جواهرات سلطنتی

ما 6 مورد از جواهرات خاندان‎های سلطنتی سراسر دنیا را معرفی می کنیم که هرکدام از این جواهرات سرگذشت جالبی دارند.

حقایقی جالب در زندگی خاندان های سلطنتی وجود دارد که پر از راز و رمز هایی است و بیشتر طلا و جواهرات در زندگی آنها نقش مهمی دارند به عنوان مثال الماس تاج پادشاهی دلیل جنگ میان دو سرزمین است در ادامه به سرگذشت جالب از جواهرات خاندان‎های سلطنتی می پردازیم.

جواهرات خاندان‎های سلطنتی

جواهرات خاندان‎های سلطنتی می توانند تاریخ را از زاویه ای کمی متفاوت تر به ما نشان دهند.در اینجا به ۶ مورد از جواهراتی می پردازیم که به افراد خاندان سلطنتی متعلق بودند یا در حال حاضر هستند. هر یک از این جواهرات سرگذشتی جالب و شگفت انگیز دارند.

۱- گل سینه ی یاقوت کبود ملکه ویکتوریا (انگلستان)

ملکه ویکتوریا (۱۸۳۹-۱۸۷۶) علاقه ی زیادی به یاقوت کبود داشت. چند روز پیش از ازدواج او با پرنسآلبرت، نامزدش به او گل سینه ای از یاقوت کبود هدیه داد. ویکتوریا آنچنان شیفته ی این گل سینه شدکه آن را در مراسم ازدواجش هم استفاده کرد. طبق سنتی قدیمی در بریتانیا، عروس در مراسم ازدواجش باید ۴ چیز به همراه داشته باشد: وسایلی قدیمی، جدید، قرض گرفته شده و آبی رنگ.

بنابراین هدیه ی آلبرت تبدیل به آن چیز آبی رنگ در وسایل عروس شد. رنگ آبی نماد وفاداری است،بنابراین به سختی می توان هدیه ای بهتر از آن برای عروسی در نظر گرفت. حالا این گل سینه متعلق به ملکه الیزابت دوم است و او آن را در مراسم های ویژه استفاده می کند.

ملکه ویکتوریا

۲- گردنبند ماری آنتوانت (فرانسه)

این گردنبند بسیار زیبا که از فلزات گرانبها و الماس ساخته شده کانون بزرگترین واقعه ی قرن هجدهم است.افراد بسیار نزدیک ملکه این گردنبند را با گرفتن قرض برای او خریداری کردند. ارزش پولی این جواهر رقمی باورنکردنی است. ملکه ادعا می کرد از خرید گردنبند مطلع نبوده اما بسیاری از مردم داستان او را باور نداشتند و مطمئن بودند خرید گردنبند با دستور او انجام شده بود. در حقیقت او خود تصمیم داشت این جواهر را خریداری کند اما این کار را انجام نداد چون قیمت آن بسیار بالا بود.

رازها و توطئه های دوران سلطنت ماری آنتوانت منجر به افزایش آشفتگی های سیاسی در فرانسه شد.این گردنبند هم از عواملی بود که منجر به کاهش شدید محبوبیت ملکه شد.

۳- تاج شکسته ی الیزابت دوم (انگلستان)

این تاج الماس نشان که در تصویر بالا بر روی سر ملکه الیزابت دیده می شود، در روز عروسی اش به او داده شد.اما درست پیش از شروع مراسم، آرایشگر ملکه آن را شکست . تاج فوراً برای تعمیر منتقل و خیلی زود به ملکه بازگردانده شد.

۴- تخم مرغ های فابرژه: جواهرات خاندان رومانوف (روسیه)

سنت رنگ آمیزی تخم ها برای عید پاک از زمان های قدیم در روسیه وجود داشته است و خاندان سلطنتی هم طبق این سنت عمل می کرد. الکساندر سوم تصمیم گرفت چیز جدیدی به این سنت اضافه کند و همسرش را با یک تخم مرغ جواهر نشان غافلگیر کند.

در داخل تخم مرغ مینا کاری شده یک مرغ کوچک وجود داشت که در درون آن هم یک هدیه قرار گرفته بود. این هدیه گردنبندی از یاقوت بود. ملکه شیفته ی هدیه شد و همسرش هر سال در روز عید پاک به او یک تخم مرغ جواهر نشان هدیه می داد. پسر پادشاه نیز این سنت را ادامه داد.

گوستاو فابرژه خالق این تخم مرغ ها بود. با افزایش محبوبیت این سنت، این تخم مرغ ها برای دیگراعضای خاندان سلطنتی و حتی خاندان های سلطنتی دیگر کشورها هم ساخته شد .

بعد از انقلاب روسیه، بولشویک ها بیشتر تخم مرغ ها را برای تهیه ی پول به فروش رساندند و حالا تنها ۹ عدد از این تخم مرغ ها در روسیه باقی مانده است.

۵- تاج سلطنتی هند

تاج سلطنتی هند (Imperial Crown of India) این تاج زیبا در سال ۱۹۱۱ جهت مراسم تاج گذاری پادشاه جورج پنجم در هند شاخته شده است.دلیل اصلی طراحی این تاج ممنوع الخروج بون جواهرات سلطنتی انگستان از این کشور می‌باشد.در پی راه زنی‌های دولت انگلستان و مهاراجه‌های هندوستان در نهایت هند موافقت کرد تا گوهرهای این تاج را فراهم آوردند.

بنابراین تاج سلطنتی انگلستان در خاک هندوستان و بدون استفاده از گوهر‌های سلطنتی این کشور ساخته شد.این تاج زیبا با حدود ۶۱۰۰ الماس و تعداد زیادی از زمرد، یاقوت سرخ و کبود و با استفاده از فلز نقره ایجاد شده است.

البته لازم به ذکر است فریم این تاج با استفاده از طلا روشک داده است.در آن زمان هزینه ساخت این تاج ۶۰ هزار پوند بوده که معادل بیش از ۴٫ ۵ میلیون پوند امروزه تخمین زده می‌شود.مجموعه وزن این تاج ۹۷۰ گرم بوده که مورد شکایت پادشاه جورج قرار گرفته و موجب و درد سر و گردن وی شده بود.

۶- تاج عروسی کیت میدلتون (انگلستان)

تاج الماس نشانی که کیت میدلتون در مراسم عروسی اش بر سر داشت قدمت زیادی ندارد.جورج پنجم این جواهر را خریداری کرد و بعد از آن تاج به الیزابت دوم ارث رسید. این تاج به طور دقیق از ۸۸۸ الماس ساخته شده است.

الیزابت دوم خود هرگز از این تاج استفاده نکرد اما اغلب آن را به دیگران قرض داده است.خواهر و دختر ملکه هم بارها از این تاج استفاده کرده اند. و در نهایت در سال ۲۰۱۱ کیت میدلتون همسر پرنس ویلیام در عروسی خود از آن استفاده کرد.

آیا این مطلب مفید بود؟ 30
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید