خواص انار در دوران بارداری بسیار زیاد است و بسیاری از پزشکان طب سنتی مصرف میوه انار، آب انار و رب انار را در دوران بارداری به بانوان توصیه می کنند. تانما در این مطلب ضمن اشاره به ارزش غذایی انار، شما را با خواص انار و میزان مصرف آن در دوران بارداری آشنا می کند؛

ارزش غذایی انار

انار منبع خوبی از فیبر و همچنین ویتامین A، C، برخی از ویتامین های B و مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم و آهن است. دو ترکیب در انار - punicalagins و اسید پانونیکیک – مسئول بسیاری از مزایای سلامت انار هستند. انار همچنین دارای فعالیت آنتی اکسیدانی سه برابر بیشتر از شراب قرمز و چای سبز است.

خواص انار در دوران بارداری

ارزش غذایی انار

خواص انار در دوران بارداری

1-فیبر

نصف فنجان انار حاوی ۵ گرم فیبر است. فیبر در دوران بارداری بسیار مهم است تا از مبتلا شدن به یبوست جلوگیری کند، که تقریبا نیمی از زنان باردار از این موضوع رنج میبرند. انجمن بارداری آمریکا توصیه می کند که زنان باردار روزانه ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر مصرف کنند.

2-آهن و ویتامین c

دیگر خواص انار وجود منبع غنی از آهن و ویتامین C است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود ۱۸ درصد زنان باردار کمبود آهن دارند. کمبود آهن خطر ابتلا به زایمان زودرس را افزایش می دهد و ممکن است بر سلامت کودک شما تأثیر بگذارد. ویتامین C ، جذب آهن را بهبود می بخشد، بنابراین ویتامین C در میوه ای مانند انار کمک خواهد کرد که بدن شما آهن را بیشتر از میوه جذب کند.

3-ویار انار

خاصیت دیگر انار برای زنان باردار ، خاصیت ضد ویاری و ضد تهوعی انار است. مادران باردار که ممکن است در طی دوران بارداری دچار تهوع شده یا ویار داشته باشند بهتر است انار میل کنند. مخصوصا مصرف انار به صورت ناشتا در هنگام صبح و قبل از صرف صبحانه از تهوع بارداری جلوگیری می کند.

خواص انار برای بارداری و جنین

ویار انار

خواص انار برای جنین

1-انار و محافظت از مغز جنین

مطالعات بسیاری اثبات کرده اند انار، حاوی ترکیبات و خواص ارگانیکی است که برای مغز کودک عالی هستند.

این خواص، نه تنها رشد سالم مغز کودک را افزایش داده بلکه خطر آسیب به مغز را نیز کاهش می دهد. بنابراین، مادران می توانند اطمینان داشته باشند که فرزندان شان با سلامت مغزی متولد می شوند.

2-تأثیر انار بر زیبایی جنین

یکی از خواص انار خاصیت تصفیه خون است. خون مجرای تغذیه جنین از مادر است و خون سالم یعنی مجرای تغذیه سالم و این سلامتی بر سلامتی جنین تاثیر دارد. انار دارای ماده ای به نام مانتین است که بسیار مفید بوده و باعث پاک سازی و تصفیه کبد می شود. تصفیه کبد باعث سلامتی و نیز زیبایی جنین خواهد شد. انار باعث خوش آب و رنگ شدن نوزاد می گردد.

3-تأثیر انار بر جنسیت جنین

از دیگاه طب سنتی مصرف میوه‎های دارای مزاج سرد و تر از جمله انار، مرکبات، آلو، هندوانه ، آلبالو، گیلاس، زردآلو بیشتر احتمال دختر زایی را افزایش می دهند.

ارزش غذایی و خواص انار برای بارداری و جنین

تاثیر انار بر تعیین جنسیت جنین

میزان مصرف انار در بارداری

مصرف ۲ عدد از این میوه در طی روز می تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین کنید. اما مصرف بیشتر باعث مشکلاتی از جمله یبوست می شود. بانوانی که در ماه های پایانی دوره حاملگی هستند، بهتر است در مصرف این میوه کمی با احتیاط رفتار کنند. زیرااین میوه باعث تشدید یبوست می شود.

نحوه مصرف انار در بارداری

1- جداکردن دانه انار و اضافه کردن به سالاد و یا ژله و یا بستنی
2-جدا کردن دانه های انار و آب آن را گرفتن و بصورت آبمیوه مصرف کردن
3- استفاده از انار بعنوان چاشنی کنار غذاها مثل مرغ ترش و ...
افرادی که دارای قند خون و دیابت بارداری هستند با احتیاط انار بخورند و آن را جایگزین سهم میوه آن روز خود کنند.

زمان مصرف انار در بارداری

باردار مادر باید روزانه حداقل 2تا 4 واحد میوه و 3 تا 5 واحد سبزی دریافت کنند و انار می تواند یکی از گزینه های انتخابی گروه میوه جات باشد. بنابراین در هر زمان در دوره بارداری می توانید انار را مصرف کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید