علت نپذیرفتن جایزه سیمرغ توسط غنی زاده

جشنواره فجر امسال سرشار از حاشیه ها بود که از جمله آن ها می توان به پوشش بازیگران اشاره کرد. در این جشنواره همایون غنی زاده به عنوان کارگردان جوان در این بخش، دست به اقدام جالبی زد. این کارگردان در بخش نگاه نو جشنواره با فیلم مسخره باز، برنده جایزه بهترین فیلم نگاه نو شد که البته آن را نپذیرفت. زمانی که وی نامش به عنوان برنده ی سیمرغ معرفی شد، یکی از شهروندان افغانی مقیم ایران را به روی سن فرستاد.

اختتامیه جشنواره فجر

اختتامیه جشنواره فجر

این فرد اهل افغانستان در سخنانش اعلام کرد که غنی زاده او را به این دلیل بر روی سن فرستاده است که بتواند مشکلات وسختی های زندگی افغان ها در ایران را بیان کند و در بخشی دیگر نامه ی همایون غنی زاده را خواند که در آن گفته شده بود که فیلم وی در بخش نگاه نو حرف زیادی برای گفتن ندارد و مستحق دریافت سیمرغ آن نیست. همایون غنی‌زاده برنده جایزه بهترین فیلم هنر و تجربه در بخش سوادی سیمرغ هم شد. البته این بار جایزه را پذیرفت و برای دریافتش به روی سن آمد.

اختتامیه جشنواره فجر

اختتامیه جشنواره فجر

زمانی که همایون غنی زاده برای سخنرانی بر روی سن رفت با کنایه به هیئت داوران گفت که علی نصیریان با وجود 60 سال سابقه هیچ سیمرغی دریافت نکرد اما به او در این بخش و در اختتامیه 2 سیمرغ دادند. غنی زاده همچنان اعلام کرد که او مستحق دریافت سیمرغ نگاه نو نمی باشد اما سیمرغ بخش هنر و تجربه را دوست دارد و با نوجه به گفته برخی، بخشی از سخنان این کارگردان در پخش تلویزیونی سانسور شده است.

اختتامیه جشنواره فجر

اختتامیه جشنواره فجر

جالب است بدانید که در تقدیر 23 آزاده که داستان مقاوت و اسارت آن ها در دوران دفاع مقدس، اساس و داستان فیلم 23 نفر بود نیز بخش دیگری از مراسم را رقم زده و در آن بخش گوهر خیراندیش به تحسین این فیلم پرداخت که ظاهرا بخشی از سخنان خانم خیراندیش هم در تلویزیون سانسور شده است.

اختتامیه جشنواره فجر

اختتامیه جشنواره فجر

یکی دیگر از حاشیه های جنجال برانگیز جشنواره فجر امسال و نشست های خبری بعضی فیلم ها در خصوص بودجه هنگفت برخی فیلم ها و منبع نا مشخص آن نظیر فیلم های سمفونی نهم، قصر شیرین ، رد خون و جاندار بود که خبر نگاران در خصوص شبهه ورود پول کثیف به سینما حرف زدند و خواستار پاسخگویی تهیه کننده و سازنده فیلم ها شدند و البته در نشست خبری حامد بهداد زمانی که از منبع مالی فیلم جاندار پرسیده شد وی اعلام کرد که او زیاد درباره مسائل اقتصادی و این اتهامات نمی‌داند و او به عنوان هنرمند فقط فیلم نامه را مطالعه کرده و تصمیم می‌گیرد یک بازی خوب ارائه کند. البته در این مصاحبه با توجه به سخنان مبهم و مکث ها استفاده زیاد کلمات انگلیسی توسط حامد بهداد، انتقادات شدیدی به وی وارد شد.

اختتامیه جشنواره فجر

اختتامیه جشنواره فجر

مهناز افشار نیز در روز های جشنواره فجر، با پست های خود جنجال زیادی درست کرده است چرا که او گفته، خبر نگار در نشست فیلم تنها می تواند در خصوص محتوا و فرم و مسائل زیباشناختی از او سوال کند و منبع مالی فیلم مبحثی نیست که توسط خبرنگار پرسیده شود که در این جا حملات اهالی رسانه آغاز شده و بسیاری گفته اند که خبر نگار حق دارد تا درباره هر چیزی بپرسد.

اختتامیه جشنواره فجر

اختتامیه جشنواره فجر

اختتامیه جشنواره فجر

اختتامیه جشنواره فجر

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید