باز شدن  دوباره پای جواد یساری به عرصه هنر

جواد یساری یکی از مشهورترین و محبوبترین خواننده های قبل از انقلاب بالاخره مجوز گرفت . جواد یساری خواننده قبل از انقلاب اسلامی   که در آن زمان از شهرت و محبوبیت بسیاری برخوردا بود , بالاخره مجوز خواندن گرفت و برای یکی از فیلمهای سینمایی خواند .جواد یساری از خوانندگان پیش از انقلاب می باشد که در آن زمان بسیار مشهور و سر زبان ها بود.یکی از آهنگ های معروف او سپیده دم می باشد که در آن دوران در همه جا شنیده می شد.

یکی از خوانندگان سرشناس قبل از انقلاب جواد یساری می باشدکه کمتر کسی پیدا می شود که او را نشناسد. جواد یساری از خوانندگان سبک کوچه بازاری استو ترانه های او قبل از انقلاب در همه جا شنیده می شد.این خواننده سرشناس بعد از انقلاب دیکر مجوز فعالیت نداشت و فعالیت هایش غیرقانونی اعلام شده بود.در ادامه درمورد جواد یساری بیشتر میخوانید.

فیلم سینمایی «دشمن زن » به کارگردانی کریم امینی به زودیو بعد از فیلم سینمایی « تگزاس » ساخته مسعود اطیابی در گروه سینمایی ماندانا روی پرده می‌رود.

این فیلم یک کمدی- رمانتیک است که قصد دارد نقدی بر فمینیست‌های دوآتشه داشته باشد. « دشمن زن » تازه‌ترین محصول موسسه پویافیلم را کریم امینی کارگردانی کردهو امیرحسین نجف پور آن را نوشته است. حسین فرحبخش و عبدالله علیخانی هم تهیه‌کنندگی این فیلم را برعهده داشته‌اند.

در خلاصه داستان «دشمن زن» آمده است: «چرا هرچی دشمن زنهبعد از یه مدت توزرد از آب در میاد و میشه مدافع سرسخت حقوق زنان ؟»

سام درخشانی ، گوهر خیراندیش ، بهاره کیان‌افشار، بهرنگ علوی ، الناز حبیبی ، مریم سعادت ،مونا شناس، هاوار قاسمی، احمد موسوی، شیرین صفری، حسین صفاریان، زهره صالحی، امیر شروانی،الهام مصطفایی، حسین لواسانی، علی غلامی، امیرحسین آرمان ، سیروس همتی ،سپیده مرادپور و مانی آخشی از جمله بازیگران این فیلم هستند.

«جواد یساری» یکی از شمایل موسیقی کوچه‌بازاری ایران است.یساری که در دهه ۵۰ برای خود برو بیایی داشت، در سال‌های بعد از انقلاب هیچ‌گاه نتوانستبه عنوان یک خواننده مجاز ظاهر شودو چاره‌ای ندید جز اینکه در برنامه‌های خصوصی و مجالس عروسی به آوازخوانی بپردازد.

یساری در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود که با مصطفی گلیاری در مجله «سرزمین پویا» داشته است،سعی کرده بخشی از گلایه‌های خود را درباره اینکه چرا هنوز که هنوز است مجبور است غیرمجاز بخواند، بیان کرده است.

بعد از انقلاب با موافقت دولت جدید جاهای سالم برنامه اجرا می‌کردیم

یساری درباره آخرین سال‌های فعالیتش در قبل از انقلاب می‌گوید:«از سال ۵۲ که کارم را شروع کردم تا سال ۵۶ حدودا پنج تا آلبوم درآوردم که همه‌شون گرفت.آخریش «سپیده‌دم» بود که سال 56 منتشر شد. این کاست همه جا گل کرد و جایی نبود که گوش نکنن.»

فعالیت های جواد یساری قبل و بعد از انقلاب

یساری درباره ادامه فعالیتش در آن سال‌ها می‌افزاید:«سال بعدش انقلاب شد و با موافقت دولت جدیدمی‌رفتیم جاهای سالم و برنامه اجرا می‌کردیم.نم‌نم اونم جمع شد و دیگه نذاشتن کار کنیم.»

نخوندنم باعث شد یک مقدار حواس‌پرتی پیدا کنم

این خواننده که به علت دوری از خوانندگی در برهه‌ای از زمان اختلال حواس پیدا کرده بود،ادامه می‌دهد: «نخوندنم باعث شد یک مقدار حواس‌پرتی پیدا کنم. مثل قناری که نذارن بخونه مریض شدم.یه دوستی داشتم تو امیریه که مطب داشت. رفتم گفتم دکتر درد من اینه، توی خیابون اگه یه جا ببینم مردم واسه شعار دادن جمع شدن فکر می‌کنم اینا واقعی هستن و دارن منو تشویق می‌کنن.تو خونه فکر می‌کنم رو سن هستم و می‌زنم زیر آواز. دکتر گفت یه جوری سرت رو گرم کن.»

 

یساری ادامه می‌دهد: «سه سال سرم را با کشتی گرم کردم. حالم خوب شد.یواش یواش موسیقی یه خرده شل شد و به قدیمیا مجوز اجرا دادن بیان بخونن.منم سه چهار بار رفتم تا مجوز بگیرم، هی گفتن صبر کن.»

 

به آغاسی بعد از مرگ مجوز دادن

 

یساری درباره اینکه بالاخره چه زمانی مجوزدار می‌شود، می‌گوید:«بعد مردنم. آغاسی هنوز زنده بود که ما از انجمن رشت شکایت کردیم به ارشاد و بعد بررسی کردنگفتن نعمت آغاسی بخونه ولی تا مجوز برسه آقانعمت رو کفن و دفن کرده بودن.»

 

او در ادامه با اشاره به اینکه دوست دارد مجوزدار شود، اظهار می‌کند:«آدم دردشو به پدرش نگه به کی بگه؟ دولت مثل پدر آدمه. دوست دارم صدام کنن و بگن علت اینکه نباید بخونی،اینه تا دلم خوش باشه اما هیچی نمیگن و فقط میگن صبر کن …کاش باز بگن این خلافو داری و نباید بخونی اما اینو هم نمیگن.»

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید