کرونا را این روزها با رعایت نظافت و نکات بهداشتی باید جدی گرفت. زیرا تنها راه قطع زنجیره انتقال این ویروس مسری، رعایت مسائل بهداشتی در محیط های مختلف از جمله خانه است. تانما در این مطلب نکات مهم خانه تکانی با کرونا را آورده است؛

توصیه های ایمنی خانه تکانی با کرونا

  • مواد شوینده مختلف را باهم ترکیب نکنید.
  • در صورتیکه دستتان آغشته به مواد شوینده بود و داخل چشم سرایت کرد سریع با آب فراوان بشویید.
  • برای نظافت حتما از دستکش استفاده کنید. این روز ها و به دلیل استفاده بیشتر از مواد سفید کننده و ضد عفونی کننده و برتماس زیاد پوست با این ماده شوینده ممکن است دچار اگزما و بیماری های پوستی شوید.
  • بعد از اینکه مواد شوینده و ضد عفونی کننده را روی سطوح ریختید حتما از آنجا فاصله بگیرید و بعد از چند دقیقه و با استفاده از ماسک و آب ولرم سطوح را بشویید.
  • دستمال را بعد از استفاده در هر سطح با همین محلول بشویید و برای سطوح دیگر استفاده کنید. این مواد شوینده را برای مقابله با ویروس کرونا ترکیب نکنید!
  • اگر وسیله یا لباس یا پرده را برای شست و شو به خارج از خانه فرستاده اید قبل از آوردن آن به خانه حتما باید کاور آن را دور بیندازید و اگر امکانش وجود داشت در معرض آفتاب قرار دهید.
  • رطوبتی که از محلول ضدعفونی روی سطح باقی می ماند را با دستمال خشک نکنید، بگذارید خود به خود خشک شود.
  • محلول حتما باید با آب سرد درست شود و نه آب گرم، آب گرم خاصیت گندزدایی و ضدعفونی محلول را از بین می برد.
  • قبل از استفاده از شوینده ها و مواد ضدعفونی کننده حتما پنجره ها را باز بگذارید تا هوا در خانه جریان داشته باشد. نگران نباشید آلودگی و ویروس کرونا از پنجره وارد خانه نمی شود.
نحوه خانه تکانی با کرونا

توصیه های ایمنی برای خانه تکانی با کرونا

نحوه خانه تکانی با کرونا

با آمدن کرونا شیوه خانه تکانی ما نیز دقیق تر و اصولی تر باید باشد. تانما در زیر نحوه ی صحیح خانه تکانی با کرونا را به تفکیک بخش های مختلف خانه آورده است؛

تمیز کردن دست شویی و حمام

برای تمیز کردن توالت یا دسشویی بهتر است از دستکش استفاده کنید تا دستانتان آلوده نشود. با کمک یک فرچه و آب داغ می توانید این کار را انجام دهید. همچنین می توانید از جرم گیرهای متفاوت استفاده کنید.

سینک روشویی

روشویی هم از آن دسته سطوحی است که خیلی زود کثیف میشود. بهتر است برای تمیز کردن آن از مایع ظرفشویی یا پودر رخت شویی استفاده کنید که رسوب زدایی قوی به شمار میرود. اگر مدت زیادی است که سینک را تمیز نکرده اید و جرم زیادی گرفته، بهتر است از محلول های پاک کننده قوی تری استفاده کنید. این قسمت از خانه را جدی بگیرید چون ارتباط مستقیم با ظروف غذا دارد و ممکن است در ابتلا به ویروس کرونا تاثیر گزار باشد.

شیشه ها و آیینه ها

برای تمیز کردن شیشه ها می توانید از مایع چند منظوره همراه با دستمال های جادویی یا دستمال های نخی استفاده کنید. البته بهتر است شیشه ها را در دو مرحله پاک کنید و مرحله دوم ار روزنامه کمک بگیرید و شیشه ها را برق بیندازید. میتوانید از شیشه پاک کن هم استفاده کنید.

آشپزخانه

برای تمیز کردن ظرفها و قابلمه ها می توانید از مایع ظرفشویی خوب با غلظت بالا استفاده کنید. البته مراقب سیم ظرفشویی باشید و برای از بین بردن لک های قوی روی ظروف ظریف از آن استفاده نکنید چون باعث خش افتادن روی این ظرف ها میشوند.

توصیه های ایمنی برای خانه تکانی با کرونا

نحوه خانه تکانی با کرونا

تمیز کردن اجاق گاز و ماکروفر

برای تمیز کردن چدن روی گاز می توانید آن را در آب داغ بخیسانید با اسپری گاز پاک کن تمیز کنید. بعد یک دستمال نمدار روی آن بکشید و بعد با یک دستمال دیگر، خشک کنید. بهتر است محلول شوینده مدتی روی گاز بماند تا بهتر بتواند جرم زدایی کند. برای سینگ ظرفشویی هم از اسپری پاک کننده استیل و سطوح استیل استفاده کنید.

تمیز کردن یخچال و فریزر

همه محتویات یخچال را خالی کنید و قفسه ها را در سینگ ظرفشویی با اسکاچ و آب گرم و آمونیاک اسید بشویید و آن ها را کاملا خشک کنید. داخل یخچال را با یک دستمال نخی مرطوب پاک کنید. می توانید از پاک کننده چند منظوره نیز استفاده کنید.

مبل و کف پوش

اکثرا گفته میشود که برای تمیز کردن کف پوش ها می توان از اسپری چند منظوره استفاده کرد. این کار غلط نیست ولی بهتر است از پولیش استفاده کنید. پولیش تمیز کننده نیست؛ بلکه یک براق کننده است و زیبایی خاصی به مبلمان و لوازم چوبی شما میدهد.

برای تمیز کردن فرش، از شامپو فرش و در آخر از اسپری بوراکس استفاده کنید. این اسپری ضد عفونی کننده فرش هست و مانع زنده ماندن حشراتی مانند سوسک و مارمولک می شود. بعد از اتمام کار می توانید از اسپری خوشبو کننده استفاده کنید.

تمیز کردن حیاط و فضای بیرونی منزل

برای تمیز کردن حیاط، احتیاج به آب و جارو هست. کف حیاط که از سنگ موزاییک ساخته شده را می توانید با انواع مایع جرم گیر بشویید. جرم گیر موزاییک به وفور در بازار یافت میشود. بهترین جرم گیر سطوح، جوهر نمک و مواد سفید کننده و لک بر هست. البته ماسک و دستکش را فراموش نکنید.

شستشوی لوازم خواب

توصیه های ایمنی با کرونا

نحوه خانه تکانی با کرونا


ملحفه ها، روتختی و روبالشی ها را با مواد ضدعفونی کننده بشویید و چند ساعت در آفتاب بگذارید. یادتان باشد حوله ها، ملحفه ها و روبالشی ها بهترین جا برای محل زندگی ویروس ها هستند. برای از بین بردن ویروس ها باید آن ها را با آب گرم و مواد شوینده ضد عفونی کننده شسته و ضدعفونی کنید.

ضدعفونی ماشین لباسشویی

فعلا و تا وقتی کرونا از بین نرفته است تا جایی که ممکن است لباس ها و حوله ها و ملحفه های افراد خانه را جداگانه بشویید. بعد از شستن لباس های هر فرد ماشین لباسشویی را نیز ضد عفونی کنید. برای ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی کافی است اجازه دهید ماشین لباسشویی را خالی کنید، سپس با سفیدکننده و آب گرم بشویید و ضدعفونی کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید