خاک بازی در کودکان

یکی از شیرین ترین و هیجان انگیز ترین بازی های دوران کودکی ما خاک بازی بود؛ اما این روزها خاک گمشده بچه های ماست . متأسفانه زندگی های مثلاً شیک و آپاراتمانی فرصت لذتی بی نظیر را از فرزندان ما گرفته است.

شاید باورکردنش کمی سخت باشد اما تحقیقات دانشمندان نشان می دهد در خاک باکتری های سودمندی وجود دارد که سروتونین را در مغز افزایش می دهد. سروتونین یک ماده حیاتی است که بر خلق و خو، حافظه، شادابی، یادگیری، اشتها و ... تأثیر می گذارد. جالب است بدانید در همین خاک به ظاهر کثیف موادی وجود دارد که سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند.

نویسنده ی کتاب "چراخاک خوب است" می گوید:
بگذارید کودک شما کودکی کند، اگرکودک شما هر روز بادستها و لباسهای خاکی وکثیف به خانه نمی آید، بدن او درحال ساخت ارتش ایمنی لازم برای بدنش نیست درحالی که این مسئله حیاتی است.

خاک الگوی خاصی ندارد و کودک می تواند با فکر و خلاقیت خودش آن را به اشکال مختلف در بیاورد. این ویژگی باعث می شود هوش، خلاقیت، اعتماد به نفس، تجسم فضایی و هماهنگی اعصاب و عضلات کودک تقویت شود. خاک بازی همچنین عصبانیت کودکان را کاهش می دهد و آرامش بی نظیری را بر روح و روان آنها حاکم می کندبه همین دلیل است که بچه ها از بازی با خاک خسته نمی شوند.

پس خوب است رفتارهای وسواس گونه خود را کنار بگذاریم و اجازه دهیم فرزندانمان با خاک مأنوس شوند. مالیدن گل و خاک به دست و بدن برای کودکان آنقدر لذت بخش است که هرگز آن را فراموش نخواهند کرد.

شما والدین عزیز هم می توانید از این فرصت استفاده کنید و به بهانه بازی با فرزندتان یادی از دوران کودکی خود کنید و لذت بازی با خاک را دوباره تجربه کنید. البته نباید چیزهایی بسازید که کودک از شما کپی برداری کند. اجازه بدهید با فکر و خلاقیت خودش بازی کند.

نقل است پیامبر اکرم(ص) بر کودکانی عبور کرد که مشغول خاک بازی بودند. بعضی از اصحاب، آنان را از بازی نهی کردند. پیامبر(ص) فرمود:
بگذارید بازی کنند، خاک بهار کودکان است.

1. خاک برای بدن مناسب است

همیشه تعجب می کنید چرا بچه ها همیشه چیزهای کثیف در دهان خود قرار می دهند؟ به گفته جین برودی از نیویورک تایمز، ممکن است یک دلیل تکاملی برای چنین رفتار جهانی وجود داشته باشد؛ یافته ای که علم به نظر می رسد بر آن تأکید دارد. بسیاری از محققان به این نتیجه رسیدند که میلیون ها باکتری، ویروس و کرم هایی که به هر شکوفه ی خاک وارد بدن می شوند برای توسعه یک سیستم ایمنی سالم ضروری هستند.

 

2. خاک برای مغز مفید است

مطالعه نشان داد که باکتری که به طور طبیعی در خاک یافت می شود.

دانشمندان در حال حاضر با استفاده از باکتری ها به عنوان یک درمان احتمالی برای افسردگی آزمایش می کنند.

3. خاک برای پوست مفید است

یک مطالعه سال 2009 از دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو کشف کرد که باکتری ها در سطح پوست ما نقش مهمی در مبارزه با التهاب پوست هنگام زخمی شدن ما ایفا می کنند. پروفسور گالو گفت که: "این میکروب ها واقعا برای ما مفید است."

4. آلرژی و آسم

مطالعات نشان می دهد که اهمیت حیاتی تهویه مناسب سیستم ایمنی توسط میکروب ها در دوران اولیه زندگی است.

5. خاک در خارج از منزل است

نسل جدید کودکان از "اختلال نقص طبیعت" رنج می برند، زیرا از تجربیات جسمانی در جهان طبیعی به فعالیت های انفرادی و غیرمتمرکز، مانند بازی های ویدئویی، نفوذ کرده اند."هنگامی که شما در مورد آن فکر می کنید، برای ده ها هزار سال بچه ها بزرگترین دوران کودکی خود را صرف بازی و یا کار در تنظیمات طبیعی کرده اند. در طول دو یا سه دهه در جامعه غرب، به ویژه در متحده این کشورها در معرض خطر پایان یافتن قرار دارند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید