یکی از معضلاتی که هر سال، پس از عید، افراد با آن سر و پنجه نرم می کنند، مشکل افزایش وزن است. مطالعات نشان داده اند که اگر افراد حجم و نوع مواد غذایی که در طول روز مصرف می کنند، بنویسند، 15 درصد کمتر از افراد دیگر غذا می خورند. این موضوع در روز های تعطیل مناسب تر است. چون مطالعات مختلف از جمله پژوهشی که توسط محققان دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده نشان داده است، افراد در طول دو روز آخر هفته، ۱۱۵ کالری بیشتر از روزهای معمولی مصرف می‌کنند و این کالری بیشتر از گروه چربی‌ها و روغن‌هاست. یکی از روش هایی که برای جبران افزایش وزن در دوران عید پیشنهاد می شود، افزایش فعالیت شماست که از جمله آن می توان به بالا و پایین رفتن پله ها اشاره کرد. به طور مثال در هر روز، 10 دقیقه را به بالا و پایین رفتن پله ها اختصاص دهید.

روش های پیشگیری از اضافه وزن

بهتر است هفته ای یک بار، خودروی خود را بشویید! شاید  این موضوع بسیار عجیب به نظر برسد اما زمانی که خودروی خود را بشویید و یا زمین ها را تی بکشید، به طور متوسط برای هر دقیقه، حدود 3 تا 4 کالری می سوزانید که این میزان از کالری در 30 دقیقه به 120 کالری می رسد که معادل یک نصف لیوان، ماست میوه ایست. در تحقیقات محققان داشنگاه ورمونت به این موضوع اشاره شده بود که بهتر است هر فرد برای خود همراهی از طریق شبکه های اجتماعی بیابند. در این صورت هر فرد می تواند بر دیگری اثر مثبت بگذارند و نتیجه بیشتر و بهتری کسب کنند و در از بین بردن اضافه وزن یکدیگر موثر باشند. جالب اینکه نتایج این مطالعه نشان داده راه انداختن گروه‌های آنلاین کاهش وزن و ارتباط افراد از طریق فضای مجازی، حتی از برنامه‌های گروهی حضوری و ارتباطات رو در رو هم بهتر جواب می‌دهد.

پیشگیری از اضافه وزن

پیشگیری از اضافه وزن

یکی از مواردی که در کاهش وزن به آن توصیه می شود، مصرف آب لیمو، گریپ فروت و پرتقال همراه با صبحانه است. البته بهتر است باقی روز را، آب معمولی بخورید و سراغ مایعاتی مانند سودا یا حتی آب میوه‌های طبیعی نروید. بسیاری از مایعاتی که ما به راحتی و ظرف چند ثانیه می‌نوشیم کالری بالایی دارند اما به علت مایع بودن کالری ‌شان به چشم نمی‌آید و همین باعث چاقی بیشتر می شود. جالب است بدانید که مایعات شیرین ، حس سیری پس از مصرف غذا را برای شما ایجاد نمی کنند و سبب پرخوری می شوند. یکی از کارهایی که برای کاهش وزن پیشنهاد می شود، در هر وعده سه لقمه کمتر غذا بخورید! با همین کار می توانید تا حدود 100 کالری در روز صرفه جویی کنید و از اضافه کردن وزن بپرهیزید.

اضافه وزن

اضافه وزن

بهتر است پیش از آن که به خوردن غذا روی آورید، بگذارید تا به طور کامل احساس گرسنگی کنید. بسیاری از افراد زمانی که احساس خستگی دارند و یا حوصله شان سر رفته است، به مصرف غذا روی می آورند که همین سبب جذب کالری اضافی می شود. اگر میل دارید غذای خاصی را بخورید و هیچ چیز دیگری راضی‌تان نمی‌کند، احتمالاً دچار هوس شده‌اید نه گرسنگی واقعی. دیدن تلوزیون معضلات زیادی به همراه دارد که یکی از این معضلات ریزه خواری و پرخوری است لذا برای پیشگیری از اضافه وزن در سال جدید بهتر است زمان مشاهده تلوزیون خود را کاهش دهید تا کالری کمتری را جذب بدن خود کنید.

لاغری و پیشگیری از چاقی

لاغری و پیشگیری از چاقی

یکی از کشف های محققان دانشگاه دوک در خصوص بررسی گروهی افراد دچار چاقی و اضافه وزن این است که اگر افراد 30 دقیقه در روز تحرک داشته باشند در این صورت، اضافه وزنی نخواهند داشت و افرادی که روزانه 45 دقیقه پیاده روی می کنند، می توانند به راحتی وزن کم کرده و چربی اضافه خود را بسوزانند. در هر روز 45 دقیقه پیاده روی تند می تواند سبب سوزاندن 300 کالری در روز گردد که تقریبا معادل 15 کیلوگرم وزن در یک سال است!یکی از معضلاتی که در طول زندگی ، برای هر فردی وجود دارد، وسوسه برای خوردن شیرینی و شکلات و برخی تنقلاتدیگر است که برای این کار بهتر است خوراکی ها را از دید خود دور کنید و میوه ها را در معرض دید قرار دهید و با مصرف میوه است که احساس سیری پیدا خواهید کرد. طبق برنامه جلو بروید و در زمان مهمانی ها سهم خود از آجیل، میوه و شیرینی را مشخص کنید و بیش از آن را میل نکنید.

پیشگیری از چاقی

پیشگیری از چاقی

برای پیشگیری از چاقی در سال جدید بهتر است در این سال، از همین امروز ورزش را آغاز کنید. رمز سلامتی بدن هر فردی، توازن و تناسب روحی و جسمی اوست. ورزش مهم ترین بخش در ایجاد توازن برای روح و جسم را دارد لذا این موضوع را جدی بگیرید و از ابتدای بهار ورزش را آغاز کنید. روزانه نیم الی یک ساعت ورزش موجب قوای جسمانی و شادابی روحیه شما می شود و علاوه بر این که ورزش سبب کاهش وزن شده، قلب شما را نیز بیمه می کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید