خبرگزاری واس بامداد شنبه به نقل از دادستانی این کشور اعلام کرد: ۱۸ نفر که تمامی آنها را اتباع سعودی تشکیل می دهند، در خصوص پرونده ناپدید شدن جمال خاشقچی در کنسولگری سعودی در استانبول ترکیه بازداشت کرده است.

خبرگزاری رسمی عربستان بدون نام بردن از ماهیت افراد بازداشت شده، مدعی شد که تحقیقات در خصوص کشته شدن این روزنامه نگار ادامه دارد.

عربستان در حالی کشته شدن خاشقچی در کنسولگری خود در ترکیه را تایید می کند، که پیشتر مقام های سعودی منکر جان باختن این روزنامه نگار در مرکز دیپلماتیک خود در استانبول شده بودند.

اعتراف عربستان به مرگ خاشقچی

همچنین منابع رسمی عربستانی همچنین گزارش دادند که در نتیجه تایید کشته شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه، «احمد العسیری» معاون سرویس امنیتی و اطلاعات عربستان و «سعود القحطانی» مشاور ارشد کاخ سلطنتی از مناصب خود برکنار شدند.

خاشقچی

کشته شدن خاشقچی توسط عربستان

مجتهد فعال سعودی پیش از برکناری القحطانی، فاش کرده بود که وی از ۹ اکتبر (۱۷ مهر) در دفترش حاضر نشده است و در توئیتر حضور ندارد و فرد دیگری به جای وی در این شبکه اجتماعی مطلب می گذارد.

وی افزود: هنوز نقش واقعی القحطانی مشخص نیست، اما آنچه تایید شده است وی کینه شدیدی نسبت به خاشقچی داشت و دو تن از قاتلان این روزنامه نگار از افراد نزدیک به وی هستند.

همچنین این مقام ارشد کاخ سلطنتی همزمان با این حادثه با گذرنامه دیگری به عنوان شهروند عادی وارد ترکیه شده بود.

همچنین پیش از خبر برکناری العسیری که پیشتر سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی در جنگ علیه یمن بود، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز فاش کرده بود که عربستان قصد دارد برای نجات محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از بحران قتل خاشقچی، «احمد العسیری» را به عنوان مقصر قتل خاشقچی معرفی کند.

مجتهد ساعاتی پیش همچنین فاش کرد که ترس شدیدی، اطرافیان و نزدیکان بن سلمان را فرا گرفته است، چرا که ولیعهد برای نجات خودش، حاضر است هر یک از قاتلان پرونده خاشقچی را قربانی کند.

جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی در ۲ اکتبر (۱۰مهر) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و تاکنون از سرنوشت وی خبری در دست نبود.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید