خانه تکانی معمولا از قلب خانه یعنی آشپزخانه آغاز می شود.خانه تکانی برای خانم ها یک پروژه بسیار سنگین است که البته اگر همه ی خانواده دست به دست هم بدهند این پروژه می تواند بسیار سبک تر شود.ولی از همه ی اینها مهمتر کار کردن با مواد شوینده ی طبیعی است که ما در این مقاله از تانما برای شما آورده ایم.

خانه تکانی

خانه تکانی عید با مواد طبیعی

خانه تکانی با شوینده های طبیعی

جوش شیرین

جوش شیرین در تمیز کردن پروتئین، روغن و ظرف غذای حیوانات خوب عمل می کند. چون کمی ساینده است می توان از آن برای شستشو نیز استفاده کرد. همچنین از بین برنده طبیعی بوی بد است. کافیست مقداری از آن را مستقیم روی قسمت مورد نظر بپاشید و با یک پارچه مرطوب آن را مالش دهید. برای پاک کنندگی بیش تر، آن را با آب و کره بادام زمینی ترکیب کنید تا به صورت خمیر درآید سپس روی سطح مورد نظر بمالید.

سرکه سفید

این اسید ملایم بر روی مواد قلیایی اثر می کند، حلال بوده، کپک را مهار و سفیدک صابون را پاک می کند. سرکه برای از بین بردن لکه چای و قهوه و زنگ فوق العاده است. سرکه سفید را داخل آب رقیق کنید و از آن برای کثیفی، سفیدک صابون، لکه های مواد معدنی آب و قطره های سفت شده موم شمع استفاده کنید. برای از بین رفتن بوی سرکه از یک قطره اسانس استفاده کنید. برای از بین بردن لک های بزرگ و مانده از قبل بر روی لباس، آن را داخل سرکه فرو ببرید، بگذارید سرکه یک ساعت روی آن باقی بماند، سپس آن را مالش دهید.

صابون ساده

تمیز کردن را با صابون های زیتون یا صابون های گیاهی مشابه امتحان کنید. این صابون ها در سطح مولکولی خاک را جذب کرده، به راحتی با آب می توانید چیزهای کثیف را بشویید.

سایر مواد طبیعی تمیز کننده

1 قاشق غذا خوری آمونیاک را با یک لیوان آب رقیق کنید. از این محلول قوی برای از بین بردن لکه های چربی استفاده کنید.

مایع ظرفشویی طبیعی

به عنوان یک پاک کننده، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با ¼ پیمانه آب هم بزنید سپس یک قاشق چای خوری سرکه به آن اضافه کنید. دقت کنید همزمان این کار را انجام ندهید چون اسید سرکه، حالت قلیایی مایع ظرفشویی را از بین می برد.

نمک

برای ایجاد خمیری که لکه های آب سخت را از بین ببرد، ¼ پیمانه نمک را با 2 قاشق غذاخوری سرکه مخلوط کنید.

روغن زیتون برای تمیز کردن استیل

سینک ظرفشویی ، ظروف استیل و سبد های آبکش بعد از مدتی براقی خود را از دست می دهند. برای اینکه باز مثل روز اول براق شوند، بعد از شست وشو کمی روغن زیتون روی پنبه بمالید و سطح آن را با روغن مالش دهید. بعد با یک دستمال حوله ای آن را پاک کنید و از برقی که می زند، لذت ببرید.

توصیه می کنیم از سرکه سفید برای جرم گیری، تمیز و ضدعفونی کردن یخچال، وان حمام و توالت استفاده کنید.برای اینکار کافیست که مقداری آب لیموترش نیز به آن اضافه کنید و یک شوینده ی طبیعی و موثر داشته باشید.

خانه تکانی

خانه تکانی با مواد طبیعی

خانه تکانی با شوینده های خانگی

جوش شیرین برای تمیز کردن یخچال، دیوار و کف خانه

جوش شیرین خاصیت پاک کنندگی فوق العاده ای دارد. می توان از مخلوط جوش شیرین با آب ولرم برای پاک کردن گاز، یخچال، دیوارها و کف خانه استفاده کرد. این ترکیب، علاوه بر براق و تمیز کردن سطوح، خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد.

شوینده های طبیعی

پودر رختشویی خانگی و سالم تر

پودرهای رختشویی و نرم کننده ها حاوی ترکیبات آلاینده و آلرژی زا هستند. شما می توانید یک پودر مناسب خانگی داشته باشید.
برای این کار می توانید سه لیتر آب را بجوشانید و به آن 150 گرم صابون سنتی (مانند صابون مراغه) رنده شده اضافه کنید. ترکیب را هم بزنید تا یک ژل یکدست حاصل شود.
یک لیوان سود و چند قطره عصاره ی گیاهی به آن اضافه کنید. اجازه دهید ترکیب خنک شود و آن را داخل ظرف شیشه ای بریزید.قبل از استفاده، ظرف را تکان دهید و برای شستن لباس استفاده کنید. توجه داشته باشید که این پودر دست ساز صرفا چربی ها را به خوبی از بین می برد و برای شستن و از بین بردن لکه ها کارایی ندارد.

نمک برای تمیز کردن اتو

کف همه اتوها بعد از مدتی کار کردن کدر می شود و لک می افتد. برای تمیز کردن این لکه ها، اتو را بدون بخار روشن کنید. روی یک پارچه نمک بپاشید و پارچه را اتو کنید. کف اتوی شما مثل روز اول تمیز می شود.

خانه تکانی

شوینده های طبیعی

طرز تهیه شوینده های خانگی

برای شروع به خاطر بسپارید جهت تهیه ماده شوینده هیچ وقت آمونیاک را با مایع سفیدکننده ترکیب نکنید که نتیجه آن گازی سمی است.
جوش شیرین و نمک، مواد ساینده ملایمی هستند که به راحتی می توان آن ها را جایگزین پودرهای ساینده آماده کرد. نمک با وجود ساینده بودن برای بسیاری سطوح نرم است. برای درست کردن یک شوینده معطر، یک یا دو قطره اسانس را داخل جوش شیرین یا نمک بریزید و آن را با همزن دستی بزنید. مخلوط را داخل یک شیشه کوچک که در آن محکم بسته می شود، نگه داری کنید. در صورت از بین رفتن بو، یک قطره دیگر اسانس به آن اضافه کنید.

پاک کننده طبیعی لکه چربی

از بین بردن لکه ها با روش طبیعی
تا جایی که می توانید از لکه برهای صنعتی دوری کنید. لکه ها را با صابون بسابید و برای از بین بردن لکه ی جوهر از ترکیب شیر و لیموترش استفاده کنید.
می توانید از سرکه سیب نیز برای از بین بردن لکه ی عرق و غیره و برای از بین بردن لکه های زنگ زدگی از لیموترش استفاده کنید.
روی لکه های لباس مقداری آب لیموترش بریزید و یک نوک انگشت نیز نمک بپاشید. اجازه دهید چند دقیقه بماند و سپس بشویید.
برای از بین بردن لکه های روی لوازم پلاستیکی مانند صندلی های پی وی سی، آب لیموترش را با کمی نمک مخلوط کنید و لکه را با آن بسابید.
برای از بین بردن لکه های چسب کافیست که پارچه یا سطح مورد نظر را با آب گرم خیس کنید و سپس با سرکه ی گرم بسابید. در نهایت نیز آب بکشید.

پاک کننده طبیعی زنگ زدگی

روش های خانگی و ساده تمیز کردن لکه زنگ زدگی از روی لباس و لوازم

از بین بردن لکه های رنگ قرمز مایل به قهوه ای از دستگاه ها و به ویژه از لباس ها، یک کار خسته کننده است.در بعضی موارد، مردم تمایل دارند لکه ها را با پاک کننده های ساینده ای و پد های پشمی فولادی پاک کنند، اما فایده ای ندارد این روش های تهاجمی تمیز کنندگی، برعکس، خسته کننده تر هستند تا اینکه سودمند باشند بنابراین، کلید خلاص شدن از شر این لکه های زشت و زننده در استفاده از روش های مناسب و عناصری برای تمیز کردن است. اساسا، زنگ زدگی یک ترکیب معمولی به نام اکسید آهن است و وقتی آهن با اکسیژن ترکیب می شود، شکل می گیرد از این رو، اکثر اشیاء فلزی به خصوص آهن و فولاد (آلیاژ آهن) مستعد به زنگ زدن هستند، به خصوص آنهایی که در معرض هوا و آب می باشند.

این اتفاق معمولا به دلیل فرایند الکتروشیمیایی خوردگی اتفاق می افتد ؛ علاوه بر این، عواملی مانند قرار گرفتن در معرض آب سخت، آب دریا و آب نمک باعث افزایش سرعت زنگ زدگی می شود.

خانه تکانی

پاک کننده طبیعی زنگ زدگی

پاک کننده چند منظوره طبیعی

جوش شیرین را در سینک بریزید و بعد سرکه را روی آن خالی کنید. بعد از گذشت چند دقیقه آب داغ را باز کنید تا تأثیر پاک کنندگی این مواد بیشتر شود.

برای پاک کردن شیر آب، یک توپ پنبه را آغشته به سرکه کنید تا درخشش به فلز کدر شده شیر آشپزخانه بازگردد. اگر هم روی شیر، سینک، کاشی های پشت آن یا سطوح دیگر آشپزخانه تان لکه چربی چسبیده، یک قطره اسانس لیمو را روی آن بچکانید و سپس با اسفنج لکه را تمیز کنید.

ظرف هایی که لکه غذا از روی شان پاک نشده را هم می توانید به کمک لیمو تمیز کنید. برای این کار نصف لیموترش را روی ظرف مورد نظر بچکانید، چند قاشق نمک رویش بریزید و سپس با اسفنج روی آن ناحیه را بسابید.

جوش شیرین چاره خوبی برای پاک کردن کثیفی های روی اجاق گاز است پس اگر به هیچ طریقی نتوانستید لکه های غذا را از روی گاز پاک کنید، دست به دامان جوش شیرین شوید.

دستمال آغشته به آب گرم و سرکه سیب را روی زمین بکشید سپس با دستمال خشک تمیز کنید

شیشه پاک کن طبیعی

شیشه پاک کن طبیعی

با مخلوط کردن 2 پیمانه آب، 2 پیمانه الکل صنعتی و نصف پیمانه آمونیاک شیشه شور بسازید. محلول را داخل اسپری بریزید. با استفاده از یک دستمال تمیز که پرز ندهد، شیشه را تمیز کنید. آمونیاک نقش مهمی در تمیزی شیشه دارد و الکل با تسریع در خشک شدن، به از بین رفتن خط ها و لکه ها کمک می کند.
نکته ای که کمتر ما به آن توجه می کنیم شیوه و ترتیب نظافت منزل است. اگر کمی به شیوه کار مادر بزرگ ها و مادرها توجه کنید، متوجه حرف من می شوید ، مواردی همچون دادن زمان کافی برای خیس خوردن و تاثیر مواد شوینده بر اشیا وپارچه ها. مادران ما از روش خیساندن در تشت بزرگ یا وان حمام استفاده می کردند ومورد دیگر گرفتن گرد وخاک در مرحله اول است . معمولا پرده ها گرد وخاک زیادی می گیرد که بهتر است ابتدا آن ها را بتکانید و سپس شست وشو دهید تا مجبور نباشید از شوینده زیادی استفاده کنید.

شوینده های دست ساز

شما می توانید به راحتی با ترکیب دو یا سه ماده ی طبیعی مانند سرکه سیب و لیموترش و غیره، شوینده های طبیعی درست کنید و بدون آسیب زدن به ریه ها و پوستتان، خانه ای مثل دسته ی گل داشته باشید.

پوست مرکبات و سرکه برای تمیز کردن دیوار و پنجره

در یک شیشه مقداری سرکه سفید و پوست مرکبات بریزید و این مخلوط را حدود دو هفته نگه دارید سپس از این مخلوط برای برق انداختن و تمیز کردن دیوار و پنجره ها استفاده کنید.

خانه تکانی

شوینده های دست ساز

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید