خواص آلوئه ورا در بارداری فراوان است و زنان باردار از این گیاه طبی می توانند با مشورت پزشک و به میزان محدود استفاده کنند. تانما در این مطلب علاوه بر خواص آلوئه ورا در بارداری، بر تأثیر مصرف آلوئه ورا بر جنین و تأثیر مصرف آلوئه ورا بر زایمان تأکید می کند؛

آلوئه ورا چیست؟

آلوئه ورا یک گیاه دارویی است که هزاران سال برای معالجه شرایط مختلف بهداشتی استفاده می شود. معمولاً استفاده از گیاه آلوورا به طور مستقیم بی خطر است یا می توانید آن را به صورت ژل خریداری کنید. در ایران این گیاه علفی با نام فارسی «صبر زرد» و «شاخ بزی» شهرت داشته است.

آلوئه یا آلوئه ورا حاوی مشتقات هیدروکسی آنتراسن و آلوئه رزین A، B و C است. این ترکیبات آثار سطحی دارند. همچنین قندهای گلوکز و مانوز، آنزیم های اکسیداز، آمیداز، کاتالاز و ویتامین های B۱، B۲، B۶، C، E و اسیدفولیک و مواد معدنی نظیر کلسیم، سدیم، منیزیم، روی، مس و کروم از مواد مغذی موجود در آن (البته در مقادیر کم) هستند.

کاربردهای آلوئه ورا

آلوئه ورا چیست

کاربردهای آلوئه ورا

در طب سنتی هندوستان از آلوئه ورا برای درمان یبوست ، بیماری های پوستی ، آلودگی بدن با کرم ها، عفونت ها و درمان کولیک (قولنج) استفاده می شود. در طب چینی آلوئه ورا برای درمان بیماری های قارچی تجویز می شود. در دنیای غرب آلوئه ورا به طور گسترده ای در تولید لوازم آرایشی ، داروها و صنایع غذایی استفاده می شود. امروزه صنایع مرتبط با استخراج عصاره ی آلوئه ورا از بزرگ ترین صنایع وابسته به گیاهان است.

فواید مصرف آلوئه ورا در بارداری

خواص آنتی اکسیدانی

آنتی اکسیدان ها در کل برای بدن ضروری هستند نه فقط برای دوران بارداری. آنتی اکسیدان ها به پیشگیری از پیری زودرس کمک می کنند. البته، راه طبیعی مصرف آن ها هیچ گونه عوارض جانبی برای زنان باردار ندارد.

پیشگیری از بیماری قلبی

حمله ی قلبی معمولا مرگبارترین و رایج ترین بیماری ها است. شایع ترین علت بیماری قلبی وقوع گرفتگی و انسداد در رگ های خونی است. برای جلوگیری از آن، مصرف آب آلوئه ورا به شدت توصیه می شود. چون حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است که برای بدن ضروری هستند.

حفظ عملکردهای بدن

یکی از الزامات داشتن بدن سالم آن است که تمام ارگان ها طبق عملکرد مورد انتظارشان کار کنند. مصرف آب آلوئه ورا می تواند به حفظ عملکرد بدن در طول بارداری کمک کند چون حاوی ویتامین های B1، B2، کولین و فولیک اسید است.

مضرات مصرف آلوئه ورا در بارداری

فواید مصرف الوئه ورا در بارداری

تسکین درد

زنان باردار اغلب در بخش های خاصی از بدن شان احساس درد می کنند. معمولا کمر و پاها چون بار بیشتری را تحمل می کنند. برای حذف درد این قسمت ها زنان باردار می توانند آب آلوئه ورا مصرف کنند که حاوی ویتامین B است.

حفظ ایمنی

موقع بارداری، زنان باردار باید از سلامتی خود با مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های مغذی مواظبت کنند. یکی از تلاش های صورت گرفته برای حفظ ایمنی بدن در دوران بارداری مصرف آب آلوئه ورا است چون حاوی ویتامین C است.

حفظ سلامت پوست

تغییرات هورمونی ممکن است در دوران بارداری اتفاق بیفتد و اغلب باعث حساس تر شدن پوست زن باردار می شود. گاه و بی گاه پوست تیره می شود و ناسالم به نظر می رسد. پس برای حفظ سلامت پوست، مصرف آب آلوئه ورا که حاوی ویتامین E است می تواند راه حلی طبیعی و بی خطر باشد.

برآورده کردن نیازهای معدنی بدن

نه تنها ویتامین ها، بلکه زنان باردار به مواد معدنی کافی نیز نیاز دارند. خبر خوش آنکه، آلوئه ورا حاوی مواد معدنی است که برای برآورده کردن نیازهای روزانه ی بدن کاملا کافی هستند.

شرایط مصرف آلوئه ورا در بارداری

فواید آلوئه ورا در بارداری

پیشگیری از بی آب شدن بدن

دهیدراته شدن یا کم آب شدن بدن زنان باردار را نباید نادیده یا دست کم گرفت. چون اثرات دهیدراته شدن هم برای مادر و هم برای جنین بسیار بد و خطرناک است. برای جلوگیری از این اتفاق، زنان باردار باید مصرف مایعات را افزایش دهند. یکی از آن نوشیدنی های سالم مفید برای پیشگیری خوردن آب آلوئه ورا در دوران بارداری است.

مضرات مصرف آلوئه ورا در بارداری

 • هرچند آب آلوئه ورا فایده های زیادی برای زنان باردار دارد، اما همیشه برای اتخاذ بهترین روش با پزشک مشورت کنید. چون زنان باردار محدودیت دارند و نمی توانند هر خوراکی یا نوشیدنی را برای حفظ سلامتی بدن مصرف کنند.
 • مصرف منظم و مداوم عصاره گیاه آلوئه­ ورا به مدت یک هفته می­تواند نوعی وابستگی خاصی را در بدن فرد به وجود آورد! به همین دلیل، بهتر است كه زنان باردار از مصرف مداوم آن جلوگیری كنند، تا دچار عوارض بعدی این ماده معجزه­ آسا نشوند.
 • مصرف بیش از حد آن به صورت خوراکی (مصرف روزانه بیش از یک گرم به مدت طولانی) ممکن است باعث به هم خوردن تعادل آب و الکترولیت ها و در نهایت کم آبی بدن، سقط جنین، زایمان زودرس، اسهال خونی و ضایعات کلیوی شود زیرا خاصیت مسهلی آلوئه ورا باعث دفع بیش از حد آب بدن و در نتیجه بروز ضایعات کلیوی و اسهال خونی می شود.
 • بر اساس تحقیقات مصرف آلوئه ورا در بیماران دیابتی قند خون را کاهش می دهد؛ بنابراین اگر مبتلا به دیابت هستید، در صورت مصرف خوراکی آلوئه ورا، به دقت قند خون تان را کنترل کنید.
 • اگر از داروهای زیر استفاده می کنید، پیش از مصرف آلوئه ورا با پزشک تان مشورت کنید: داروهای دیابت، دیگوکسین، سووفلوران، داروهای ملین، وارفارین یا کمادین، داروهای مدر.
 • تأثیر مصرف آلوئه ورا در بارداری

  مضرات مصرف آلوئه ورا در بارداری

تأثیر مصرف آلوئه ورا بر جنین

هر گیاه یا ماده ای که خاصیت ملینی قوی دارد، در صورتی که بیش از اندازه مصرف شود، باعث تحریک شدید روده و در نتیجه فشار بر رحم و سقط جنین می شود. به همین دلیل مصرف آلوئه ورا در زمان بارداری بدون دستور پزشک ممنوع است. به علارت دیگر اگر باردار هستید از مصرف بیش از حد ژل یا شیره ی آلوئه ورا اجتناب کنید، زیرا گزارش هایی مبنی بر سقط جنین و نقص های مادرزادی نوزاد در اثر مصرف آلوئه ورا وجود دارند.

تانما علاوه بر خواص آلوئه ورا در بارداری، در زیر بر میزان مصرف و موارد منع مصرف آن اشاره کرده است؛

شرایط مصرف آلوئه ورا در بارداری

باید محصولات گیاه آلوئه ورا را که به صورت پماد، کرم، کمپوت و... برگ های آن که به بسته بندی های فویل شده در سوپرمارکت ها یا داروخانه ها موجود است، با توجه به تاریخ انقضای درج شده روی آن مصرف کرد.

میزان مصرف آلوئه ورا در بارداری

خواص آلوئه ورا زیاد است اما نکته مهم در مورد میزان مصرف گیاه آلوئه­ ورا، توجه نمودن به توصیه­ های دکتر متخصص زنان و زایمان قبل از شروع مصرف این گیاه برای اهداف دارویی است. با این که گیاه آلوئه ­ورا طبیعی بوده و ترکیبات خاصی ندارد، اما مصرف آن در دوران بارداری زنان می­تواند برای سلامت جنین داخل رحم برخی از زنان حامله نامناسب باشد. با توجه به این توصیفات، مهم است که زنان باردار در مورد دوز مصرفی این گیاه به توصیه­ های دکتر معالج خود توجه داشته باشند.

مصرف بیش از حد هر نوع ماده خوراکی و دارویی، حتی غذاهای طبیعی می­تواند برای بدن زنان باردار مضر باشد. اما به طور معمول، مصرف 0.04-0.17 گرم گیاه خشک آلوئه ­ورا به عنوان یک عامل ملین طبیعی در برای زنان حامله امن خواهد بود. از طرف دیگر میزان مصرف معمولی آلوئه ورا به عنوان ضدیبوست، ۲/۰ گرم است و مصرف بیش از این مقدار در افراد عادی باعث دل پیچه و در خانم های باردار باعث سقط جنین می شود.

روش مصرف آلوئه ورا برای زن باردار

میزان مصرف آلوئه ورا در بارداری

روش مصرف آلوئه ورا برای زن باردار

 • برگ های خود این گیاه به صورت تازه در عطاری ها و داروخانه ها به فروش می رسد. استفاده از این گیاه به دو شکل موضعی و خوراکی است. برای استفاده مستقیم از ژل آلوئه ورا می توان برگ های گیاه را قطع کرد. در محل قطع شده ژل بی رنگ نمایان خواهد شد. با فشردن برگ گوشتی گیاه، ژل بیرون می زند.
 • می توان از این ژل برای مرطوب کردن پوست، آفتاب سوختگی ، زخم، سوختگی های معمولی و نرم کردن اگزمای زیرچشم استفاده کرد. فراموش نکنید که ژل به مرور زمان در هوا تغییر رنگ می دهد و پس از مدتی به رنگ قرمز تیره مایل به سیاه در می آید.
 • در نوع خوراکی نیز می توان از انواع کمپوت ، دراژه، قرص و نوشیدنی های آلوئه ورا که تا حدودی خواص ملینی، ضدمیکروبی و... دارند، استفاده کرد. خوردن کمپوت آلوئه ورا به دلیل اینکه مولکول های پلی ساکارید موجود در آن می توانند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شوند و بدن را در برابر انواع عوامل بیماری زا به خصوص ویروس ها مقاوم کنند، مفید است.
 • در دوران بارداری مصرف آلوئه ورا به مقدار توصیه شده در کنار میوه های دیگر یا سالاد میوه منعی ندارد اما از مصرف مداوم و روزانه آن باید پرهیز شود. مصرف مداوم این گیاه با تمام خاصیت ها و فوایدی که دارد به کلیه ها آسیب جدی می رساند.

موارد منع مصرف آلوئه ورا در بارداری

 • از آلوئه ورا نباید در زمان تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، خون ریزی رکتال (مقعد) و ضعف شدید استفاده کرد. در زمان بارداری نیز به غیر از دستور پزشک مصرفش ممنوع است.
 • خانم های باردار باید از استعمال داخلی محصولات حاوی آلوئه ورا که ممکن است آنتراکینون داشته باشند، پرهیز کنند. البته استعمال خارجی محصولات حاوی آلوئه ورا در دوران بارداری، مشکلی ایجاد نمی کند.
 • اگر بیماری های روده از قبیل کرون، کولیت زخمی یا گرفتگی و انسداد روده دارید، از مصرف شیره ی آلوئه ورا اجتناب کنید، زیرا شیره ی آلوه ورا می تواند باعث تحریک روده شود.
 • در صورتی که بواسیر دارید، از مصرف شیره ی آلوئه ورا خودداری کنید، زیرا می تواند شرایط را بدتر کند.
 • مصرف مقادیر بالای شیره ی آلوئه ورا می تواند باعث اختلالات کلیه و مشکلات جدی دیگری شود؛ بنابراین اگر مشکلات کلیوی دارید، از مصرف شیره ی آلوئه ورا خودداری کنید.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید