تکامل شخصیت

برای تکامل شخصیت موارد و ویژگی هایی را مطرح کردیم که به شرح زیر هست :

۱_  تغییر شخصیت درونی با پرورش خلاقیت

توانایی فکر کردن و اندیشیدن، خارج از چارچوب‌ها، یعنی خلاقیت. چطور انتظار دارید مثل همیشه عمل کنید اما نتیجه‌ا‌ی تازه‌ بدست آورید؟

ما در سفر زندگی ، همانطور که در حال رسیدن به اهدافمان هستیم، قطعا دچار اشتباه و خطا خواهیم شد. سوال اینجاست که از اشتباهاتمان چه چیزی خواهیم آموخت؟ آیا آنها را به دیده‌ی معلم می‌نگریم؟

همه‌ی افراد موفق در این دنیا، از اشتباهات خود درس می‌گیرند و از اشتباهات خود، برای پیدا کردن راههای جدید و خلاقانه‌تر به منظور رسیدن به اهدافشان استفاده نموده و  رو به جلو حرکت می‌کنند. این همان روح خلاقیتی‌ست که باید در درون خود بدمید.

 

خلاقیت، یک کمک دیگری نیز به فرد می‌کند و آن این است که در مواجه شدن با یک رویداد یا مشکل جدید، او می‌تواند به روشی خلاقانه عمل نماید تا به نتیجه‌ی بهتری برسد. از دل  هر شکستی باید زاویه‌ی جدیدی پیدا کنیم تا از آن شکست ، به نفع خودمان استفاده نماییم و اینکار از طریق پرورش خلاقیت درونی، امکان پذیر است.

پس از اینکه چرایی قوی را پیدا کردید، باید آن‌را در همه اهداف و کارهایی که انجام می‌دهی، پیاده کنی. بعبارت دیگر،این چرایی باید درونی شود.باید به عمق شخصیتت نفوذ کند. اگر اینکار را انجام دادی آنگاه خواهی دید که نتیجه‌ای که بدست می‌آوری خیلی بهتر است نسبت به قبل از درونی سازی چرایی.

این تغییر دیدگاه، در مورد ترک سایر عادتهای بد از جمله ترک نوشیدنیهای الکی نیز کاربرد دارد. در مورد کم کردن وزن ، ورزش کردن، رژیم غذایی خوب و هر هدفی که دارید از همین طریق، می‌توانی به نتیجه‌ بهتر برسی.

۲_  تغییر شخصیت درونی با شهامت پیدا کردن

شخصیت درونی خود را طوری طراحی کن که با داشتن تردید یا ترس، شهامت به خرج دهی و برای هدفی که در سر داری، دست به عمل بزنی. داشتن روحیه ی شهامت،  بایستی در شما دورنی شود. قطعا هر زمانی که قصد داری عادت قبلی را ترک کنی و کار جدیدی را شروع کنی، دچار ترس و تردید می‌شوی چرا که مغز ما بیشتر علاقه دارد به ادامه دادن همان چیزهای آشنای قبلی که به آنها عادت کرده و راحتتر است. ولی با داشتن یک روحیه ‌ی پر از شهامت می‌توانی جهان تازه و زیباتری برای خود خلق کنی. چرا که شما با تکرار همان روند قبلی، به همان نتیجه‌ای می‌رسی که تاکنون رسیدی. باید چیزی به نام شهامت تغییر در شما ایجاد شود تا بتوانی عادتها و طرزفکرهای قبلی را تغییر بدب تا به نتیجه‌ای که می‌خواهی، برسی.

 

۳_ تغییر شخصیت درونی با تغییر در دیدگاه

توانایی دیدن یک آینده‌ی بهتر یکی از تغییراتی ست که باید در شخصیت درونی خود ایجاد کنید. مهم نیست چه هدفی دارید، مهم این است که با یک دیدگاه مثبت نگر، بدانی چرا داری به سمت آن هدف می‌روی. بعنوان مثال این فقط کافی نیست که بگویید می‌خواهم سیگار را ترک کنم بلکه باید یک چرایی قوی داشته باشی تا بتوانی در مقابل حذف عادت قبلی و رسیدن به عادت جدید، قوی باشی.چرایی شما برای ترک سیگار می‌تواند این باشد که می‌خواهید تا سنین پیری، سالم باقی بمانی تا با فرزندانت باشی.(تکامل شخصیت)

۴_  تغییر شخصیت درونی با صبور بودن

صبور بودن، یعنی توانایی شما در صبر کردن برای رسیدن به موفقیت و رضایت خاطرشما. قطعا کار سختی است که به جای رسیدن سریع به دستاوردی، صبور باش تا در طولانی مدت به آن برسی. رسیدن به یک نتیجه‌ ی دلخواه، زمان خواهد برد.اگر بخواهی سلامتی جسمی‌ خود را بدست آوری باید دست از خوردن غذاهای ناسالم برداری، اما در عین حال هم باید صبور باشی و به کارت ادامه دهی.اگر قصد داری مسافرت کنی، باید برای سفرتان پول پس انداز کنی.اگر بخواهید ثروتمند شوی باید زمان زیادی را برای سرمایه گذاری‌های مختلف خرج کنی.هیچ راه میانبُری نیست. رسیدن به هر موفقیتی، نیازمند داشتن صبر زیاد است.

۵_ تغییر شخصیت درونی با کسب ثبات و شکیبایی

توانایی مقاوم بودن در برابر انواع تلخی‌ها و انتقادها را باید در خورد ایجاد کنی. هیچ فردِ موفقی پیدا نمیشود که مورد هجوم انواع انتقادها قرار نگرفته باشد. مهم نیست در حال انجام چه کاری هستی، همیشه با نظرهای مخالف برخورد خواهی داشت. گاهی انتقادها از طرف اشخاص دیگر است و گاهی خودمان منفی ‌نگری می‌کنیم,اما شما باید شکیبا باشی و حتی اگر تمام دنیا هم به شما بگوید شکست میخوری، بازهم به راهتان ادامه دهید و باز حتی اگر شکست هم بخورید، باید بتوانی دوباره بلند شوی و به راهت ادامه دهی

 

اگر شروع نمایید به ایجاد تغییرات در شخصیت دورنی خود یا تغییرات شخصیتی داشتید ، خواهید دید که رسیدن به هر هدفی چقدر آسان‌تر است نسبت به وقتی که هنوز از نظر شخصیتی، آماده دستیابی به آن چیز را نیستی.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید