یکی از معضلاتی که این روز ها بسیاری از افراد در تجارت خود مشکل دارند، جعل چک ها می باشد که برای این دلیل افراد به بانک ها و کلانتری های بسیاری مراجعه کرده اند که البته اگر این افراد برخی از نکات ساده را رعایت کنند به خوبی می توانند از این فاجعه جلوگیری کنند. برای این که شما بتوانید از جعل چک ها جلوگیری کنید باید بگوییم که دسته چک خود را از دسترس عموم باید دور کرد.

جعل چک و جلوگیری از آن

شما باید از دسته چک خود به خوبی مراقبت کنید تا افراد متفاوت امکان دسترسی به آن را نداشته باشد. شما باید زمانی که دسته چک خود را به همراه دارید، همواره دسته چک خود را همراه داشته باشید حتی زمانی که مدت زمانی کوتاه قصد دور شدن از میز خود را دارید. حتما در نوشتن چک خود دقت داشته باشید که مبلغ آن را به رقم و حروف و ریال و به تومان بنویسید تا بتوانید از جعل کردن چک جلوگیری کنید چرا که بسیاری از افراد از عدد نوشته شده شما اگر به ریال باشد به تومان تغییر می دهند و مبلغ بیشتری را از حساب شما برداشت می کنند!

جلوگیری از جعل چک

جلوگیری از جعل چک

بهتر است که امضاهایی که در چک های خود به کار می برید ساده نباشد تا به راحتی جعل نشود و اگر امضای شما بسیار شلوغ و پیچیده باشد، کارمند بانک نمی تواند به خوبی بر روی امضای شما تمرکز کند و همین باعث می شود تا جعل کنندگان چک ها به خوبی امضای شما را جعل کنند. اگر امضای شما با نام و نام خانوادگی شما همراه باشد جاعلان کمتر می توانند آن را جعل کنند چرا که هر کسی نام خود را به گونه خاصی می نویسند. از خودکاری مشخص برای نوشتن چک ها استفاده کنید و رنگ هر خودکار می تواند با خودکار دیگر تا حدودی متفاوت باشد که این جعل کردن را سخت تر می کند. بهتر است از نوشتن جک در وجه هامل جلوگیری کنید و پیش از صدور چک نباید، چک خود را امضا و مهر کنید و همواره تمامی موارد را باید در چک ها کامل کنید و پس از آن مهر و امضا کنید.

یکی از نکات جالبی که می تواند از جعل چک جلوگیری کند و بیشتر افراد آن را انجام نمی دهند این است که بهتر است بر روی مبلغ چک، چسب شیشه ای یا همان چسب کتاب چسبیده شود. در این شرایط معمولا جعل کنندگان به سختی می توانند، مبلغ چک را دست کاری کند و تا حدودی غیر ممکن می شود. یکی از نکاتی که بهتر است رعایت شود این است که به هنگام دریافت چک از افرادی که شناخت کافی از آن ها ندارید بهتر است ازشعب بانک مربوطه اطلاعاتی از حساب فرد بیابید. برای قبول چک های تضمینی، رمزدار و مسافرتی نیز قبل از معامله، با شعب بانکی نزدیک محل، درباره اصالت و جعلی نبودنشان تحقیق کنید. بهتر است به هیچ عنوان چک سفید امضا حتی برای نزدیکان و آشنایان ننوسید چرا که ممکن است در اثر گم شدن و قرار گرفتن در دست افراد سود جو، اتفاقات نا گواری رخ دهد.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید