جمشید مشایخی متولد ۵ آذر ۱۳۱۳ در تهران می باشد و او بازیگر پیشکسوت سینما ، تئاتر و تلوزیون ایران می باشد و اصالت او به تنکابن مازندران می رسد و دارای تحصیلات نا تمام در رشته تئاتر است. جمشید مشایخی در سال 36 موفق به استخدام در هنرهای درماتیک در آمد شد که این اداره به تازگی تاسیس شده بود و به عنوان بازیگر کار خودش را در برنامه نمایشی کانال سوم غیر دولتی آغاز کرده و در فیلم کوتاه جلد مار به کارگردانی هژیر داریوشی نقش ایفا کرد و در این فیلم به همراه فخری خوروش نقش بازی کرده است. جالب است بدانید که جمشید مشایخی برای مدتی از تئاتر اخراج شد که دلیل آن بازی سینمایی اش بود. جمشید مشایخی  در سال 49 کار حرفه ای خود را آغاز کرد و از جمله بازی های او که نشان از توانایی بازیگری اش دارد می توان به فیلم شازده احتجاب، کمال الملک و رضا تفنگچی خوشنویش سریال هزار دستان اشاره کرد.

جمشید مشایخی

جمشید مشایخی

فیلم های جمشید مشایخی

جمشید مشایخی گاهی در فیلم هایی بازی کرده است که در آن ها نقشی کم ارزش داشته و عقیده او این است که با بازی در این فیلم ها، تنها به کارگردان ها کمک کرده است.  جمشید مشایخی جوایز بسیاری را کسب کرده است که از جمله آن ها می توان به برنده شدن سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر اشاره کرد که در سال 63 اتفاق افتاده است. برندهٔ تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در هفتمین دورهٔ جشن خانهٔ سینما بابت ایفای نقش در فیلم بانوی من (1382) نامزد دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دورهٔ جشن خانهٔ سینما بابت ایفای نقش در فیلم کمیته مجازات(۱۳۷۸)، جایزهٔ بهترین بازیگر مرد بابت ایفای نقش در فیلم پدر بزرگ در جشنواره بین‌ المللی فیلم پیونگ ‌یانگ(۱۳۶۴) ،سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر بابت ایفای نقش در فیلم گل‌های داوودی(۱۳۶۳)، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر بابت ایفای نقش در فیلم کمال‌الملک (۱۳۶۳) از دیگر افتخارات جمشید مشایخی به شمار می رود.

نمایش های مهمی که جمشید مشایخی در آن ها نقش بازی کرده است، نقش بزرگ آقا در نمایش میراث کار بهرام بیضایی در تالار 25 شهریور بود که در سال 1346 ودر ماه آذر اتفاق افتاد. جمشید مشایخی در سال ۹۳ به عنوان سفیر سلامت چشم و بینایی و در سال ۹۴ به عنوان سفیر سلامت از سوی وزارت بهداشت و دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران معرفی شد  و به او تندیس سلامت اهدا شد.

جمشید مشایخی

جمشید مشایخی

زندگی شخصی جمشید مشایخی

همسر جمشید مشایخی، گیتی رئوفی می باشد و آن ها سه فرزند با نام های نادر، نغمه و سام دارند که شناخته شده ترین آن ها نادر مشایخی می باشد. فرزند جمشید مشایخی یعنی نادر مشایخی سال ها در اتریش موسیقی خواند و ارکستر های مختلف را رهبری کرده است و هم اکنون رهبر ارکستر تهران می باشد. یکی از مشکلاتی که جمشید مشایخی در زندگی خود داشت، درد معده او بود که تشخیص پزشکان برای آن سرطان بود و با انجام عمل جراحی و حذف 35 درصد از روده، دوباره سلامتی خود را به دست آورد.

جمشید مشایخی و همسرش

جمشید مشایخی و همسرش

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید