیز استفاده کنید و لابلای آن را با مسواک تمیز کنید.

سپس روی آن ها را با پارچه بکشید تا خشک شوند و بعد از آن یک دور دیگر آب سرد بگیرید. در مرحله آخر می توانید از یک اسپری الکل استفاده کنید و مقداری روی آن بزنید و چند دقیقه صبر کنید و سپس دوباره آن را آب کشیده و کنار بگذارید.

روش های ضد عفونی کردن اسباب بازی

ضد عفونی کردن اسباب بازی با دست

چند توصیه مهم برای تمیز کردن اسباب بازی بچه ها

 • زمانی که اسباب بازی کودک در محیط بیرون از خانه روی زمین می افتد ، بهتر است که بی تفاوت نباشید و با یک دستمال مرطوب روی آن کشیده و آلودگی های سطحی را از بین ببرید.
 • اگر می خواهید که کودک شما از مواد شیمیایی دور باشد ، می توانید از یک وسیله بخار استفاده کنید و با بخار و آب خالی اسباب بازی ها را تمیز کنید.
 • دوبار در هفته اسباب بازی ها را تمیز کنید ، مخصوصا اسباب بازی های ریزتر را که بیش از همه در دهان کودکان قرار داده می شوند. اسباب بازی های بزرگ تر را یک بار در ماه بشویید و انواع مخملی را چند بار در سال بشویید.
 • نور خورشید قاتل طبیعی باکتری ها است. در روز های آفتابی، اسباب بازی های فرزند خود را بیرون گذاشته و اجازه دهید تا اشعه ماورا بنفش (UV) آن ها را ضدعفونی کند. همچنین این روش به ازبین بردن بوی بد اسباب بازی ها نیز کمک می کند.
 • هرگز اسباب بازی های پارچه ای دارای باطری، جعبه موسیقی یا سایر قطعات فلزی را نشویید، زیرا ممکن است آب به آن ها آسیب برساند. پیش از شستن اسباب بازی کودکان اطمینان حاصل کنید که تمام اجزا و دکمه ها به خوبی به هم وصل شده اند و تمام شکاف ها و سوراخ ها تعمیر شده اند.
آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید