سخنان حسن روحانی  در روز میلاد پیامبر (ص)

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار کارگزاران و مسئولان نظام، سفیران کشورهای اسلامی و میهمانان سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی با حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به مناسبت میلاد با سعادت پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع)؛ ضمن تبریک این روز به مسلمانان جهان، ملت ایران و رهبر انقلاب افزود: میلادی که در سحرگاه امروز مکه به وقوع پیوست آخرین تابش نور تابان نبوت بر بشریت بود.

روحانی، تقویت وحدت، رحمت و حکمت را راه نجات مسلمانان و جهان اسلام در برابر توطئه دشمنان و مستکبران دانست و تاکید کرد: ملت بزرگ ایران تابع پیامبر اسلام (ص) بوده و از تهدید قدرت‌ها، تکفیر و ظلم‌هراسی ندارد.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه پیامبر اسلام (ص) به عنوان شخصیتی قدم در جهان گذاشت که تنها در دوران حیات او خداوند با بشر سخن گفته و با پایان عمر مبارک آن حضرت این راه آسمانی به روی مردم بسته شد، افزود: اگر چه هدایت‌های الهی، دائمی بوده و سیره پیامبر(ص) برای همگان راهنماست و امامان، عالمان و فرهیختگان راه هدایت را به مردم نشان داده و خواهند داد، اما پیامبر (ص) بالاترین شخصیتی بود که با فقدان او، آفتاب رسالت هم برای همیشه ختم شد.

روحانی با تأکید بر اینکه پیامبر اسلام (ص) آورنده دین، اخلاق، قانون و تمدنی نو بود، اظهار داشت: پیامبر (ص) در مکه به خاطر آنکه فرصتی دیگر در آن شرایط برایش نبود، بیشتر به دعوت پرداخت، اما در مدینه علاوه بر دعوت مردم به اسلام، حکومت اسلامی را پایه‌گذاری کرد.

وی خاطرنشان کرد: مدینة النبی تنها یک شهر نبود، بلکه الگوی جامعه اسلامی به شمار می‌رفت و می‌رود، چرا که این مدینه در برابر دوران جاهلیت بود که در آن خشونت، خونریزی و عدم توجه به حرمت، اموال و خون مردم رواج داشت.

وی با بیان اینکه در مدینة النبی، قانون حکمفرما بود، افزود: اگر چه پیامبر (ص) جایگاه و محبوبیتی داشت که می‌توانست حتی بدون قانون هم حکومت کند، اما هرگز این کار را نکرد و سرتاسر مدینه قانون وجود داشت که در آن میان اصحاب، مسلمانان و شخص پیامبر با دیگر مردم تفاوتی نبود.
روحانی با بیان اینکه پیامبر (ص) می فرمود که همه باید از خدا اطاعت کنند و هیچ‌گاه خود را خدایگان، فرزند خدا و ظل الله نمی‌دانست، بلکه خود را عبدالله و رسول‌الله می‌دانست، گفت: پیامبر (ص) همواره در برابر همه انسان‌ها تواضع می‌کرد و کمتر کسی در گفتن سلام بر او سبقت می‌گرفت.

حسن روحانی

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه پیامبر (ص) حق بزرگی بر کودکان ، نوجوانان و زنان دارد، اظهار داشت: هیچ کس در آن دوران به کودکان و نوجوانان توجهی نمی‌کرد و زنان به عنوان کنیزانی بودند که باید، خانه را برای استراحت مردم آماده می‌کردند، اما این پیامبر(ص) بود که کودکان، نوجوانان و زنان را مورد احترام قرار داد.
وی با بیان اینکه پیامبر (ص) حتی در بیعت نیز با زنان جامعه اسلامی بیعت داشت و این به معنای آن بود که او برای زنان هم حق نظر و رأی قائل بود، گفت: این همان حقی است که تا یک قرن پیش در اروپا آن را برای زنان قایل نبودند و پیامبر(ص) حق بزرگ تاریخی بر زنان عالم دارد.

روحانی با اشاره به اینکه مدینه پیامبر (ص) یک تمدن کامل در برابر توحش جاهلیت و مدنیتی بی نظیر در برابر ظلم و جور بود، افزود: در مدینه دین پیامبر(ص) برای همه آسان و ورود به آن راحت بود و هرکس می خواست به دین ورود کند، احتیاجی به عدم سوء پیشینه و گزینش و بررسی سوابق گذشته نداشت و تنها با گفتن شهادتین وارد جرگه مسلمانان می شد.

رئیس جمهوری ادامه داد: حتی اگر کسی ایمان نداشت، گرویدن به اسلام برای ورود به جامعه اسلامی کافی بود تا از حقوق مسلمانان برخوردار شود.
وی خاطر نشان کرد: ایمان مرحله بالای اسلام است. اما دین پیامبر(ص) دین ایمان نیست، بلکه به نام اسلام و همان تسلیم شدن در برابر حق و سلم و صلح است.
رئیس جمهور اظهار داشت: پیامبر اسلام(ص) همواره در برابر همگان با صلح و سلم برخورد می کرد و در برابر ستمگر می ایستاد و هرگز با تکفیر و تحریم میانه ای نداشت.

روحانی افزود: این در حالی است که همواره او را با تکفیر و تحریم آزار دادند؛ در ابتدا او را تکفیر کردند که به دین آباء خود پشت کرده و پس از آن پیامبر(ص) و یاران او را در تحریم و در حصر اقتصادی قرار دادند. اما او سالها این حصر را تحمل کرد و خم به ابرو نیاورد.

رئیس جمهور با بیان اینکه قرآن مداوم پیامبر (ص) را به صبر در برابر کلمات خشن سفارش کرده است، گفت: امروز بعد از گذشت قرن ها باز هم تحریم وتکفیر در کنار هم قرار گرفته است و عده ای تحت شعار تکفیر، جامعه و منطقه را ناامن و به نام اسلام و دین خدا، جان، راحتی، امنیت، ناموس و آثار تمدنی را از ملت ها گرفته اند.
روحانی ادامه داد: امروز عده ای خودپسند که سخنان آنها هیچ خریداری ندارد و هیچ کس استدلال آنها را نمی پذیرد، از راه تحریم وارد شده اند تا ملتی بزرگ را تحت فشار قرار دهند و با تحریم، زندگی را بر مردم آزاده و شجاع این سرزمین تنگ کند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه راه ما در برابر این نژادپرستان مسیحی، یهودی و نژاد پرستان منطقه روشن است، گفت: امروز افراطیونی که به نام مسیحی، یهودی و مسلمان، خود را در این منطقه پیدا کرده اند و با تفکرات نژادپرستانه رژیمی جعلی را روی کار آورده و روزانه مردم فلسطین را قتل عام و مردم مظلوم یمن را زیر بمباران قرار می دهند و سوال اینجاست که اینها چگونه یکدیگر را پیدا کرده و چطور گاوچران ها به شترسوارها رسیده اند؟

وی با بیان اینکه دشمنان ملت ایران تنها از ما یک چیز می خواهند و هرگز سخن شان موضوع هسته ای و برجام نیست، گفت: آنها می خواهند هر کاری در منطقه انجام می دهند، ما چشمانمان را بر روی آن ببندیم و می گویند، اگر به عراق و افغانستان ظلم کردیم و در سوریه و شمال آفریقا ناامنی ایجاد کردیم، شما نبینید و ساکت باشید.

رئیس جمهوری ادامه داد: آنها می خواهند که اگر تکفیری ها را در منطقه مسلط کردند ما به دنبال حمایت از مظلومان نبوده و راه سال پیش خود را پیش بگیریم.
روحانی اظهار داشت: ملت ایران تابع مولود سحرگاه امروز مکه است و از تهدید قدرت ها و تکفیر و ظلم هراسی ندارد.
وی تأکید کرد: راه ما مشخص است؛ ما همسایگان را در منطقه برادر و امنیت منطقه را در راستای امنیت خود می دانیم و دست دوستی به سمت همه مسلمانان دراز می کنیم.

رئیس جمهوری اظهار داشت: خواست جمهوری اسلامی ایران اتحاد، وحدت، رحمت و حکمت است و دستیافتن به این ارزش ها، تنها زیر چتر پیامبر اسلام(ص) برای همگان دست یافتنی خواهد بود.
 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید