از رسوم بسیار قدیمی که برای عید نوروز وجود دارد خانه تکانی است که برای هر آپارتمان کوچک و بدون انباری و چه با انباری و یا آپارتمان بزرگ مورد نیاز است. سلامت در خانه تکانی یکی از اصلی ترین موارد در این رسم است. برای خانه تکانی نیاز به برنامه ریزی صحیح وجود دارد و باید برای هر کدام از کار های خود اهمیت بسیار زیادی قائل شوید.اگر ما از اول یک برنامه ریزی درست داشته باشیم می توانیم خیلی زودتر کارها را تمام کنیم ، بیایم یک اولویت بندی کنیم ، ببینیم کارها را به چه ترتیبی انجام بدهیم که مجبور نباشیم دوباره کاری کنیم ، و در چه روزهایی چه کاری انجام شود

مرتب کردن خانه

مرتب کردن خانه

فنون خانه تکانی سالم

از اصول خانه تکانی می توان به تقسیم کار ها اشاره کرد. در خانه تکانی باید تمامی افراد خانواده سهیم باشند تا کار ها سریع تر و بهتر انجام پذیرد.پیش از شروع برای هرکاری نیاز است که از شر دور ریختنی ها خلاص شوید. بهتر است با خودتان رو راست باشید و به هرچیزی که نیاز ندارید، آن ها را دور بریزید. لباسی که دوسال است از آن استفاده نمی‌کنید دیگر قرار نیست استفاده شود. پس بهتر است آن را از کمد لباس ‌هایتان خارج کنید و به صورت مرتب بسته بندی کنید تا در اختیار کسانی قرار دهید که می‌توانند از آن استفاده کنند. لوازمی که شکسته و خراب شده یا باید دور انداخته شوند یا باید فورا تعمیر شوند پس بهتر است همین الان یک تصمیم درست درباره آن بگیرید و تکلیفشان را روشن کنید.

خانه تکانی

خانه تکانی

دقت کنید که هر وسیله ای در خانه شما باید در سر جای خود قرار گیرد و بسیاری از این به هم ریختگی ها که برای خانه شما به وجود می آید به دلیل این است که هر وسیله مکان مشخص خود را ندارد. باید برای تک تک اشیای خانه و به خصوص متفرفه ها، یک جای مناسب را در نظر بگیرید و دقت کنید که هر وسیله ای جای مخصوص خود را داشته باشد. استفاده از تفکیک کننده ها و یا جعبه کفش برای وسایل ریزه می تواند مناسب باشد چرا که به شما در خانه تکانی سالم کمک می کند و شما می توانید هماهنگ سازی لوازم خانه را به خوبی انجام دهید. سعی کنید هر قلم از اشیاء را تا آنجا که ممکن است تفکیک کنید. بعد از این جعبه‌ها و تفکیک کننده‌ها برای سرو سامان دادن کمد لباس‌ها و یا کشورهای میز تحریر خود استفاده کنید.

خانه تکانی سالم

خانه تکانی سالم

دقت کنید که در فنون خانه تکانی حتما باید برنامه داشته باشید و مطابق با ان عمل کنید چرا که این موضوع به شما کمک می کند تا کار ها را سریع تر دنبال کنید. توجه کنید که در زمان انجام کار جمله بعدا این کار را انجام می دهم و یا الان موقع این کار نیست را باید از ذهن خود بیرون کنید و با این کار می توانید به هنگام خانه تکاتی لحظات بهتری داشته باشید. از کار های سخت تر شروع کنید و پاکسازی قسمت های به هم ریخته تر سبب می گردد انرژی شما در کار بیشتر شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید