نوزاد یازده ماهه علاوه بر قوی شدن دستانش برای برداشتن و گذاشتن اشیاء، به خوبی می تواند از عضلات پای خود برای حرکات بیشتر و کنجکاوی استفاده کند. تانما در این مطلب خصوصیات و توانایی های نوزاد یازده ماهه را برایتان بازگو می کند؛

رشد نوزاد در یازده ماهگی

کودک شما در این ماه باید وزنی در حدود 8 کیلو و 600 باشد. او باید روزی 8 گرم اضافه کند. البته این وزن متوسط برای یک کودک است.

ویژگی های نوزاد یازده ماهه

رشد نوزاد در یازده ماهگی

ویژگی های نوزاد یازده ماهه

مهارت های فیزیکی و حرکتی

1-کودک در حالی که نشسته است، برای رسیدن به شی مورد نظر دست خود را دراز می کند تا به آن برسد. کودک در 11 ماهگی از تمام عضلات خود استفاده می کند.

2-کودک شما می تواند بدون پشتیبانی بایستد. او در ابتدا با گرفتن اجسام می ایستد و سعی می کند چیزی را متعادل نگه دارد، اما در بیشتر موارد او مستقل خواهد ایستاد.

3-کودک شما با اولین گام های خود با استفاده از پشتیبانی، سعی خواهد کرد ،با پاهای خود آزمایش کند.قدرت عضلات پای خود را برای حرکت به جلو آزمایش میکند.

4-هیچ مانعی برای کودک شما کوچک نیست. شما اولین تلاش های او را برای بالا رفتن از پله و سایر موانع متوجه خواهید شد. هرچند دست و پا گیر خواهد بود و بیش از یک بار از پله ها صعود نخواهد کرد، اما در مرحله اول قدم بر می دارد به همین دلیل است که شما باید خانه خود را برای جلوگیری از هر گونه رویداد خطرناک در خانه ایمن نگه دارید.

5-انگشتان دستانش بهتر از قبل عمل می کند و این نشان می دهد که او می تواند قاشق خود را نگه دارد و تغذیه کند. شما متوجه خواهید شد که او اکنون از انگشت شست خود بسیار بیشتر از قبل برای استفاده از اشیا استفاده می کند. یک کودک 11 ماهه نیز از انگشتان و اندام خود برای حرکت دادن اشیا در اطراف از مکان به مکان دلخواه استفاده خواهد کرد.

مهارت های ذهنی و شناختی

  • اسامی افراد را به رسمیت می شناسد.
  • روش های جدیدی برای بازی کردن با اسباب بازی ها را کشف می کند.
  • استفاده از اشیاء خاص را می داند مثلا او اکنون می داند که چگونه از یک فنجان چای بنوشد و موهای خود را شانه کند.
  • وقتی کاری را انجام می دهد و شما از کلمه "نه" استفاده می کنید ،کار را متوقف می کند. همچنین اگر به او غذایی را بدهید که دوست ندارد، سر خود را از طرف به طرف دیگر به معنای "نه" حرکت می دهد.
  • بچه ها در 11 ماهگی، می توانند انتخاب کنند و شی مورد نظر را بردارند. همچنین می توانند توپ را پرتاب کنند.

مهارت های زبانی

  • کودک شما تمایل دارد تا کلمات را تکرار کند. انتظار نداشته باشید که آنها را کاملا تکرار کنند. اما، آکورد های صوتی او بیشتر از قبل رشد یافته است.
  • کودک11 ماهه با تکرار کلمات خود آزمایش می کند. این بدان معنی است که صدای ظریف واژگان پایه و صداهای مخلوط را میشنود، که نشانه هایی از سخنرانی و توسعه زبان است.
رشد نوزاد در یازده ماهگی

مهارت های نوزاد یازده ماهه

تانما در ادامه مطلب شما را با توانایی های دیگر نوزاد یازده ماهه آشنا می کند؛

مهارت های عاطفی و اجتماعی

گفتن کلمات "ماما" یا "بابا"

کودک 11 ماهه ،اکنون پدر و مادر خود را میشناسد. او حتی در شرایط خاص یکی از والدین را انتخاب می کند به عنوان مثال، اگر او گرسنه باشد، ممکن است "مادر" را صدا بزند و معمولا با پدر بازی مبکند، "دادا" را هنگامی که با برخی از اسباب بازی مشغول به کار است، صدا میزند.

جستجوی چهره های آشنا

اگر در یک محیط شلوغ قرار بگیرید، کودک به دنبال چهره های آشنا میگردد. در این سن، نوزادان خاطره ای واضحتری نسبت به قبل دارند. این کاملا از شیوه ای که با افراد اطرافش تعامل دارد مشخص می شود. به همین دلیل او می تواند با دیدن یک چهره آشنا هیجان زده شود. این اولین پیوند اجتماعی با افراد دیگر است. از طرف دیگر در کنار افراد غریبه احساس ناراحتی می کند.

ابراز ناراحتی و عصبانیت

کودک 11 ماهه قادر است ناراحتی و شادی خود را بروز دهد. برای مثال:اگر زمان خواب فرا رسیده است و اسباب بازی های او را جمع کنید، ممکن است ناراحت شود.

نشان دادن اولین نافرمانی!

بچه ها در این سن می توانند دستورالعمل ها را درک کنند، در حالی که در عین حال آنها را دوست داشتنی می دانند. به عنوان مثال، اگر او در حال تلاش برای از بین بردن یک اسباب بازی است و شما می گویید "نه!" او ممکن است برای یک لحظه متوقف شود، اما سپس شکستن اسباب بازی را ادامه میدهد. او از هر زمان دیگری بیشتر متعهد است و اکنون به نظر می رسد یک انسان انعطاف پذیر است!

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید