حلزون تراپی یک روش سنتی اما کاربردی برای درمان مشکلات پوستی و به عبارتی جوانسازی و شفافیت پوست است. تانما در این مطلب علاوه بر فواید حلزون درمانی، شما را با عوارض حلزون تراپی و نحوه انجام آن آشنا میلغف کند؛

حلزون تراپی چیست ؟

حلزون تراپی (Snail Therapy) یکی از روش های جوانسازی پوست است. در حلزون تراپی با استفاده پزشکی و طبی از حلزون های مخصوص و درمانگر می توان به نتایج فوق العاده ای در ترمیم و زیبایی پوست دست یافت. ترشحات حلزون هایی که در روش حلزون تراپی به کار برده می شوند دارای خاصیت ترمیم کنندگی بوده و بیشترین استفاده از آن ها برای پوست و بیماری های پوستی است. در واقع درمان با حلزون زنده یا همان حلزون تراپی یکی از بهترین روش های پاکسازی پوست به شمار می رود و با توجه به نتایج قابل مشاهده و بی نظیر به یک معجزه زیبایی شهرت یافته است.

نسخه حلزونی بقراط

دانشمند معروف یونانی، بقراط، اولین کسی بود که حلزون را به عنوان یک درمان برای مشکلات پوستی، توصیه کرده بود. او دو هزار سال پیش، این جانداران را تکه تکه کرد و سپس آنها را در شیری که ترش مزه بود قرار داد و مخلوط کرد و از ماده ی حاصله یک ضماد و مرهم، برای درمان التهابات پوستی استخراج کرد.

بقراط معتقد بود که این ماده، به دلیل خواص اعجاب انگیز و رطوبت بالا، نقش بسیار زیادی در ترمیم التهاب دارد. او ضمنا به این موضوع دست یافته بود که، اگر از این ماده در مدت طولانی استفاده شود، باعث روشن تر شدن و درخشان تر شدن پوست می شود.

فواید حلزون تراپی پوست

 • فرآیند درمان طبیعی آسیب های پوستی را تحریک می کند.
 • التهابات پوستی را کم می کند.
 • سلول های آسیب دیده پوست را حل می کند و باعث ایجاد سلول های جدید و سالم می شود.در حقیقت کلاژن حلزون باعث تجدید پوست می شود.
 • سبب ترمیم سلول های آسیب دیده پوستی توسط اشعه ماورای بنفش نور خورشید می شود.
 • باعث رشد و تکامل مولکول های کربوهیدراتی نگهدارنده آب در پوست می شود.در نتیجه باعث حفظ رطوبت و نرمی پوست می گردد.
 • توانایی پوست را در تولید مواد ضد میکروبی بهبود می بخشد،در نتیجه با عفونت های پوستی مبارزه می کند.
 • باعث بهبود تیرگی،کدورت و لکه های پوست می شود.
 • نوسازی سلول های پوستی را افزایش می دهد.
 • جای جوش و زخم های پوستی و ترک های پوستی را کم می کند.
 • با استفاده مداوم از حلزون تراپی ، سطح پوست شفاف و درخشان می شود.
عوارض حلزون تراپی

فواید حلزون تراپی

جوانسازی پوست با حلزون

آلانتوئین

اولین ماده ای که می توان نام برد، آلانتوئین است. این ماده، به دلیل تاثیرات اعجاب انگیزی که دارد، به کمک پوست آمده و سلول های مرده را از بین برده و باعث ایجاد سلول های جدید می شود و از این طریق، به جوان سازی کمک می کند.

این ماده، می تواند به عنوان یک ترمیم کننده نیز وارد عمل شود و برای کسانی که دچار خراش یا سوختگی هستند بسیار کارگشا باشد و در ایجاد یک پوست بدون خراش و جای سوختگی کمک کند.

تأثیر دیگری که این ماده می تواند داشته باشد، یک اثر حفاظتی است. به این ترتیب که با قرار گرفتن بر روی پوست، این امکان را فراهم می کند تا دیگر تحت تاثیر آثار مخرب مواد شوینده و شیمیایی قرار نگیرد.

ویتامین ها و پروتئین ها

مخاط حلزون با داشتن ویتامین هایی مانند E، A و C نیز قادر است از پوست در برابر آسیب های محیطی و خارجی حمایت کند. حضور پروتئین در بدن نیز، به فرد کمک می کند که پوست نرم تری داشته باشد. از این دو جهت مخاط حلزون قابل توجه است.

آنتی بیوتیک های طبیعی

همان طوری که در جریان هستید آکنه یکی از بیماری های پوستی است که در اثر عفونت ایجاد می شود. مخاط حلزون با داشتن آنتی بیوتیک های طبیعی، به مبارزه با این عفونت ها برخواسته و به شما برای داشتن پوستی بدون آکنه کمک فراوانی خواهدکرد.

کلاژن و الاستین

این دو ماده هم در مخاط حلزون مشاهده می شوند و هم در پوست انسان. به دلیل این تشابه است که این جاندار تا این حد می تواند تاثیرات خوب و مثبتی بر روی پوست انسان بگذارد و سبب شده، استفاده از حلزون تراپی بسیار بیشتر از قبل مورد توجه خانم ها قرار بگیرد.

کلاژن و الاستین هر دو در پوست حضور دارند و هر یک وظیفه ای به عهده دارند. کلاژن نرمی و استحکام در پوست را باعث می شود اما با بالارفتن سن، میزان تولید آن کاهش پیدا می کند. الاستین نیز در ارتجاعی بودن پوست دخالت دارد. به خاطر وجود این ماده است که وقتی بافت یا پوست تحت کشش باشد، دو مرتبه به حالت اولیه خود برمی گردد.

به مرور زمان و با افزایش سن و گاهی به خاطر بی توجهی هایی که به پوست می شود، لازم است از موادی مانند کرم ها یا حلزون ها، برای برگرداندن خصوصیات از دست رفته پوست، استفاده کرد تا پوست بتواند این کاهش کلاژن را جبران کند و استحکام خود را باز یابد.

اسید گلیکولیک

این ماده نیز مانند یک لایه بردار رفتار کرده و سلول های مرده را از بین می برد و به جای آن سلول های جدید را جایگزین می کند و از این طریق باعث جوان سازی پوست می شود. ضمنا این ماده با نفوذ به لایه های عمیق تر پوست، می تواند تاثیرات این چنینی نیز داشته باشد و از این طریق، خواص درمانی را به صورت عمیق تر اعمال کند.

مواد آنتی اکسیدانی

همان طور که در جریان هستید، رادیکال های آزاد، موجب ایجاد لکه های قهوه ای بر روی پوست می شوند. علاوه بر ایجاد این لکه ها، کاهش کلاژن سازی و افزایش چین و چروک های روی پوست را نیز موجب می شوند. مواد آنتی اکسیدانی، تاثیرات مخرب رادیکال های آزاد را از بین می برد و به جوان سازی سلول های پوست، کمک فراوانی خواهد کرد.

درمان آکنه با حلزون

تمام راه های بروز و ظاهر شدن جوش و آکنه ها با این روش متوقف خواهد شد؛ چراکه موکوس پس از ترشح با عفونتهای پوستی مبارزه کردن و توانایی پوست در تولید مواد ضدمیکروبی را به حداکثر می رساند.

درمان اگزما با حلزون

حلزون به هنگام حرکت از خود ماده ای به نام موکوس بر جای می گذارد. موکوس سرشار از کلاژن و الاستین و دیگر پروتئین هایی است که در تولید و ترمیم سلولهای پوستی نقش بسیاری دارد. در این میان شکل ظاهری پوست به اندازه کلاژن بستگی داشته و الاستین هم سبب کشسانی و ارتجاعی شدن پوست می گردد.از طرفی دیگر موکوس حلزون حاکی آنتی اکسیدان و هایولارونیک اسید است که این مواد در کاهش التهابات پوستی و آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد و جوان سازی پوست تأثیر به سزایی دارند.

جوانسازی پوست با حلزون تراپی

درمان اگزما با حلزون

درمان کک و مک با حلزون

روشن شدن پوست و از بین رفتن لکه های تیره و قهوهای که در اثر آفتاب ظاهر می شوند یکی از اثرهای ماده موکوس در حلزون تراپی است.

درمان چین و چروک با حلزون

این کِرِم برای جلوگیری از پیری، چین و چروک های ریز، جوش و آکنه کاربرد فراوانی دارد. همچنین کِرِم حلزون ، خاصیت الاستیسیته و شفافیت پوست را باز می گرداند و به عنوان یک مرطوب کننده روزانه بسیار مناسب است.

درمان سیاهی دور چشم با حلزون

بسیاری از افراد در سنین مختلف دچار سیاهی دور چشم به علل مختلف می شوند, این افراد می توانند برای ازبین بردن این عارضه با آموزش های لازم و روش گذاشتن حلزون زنده دور چشم, درمان سیاهی پوست صورت زیر چشم را انجام دهند و سیاهی آنرا برطرف نمایند.

درمان جای جوش با حلزون

یکی دیگر از مزایای مهم حلزون درمانی درمان جای جوش ، آثار زخم و ترک های پوستی است پس با تسریع درمان و ترمیم طبیعی آسیبهای پوستی، ظاهر آن را درخشان و شفاف می کند.

مضرات حلزون تراپی

 • حلزون تراپی باید توسط فرد متخصص صورت پذیرد و تا جایی که امکان دارد نباید در خانه و توسط خود فرد انجام شود. چون این روش خطر خاصی ندارد برخی افراد دوست دارند خودشان در منزل این کار را انجام دهند و از این رو باید موارد احتیاطی را رعایت کنند.
 • در ابتدا یک حلزون را بر روی یک قسمت از پوست امتحان کنید و در صورت عدم حساسیت می توانید به صورت کامل حلزون درمانی را انجام دهید. اگر خودتان می خواهید حلزون تراپی کنید باید نوع حلزون را بشناسید، حلزون های باغی معمولاً غیر سمی هستند و خطری ندارند.
 • انتقال بیماری از طریق مخاط حلزون است، تب حلزون یکی از این بیماری ها است که می تواند به انسان انتقال یابد. به همین دلیل است که تأکید می شود تا حلزون تراپی توسط فرد متخصص انجام شود.
 • شاید یکی دیگر از معایب حلزون تراپی گاز گرفتن حلزون ها باشد، حلزون ها دارای دندان های کوچک هستند و در هنگام حلزون درمانی ممکن است پوست صورت را گاز بگیرند! البته به دلیل قوی نبودن فک حلزون گاز گرفتن آن ها تأثیر زیادی روی پوست ندارد.

احتیاطات زمان حلزون تراپی

 • قبل از انجام حلزون تراپی، پوست را با آب و صابون شسته و کاملا آبکشی نمایید.
 • در صورت امکان صورت را بخور داده تا منافذ پوست باز شده و عمل آبرسانی به نحو بهتری انجام شود.
 • پوست را با دستمال کاغذی خشک کنید و با استفاده از کلاه و پارچه های مخصوص قسمت موهای سر را پوشانده تا حلزونها فقط بتوانند نواحی صورت و غبغب را تحت تاثیر ترشحاتشان قرار دهند.
 • حلزون را زیر آب سرد بگیرید تا بیدار شود و با هردو دست کاملا آن را زیر آب بشویید.
 • فواصل زمانی از ماهی یکبار تا سه روز یکبار و یا روزی 2 بار خواهد بود(بسته به شرایط و شدت بیماری)
 • چنانچه روزی 2 مرتبه عمل حلزون درمانی(حلزون تراپی) را انجام می دهید بعد از گذشت 15 روز 5 روز به صورتتان استراحت بدهید و مجددا 15 روز و 5 روز را تکرار کنید.
 • از هر حلزون برای یک فرد مشخص به هر تعداد دفعه که بخواهید میتوانید استفاده کنید. ولی اگر از یک حلزون برای افراد مختلف که از سلامت پوستشان اطمینان کافی ندارید ، بخواهید استفاده کنید باید یک هفته فاصله بذارید.
 • آن دسته از افراد که در کلینیک و یا سالن های آرایش و زیبایی و یا بصورت شخصی مشغول حلزون تراپی هستند توجه بفرمایند که 24 ساعت قبل از حلزون تراپی داروهای آنتی بیوتیک،کورتون و داروهای شیمی درمانی ممنوع میباشد چون حلزونها تلف خواهند شد.
 • نکته دیگر اینکه حلزونهای هر فرد را جدا نگهداری کنید ، تا پایان دوره درمان آن شخص.
 • میتوانید ، بعد از اتمام دوره درمان حلزونها را به مدت یک هفته به محل نگهداری داری خاک برگردانید تا بعد از یک هفته برای شخص دیگر قابل استفاده باشد.
نحوه انجام حلزون تراپی

احتیاطات زمان حلزون تراپی

نکات مهم برای حلزون تراپیست ها

 • یک حلزون، یک شخص؛ شاید خنده دار باشد اما باید گفت که حلزون نیز مانند مسواک یک وسیله کاملا شخصی است و بهتر است که برای هر فرد، یک حلزون استفاده شود. سعی کنید در مرکزتان به این نکته توجه کنید.
 • حتما به مراجعین خود توصیه کنید که از خوردن داروهایی مانند کورتیزول ها، آنتی بیوتیک ها و کلا داروهای شیمیایی خودداری کنند؛ چون این کار باعث مرگ حلزون ها می شود.
 • اگر برایتان این امکان وجود دارد که هر فرد تا پایان دوره ی درمانی خود، از یک حلزون استفاده کند که بسیار عالی است؛ اما اگر چنین امکانی فراهم نیست، یک هفته حلزون ها را به خاک برگردانید. در این صورت می توان از آن ها برای شخص دیگری استفاده کرد.
 • حتما قبل از استفاده سعی کنید، مقدار کافی غذا به آنها بدهید.
 • این جاندارن ساکت و آرام را بدون اینکه تحت کوچکتری فشاری قرار بگیرند، روی پوست قرار دهید.
 • از یک حلزون، هفته ای بیشتر از ۳ بار استفاده نشود.

نحوه انجام حلزون تراپی

حلزون ها را با دستمال کاغذی خشک کرده سپس چند عدد حلزون را روی صورت قرار میدهیم تا شروع به حرکت نمایند و حدودا بیست دقیقه بعد که تمام پوست صورت آغشته به بزاق حلزونها شد اقدام به ماساژ پوست صورت کرده که حدود پنج دقیقه کافی می باشد.

با انجام ماساژ جذب مواد موثره را بالاتر میبریم و سپس به مدت نیم ساعت الی یک ساعت صبر میکنیم تا کاملا جذب مواد کامل گردد(مایع ترشح شده از حلزون هرچقدر بیشتر روی پوست بماند و شسته نشود بهتر است) و بعد اقدام به شستشوی صورت می کنیم.

نحوه نگهداری حلزون ها در منزل

 • نگهداری آن ها بسیار کم خرج بوده و برای سایر جانوران نیز خطری ندارند.
 • سعی کنید برای نگهداری آنها از ظروف پلاستیکی با شیشه ای که سطوح بزرگی دارند استفاده کنید.
 • درب شیشه ها یا ظروف را با پارچه هایی که توری هستند بپوشانید تا به آن ها هوا و اکسیژن کافی برسد.
 • غذای آنها کاهو، برگ درختان مثل توت، انگور و … است.
 • سعی کنید محیطی که از آن ها نگهداری می کنید حتما تمیز و مرطوب باشد.
 • غذای شان را تمیز بشویید و بعد در اختیارشان قرار دهید.
 • از دادن غذایی که به اصطلاح کهنه است و چند روز در ظرف مانده خودداری کنید.
 • ظروف را هر زمانی که حس کردید نیاز است، بشویید.
 • هر چند وقت یک بار آن ها را به حمام برده و شستشو دهید.
 • برای اینکه حلزون ها بتوانند تولید مثل کنند، حتما باید در زیر آن ها خاک وجود داشته باشد؛ در صورت عدم وجود، نمی توانند تخم ریزی کنند و می میرند.
 • هر روز مقداری آب داخل ظرف محتوی حلزون ها اسپری کنید.
 • این جانداران به آفت کش ها حساسیت دارند، پس سعی کنید از گیاهانی استفاده کنید که ارگانیک هستند و در طی پروسه تولید آن ها، از آفت کش ها استفاده نشده باشد.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید