در بخش رقابتی هشتمین جشنواره فیلم پکن دو فیلم از ایران در کنار 15 فیلم دیگر از سراسر جهان برای دریافت جوایز 'تیان‌تان' شرکت داشتند که از میان 659 شرکت کننده از 71 کشور انتخاب شدند.


هشتمین جشنواره بین المللی فیلم پکن از 15 آوریل (26 فروردین) آغاز شد و مراسم اختتامیه آن شامگاه 22 آوریل ( 2 اردیبهشت) در شهر پکن برگزار شد.
دو فیلم ایرانی «تابستان داغ» ساخته ابراهیم ایرج زاد و «ملی و راه های نرفته اش» به کارگردانی تهمینه میلانی نامزد جایزه «تیان تان» بهترین فیلم جشنواره بین المللی پکن بودند.


به عقیده کارشناسان برگزاری جشنواره هایی مثل جشنواره فیلم پکن می تواند زمینه ساز فصل جدیدی از روابط میان دو کشور ایران و چین و در تکمیل کننده روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور باشد.


چین در چند سال گذشته در کنار رشد اقتصادی نگاهی هم به حوزه های فرهنگی از جمله فیلم و سینما دارد و در حال حاضر سالانه در این کشور دو جشنواره معتبر و بزرگ شانگهای و پکن در حال برگزاری است.

 

سینمای ایران و چین ریشه مشترکی دارند


'ونگ شیو' روزنامه نگار و منتقد سینما در مورد سینمای ایران معتقد است «میان سینما ایران و چین با توجه به اینکه هر دو ریشه شرقی دارند» اشتراکات فرهنگی زیادی وجود دارد.
او در گفت و گو با  خبرنگاران اظهار کرد فیلم‎های ایرانی همیشه با شیوه ‎ای ساده و استفاده از صحنه‎های زندگی روزمره، تماشاگران را متاثر و توجه آنان را به خود جلب می‎کنند.
این منتقد سینما اظهار امیدواری کرد فیلم‎های ایرانی در این جشنواره نتایج خوبی به دست آورند.

 

امکان ساخت فیلم در چین


'ابراهیم ایرج‌زاد' کارگردان فیلم 'تابستان داغ' نیز با اشاره به اینکه این سفر نخستین سفر وی به چین است اظهار کرد شاید فیلم بعدی خود را در کشوری مثل چین بسازد.


وی تاکید کرد به قصه‌های سنتی چین علاقه مند است و در چند روز گذشته، بسیار دوست داشته جاهایی که مردم عادی زندگی می‎کنند را ببیند.
او گفت: می ‎خواهد از نزدیک با زندگی واقعی مردم چین آشنا شود زیرا مردم دو کشور در زمینه های فرهنگی و اجتماعی تشابهات زیاد دارند.
این فیلمساز ایرانی افزود: فکر می کنم یکی از دلایل استقبال مردم چین از سینما ایران همین اشتراکات فرهنگی است.
 

 تاکید بر گسترش همکاری های سینمایی میان دو کشور


'تهمینه میلانی' کارگردان «مَلی و راه‎های نرفته‎اش» نیز از گسترش همکاری میان سینمای ایران و چین استقبال کرد.
او گفت: چین با توجه به جمعیت زیادی که دارد یکی از کشورهایی است که کارهای فرهنگی و هنری می تواند جوابگو باشد به همین دلیل «چین بازار مناسبی برای فعالیت های فرهنگی است».
وی اظهار کرد دو کشور «اشتراکات فرهنگی» زیادی دارند و راه ابریشم از گذشته تا اکنون «پیوند دهنده دو کشور» بوده است.

 

 تاکید بر همکاری دو کشور در زمینه ساخت فیلم و انیمیشن 


'دونگ دیانگ یی' دبیر هنری جشنواره بین المللی فیلم پکن نیز در باره همکاری سینمایی ایران و چین  گفت: ایران و چین می توانند در زمینه های مختلف سینمایی از جمله ساخت فیلم و همچنین ساخت انیمیشن با یکدیگر همکاری کنند.


او اظهار کرد خوشبختانه ایران و چین دارای تکنولوژی و استعدادهای فوق العاده‌ای برای تولید فیلم و انیمیشن هستند و می توانند در این زمینه همکاری کنند.
این مقام جشنواره فیلم پکن افزود: با توجه به فرهنگ غنی دو کشور، جهان دوست دارد از طریق سینما این فرهنگ را درک کند و جشنواره فیلم پکن نیز بهترین فرصت برای معرفی فیلم های ایرانی است.

 

معرفی دو فیلم ایرانی 


«تابستان داغ» که برمبنای فیلمنامه پیام کرمی ساخته شده و جواد نوروزبیگی تهیه‌کنندگی آن را برعهده داشته، محصول سال 1395 است.
این فیلم با بازی « علی مصفا » و «پری‌ناز ایزدیار» درباره زنی است که هنگام طلاق نمی‌تواند دختر 6 ساله‌اش را از شوهرش بگیرد و زندگی‌اش را جمع می‌کند و بی‌اطلاع شوهر به گوشه‌ای از شهر پناه می‌برد.


«ملی و راه های نرفته اش» که توسط ' محمد نیک بین' ساخته شده است محصول سال 1395 است.
داستان فیلم با بازی «میلاد کی‌مرام»، « ماهور الوند » و « جمشید هاشم پور » به این صورت است که ملیحه، دختر جوان و کم‌تجربه عاشق جوانی به نام سیامک می‌شود و بر خلاف میل خانواده، با او ازدواج می‌کند و به زودی تفاوت دیدگاه و اختلاف فرهنگی بین این دو آشکار می‌شود.


این نخستین بار نیست که فیلم های ایرانی در جشنواره فیلم بین المللی پکن نظر تماشاگران را به خود جلب می کنند در جشنوارۀ سال گذشته نیز فیلم ایرانی «آبجی» جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد.
جشنواره بین‌المللی فیلم پکن در سال‌های اخیر نه تنها در رده برترین جشنواره‌های فیلم آسیا قرار گرفته بلکه جزء سه جشنواره مهم بین‌المللی فیلم دنیا نیز به حساب می‌آید.
جشنواره بین‌المللی فیلم پکن از سال 2011 کار خود را آغاز کرده و با حمایت دولت چین برگزار می‌شود. 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید