سوال کودک در مورد خدا& nbsp;!پاسخ دادن به  سوال کودک در مورد خدا  گاه برای والدین به مسئله ای  سخت تبدیل می شود آیا شما می توانید به سوال کودک در مورد خدا پاسخ بدهید در ادامه در این باره بیشتر بخوانید تا بیاموزید که  چگونه به سوال کودک در مورد خدا پاسخ بدهید و هم چنین بدانید که به سوال کودک در مورد خدا چه جوابی بدهید .

برای تشکر از خدا باید چه کار کنیم؟

اگر راستش را بخواهی ، ما انسان ها نمی توانیم آن طور که شایسته ی خداست از او تشکر کنیم. من اگر بخواهم نعمت های خدا را بشمارم ، باید برایت ده ها صفحه بنویسم و البته باز هم نمی توانم همه نعمت هایش را فهرست کنم. به گفته ی قرآن :《اگر نعمت های خدا را بشمارید ، نمی توانید تعداد آن ها را مشخص کنید.》

ما نمی توانیم از خدا به خاطر این همه نعمتی که به ما داده است تشکر کنیم ، با این همه ، ما باید به اندازه ی خودمان از خدا تشکر کنیم و شکرگزار نعمت های او باشیم. خدا در قرآن گفته :شکر مرا به جا آورید.

اما چگونه؟ بهترین راه شکر خدا ، استفاده ی درست از نعمت های اوست. اگر تو از عمرت درست استفاده کنی ، اگر از دستت در راه یاری دیگران یا آب دادن به گل ها یا کمک به مادرت بهره ببری ، اگر از چشمت برای دیدن منظره های زیبای دنیا و خواندن قرآن استفاده کنی ، اگر با زبانت حرف خوب بزنی ؛ شکر خدا را به جا آورده ای و به درستی از او تشکر کرده ای.

اما اگر خدای ناکرده ، با دستت کسی را هل دادی ، با پایت به کسی لگد زدی ، با زبانت دروغ گفتی و غیبت کردی و عمرت را به کارهای بد گذراندی ، از خدا تشکر نکرده ای و حتی او را از خودت ناراحت کرده ای.

اگر از نعمت های خدا درست استفاده کنی و همیشه شکرگزار او باشی ، خدا هم بیشتر کمکت خواهد کرد. خدا در قرآن فرموده است:《اگر مرا شکر کنید ، من هم نعمت هایی را که به شما داده ام ، زیاد می کنم.

چرا خدا در میان آفریده هایش ، بعضی موجودات بی فایده و بی ارزش را هم آفریده است؟

نمی دانم آیا تا به حال به وسایل آشپزخانه توجه کرده ای یا نه؟ در آشپزخانه ، وسایل و مواد زیادی وجود دارد که شاید من و تو ندانیم این مواد و وسایل به چه دردی می خورد ؛ اما مادرت خوب می داند که هر کدام از آن ها برای چه مرحله ای از پختن غذا لازم است.

برای کسی که با آشپزی آشنا نیست ، این وسایل و مواد بی فایده به نظر می رسند ؛ اما واقعا این طور نیست. شاید ما فکر کنیم در طبیعت هم بعضی موجودات ، هیچ فایده ای ندارند ، ولی خداوند دانا و حکیم ، هر کدام از این موجودات را برای کاری آفریده است.

سال ها پیش مردم منطقه ای فکر می کردند روباه ها حیواناتی بی فایده و بلکه زیان بار هستند. برای همین تعداد زیادی از آن ها را کشتند.چندی بعد خرگوش ها به مزارع آن ها حمله کردند و تمام محصولات کشاورزی را نابود کردند.علت زیاد شدن خرگوش ها ، کم شدن روباه هایی بود که خرگوش شکار می کردند.

دانش بشر هنوز به مرحله ای نرسیده که علت خلق همه موجودات را بداند ؛ اما با همین مقدار پیشرفت می داند که همه ی مخلوقات برای جهان سودمندند.

مثلا بعضی از حشرات غذای پرندگان و ماهی ها هستند و این گونه غذای پرندگان و ماهی های مفید برای انسان تامین می شود.

برخی از حشرات برای مداوای بیماری ها مفید هستند . حتی مارهای سمی که آن ها را بی فایده و زیان آور می دانیم ، موجودات مفیدی هستند ، چون هم از زهرشان و هم از پوست و روغن شان ، داروهای مفیدی تولید می شود.

درباره ی فایده ی هر کدام از حیوانات و حشرات ، حرف های زیادی می توان زد. فکر می کنم همین مقدار کافی بود تا بدانی در چه جهان پر رمز و راز و با حساب و کتابی زندگی می کنی.

آیا خدا هم بالاخره خواهد مرد؟

وقتی به یک شاخه گل مدتی آب ندهند ، کم کم پژمرده می شود و می پوسد و با ریختن گلبرگ هایش ، می میرد ؛

وقتی یک شمع می سوزد و ذوب می شود ، خاموش می گردد و می میرد ؛

وقتی به یک کبوتر تیر می خورد و زخمی می شود ، آن قدر خون از بدنش می رود که سرانجام می میرد ؛ وقتی یک انسان ، به بیماری سختی گرفتار می شود و تلاش پزشکان برای معالجه ی او به نتیجه نمی رسد ، پس از مدتی می میرد.

با دقت در این مثال ها حتما متوجه شدی که علت مرگ و نابودی ، پژمردگی ، پوسیدگی ، ساییدگی ، بیماری و آسیب دیدگی است ؛ اما هیچ یک از این ها درباره ی خدا معنا ندارد تا بگوییم او هم خواهد مرد.

خدا مثل یک شاخه گل نیست که نیازمند آب باشد و از بی آبی بمیرد ؛

خدا مثل شمع نیست که آهسته آهسته از وجودش کم شود و سرانجام تمام شود ؛

خدا مثل کبوتر نیست که آسیب ببیند و بمیرد ؛ و بالاخره مثل انسان هم نیست که بیمار گردد و به خاطر بیماری ، گرفتار مرگ شود.

خدا ،موجودی بی نیاز ، قوی ، پابرجا و آسیب ناپذیر است ، به همین خاطر ، هیچ وقت نخواهد مرد. قرآن کریم درباره ی خدا می گوید :《زنده ای که هرگز نمی میرد.》

خدا پایدارتر از آن است که حوادث روزگار به او آسیبی برساند و او قوی تر از آن است که مرگ بر او پیروز شود. جهان به قدرت خدا پابرجاست و او هرگز نمی میرد.

چرا خدا ما را به وجود آورده و هدفش از این کار چه بوده است؟

عزیزم، اگر کسی از تو بپرسند که چرا گل محمدی و هر گل دیگری ، فضا را خوشبو و معطر می کند ، چه پاسخی می دهی؟

اگر کسی بپرسد که چرا باران تشنگی گیاهان را برطرف می کند و آن ها را سیراب می سازد ، چه جوابی داری؟

حتما پاسخت این است که گل محمدی و سایر گل ها خوشبو هستند و طبیعی است که اطراف خود را معطر سازند. باران هم چون کارش باریدن است ، خود به خود گیاهان تشنه را سیراب می سازد. عطرافشانی گل ها و بارش باران ، طبیعت این پدیده هاست و این کارها ، جزء وجود آن هاست.

همان طور که گل عطرافشانی می کند و باران سیراب می کند ، خدا هم انسان ها را می آفریند و آن ها را از نعمت های خود بهره مند می سازد. خدای بزرگی که ما او را می پرستیم ، کریم و رحیم است. این خدای مهربان ، چون مهربان و اهل جود و بخشش است ، ما را آفریده تا از نعمت های او برخوردار شویم. کار خدا شبیه یک میزبان بسیار بخشنده و کریم است که سفره ای آماده می سازد و میهمانانی را دعوت می کند. خدا هم چون بخشنده است ، ما را به وجود آورده تا سر سفره ی نعمت هایش بنشینیم.

هدف خدا از آفریدن ما سود بردن نیست ، بلکه هدفش جود و بخشش است. خداوند در قرآن می فرماید:《من جن و انسان را برای آن آفریدم که مرا عبادت کنند.》 یعنی براساس این آیه ، هدف خدا از آفریدن انسان ها این است که او را عبادت کنند و به بندگی او بپردازند ؛ ولی باید بدانی که خدا به عبادت ما نیازی ندارد و منظور آیه این است که خدا انسان ها را آفریده تا او را عبادت کنند و از این راه بهشتی شوند ؛پس هدف نهایی خدا ، خوشبختی ماست که این خوشبختی از راه عبادت او به دست می آید

وظیفه ی ما انسان ها در مقابل خدا چیست؟

وظیفه ی انسان ها در برابر خدا ، پرستش و بندگی اوست ؛ البته بندگی خدا ، فقط نماز خواندن و دعا کردن نیست. به هر کدام از حرف های خدا که گوش کنی ، او را بندگی کرده ای.

هر صفحه از قرآن را که باز کنی ، چندین پند سودمند و چندین فرمان مهم خدا را در آن خواهی یافت.

سوره ی بقره را باز کنی می بینی که خدا می فرماید :《با مردم به نیکی سخن بگویید.》

سوره ی اعراف را بخوانی ، چنین می بینی :《بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید.》

پس می بینی که خدا وظیفه همه ما را روشن کرده است و دیگر هیچ کسی در روز قیامت نمی تواند بهانه بیاورد که من نمی دانستم چه کاری باید انجام می دادم

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید