جرم دندان در اثر ماندن غذا بین دندان ها و لثه ایجاد می شود. جرم گیری دندان در منزل با روش های خانگی کار راحتی است. این ماده از نمک های معدنی و اضافات غذا بوجود می آید و سطح دندان با نقاطی زرد رنگ پوشیده می شود.

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

 

بهترین روش برای خلاصی از جرم دندان مراجعه هبه دندان پزشک است با این حال با روش هایی خانگی می توانید از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

جرم گیری دندان در منزل با روش های طبیعی

استفاده صحیح از مسواک برای پیشگیری از تشکیل پلاک روی دندان ضروری است. به یاد داشته باشید که حداقل روزی ۳ بار دندان های خود را بشویید و هر سه ماه یک بار مسواک خود را تعویض نمایید. همچنین استفاده از نخ دندان و دهان شویه برای تکمیل فرایند بهداشت دهان و دندان ضروری است. این کار به شما کمک می کند از شر باکتری هایی که باعث ایجاد پوسیدگی در دندان میشود خلاص شوید. اگر هر بار که چیزی شیرین می خورید دهان خود را نشویید این میکروارگانیسم ها اسیدی تولید می کنند ک موجب ایجاد حفره در دندان ها می شود.

حداقل دو بار در سال به دندان پزشک مراجعه نمایید تا در صورت ایجاد پوسیدگی از عمیق شدن آن پیشگیری نمایید.

تمیز کردن جرم دندان با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از پرکاربرد ترین مواد مورد نیاز در آشپزخانه است که قرن ها برای تمیز کاری و سفید کردن از آن استفاده می شود.

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان با جوش شیرین

 

کافیست هفته ای ۲ تا ۳ بار مقدار کمی جوش شیرین در ظرفی ریخته و سپس مسواک خود را خیس کرده داخل جوش شیرین بزنید و دندان هایتان را مسواک بزنید. یا این که می توانید انگشت خود را کمی خیس کرده داخل جوش شیرین زده و قسمتی از دندان که جرم گرفته را با کشیدن ۳ تا ۳ بار با انگشت تمیز کنید.

تمیز کردن جرم دندان با پر اکسید هیدروژن

یکی دیگر از عناصری که باید در هر خانه ای حضور داشته باشد. با پراکسید هیدروژن علاوه بر ضد عفونی کردن زخم ها می توانید دندان ها را سفید کنید. هفته ای دو تا سه بار از محلول مساوی پراکسید هیدروژن و آب بعد از مسواک استفاده کنید و دندان ها را بشویید.

این کار به خلاص شدن از شر جزم دندان، پیشگیری از رشد باکتری ها و سالم نگه داشتن  دهان و دندان به شما کمک می کند.

تمیز کردن جرم دندان با سیب

جرم گیری دندان

تمیز کردن جرم دندان با سیب

 

خوردن یک عدد سیب خام با پوست به عنوان دسر سالم ترین گزینه ممکن است که به طور طبیعی دندان هایتان را تمیز می کند. با این روش پلاک های روی دندان فرصت تجمع پیدا نمی کنند و لثه هایتان را سالم نگه داشته و از خونریزی ان ها پیشگیری می کنید.

تمیز کردن جرم دندان با پرتقال

ویتامین C موجود در مرکبات از رشد میکروارگانیسم ها روی دندان پیشگیری می کند. می توانید هر روز صبح آب پرتقال بنوشید یا پوست داخلی پرتقال را قبل از خواب به دندان ها بکشید.

تمیز کردن جرم دندان با جوش شیرین و آلوئه ورا

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان با آلوئه ورا

 

این درمان خانگی برای جرم گیری دندان بسیار موثر است و می توانید هفته ای دو بار در شب از آن استفاده کنید. نصف لیوان جوش شیرین و یک لیوان آب را مخلوط کرده هم بزنید تا جوش شیرین حل شود سپس ۱ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و ۱۰ قطره روغن اسانس لیمو و ۴ قاشق غذاخوری گلیسرین به آن اضافه نمایید و هم بزنید تا یکدست شود و در ظرفی شیشه ای دربسته نگه داشته و به عنوان خمیر دندان از آن استفاده نمایید.

جرم گیری دندان در منزل با دانه کنجد

بافت دانه کنجد به جرم گیری دندان ها به صورت طبیعی کمک کرده و دندان هایتان را سفید می کند. فقط کافیست یک قاشق غذاخوری دانه کنجر را بدون این که قورت دهید بجوید و سپس با خمیری که در دهان ساخته اید مسواک بزنید.

جرم گیری دندان در منزل با توت فرنگی و گوجه فرنگی

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان با توت فرنگی

 

هر دو غنی از ویتامین C هستند. اگر آن ها را بر روی دندان های خود بمالید علاوه بر جرم گیری طبیعی باعث سفید شدن دندان هایتان هم می شوند.

جرم گیری دندان در منزل با خمیردندان طبیعی خانگی

با این خمیر دندان طبیعی که به راحتی جرم و پلاک دندانتان را تمیز می کند دیگر نیازی به استفاده از خمیردندان های شیمیایی هم نخواهید داست. نصف لیوان روغن نارگیل ، ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۲ قاشق غذاخوری پودر استویا را مخلوط کرده سپس ۲۰ قطره روغ اسانس دلخواهتان را به ان بیفزایید.

و هر روز به عنوان خمیر دندان از آن استفاده نمایید.

جرم گیری دندان در منزل با هویج و کرفس

سبزیجات خام از سلامت دندان های شما محافظت میکند. هم ترشح بزاق دهان را افزایش می دهند و هم باعث تقویت دندان ها می شوند. جرم گیری دندان در منزل با بادام جرم گیری دندان با مصرف بادام   مصرف آجیل کامل به خاطر اصطکاکی که روی دندان هایتان ایجاد می کند پلاک و جرم ایجاد شده روی دندان را کاهش می دهد. به عنوان مثال جویدن تعدادی بادام هر روز هر گونه جرمو پلاک روی دندان ها را به مرور از بین می برد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید