خانه داری زنان باردار باید با احتیاطات لازم انجام شود زیرا دوران بارداری شرایط خاصی دارد و بی احتیاطی مادر در انجام امور خانه داری می تواند آسیب های جدی بر خودش و جنینش وارد کند. تانما در این مطلب نکات خوبی در خصوص خانه داری زنان باردار بیان می کند؛

خانه داری چیست ؟

به مجموعه کارهای مربوط به گرداندن امور یک خانه ، خانه داری می گویند. بیشترین امور خانه داری عبارت است از آشپزی ، نظافت منزل ، شست وشوی ظروف و پوشاک ، اتوکشیدن ، باغبانی ، خرید منزل ، تربیت فرزندان و … است. همچنین به فردی که به این امور می پردازد خانه دار گفته میشود.

خانه داری در بارداری

دوران بارداری برای یک خانم شرایط ویژه ای به حساب می آید و خانم ها باید در این دوران بیشتر از همیشه مراقب خودشان باشند. خانم باردار برای خانه داری در حاملگی باید به نكته هایی توجه كند تا هم خودشان آسیب نبیند و هم كارهای خانه روی هم انباشته نشود و سررشته كارها از دست بانوی خانه خارج نشود.

به عبارت دیگر ماه های اول بارداری فصلی هیجان انگیز و گاه توام با نگرانی های گوناگون است. سه ماه اول بارداری زمانی است كه باید احتیاط زیادی به خرج دهید زیرا اغلب سقط جنین ها در این سه ماه رخ می دهد. بنابراین خانه داری زنان باردار نیاز به دانستن فوت و فن هایی دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم:

خانه داری ایمن در بارداری

بیشتر بنشینید

یکی از مراقبت های دوران بارداری این است که در این ایام منظم تر از قبل شوید و کارهای تان را به قسمت های کوچک تر خرد کنید و در تعداد دفعات بیشتر و با زمان کمتر انجام دهید تا هم به خانه داری تان برسید و هم به درس ها و پروژه های تان.

اگر در دوران بارداری به سر می برید بدانید که ایستادن زیاد به شما آسیب می زند و کمردردهای زیادی را برای تان به دنبال خواهد داشت. سعی کنید تا آنجا که ممکن است کارهای تان را به صورت نشسته انجام دهید.

کمک گرفتن از فرزندان دیگر

اگر برای بار دوم قرار است موهبت مادرشدن را تجربه کنید، باید تفاوت های این حاملگی را با بارداری دفعه اول درنظر بگیرید. این بار شما فرزند کوچک تر دیگری دارید که خودش احتیاجات مخصوص به خود را دارد. مراقب باشید که دلمشغولی های حاملگی شما را از توجه به او غافل نکند. می توانید برای انجام برخی کارهای سبک خانه از کودک خود کمک بگیرید. با این کار او را برای ورود فرزند دوم خانه آماده می کنید.

از مواد شوینده کمتر استفاده کنید

در دوران بارداری سعی کنید از مواد شوینده شیمیایی کمتر استفاده کنید. خم شدن ها و سابیدن سرامیک ها و کاشی ها در این روزها برای شما مضر است. با همسرتان صحبت کنید و از ایشان بخواهید در این ایام، شست وشوی سرویس بهداشتی و حمام را به عهده بگیرد.

خانه داری در بارداری

خانه داری ایمن در بارداری

کارها را کوچک تر کنید

می توانید برای انجام برخی کارهای سبک خانه از کودک خود کمک بگیرید. با این کار او را برای ورود فرزند دوم خانه آماده می کنید. بسیاری از خانم های باردار این روزها مشغول تحصیل و درس خواندن هم هستند. اگر شما هم از این دسته هستید سعی کنید در این ایام منظم تر از قبل شوید و کارهای تان را به قسمت های کوچک تر خرد کنید و در تعداد دفعات بیشتر و با زمان کمتر انجام دهید تا هم به خانه داری تان برسید و هم به درس ها و پروژه های تان.

اطمینان از تهویه ی مناسب هنگام تمیزکاری خانه

در صورت استفاده از پاک کننده ها از تهویه ی مناسب محیط اطمینان حاصل کنید. باز کردن درب و پنجره تا حد زیادی می تواند به بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان و حذف بخارات سمی کمک کند.

در صورت احساس حالت تهوع یا سرگیجه محیط را ترک کنید و تا از بین رفتن علایم در هوای آزاد یا هوای تازه قرار بگیرید. احتمالاً تهویه ی خانه در هنگام کار مناسب نبوده است. از فرد دیگر یا همسرتان بخواهید تا کار نیمه تمام شما را تمام کند.

پوشیدن دستکش و لباس محافظ برای جلوگیری از آسیب پوست

در دوران بارداری پوست به مراتب حساس تر از قبل می شود، به صورتی که محصولاتی که قبلاً مشکلی ایجاد نمی کردند باعث ایجاد خارش، التهاب و تحریک پوست شما می شوند. بنابراین پوشیدن یک جفت دستکش لاتکس در هنگام کار با مواد پاک کننده می تواند به ایمنی شما کمک کند.

مطالعه ی توصیه های ایمنی روی برچسب محصول پاک کننده

در صورت مشاهده ی کلمات «سمی»، «خطر»، «سم» یا «خورنده» روی برچسب هر محصول پاک کننده، از استفاده از آن خودداری کنید. در دوران بارداری به دلیل کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن شما، ممکن است این مواد چشم ها، بینی، گلو و ریه ی شما را سریعاً تحریک کنند.

هر چند میزان تأثیر این مواد بر جنین مشخص نیست، اما توصیه می شود در مصرف آن ها احتیاط کرده و از انواع غیر سمی استفاده کنید. از مخلوط کردن مواد شیمیایی مختلف مانند آمونیاک و سفیدکننده به دلیل استنشاق گاز خطرناک حاصل از ترکیب شیمیایی آن ها خودداری کنید.

خانه داری زنان باردار شرایط خاصی دارد زیرا بارداری باعث ایجاد احساس خستگی در شما می شود و با رشد جنین و بزرگ شدن شکم و افزایش وزن بارداری حرکت کردن، کمی برای شما مشکل خواهد شد، در این شرایط می توانید از همسر یا یک کارگر برای انجام کارهای خانه کمک بگیرید.

استفاده از پاک کننده های طبیعی به جای مواد شیمیایی پاک کننده

می توانید از موادی مانند جوش شیرین، سرکه و پراکسید هیدروژن که بی خطر هستند برای پاک کردن سطوح استفاده کنید. از مخلوط مساوی سرکه ی سفید و آب در یک بطری می توانید به عنوان پاک کننده ی همه منظوره برای سطوح و از نسبت یک به هشت پراکسید هیدروژن به جای سفیدکننده برای حذف لکه های لباس استفاده کنید یا با تهیه ی کتاب یا جستجوی اینترنتی دستورالعمل ساخت پاک کننده های طبیعی دیگر را بررسی کنید.

نپوشیدن کفش بیرون در خانه

خوشبختانه در فرهنگ ما ایرانی ها رفتن با کفش بیرون، درون خانه مرسوم نیست، ولی در صورت عادت داشتن به این کار در دوران بارداری از کفش مخصوص درون خانه برای خود و اعضای خانواده استفاده کنید تا هم خانه کمتر کثیف شود و هم بسیاری از باکتری ها و عوامل بیماری زا به خانه راه نیابند.

خانه داری در حاملگی

خانه داری ایمن در بارداری

کارهای خطرناک برای مادر باردار خانه دار

بلند کردن یا کشیدن اجسام سنگین

در دوران بارداری شما با رشد کودک و افزایش وزن خود، روی کمرتان فشار زیادی وارد می شود پس خانه داری زنان باردار شرایط خاصی دارد و نباید اجسام و وسایل سنگین را بکشید و بلند کنید. در بارداری برای بلند کردن یا کشیدن اجسام سنگین وزن و اندازۀ مشخصی وجود ندارد.این موارد می توانند فشار زیادی به کمر شما وارد کنند و به شما آسیب جدی بزنند:

بلند کردن نوزاد خردسال، بلند کردن کیسۀ برنج، جابه جا کردن مبلمان یا حمل خرید های روزمره. بلند کردن یا کشیدن اجسام سنگین در دوران بارداری سبب زایمان زودرس، خونریزی یا پاره شدن کیسه آب می شود.

کار روی نردبان یا چهارپایه

در دوران بارداری روی چهار پایه برای برداشتن ظروف و یا در آوردن پرده نروید زیرا این کار بسیار خطرناک است و ممکن است سلامتیتان را به خطر بیاندازد. در دوره بارداری وزن بدن افزایش می یابد و مرکز ثقل بدن در این دوران تغییر می کند بنابراین حفظ تعادل برای شما سخت می شود پس بهتر است از کارهایی که به حفظ تعادل نیاز دارند دوری کنید.

مواد شویندۀ خانگی

استفاده از برخی شوینده ها در بارداری سبب آسیب رسیدن به شما و جنینتان می شود پس بهتر است در این دوران از این شوینده های قوی مانند جرم گیرها یا لوله بازکن ها استفاده نکنید و استفاده از آنها را به همسرتان بسپارید. برای شست وشو و نظافت خانه مقدار کمی از سفید کننده ها و سایر مواد شوینده، استفاده کنید و هنگام استفاده از آنها ماسک بزنید و دستکش بپوشید وبرای جریان هوای کافی پنجره ها را باز کنید.

ایستادن طولانی مدت

از انجام بعضی کارهای خانه که نیاز به ایستادن طولانی مدت روی پاها دارند مانند آماده کردن غذا یا شستن ظرف ها در دوران بارداری بپرهیزید و در این دوران سعی کنید غذاهایی که نیاز به ایستادن طولانی مدت کنار اجاق گاز را ندارد ، بپزید و از یک صندلی برای شستن ظرف ها یا انجام سایر کارهای آشپزخانه استفاده کنید و هنگام کار کردن روی آن بنشینید.

جارو کردن و نظافت زمین

جارو کردن یا شستن زمین ممکن است فشار زیادی به کمر شما وارد کند و کمر شما در طول شب شدید تر گردد و در خواب شما مشکل و اختلال ایجاد گردد. پس تا حد امکان انجام جارو کردن یا شستن زمین کم کنید و برای نظافت از وسیله هایی که دستۀ آن مناسب قد شماست، استفاده کنید تا هنگام کار کردن، کمر شما را خم نکنید.

رنگ کردن خانه

خانه داری زنان باردار شرایط خاصی دارد بنابراین برخی از رنگ ها حاوی مواد تشکیل دهنده ی مضری هستند که شما باید در دوران بارداری از آن اجتناب کنید. به طور کلی رنگدانه یا ماده ی رنگی موجود در رقیق کننده ها، حلال ها، و عوامل خشک کننده ممکن است حاوی فلزاتی مانند سرب، روی و آلومینیوم باشد.

رنگ لاتکس (اکریلیک)

رایج ترین نوع رنگ که حلال نداشته و با آب و صابون تمیز می شود و به طور کلی در صورت استفاده در تهویه ی مناسب می تواند در دوران بارداری ایمن باشد. اگر بوی آن به شما احساس بدی می دهد می توانید ادامه ی کار را به کس دیگری بسپارید و محیط را ترک کنید.

رنگ روغن

برخی از مطالعات نشان داده قرار گرفتن در معرض حلال رنگ روغن ممکن است خطر ابتلا به سقط جنین و قرار گرفتن طولانی در معرض حلال ممکن است خطر نقص تولد و مشکلات یادگیری را افزایش دهد، بنابراین به طور کلی استفاده از رنگ با پایه ی نفتی در دوران بارداری توصیه نمی شود.

شما می توانید از شخص دیگری برای نقاشی خانه ی خود با استفاده رنگ های روغنی استفاده کنید و در مدت نقاشی آن جا را ترک کنید. اگر بدون آگاهی از بارداری خود در معرض رنگ یا بوی آن قرار گرفتید نگران نشوید، شانس آسیب در اثر آن اندک است.

رنگ سرب

به دلیل خطرات اثبات شده ی ناشی از آن و خطر سقط جنین فقط تا قبل از سال 1970 استفاده می شده و در حال حاضر به فروش نمی رسد. اما هنوز نگرانی هایی در مورد گرد و غبار حاصل از خراش و سمباده ی رنگ های قدیمی بر روی ساختمان های کهنه وجود دارد و قرار گرفتن در معرض استنشاق آن در بارداری توصیه نمی شود. در صورت ترک برداشتن رنگِ بر پایه ی سرب، تا زمان حذف و پاک سازی غبار حاصل از آن خانه را ترک کنید.

مصرف آفت کش های خانگی

مطالعات اخیر نشان داده که قرار گرفتن در معرض مقادیر فراوان سموم و آفت کش ها ممکن است به جنین آسیب برساند. به عنوان مثال، در مطالعه ای بر روی مادران بارداری که در حدفاصل یک مایلی از مکان هایی که در آن سموم کشاورزی به طور منظم به کار گرفته می شد، انجام گرفته و مشخص شده که این مادران در معرض خطر ناهنجاری جنین بوده اند. با این حال، اگر نیاز است برای خلاصی از آفت ها از آفت کش استفاده کنید باید این نکات ایمنی را در نظر بگیرید:

 • استفاده از فرد دیگری برای سم پاشی و ترکِ خانه تا مدت زمان مورد نیاز با توجه به برچسب ماده ی استفاده شده.
 • خارج کردن ظروف و مواد غذایی از محیط، قبل از سم پاشی.
 • باز گذاشتن درب و پنجره برای چند ساعت بعد از سم پاشی.
 • بستن درب و پنجره در صورت سم پاشی خارج خانه.
 • پوشیدن دستکش و سرپوش در هنگام باغبانی بعد از انجام سم پاشی.
خانه داری در بارداری

کارهای خطرناک برای مادر باردار خانه دار

اقدامات احتیاطی استفاده از مواد دافع حشرات

 • استفاده از مواد دافع فقط روی قسمتی از پوست که خارج از لباس قرار گرفته و عدم استفاده از آن زیر لباس.
 • عدم استفاده از مواد دافع در محل بریدگی ها، زخم ها و یا پوست تحریک شده.
 • عدم استفاده از مواد دافع در نزدیکی چشم و دهان و استفاده ی مقدار کمی در اطراف گوش ها.
 • عدم اسپری مستقیم روی صورت، بلکه اسپری کردن بر روی دست ها و سپس مالیدن به صورت.
 • استفاده از مواد دافع به اندازه ی کافی برای پوشش پوست، استفاده ی بیش از حد منجر به حفاظت بیشتر نمی شود.
 • شستشوی پوست با آب و صابون یا حمام کردن پس از بازگشت به خانه.
 • در صورت ظاهر شدن راش یا واکنش پوستی توقف مصرف آن و شستشو با آب و صابون ملایم و مراجعه به پزشک برای راهنمایی بیشتر.

خانه داری زنان باردار به کمک خانواده

 • از همسر خود بخواهید برای حفظ سلامت کودکتان در دوران بارداری در انجام کارهای خانه مشارکت کند تا برای شما خطرناک باشد.
 • از مادر، خواهر و دوستانتان برای انجام کارهای خانه کمک بگیرید و از کمک خواستن از آنها خجالت نکشید.
 • خرید های خانه را به همسرتان بسپارید و به او بگویید که هنگام خرید همراه شما بیاید تا کیسه های خرید را حمل کند.
 • نظافت سرویس های بهداشتی، کف زمین و اجاق گاز را که به استفاده از مواد شویندهی خطرناک نیاز دارند را اجازه دهید همسرتان انجام دهد.
 • به کودک دیگرتان آموزش بدهید تا کارهایی مانند دستشویی رفتن و جمع کردن وسایل بازی را خودش انجام دهد.
 • کارهایی مانند سبزی خرد کردن یا اتو کردن لباس ها را به صورت نشسته انجام دهید زیرا انجام کارها به صورت ایستاده فشار زیادی به پا و کمر شما وارد می کند.
 • در طول روز استراحت کنید و برای رفع خستگی خود خواب میان روز می تواند مؤثر باشد.
 • اگر همسر شما در طول روز وقت آزاد داشته باشد، بهترین شخصی است که می تواند درانجام کارهای خانه به شما کمک کند پس بهتر است درخواستتان از همسرتان را مستقیم و واضح بگویید و صبر نکنید تا خودش متوجه شود که شما به کمک احتیاج دارید.
 • اگر همسر شما به کمک در انجام دادن کارهای منزل علاقه ای ندارد، به او بگویید که درد دارید و نمی توانید خودتان بعضی از کارها را انجام دهید و بگویید چقدر مشارکت او در کارها می تواند باعث سلامت شما و کودکش گردد.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید