زنان در هر سنی از درد سینه خبر می‌دهند که به نام ماستلژیا نیز شناخته می‌شود. درد مزبور می‌تواند هم در دوران پیش از یائسگی و هم پس از آن بروز کند. در هر حال درد سینه در میان زنان جوان در دوران قاعدگی بیش از همه رایج است.

در حالی که حدود 70 درصد زنان در برخی اوقات در طول زندگی خود درد سینه دارند، فقط حدود 15 درصد این دردها نیاز به درمان پزشکی دارد.

شدت و محدودة درد سینه می‌تواند متفاوت باشد. درد می‌تواند در هر دو پستان، یک پستان یا در ناحیة زیر بغل بروز کند. شدت درد می‌تواند از خفیف تا حاد متفاوت باشد و معمولاً به عنوان سوزش حاد، یا سفت شدن بافت سینه توصیف می‌شود.

تغییرات هورمونی بسته به وقایعی نظیر یائسگی، بارداری ، و عادت ماهانه نیز می‌توانند در نوع درد سینه تجربه شده تأثیر داشته باشند.

علل شایع درد سینه

1. کیست‌های پستان

پستان‌ها در اشکال و اندازه‌های متفاوت رشد می‌کنند و برخی از آنها ممکن است نسبت به بقیه در ریسک بالاتری برای توسعة دردهای پستان قرار داشته باشند. در برخی زمان‌ها ممکن است زنان در حال توسعة مجرای شیر یا تغییرات غدد باشند که به شکل کیست پستان ظاهر می‌شود.

درد سینه

کیست های سینه

 

کیست‌های پستان کیسه‌های پر از مایع هستند که می‌تواند نرم یا سفت باشند و ممکن است این مورد سبب درد شود یا نشود. این کیست‌ها معمولاً در طول دوران چرخة عادت ماهانه بزرگ می‌شوند و در هنگام یائسگی از بین می‌روند.

2. داروها

برخی از انواع دارو می‌تواند باعث توسعة درد سینه شود. داروهایی که با افزایش درد پستان مرتبطند عبارتند از:

-داروهای ناباروری

-داروهای پیشگیری از بارداری هورمونال خوراکی

-استروژن پس از یائسگی و آماده‌سازی پروژسترون

-مهارکنندة بازجذب انتخابی سروتونین 

-داروهای ضد افسردگی

-آماده‌سازی دیجیتال

-متیل‌دوپا (الدومت)

-اسپیرونولاکتون (الداکتون)

-برخی از دیورتیک‌ها

-انادرول

-کلرپرومازین

افراد دچار درد پستان باید با مراقبان بهداشتی خود صحبت کنند تا مشخص شود که یکی از این داروها ممکن است در این موضوع مؤثر باشد یا خیر.

درد سینه

عوارض درد سینه در زنان

 

3. جراحی پستان

جراحی پستان و فرم بافت زخم می‌تواند به درد سینه منجر شود.

4. عفونت غضروفی و دنده‌ها

عفونت غضروفی و دنده‌ها نوعی از آرتریت است که در محل اتصال دنده‌ها و جناغ بروز می‌کند. وقتی این وضعیت مرتبط به سینه نباشد، درد همراه سوزش ناشی از آن می‌تواند با درد سینة واقعی مخلوط شود. این شکل از آرتریت در افراد پیر و نیز مردم فقیر دیده می‌شود.

5. تغییرات فیبروکیستیک سینه

زنان در دورة پیش از یائسگی و آنهایی که تحت هورمون ‌درمانی پس از یائسگی قرار دارند ممکن است دچار حالت ناصافی، افتادگی و تورم ناشی از ساخته شدن مایعات در پستان شوند. این وضعیت بدون ضرر تحت عنوان تغییرات فیبروکیستیک سینه شناخته می‌شود.

6. ورم پستان

ورم پستان یک عفونت دردناک سینه است. این درد بیش از همه در زنان شیرده در پیوند با انسداد مجرای شیردهی تجربه می‌شود. 

نشانگان مرتبط با ورم پستان اغلب شامل تب ، انواع درد و خستگی است که با تغییرات پستان نظیر گرم شدن، سرخ شدن، ورم و درد همراه است.

7. سینه‌بند نامناسب

درد پستان ممکن است بر اثر استفاده از یک سینه‌بند نامناسب ایجاد شود. در برخی زمان‌ها سینه‌بندهای زنان یا خیلی سفت و یا خیلی شل و ول هستند و سینه‌ها را به درستی پوشش نمی‌دهند. فقدان حمایت کامل می‌تواند منجر به درد پستان شود.

8. سرطان پستان

اغلب انواع سرطان پستان سبب ایجاد درد نمی‌شوند. در هر حال سرطان سینة التهابی و برخی تومورها می‌توانند سبب ناراحتی پستان شوند.

افرادی که موارد زیر را در خود دارند باید به دکتر مراجعه کنند:

درد سینه

سرطان سینه

 

-وجود توده یا سطوح نگرانی‌‌آور در سینه

-درد یا توده‌ای که پس از پایان عادت ماهانه از بین نمی‌رود.

-وجود هر نوع ترشح از پستان، چه خونین چه به رنگ روشن و غیره

-درد سینه بدون علت شناخته شده که از بین نمی‌رود.

-نشانگان پایدار همراه عفونت سینه نظیر سرخی، چرک یا تب.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید