اخبار روز ششم جشنواره فیلم فجر 38

ششمین روز جشنواره فجر 38 در حالی به پایان رسید که مهم ترین حاشیه چند روز گذشته جشنواره با اکران در اولین سینمای مردمی به نوعی تعیین تکلیف شد. "خورشید" به کارگردانی مجید مجیدی عصر پنجشنبه در یکی از سینماهای مردمی به نمایش درآمد و علاوه بر اینکه در پردیس چهارسو برای هنرمندان و منتقدان هم با حضور عوامل ش نمایش داده شد، در چند سینمای دیگر هم به سانس فوق العاده رسید.

در میان اتفاقات کم حاشیه ششمین روز جشنواره می توان به ادامه انتقاد سهیل بیرقی، کارگردان فیلم «عامه پسند» اشاره کرده که در واکنش به لغو اکران فیلم در مشهد، عامه پسند را به صورت زنده (لایو) در اینستاگرامش به نمایش گذاشت.

عباس امینی در نشست مطبوعاتی فیلم خود از پخش فوتبال در سینمای مربوط به جشنواره انتقاد کرد و این انتقاد با پاسخ مدیر روابط عمومی جشنواره (مسعود نجفی) همراه بود که اگر در ساعت پخش فوتبال فیلمی در جدول نمایش وجود داشت سبب اعتراض سازنده آن اثر می شد، چون سالن با کمترین میزان مخاطب مواجه می شد.

روز ششم جشنواره فجر 38

روز ششم جشنواره فجر 38

در این نشست باران کوثری هم در بحثی با یک خبرنگار تاکید کرد: هیچ کدام از دو فیلمش (عامه پسند و کشتارگاه» را در جشنواره به دلایل شخصی ندیده و فقط برای دفاع از فیلم هایش و اینکه میدان در مقابل آثاری که با سفارش و هزینه خاص ساخته می شوند خالی نباشد، حتماً در نشست ها شرکت می کند. مانی حقیقی از بازیگران غایب این فیلم در نشست مطبوعاتی بود.

بسیاری از خبرنگاران و منتقدان برای شروع مسابقه و تماشای آن بر پرده سالنی که در چند روز گذشته روزانه دست کم سه فیلم در آن دیده بودند، لحظه شماری می کردند. آنها در کنار تعدادی از هنرمندان که مشخص بود صرفا برای تماشای فوتبال به پردیس ملت آمده بودند، ساعتی را با شور و حالی متفاوت از روزهای گذشته و مقتضیات کاری خود پشت سر گذاشتند و با پرچم هایی که در دست داشتند برای هم کری خوانی کردند.

تصاویر روز ششم جشنواره فجر 38

سحر دولتشاهی در روز ششم جشنواره فجر 38

با وجود اینکه مسابقه فوتبال بین تیمهای پرسپولیس و استقلال با تساوی به پایان رسید اما جو و هیجانش تا پایان شب در پردیس حاکم بود و ساعت های پایانی نسبتا خلوت پیش رفت.

در سانس سوم هم فیلم «مردن در آب مطهر» نوید محمودی نمایش داده شد که چند روز گذشته انتقادهایی نسبت به این فیلم جدید برادران محمودی مبنی بر توهین و بد نشان دادن ایرانی ها منتشر شده بود.

این هجمه ها علیه فیلم سبب شد خیلی از حاضران با این تصور که ایرانی های بدذات و بدطینتی را در فیلم خواهند دید به سالن ها رفتند اما پس از پایان فیلم خیلی از تماشاگران از انتقادهای مطرح شده متعجب بودند. این جو مثبت نسبت به فیلم در نشست مطبوعاتی هم وجود داشت و جز چند سوال، بیشتر موارد و حتی واکنش ها در دفاع از برادران محمودی و علیه ضد ایرانی خواندن فیلم بود.

در این نشست نوید محمودی که با صبوری و متانت به سوال ها و انتقادها پاسخ گفت، علی رغم میل باطنی اش به این موضوع هم اشاره کرد که خودش با وجود اینکه متولد افغانستان است، اما همسری ایرانی دارد و دخترش رونا ۹ ساله است اما هنوز شناسنامه ندارد و این هویت نداشتن برای او بسیار سخت است.

این درحالی است که طبق گفته محمودی، هویت قانونی داشتن فرزندان این خانواده ها پس از چند سال پیگیری میان نهادهای مختلف مثل مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به اینجا رسیده که این بچه ها بتوانند شناسنامه بگیرند اما باید هویت قبلی آن ها (یعنی هویت افغانستانی) به گونه ای نفی شود.

او درباره نفی مهربانی مردم ایران در این فیلم و نقدهایی منفی که در روزهای اخیر مطرح شده نیز بیان کرد: من در هشت سینما با مردم فیلم را تماشا کردم که نظری منفی را به من منتقل نکردند. ایرانی های فیلم من دو قاچاقچی انسان هستند. در مهاجرت کسی شوخی ندارد و حتی اگر به زنی تعرض شود باز هم هدف رسیدن به مقصد و به نتیجه رسیدن مهاجرت است. قاچاقچی انسان در همه جای دنیا بد است و در فیلم او که باید مثبت باشد مثبت است و او که باید منفی باشد منفی است.

نوید محمودی درباره همکاری بنیاد سینمایی فارابی هم توضیح داد: این بنیاد یا هر نهاد دیگری که به سینما کمک می کنند طی روالی فیلمنامه ها را بررسی می کنند که یا در آن شریک میشوند یا وام می دهند و سهم فارابی هم ۲۷ درصد است. البته فیلم ما گران نبود گرچه ما دو برادر همیشه به شدت کار میکنیم و با توجه به نوع بودجه فیلم هایمان خیلی گرفتار نمی شویم اما خوشبختانه برخی دوستان بازیگر در فیلم های ما یا دستمزد کم می گیرند یا اصلا نمی گیرند.

تصاویر روز ششم جشنواره فجر 38

تصاویر هنرمندان روز ششم جشنواره فجر 38

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید