تمیز كردن و خانه تکانی می تواند زمان بسیاری را از شما بگیرد و خسته کننده باشد. برای این که خانه ای پاکیزه داشته باشید می توانید به فنون زیر دقت کنید تا جای جای خانه خود را تنها در 15 دقیقه تمیز کرده و به نتیجه ای ایده آل برسید. این پاكسازی می‌تواند برای اتاق نشیمن ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی و حتی انباری باشد. برای انجام این سبک از خانه تکانی باید از قبل وسایلی را آماده کنید و سبدی را تهیه کرده تا وسایل اضافه در آن قرار گیرند. از جمله وسایلی که برای سبد مورد نیاز است می توان به کیسه یا جعبه‌ ای برای دورریختنی ‌ها، یک کهنه برای گردگیری و یك جارو یا جاروبرقی اشاره کرد که از جمله فنون خانه تکانی فوری می باشد.

خانه تکانی سریع و تمیز

خانه تکانی سریع و تمیز

فوت و فن خانه تکانی

مهم ترین کار در اصول خانه تکانی سریع این است که لیستی از وسایل اضافه در خانه تهیه کنید و محل قرار گیری آن را انتخاب کنید. مثلا در خانه تکانی فوری،اتاق نشیمن برای تمیز کاری، نیازی به جا به جایی وسایل ندارد و تنها نیاز به مرتب کردن کوسن ها بر روی مبل دارد. با دستمالی مرطوب دسته های مبل، میز و صندلی را گردگیری کرده و نیاز به وسواس وجود ندارد. هر چیزی که بر روی زمین ریخته شده است را جمع آوری کرده و سپس با دستمالی مرطوب کف اتاق را مرتب کنید.

خانه تکانی عید

خانه تکانی عید

برای پاکسازی آشپزخانه کافی است تا زباله، ظروف کثیف و اقلام ناخواسته را از آشپزخانه جمع آوری کنید و یخچال، فریزر و سینک را مرتب و تمیز کنید. آشپزخانه از جمله مكان‌هایی است كه هر روز احتیاج به تمیز كردن دارد لذا تمیز کردن آن نیاز به مدت زمانزیاد ندارد. برای مرتب سازی آشپزخانه هر چیزی را در جای خود قرار دهید. كابینت‌ها را مرتب كرده و در آنها را ببندید. دقت کنید که ذخیره کردن وسایل اضافه درست نیست و تنها آن ها را دور بریزید. ظرف ها لب پریده را دور بریزید و همه وسایلی را كه در آشپزخانه قرار دارد ولی مربوط به آشپزخانه نیست، به سبدی منتقل كنید و از آشپزخانه خارج كنید.

خانه تکانی

خانه تکانی

سرویس بهداشتی از حساس ترین بخش های خانه است که باید هر روز تمیز شده و نظافت در آن صورت پذیرد. برای تمیز کردن سرویس بهداشتی، تمامی لباس های کثیف را جمع آوری کرده و در سبدی قرار دهید و تمام زباله‌ها را جمع كنید و آنها را در سطل زباله بریزید. وسایل اضافی در حمام را از آنجا خارج كنید. مواد ضدعفونی کننده و پاک کننده را در جای مناسب قرار داده و با استفاده از برس توالت و پاک کننده و ضد عفونی کننده، توالت را بشویید. با استفاده از شیشه پاک کن و یا سرکه نیز آینه را تمیز کنید.

خانه تکانی سریع

خانه تکانی سریع

برای پاک کردن اتاق خواب بهتر است 30 دقیقه زمان بگذارید. اتاق خواب محلی برای استراحت است که در آن یک روز خسته کننده را می گذرانید و تمیز کردن این بخش از خانه از دغدغه های افراد در خانه است. برای تمیز کردن اتاق خواب بهتر است تا وسایل کثیف را جمع آوری کرده و از آن جا بیرون ببرید و لباس های تمیز را در کمد قرار دهید. مهم ترین بخش هر اتاق خواب، تحت خواب افراد است که مرتب بودن تخت جلوه ویژه‌ای به اتاق شما می ‌بخشد. رخت خواب خود را مرتب کرده و هر آن چه را که نیاز ندارید از روی تخت خود جمع کنید.

خانه تکانی سالم

خانه تکانی سالم

یکی دیگر از مراحل تمیز کردن و خانه تکانی، اتاق کودکان است که سخت ترین بخش به شمار می رود. برای مرتب سازی و تمیز کردن اتاق بچه ها ابتدا وسایل اسباب بازی آن ها را جمع کرده و در جای خود قرار دهید و سپس به سراغ لباس های آن ها رفته و درکمد لباس آن ها را مرتب کنید. کتاب های او را در قفسه مخصوص خود بگذارید تا افراد مجبور به گشتن دنبال آن ها نشوند.لباس های کثیف را جمع کرده و در سبدی بریزید و آشغال ها کوچک اتاق را به سطل زباله انتقال دهید. سبدی کوچک در اتاق بچه ها بگذارید تا او بتوانید وسایل اضافی خود را در آن قرار دهد و برای این که فرزند شما نظافت را به طور کامل رعایت کند و تمامی وسایل اضافی را به آن سبد انتقال دهد می توانید جایزه ای برای این کار او در نظر بگیرید که فرزند شما را به انجام این کار سوق دهد. تخت کودک خود را مرتب کنید و ملحفه او را به ماشین لباسشویی انتقال دهید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید