پارکت کردن کف خانه ها می تواند فضای خانه را کلی شیک کند ولی دغدغه ی نگهداری و تمیز کردن آن مشگل بسیاری از افراد می باشد. نحوه ی تمیز کردن پارکت و دانستن تک تک آن شیوه ها می تواند تا حد زیادی شما را در نگهداری اصولی این کفپوش راهنمایی نماید. تانما شیوه های جالبی برای تمیز کردن کفپوش های شما آورده است.

پارکت چیست

پارکت کفپوشی است از جنس چوب که بصورت صفحات نازک ساخته شده است و جهت کاور کردن سطح زمین بکار می رود. و نصاب پارکت به درستی باید ان را نصب کند. این کفپوش چوبی به دلیل زیبایی خاصی که دارد توانسته به سرعت در بین مشتریان جای خود را باز کند. همه ساله پارکت های مختلف توسط برندهای مختلف در طرح های گوناگون و متناسب با سلیقه مردم در حال تولید شدن هستند. این کفپوش پر طرفدار متناسب با هر مکانی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. منازل مسکونی، اماکن تجاری، فروشگاهها و غیره جزو مصرف کنندگان پارکت هستند.

پارکت

پارکت چیست

روش تمیز کردن پارکت

مثل همیشه، اول گرد و خاک پارکت را بگیرید. این کار را می توانید با یک جاروبرقی یا تی شو که آب آن به خوبی گرفته شده باشد انجام دهید. از شوینده های قوی مثل محلول های حاوی کلر یا سرکه استفاده نکنید.هر مایع و رطوبت باقی مانده را به خوبی خشک کنید، چرا که جذب پارکت می شود
برای پاک کردن از مواد مرطوب استفاده نکنید. از محصولات مناسب پارکت استفاده کرده و دستورالعمل آن ها را رعایت کنید.لکه ها را می توانید با محلول الکلی پاک کنید. مراقب باشید، چرا که اشتعال زا است. یا اینکه به جای آن سرکه سفید روی لکه ریخته و بعد از 3-4 دقیقه با یک دستمال نرم و خشک پاک کنید.

از پولیش های مخصوص پارکت برای برق انداختن و برگرداندن جلای اولیه اش استفاده کنید.از پولیش های مخصوص پارکت برای برق انداختن و برگرداندن جلای اولیه اش استفاده کنید.جلوی هر ورودی در یک پادری بگذارید که از ورود گرد و خاک جلوگیری کند. آن ها را مرتب جارو کرده و تکان دهید تا کف خانه تمیز بماند.

انواع پارکت

  • لمینت
  • پارکت یک تکه
  • پارکت تمام چوب
  • پارکت ضدآب
پارکت

انواع پارکت

مراقبت از پارکت

به برآمده شدن پارکت و لمینت توجه کنید

حواستان به این موضوع باشد که هر وقت پارکت تان برآمده شد، یعنی مشکلی برایش پیش آمده است و باید آن را رفع کنید. بدترین آسیبی که ممکن است به کف پوش محبوب تان وارد شود این است که بر اثر تماس با آب سطح آن برآمده شود. اگر تعدادی از پارکت هایتان دچار این مشکل شدند به کمک یک نصاب مشکل را رفع کنید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

به یاد داشته باشید که لمنیت ها نسبت به آب بسیار حساس هستند

درست است که سطح لمینت صاف و براق است و می توانید به آسانی آن را تمیز کنید؛ اما حواستان باشد که لمینت ها خیلی زیاد به آب حساس هستند، پس هرگز اجازه ندهید که سطح آن ها خیس بماند.

برخی از پارکت ها نیاز به واکس دارند

سعی کنید اطلاعات اولیه را درباره نحوه نگهداری از پارکتی که در خانه تان استفاده کرده اید، از فروشنده کسب کنید. شاید کف پوش شما جزو مدل هایی باشد که نیاز به واکس دارد. در این صورت حتما واکس را از مراکز مربوطه تهیه کنید و بر اساس دستورالعمل از آن استفاده کنید. خوب است بدانید که بعد از اینکه پارکت ها را نصب شوند، روی آن ها ساب و سپس لاک می زنند تا صاف و صیقلی شوند، اما این ویژگی تا ابد ماندگار نیست و به مرور زمان از بین می رود. به همین دلیل شاید نیاز باشد که از واکس برای پارکت تان استفاده کنید.

نسبت به خراشیدگی پارکت حساس باشید

خراشیدگی یکی دیگر از آسیب هایی است که پارکت و لمینت را تهدید می کند. به یاد داشته باشید که از کشیده شدن هر نوع شی تیز روی آن ها باید جلوگیری کنید. با این حال، اگر متوجه بروز خراشیدگی روی کف پوش تان شدید، حتما درصدد رفع آن برآیید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که اگر حیوانات خانگی مثل سگ و گربه در خانه نگهداری می کنید، آن ها می توانند روی پارکت محبوبتان خراش بیندازند و به آن آسیب بزنند، پس بیشتر مراقب باشید. البته یک خبر خوش برایتان داریم و آن اینکه، خراشیدگی روی پارکت و لمینت قابل ترمیم است.

پارکت

مراقبت از پارکت

روش صحیح تمیز کردن پارکت

تمیز کردن پارکت

جارو کردن سطح پارکت

تمیز کردن سطوح پارکت را با جارو کردن تمام سطوح شروع کنید. به یاد داشته باشید قبل از استفاده از هر نوع محصول تمیز کننده، دستورالعمل های روی برچسب را بخوانید و ابتدا آن را در یک منطقه کوچک غیر قابل تشخیص، آزمایش کنید.

شستشوی پارکت با آب گرم

استفاده از آب گرم برای تمیز کردن پارکت است. استفاده از آب گرم ظاهر سطوح پارکت را تازه و تمیز نگه می دارد. با این حال، ابتدا تمام سطوح پارکت را کاملا بررسی کنید تا درزی نداشته باشد و مانع از ورود آب به لایه زیرین شود.دقت کنید که پس از شستشو، باید کف پارکت را خشک کنید تا باعث تورم لایه های پارکت نشود.

به نظر می رسد که آب گرم به تنهایی برای از بین بردن لکه های روغنی کافی نباشد. در این موارد، استفاده از کمی سرکه مناسب است.

برای این کار، نصف فنجان سرکه سفید را به حدود چهار تا پنج لیتر آب گرم اضافه کنید و آن را به منطقه لکه دار بزنید. سرکه کمک خواهد کرد که این لکه های ثابت و تیره از بین بروند.

پارکت

روش صحیح تمیز کردن پارکت

تمیز کردن پارکت لمینیت

کفپوش لمینت را هم بهتر است با مایع مخصوص تمیز کننده پارکت لمینت پاک کنید. بهتر است لمینت را با یک پاک کننده ملایم و آب تمیز کنید. از پاک کننده های ساینده که لایه کدری روی کف ایجاد می کنند استفاده نکنید. مراقب پولیش های اسپری مانند و دیگر محصولات بر پایه سیلیکون باشید چون این شونیده ها، کف لمینت را خیلی لیز کنند. توجه داشته باشید که پارکت های لمینت هم از چوب طبیعی درختان به دست می آیند و استفاده زیاد از حد آب سبب باد کردن و تورم پارکت لمینت می شود.

نکته: اگر آب مصرفی شما گچ و املاح زیادی دارد بهتر است برای تمیز کردن کفپوش پارکت و لمینت از آب مقطر یا آبی که از دستگاه تصفیه کن خانگی به دست می آید استفاده کنید.

تمیز کردن پارکت چوبی

برای تمیز کردن پارکت های چوبی لازم است که هفته ای یک بار این کفپوش ها را نظافت کنید. بهترین روش نظافت استفاده از مایع مخصوص نظافت پارکت و یک دستمال نانو یا تی هایی است که جنس پارچه آن ها از مواد نانو است. بعد از تمیز کردن پارکت چوبی با مایع مخصوص شستشو ، اگر مایع به آبکشی نیاز دارد با دستمال مرطوب و بسیار کم آب، سطح پارکت را تمیز کنید و سپس با یک حوله یا دستمال خشک سطح را خشک کنید. باید حتما سطح پارکت خشک شود تا به آن آسیبی وارد نشود. بهتر است بعد از خشک کردن پارکت روی سطح پارکت را با روغن جلادهنده اسپری کنید. سعی کنید از حداقل رطوبت ممکن برای شستن و تمیز کردن کفپوش پراکت استفاده کنید.

پارکت

تمیز کردن پارکت

بهترین شوینده برای تمیز کردن پارکت

انواع شوینده های تخصصی و جلادهنده ها و روغن های براق کننده از مارک ها و برندهای مختلف برای تمیز کردن و جلا دادن کفپوش پارکت در بازار موجود هستند و می توانید از فروشگاه های بزرگ و معتبر به صورت حضوری و آنلاین آن ها خریداری کنید. بعضی از این شوینده ها به شستشو با آب نیاز ندارند و به نظر می رسد انتخاب های بهتری برای کفپوش ها هستند. برخی دیگر از این شوینده ها با قدرت شستشوی بالا این توانایی را دارند که لک های قدیمی و پارکت های قدیمی را شسته و براق کنند. برخی دیگر نیز خط و خطوط و خش کفپوش را برطرف می کنند. بهتر است از مواد شستشو دهنده ای استفاده کنید که استاندارد هستند، کیفیت بالایی دارند، خشن نیستند و به سطح پارکت و لمینت آسیب نمی رسانند و آن را کدر نمی کنند.

نکته: به هیچ وجه از ترکیب آب و سرکه برای تمیز کردن کفپوش پارکت چوبی و لمینت استفاده نکنید. سرکه سطح پارکت را تخریب می کند و سبب ایجاد خش روی آن می شود.

شستن پارکت با بخارشو

به نظر می رسد که دستگاه بخارشو انتخاب خوبی برای تمیز کردن کفپوش پارکت نیست. برای چسباندن پارکت از چسب استفاده می شود و همان اندک رطوبت حاصل از بخار این دستگاه به این چسب ها آسیب می رساند و به مرور ورقه های پارکت را شل و از کف جدا می کند.

پارکت

شستن پارکت با بخار

شوینده مخصوص پارکت

برای تمیز کردن پارکت لازم است که هفته ای یک بار این کفپوش ها را نظافت کنید. بهترین روش نظافت استفاده از مایع مخصوص نظافت پارکت و یک دستمال نانو یا تی هایی است که جنس پارچه آن ها از مواد نانو است. بعد از تمیز کردن پارکت با مایع مخصوص شستشو ، اگر مایع به آبکشی نیاز دارد با دستمال مرطوب و بسیار کم آب، سطح پارکت را تمیز کنید و سپس با یک حوله یا دستمال خشک سطح را خشک کنید. باید حتما سطح پارکت خشک شود تا به آن آسیبی وارد نشود. بهتر است بعد از خشک کردن پارکت روی سطح پارکت را با روغن جلادهنده اسپری کنید. سعی کنید از حداقل رطوبت ممکن برای شستن و تمیز کردن کفپوش پراکت استفاده کنید.

نکات تمییز کردن پارکت

  • در تمیزکننده های پارکت مواد خاصی وجود دارد که باعث می شود کفپوش، کیفیت، شکل و ظاهر خود را حفظ کند.
  • برای محافظت قسمت هایی از پارکت که رفت و آمد بیشتر است (مانند ورودی ساختمان و مسیرهایی که بیشتر از آنجا عبور می کنید) از قالیچه های تزئینی استفاده کنید.
  • از شوینده های خشن برای تمیز کردن پارکت استفاده نکنید. این شوینده ها به پوشش و پرداختِ روی پارکت آسیب می رسانند و درخشش اولیه ی آن را ازبین می برند.
  • چوب و آب درکنار یکدیگر ترکیب خوبی نیستند. در زمان تمیز کردن پارکت از حداقل آب ممکن استفاده کنید و حتما پس از پایان کار، سطح پارکت را کاملا خشک کنید.
  • اگر آبی که برای تمیز کردن پارکت استفاده می کنید آب سخت است، بهتر است از آب مقطر استفاده کنید تا از رسوب و تجمع تدریجی مواد معدنی روی سطح پارکت جلوگیری کنید.
پارکت

نکات تمییز کردن پارکت

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید