مراقبت از شیرآلات و شستشوی صحیح آن نیاز به توجه خاصی دارد چرا که در ظاهر فضایی که در آن شیر آلات قرار دارد تاثیر چشم گیری می گذارد لذاست که هر فرد با توجه به وظایف فردی (نگهداری از شیر آلات) و وظایف اجتماعی (جلوگیری از اصراف آب) می بایست نحوه ی صحیح نصب و استفاده از شیر آلات و از همه مهمتر مراقبت از شیر آلات را بداند و اجرا کند.با این بخش از تانما با روش های چگونگی مراقبت از شیرآلات آشنا شوید.

مراقبت از شیرآلات خانگی

نگهداری شیرآلات تنها به تمیز کردن و برق انداختن آنها نیست . نگهداری از شیرآلات از روزی که نصب می شوند، شروع می شود و یک امری همیشگی است .به طور کلی سه نوع عمده شیرآلات شامل شیرآلات واشری، اهرمی و چشمی در بازار موجود هستند . شیرآلات اهرمی عمر بسیار بالایی دارند. کمتر پیش می آید که چکه کنند و نیاز به تعمیر داشته باشند.

شیرآلات واشری هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض واشر دارند. تقریباً همه افراد به سادگی می توانند واشر این گونه شیرها را تعویض کنند. شیر آب گرم به دلیل حرارت بالای آب زودتر خراب شده و باید واشر آن را زودتر از آب سرد عوض کنید.

مراقبت از شیرآلات

مراقبت از شیرآلات خانگی

نگهداری از شیرآلات خانگی با تعویض واشر

شیرآلات واشری نسبت به سایر شیر آلات حساسیت بیشتری دارند و به این دلیل که نیاز به چرخش و فشار بیشتری برای کنترل آب دارند پس از گذشت مدتی واشر آنها خورده می شود. به همین علت برای نگهداری از آنها ملاحظات بیشتری را به عمل آورید.

همچنین توصیه می شود که با توجه به میزان استفاده شما از شیرآلات اقدام به تعویض واشر نمایید. در حالت عادی بهتر است که هر سه ماه یکبار اقدام به تعویض واشر نمایید همانطور که اشاره شد تعویض واشر برای آب گرم به علت حرارت بالا نسبت به آب سرد متفاوت خواهد بود
با تخریب واشر افراد معمولاً برای برطرف کردن مشکل چکه کردن فشار بیشتری بر روی شیر می آورند.فشار آوردن بیشتر نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه باعث خورده شدن شیر به مرور زمان میشود. و تاثیر نصب واشر جدید را نیز کاهش می دهد.پس سعی کنید به جای اینکه فشار بیشتری برای پیچاندن شیر اعمال کنید به تعویض به موقع واشر اقدام کنید.

نگهداری از شیرآلات خانگی اهرمی

شیرآلات اهرمی برخلاف شیرآلات چرخشی که دارای مغزی چرخشی هستند، دارای نوعی کاتریج هستند. کارتریج بیشتر شیر های ایرانی از نوع خارجی است. بعد از خراب شدن شیر نیاز به تعویض کامل آن نیست، بلکه با تعویض کارتریج می توانید دوباره به مدت طولانی از آن استفاده کنید. برای تعویض کارتریج در شیرهای اهرمی کافی است که درپوش های آب سرد و گرم را جدا کرده، اقدام به باز کردن پیچ زیر آنها بکنید. بعد از آن اهرم را جدا کرده و کارتریج را در بیاورید. سپس می توانید اقدام به تهیه نمونه مشابه آن کنید.

مراقبت از شیر آلات

نگهداری از شیرآلات خانگی اهرمی

روش های تمیز کردن شیرآلات

تقریباً لکه نگرفتن و تمیز ماندن شیرآلات غیرممکن است. تمامی شیرآلات به مرور زمان لکه می گیرند. مهم ترین کاری که باید انجام داد این است که از تبدیل شدن لکه به رسوب جلوگیری کرد. روکش برخی از شیرآلات با دیگری متفاوت است. ممکن است رنگ آن ها نیز متفاوت باشد اما شیوه نگهداری بیشتر آن ها یکی است.

لکه هایی که روی شیرها مشاهده می کنید ممکن است لکه های چربی باشد. حتی قطرات پاک کننده هایی مثل جرم گیر و سفیدکننده نیز اگر با آب پاک نشود، روی شیر به لکه و رسوب تبدیل می شود و شیرآلات را می خورد.

معمولاً شیر آب گرم و طرفی که به لوله آب گرم متصل است پتانسیل بیشتری در تجمع لکه و رسوب دارد. واکنش های شیمیایی و رسوب در دمای بالا به سادگی انجام می شود. همین عامل باعث می شود که یک طرف شیر شما تقریباً سالم باشد و طرف آب گرم آن کاملاً تغییر رنگ بدهد.

مراقبت از شیر آلات

روش های تمیز کردن شیرآلات

پاک کردن رسوب آب از روی شیرآلات

لکه های کوچک سفید روی شیر آب، براقی و شفافیت شیرآلات را از بین می برند و علت پیدایش این لکه ها بر اثر رسوب کردن مواد معدنی و آهک موجود در آب بر سطح شیر آب می باشد، پس با توجه به استفاده ی مدارم از شیرآلات باید در فواصل کوتاهی اقدام به تمیز کردن شیرآلات نمایید و در پایان هر روز و خشک نمودن توسط حوله ای نرم لازم است.

قبل از هر چیزی تاکید می گردد به هیچ عنوان از پاک کننده های اسیدی و شیمیایی نظیر جوهر نمک، وایتکس و سیم های ظرفشویی استفاده ننمایید چراکه باعث از بین رفتن پوشش نیکلی شیرآلات شده و آن ها کدر می نماید و مهم تر آن که آنها را از شرایط ضمانت خارج می نماید .

تمیز کردن شیرآلات جوش شیرین

آنچه مسلم است می توان برای پاک کردن لکه ها و یا برای جرم زدایی از جوش شیرین استفاده کرد.

یکی دیگر از وسایلی که می توان با آن به جنگ لکه های شیرآلات رفت خمیردندان است. بدین صورت که با استفاده از یک مسواک و خمیردندان به راحتی می توان لکه های قدیمی بر روی شیرآلات را برطرف کرد.

استفاده از آبلیموی تازه نیز به دلیل اسیدی بودن آن گزینه مناسب دیگری برای برطرف کردن لکه های شیرآلات است. بدین طریق که چند قطره ابلیمو را بر روی دستمالی تمیز بریزید و سپس شیرآلات را با آن پاک کنید و شاهد شیرآلاتی براق و تمیز باشید.

جوهر نمک یکی از وسایل قدیمی برای پاک کردن شیرآلات است اما باید به خاطر داشته باشید که به هنگام استفاده از جوهر نمک سعی کنید این محلول بر روی شیرآلات نریزد چرا که می تواند منجر به سیاه شدن شیرآلات شما شود.

در خاتمه باید یادآور شد که پاک کردن روزانه شیرآلات و خشک کردن آن می تواند منجر به کاهش آثار آلودگی بر روی شیرآلات شود.

مراقبت از شیر آلات

تمیز کردن شیرآلات جوش شیرین

تمیز کردن شیرآلات با سرکه

همان گونه که می دانیم سرکه قدرت تمیز کنندگی بالایی دارد از این رو می توان برای پاک کردن شیرآلات نیز از سرکه استفاده کرد برای این منظور توصیه می شود مقداری سرکه را به همراه آب بر روی شیرآلات اسپری کنید و سپس با دستمالی تمیز آن را بکشید تا دیگر اثری از لکه ها بر جای نماند.

تمیز کردن شیرآلات با آب و صابون

روش موثر آخر استفاده از آب و صابون است. صابون ماده ای بی ضرر است که در هر خانه ای پیدا می شود. بوی آزاردهنده ای ندارد و آسیبی به رنگ شیرآلات نمی زند. برای استفاده از این روش در برق انداختن شیرآلات، کافی است محلول آب و صابون را به اسفنجی نرم یا پارچه ای تمیز آغشته کنید و تمام سطوح شیر را با آن تمیز کنید. یک ترفند جالب برای مصرف صابون در تمیز کردن شیرآلات این است که مقداری صابون رنده کنید و در ظرف کوچکی نگهداری کنید. به این ترتیب هر سری برای تمیز کردن سطوح سینک و شیرآلات از این صابون آماده استفاده کنید. بعد از تمیز کردن تمام زوایای شیرآلات با صابون، از آب سرد برای پاک کردن شیر استفاده کنید و سپس با پارچه تمیزی آن را خشک کنید.

براق کردن شیرآلات با روغن بچه

یکی از ساده ترین راه حل ها برای تمیز کردن شیرآلات استیل استفاده از روغن بچه است. استفاده از این روغن هم شیرآلات منزل شما را تمیز و براق می کند هم برای پوست شما ضرر ندارد و هم باعث پوسیدگی به مرور زمان شیرآلات نمی شود.

تنها کافی ست مقداری روغن بچه، دستمال حوله ای و یک دستمال پارچه ای داشته باشید. حالا می توانید کار را شروع کنید.

کمی روغن بچه را روی دستمال حوله ای بریزید و به روی سطوح استیل بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید که همه جای شیر چرب شود و لکه ها هم برطرف شوند. (شاید باورتان نشود که روغن بتواند لکه های روی سطح استیل را از بین ببرد، یک بار امتحان کنید )

سپس با دستمال تمیزی که آماده کرده اید دوباره روی سطوح را دستمال بکشید تا حسابی برق بیافتد.

مراقبت از شیر آلات

براق کردن شیرآلات با روغن بچه

تمیز کردن شیرآلات با سرکه، نمک و آرد

برای شستن به این روش ، 10 قاشق غذاخوری سرکه ، یک قاشق چایخوری نمک و یک قاشق غذاخوری آرد را با هم مخلوط کنید سپس با یک اسفنچ یا کهنه مخلوط را به محل مورد نظر بزنید و با حرکات چرخشی شیر را لایه برداری کنید سپس با یک پارچه خشک ، شیر را بخوبی تمیز و خشک نمایید .

تمیز کردن شیرآلات با آبلیمو

اگر رسوبات روی شیر از جنس آهک هستند، به راحتی می توانید با استفاده از یک لیموی نصف شده یا آبلیمو شیر را تمیز کنید. اسید سیتریک موجود در لیمو به راحتی مواد معدنی را از بین می برند. می توانید از لیمو یا آب لیمو برروی شیرهای کرومی، برنجی یا مسی استفاده کنید. بعد از انجام این کار، شیر یا دوش را بشوئید وبا پارچه خشک کنید.

تمیز کردن شیرآلات با نوشابه

نوشابه را بوسیله اسپری به کل شیر اسپری نمایید . بعد از چند دقیقه با یک دستمال یا اسفنج به همراه آب، شیر را بشویید و با یک دستمال خشک آنرا را پاک کنید . نوشابه به دلیل خاصیت اسیدی که دارد به راحتی جرم شیر را از بین میبرد البته همانند سرکه سفید بهتر است برای شیرآلات رنگی و برنجی استفاده نگردد.

مراقبت از شیر آلات

تمیز کردن شیر آلات

نکات کلی برای نگهداری و تمیز کردن شیرآلات

تمیز کردن مداوم و هفتگی شیرآلات می تواند یکی از راه های مؤثر در افزایش طول عمر و درخشش شیرآلات خانگی باشد. برای همین منظور، لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

براق کردن شیرآلات

مخلوط ۲ قاشق غذاخوری مایع ظرف شویی را با ۲ فنجان آب گرم را ترکیب کنید. یک اسفنج را در مخلوط خیس کرده و به آرامی به شیرآلات بزنید. سر یک مسواک قدیمی را به مقداری جوش شیرین بزنید و بر روی سطوح شیرآلات بکشید، سپس با آب گرم شستشو داده و با پارچه ای تمیز خشک کنید.

تمیز کردن پلاتور یا سرپوش شیرآلات

در فواصل بلند مدت گاهی باید قسمت پلاتور را هم تمیز کنید. پلاتور یا سرپوش قطعه ای است که در سر شیر و قسمت خروج آب بسته می٬شود. این بخش وظیفه پودر کردن آب و به دام انداختن مواد معدنی را دارد. برای تمیز کردن، سرپوش را از شیر جدا کنید و اجزای داخلی را با مسواک تمیز کرده و بشویید. سپس سرپوش را دوباره در جای خود قرار دهید.

شکاف بین قطعات

در بعضی از مدل های شیرآلات طراحی شیر چند تکه است و شکاف هایی بین قطعات آن وجود دارد. معمولاً تمیز کردن شکاف هایی که به یکدیگر متصل شده اند سخت است، اما با استفاده از نخ دندان می توانید این شکاف ها را به خوبی تمیز کنید.

اهرم یا دستگیره شیرآلات

برای پاک کردن دستگیره های آب گرم و سرد ازصابون، آب گرم و یک اسفنج استفاده کنید. اگر شیرآلات از نوع اهرمی بود، تنها کافی است قسمت اهرمی را تمیز کنید. همچنین به دلیل برخورد مداوم دست با دستگیره ها، برای ارتقاء بهداشت لازم است در هفته ۳ مرتبه، آن ها را با سرکه یا یک ماده ضد عفونی کننده تمیز کنید.

پاک کردن رسوب آب از روی شیرآلات

آب در بسیاری از نقاط کشور دارای مواد معدنی و به عبارتی رسوب و جرم است. در طول زمان استفاده، ممکن است مواد معدی آب بر روی سطوح شیرآلات مانده و به مرور ایجاد رسوبات سفید رنگی کند. ذخایر معدنی به اصطلاح «آب سخت» نامیده می شوند که حلال در آب هستند. با این حال، جای هیچ نگرانی نیست، با استفاده از چند روش می توانید از رسوب آب خلاص شوید.

مواد اسیدی بهترین دوست شما در مبارزه با رسوب آب هستند. این مواد به خوبی کلسیم و دیگر مواد معدنی که بر روی شیرآلات باقی مانده را تمیز می کنند؛ اما مهم است که در انتخاب مواد اسیدی دقت لازم را به خرج دهید. در زیر برخی از مواد پاک کننده اسیدی است که می توانند برای حذف مواد معدنی مورد استفاده قرار گیرند، آورده شده است:

  • آب لیمو
  • سرکه سفید
  • تمیز کننده CLR
  • پاک کننده اسید فسفریک
  • اسید سولفوریک

قبل از شروع، بهتر است وسایل مورد نیاز را آماده کنید:

  • دستکش (توصیه ما PVC یا دستکش نئوپرن است)
  • عینک محافظ
  • اسفنج / مسواک (از اسکراب و اسفنج های غیر ساینده استفاده کنید)
  • کیسه پلاستیکی
  • حوله / پارچه

ما روش کار را برای قسمت سری شیرآلات توضیح می دهیم اما اگر بخش های دیگری از شیر شما رسوب دارد هم می توانید از همین دستورالعمل استفاده کنید.

پاک کردن رسوب از سَری شیرآلات

همه کاری که باید انجام دهید، برداشتن یک نایلون پلاستیکی انباشته از سرکه سفید و بستن آن دورتادور سَری شیرآلات است. اجازه دهید نایلون به مدت یک شب دورتادور سر شیر باقی بماند. (این روش را برای همه شیرآلات بهداشتی اعم از آشپزخانه ، حمام و توالت انجام دهید)

فردا صبح، نایلون پلاستیکی را باز کنید. فقط اجازه دهید آب به مدت یک دقیقه یا بیشتر پس از برداشتن نایلون برای خلاص شدن از شر سرکه یا انباشت طولانی مدت رسوبات باز باشد. در پایان مابقی اثرات رسوب و جرم را با پارچه از سطح شیر پاک کنید.

سرکه، علاوه بر اینکه یک ماده تمیز کننده عالی است، ماده ای طبیعی و بی ضرر است. سرکه سفید، بیش از یک ضد عفونی کننده عالی عمل می کند و می تواند باکتری ها و انواع قارچ های بیماری زا را از بین ببرد. اما اگر نمی توانید بوی سرکه را تحمل کنید، نگران نباشید. شما می توانید آشپزخانه، حمام و کلیه اتصالات را با ماده ای به نام CLR تمیز کنید. این ماده را برای چند دقیقه به مانند روش بالا در نایلون ریخته و دور شیر ببندید.

مراقبت از شیر آلات

نکات کلی برای نگهداری و تمیز کردن شیرآلات

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید