جشنواره فیلم فجر به مانند هر جشنواره دیگری، حواشی مخصوص خود را داراست. هم اکنون در حدود 10 روز است که از این جشنواره می گذرد و واکنش های جالبی به فیلم سیاسی این جشنواره یعنی فیلم " دیدن این فیلم جرم است" و تک فیلم دفاع مقدس که همان فیلم "23 نفر" بوده و یک کمدی غیر جذاب شده است. در روز سه شنبه یعنی 16 آذر ماه بود که جشنواره فیلم فجر در مسیر سراشیبی قرار گرفته و 28 فیلم را به نمایش گذاشت و هم اکنون در روز های پایانی این جشنواره هستیم.

فیلم قصر شیرین

فیلم قصر شیرین

فیلم قصر شیرین اثری از رضا میر کریمی که در این جشنواره حضور داشت، از گردونه رقابت حذف شدن و تعداد فیلم های باقی مانده به 7 فیلم رسید که شامل ماجرای نیمروز ۲،  متری شش و نیم ، جاندار، غلامرضا تختی، شبی که ماه کامل شد ، ۲۳ نفر و سرخ‌ پوست می‌شود. در اولین نشست خبری که در خصوص جشنواره فیلم فجر ارائه شد، سازنده انیمیشن بنیامین پیشنهاد کرد که جایزه سیمرغ هم به فیلم‌های انیمیشن از نگاه کودکان و نوجوانان اختصاص داده شود.

دیدن این فیلم جرم است

دیدن این فیلم جرم است

فیلم پر ماجرا و سیاسی جشنواره فیلم فجر

در جشنواره فجر امسال شاهد یکی از سیاسی ترین فیلم های چند سال گذشته سینما بودیم که در روز هفتم از جشنواره به روی پرده آمد و به گفته کارگردان، نام این فیلم از دیالوگی در فیلم نامه وام گرفته شده اما سکانس مربوط با توجه به داشتن برخی از مشکلات فنی از فیلم حذف گردید. علاوه بر این قسمت با توجه به گفته های کارگردان فیلم، نیروی انتظامی سانسوری را به فیلم وارد کرده تا اجازه پخش آن صادر گردد. داستان این فیلم در حصوص تقابل نیروهای بسیج و امنیتی در یک حادثه است که در آن خواهان اجرای قانون است و یکی از این گروه ها تنها به دنبال راهی برای حفظ اعتبار، آبروی نظام می باشد. جالب است بدانید که سازندگان این اثر اعلام کرده اند که برای این فیلم، هیچ نهادی از حوزه هنری، حمایتی انجام نداده و فیلم سفارشی نبوده است.

فیلم 23 نفر با حضور سردار سلیمانی

فیلم 23 نفر با حضور سردار سلیمانی

در فیلم های موجود در جشنواره فجر، تنها فیلمی که از دفاع مقدس به نمایش در آمد فیلم 23 نفر بود که با بازی 23 نوجوان با گویش ها و لهجه های مختلف، تصویر هایی را از زمان اسارت برخی رزمندگان و این 23 نفر نوجوان را یاد آوری می کند. در نشست خبری که برای فیلم 23 نفر برگزار شد، بیش از 20 آزاده از زمان جنگ حضور داشتند و نوجوان هایی که در آن نقش بازی کرده بوند، حضور پیدا کردند. تشویق عوامل از سوی حدود ۲۰ پسر نوجوان حال و هوای متفاوتی را به جلسه پرسش و پاسخ فیلم ۲۳ روز داده و جو مناسبی را برای این فیلم ایجاد کرده بود. حضور این جمع زیاد بازیگر ، عکاسان را هم بر آن داشت تا به شکل ویژه‌تری از آنها عکاسی کنند.

جشنواره فیلم فجر

جشنواره فیلم فجر

یکی از آثاری که به عنوان اثری کمدی بر روی پرده رفت، سبب شد تا در جشنواره فیلم فجر، به سینما گران در خصوص اکران فیلم های کمدی با کیفیت پایین انتقاد شدیدی شود و بسیاری از افراد بر این باور بودند اثر پیشین کارگردان یعنی خرگوش ارزشمندتر بوده است. همچنین نشست پرسش و پاسخ این فیلم در مدت ‌‌زمان کوتاهی نسبت به دیگر نشست‌ها به پایان رسید.

پولاد کیمیایی

پولاد کیمیایی

 یکی از اخباری که در جشنواره فیلم فجر حاشیه ساز شد، مربوط به پولاد کیمیایی بود که با انتشار پیامی از سینمای ایران خداحافظی و اعلام کرد قصد مهاجرت از کشور را دارد و به همین دلیل شاید تا مدتی نتواند در سینما فعالیت کند.جالب است بدانید که یک روز پس از انتشار این پیام به خاطر پیام هایی که از سوی طرفدارانش دریاتف کرده بود، از تصمیم خود منصرف شد و به نطر می رسد این واکنش سریع و احساساتی پولاد کیمیایی بیشتر ناشی از نقدها و بازخوردهایی بوده باشد که برای اولین فیلم سینمایی‌اش در جشنواره فجر به راه افتاد.‌

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید