خواص انگور در شیردهی بسیار است و پزشکان طب سنتی مصرف انگور و خصوصا شیره ی آن را به خانم های شیرده توصیه می کنند. تانما در این مطلب قصد دارد از تأثیر مصرف انگور بر شیر مادر و شرایط مصرف انگور در شیردهی برایتان بگوید؛

فواید مصرف انگور در شیردهی

مزاج انگور، شیرین، گرم و مرطوب است؛ شیره انگور، کشمش و مویز هم همین طور است؛ سرکه شیره (سکنجبین انگوری) اگر شیرینی آن معتدل باشد، معتدل المزاج است و اگر سرکه و ترشی غالب باشد، خنکی آن بیشتر است. بنابراین مصرف آب انگور در دوران شیردهی برای افزایش شیر و افزایش کیفیت شیر بسیار مؤثر است.

مضرات مصرف انگور در شیردهی

خواص انگور زیاد است اما مصرف برخی از میوه های نفاخ مانند انگور در دوران شیردهی ، به دلیل پروتئینی که دارند می تواند عاملی برای ایجاد نفخ و دل درد نوزاد شود.

فواید مصرف انگور در شیردهی

مضرات مصرف انگور در شیردهی

تأثیر شیره انگور بر شیر مادر

استفاده از شیره انگور در زنانی که از رقیق بودن شیر خود شکایت دارند مفید است. بدین منظور خانم های شیر ده می توانند مصرف شیره انگور با نان گندم کامل را به عنوان صبحانه یا شام خود در نظر بگیرند.

میزان مصرف انگور در شیردهی

خانم های شیرده باید از میوه های مختلف بطور متوسط 4 – 3 سهم در روز استفاده کنند. مثلا نصف لیوان حبه انگور،معادل یک خوشه کوچک انگور، یک سهم میوه تلقی می شود. البته زنان شیرده، در وعده صبحانه هفته ای ۳ الی ۴ بار مخلوط ارده مایع و شیره انگور را می توانند مصرف کنند و همچنین مصرف حداقل ۳ بار شربت رقیق شده شیره انگور از افطار تا سحر برای زنان شیرده روزه دار بسیار مفید است.

روش مصرف انگور برای مادران شیرده

  • میوه انگور
  • مویز و کشمش
  • شیره انگور با ارده
  • شربت شیره انگور
  • سرکه شیره
میزان مصرف انگور در شیردهی

روش مصرف انگور در شیردهی

موارد منع مصرف انگور در شیردهی

هشدار به گرم مزاج ها

از آن جایی که شیره انگور طبیعت گرم و تر دارد، مصرف آن برای گرم مزاج ها موجب غلیظ شدن صفرایشان می شود و نتیجه آن، بالا رفتن حرارت بدن، سردرد و جوش زدن در صورت و بدنشان است.به همین دلیل به افراد گرم مزاج توصیه می شود از شیره انگور به مقدار کم استفاده کنند.

هشدار به کم تحرک ها

با وجود انرژی و کالری موجود در شیره انگور، مصرف آن به افراد کم تحرک که ورزش منظم ندارند، توصیه نمی شود، چرا که سبب چاقی و اضافه وزن خواهد شد.

هشدار به دیابتی ها

شیره انگور حاوی قند زیادی است و از این رو مصرف آن برای افراد دیابتی مضر است.

نفخ نوزدان

اگر نوزاد دچار نفخ و دل پیچه شد از مصرف انگور بپرهیزید.

آیا این مطلب مفید بود؟ 2
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید