خواص بهار نارنج در بارداری خصوصا اثر آرامبخشی آن مورد توصیه ی پزشکان طب سنتی است. خانم های باردار می توانند از این گیاه پر خاصیت با احتیاط و به میزان کم در دوران بارداری استفاده کنند. تانما در این مطلب ضمن بیان خواص بهار نارنج، نکاتی را در مورد تأثیر مصرف بهار نارنج بر جنین و زایمان آورده است؛

انواع بهار نارنج

 • بهار نارنج شیراز
 • بهار نارنج بابل
 • بهار نارنج خشک شده
 • بهار نارنج شمال
 • بهار نارنج جنوب
 • بهار نارنج جهرم

فواید مصرف بهار نارنج در بارداری

 • دوران بارداری ، خانمها علاوه بر تغییرات جسمی ، دچار تغییرات روحی بسیاری می شوند. امروزه با پی بردن به خواص فوق العاده عرق بهار نارنج در رفع ناآرامی های جسمی و روحی، این گیاه مورد توجه بسیاری از زنان باردار قرار گرفته است.
 • برخی از خانمها پس از زایمان ، افسردگی بعد از بارداری را تجربه می کنند ، مصرف روزانه یک لیوان دمنوش یا عرق بهار نارنج ، با تنظیم ضربان قلب ، به تدریج اضطراب و افسردگی را از بین می برد و آرامش سابق را باز خواهد گرداند.
 • زنان بارداری که مشکل بی خوابی دارند نباید از داروهایی شیمیایی مانند دیازپام استفاده کنند زیرا عوارضی همچون لب شکری (ایجاد شکاف در لب نوزاد) وکام شکری (ایجاد شکاف در دهان نوزاد) ایجاد می کند. بهار نارنج می تواند در تنظیم خواب زنان باردار بسیار مفید باشد.
 • یکی از مشکلات اغلب خانمها ، اضافه وزن پس از زایمان است. بهار نارنج با وجود اسدرین در خود باعث کاهش اشتها و قندخون می شود بنابراین به کاهش وزن کمک کند.
 • از خاصیت های دیگر بهارنارنج می توان به مواردی مانند اثر ضدتشنج، مقوی معده، تنظیم تپش قلب، ضد یبوست، تقویت مغز، متعادل کردن دستگاه تنفسی، دفع صفرا،رفع حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری، جلوگیری از شکستگی مویرگ ها و شفاف و نرم کردن پوست بدن اشاره کرد.
 • عود کردن میگرن در دوران بارداری نیز ممکن است مادر را کمی اذیت کند، به خصوص که توصیه می شود در این دوران داروهای شیمیایی کمتری مصرف شود. عرق بهار نارنج می تواند جایگزین داروهای مسکن شیمیایی در این دوران شود.
انواع بهار نارنج

فواید مصرف بهار نارنج در بارداری

تأثیر مصرف بهار نارنج بر زایمان

یک مطالعه علمی نشان داد رایحه درمانی با اسانس بهارنارنج موجب کاهش درد زایمان میشود. بنابراین، با توجه به هزینۀ کم و کمعارضه بودن این روش، استفاده از آن در کاهش درد زایمان توصیه میشود.

مضرات مصرف بهار نارنج در بارداری

 • مصرف بهار نارنج برای همه افراد و در سنین مختلف محدودیت ندارد ، زیرا عوارضی برای استفاده از این داروی گیاهی مشاهده نشده است امابا توجه به خاصیت افزایش فشار خون برای افرادی که دچار پرفشاری خون همراه با بیماری قلبی هستند، مصرف زیاد آن توصیه نمی شود.
 • زیاده روی در مصرف عرق نارنج موجب بی خوابی می شود.
 • داروهای ضدافسردگی با خوردن دمنوش بهارنارنج تداخل دارد بنابراین بهتر است قبل از مصرف با پزشک متخصص مشورت شود.

تانما ضمن بیان خواص بهار نارنج در بارداری، در زیر بر شرایط و روش مصرف بهار نارنج نیز اشاره کرده است؛

شرایط مصرف بهار نارنج در بارداری

 • برای مصرف دارویی، شکوفه های بهار نارنج را صبح زود که به حالت غنچه نشکفته است، می چینند و سپس در محلی تاریک سریع خشک می کنند تا تغییر رنگ ندهند.
 • عرق بهار نارنج خیلی زود فاسد می شود بنابراین باید در ظروف مات و به دور از نور خورشید نگهداری شود.
 • اگر از محصولات آماده استفاده می کنید قبل از مصرف به برچسب بسته بندی آن توجه کنید.
 • اگر ناخواسته در مصرف بهارنارنج زیاده روی کردید، کمی گلاب بنوشید، زیرا گلاب مصلح بهار نارنج می باشد.
میزان مصرف بهار نارنج در بارداری

شرایط مصرفبهار نارنج در بارداری

روش مصرف بهار نارنج برای زن باردار

بهترین نوشیدنی در روزهای گرم تابستان ،ترکیب عرق بهار نارنج به همراه گلاب و آب است.همچنین این گیاه فرآورده های بسیاری همچون، مربا، عرق، شربت، گیاه تازه، گیاه خشک شده، گیاه پودر شده، چای سیاه بهار نارنج و ... دارد که می توان با توجه به ذائقه خود ، از آنها استفاده نمود.

مربای بهار نارنج

مربای بهارنارنج از پختن گلبرگ های بهار نارنج تهیه می شود . یعنی گلبرگ های شکوفه هایی را که جمع آوری نموده اید را جدا کرده و بشوئید. سپس در ظرف مسی با اندازه مناسب ، گلبرگ ها را با آب زیاد یک بار بجوشانید. در مرحله دوم مقدارکمی از آب نارنج رنگ که باعث تثبیت رنگ سفید گلبرگ ها و از بین رفتن تلخی آنها می شود را اضافه کنید. در نهایت بار دیگر گلبرگ ها را با محلول آب و شکر بجوشانید تا قوام بیابد. سپس بعد از خنک شدن درون شیشه های تمیز ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

دمنوش بهار نارنج

برخی از افراد دمنوش را به نوشیدنی های سرد ترجیح می دهند. یکی از این دمنوشهای مفید ، دمنوش بهارنارنج است. برای آماده کردن این دمنوش ، کافیست دو قاشق غذاخوری بهار نارنج خشک شده را داخل قوری ریخته و دو لیوان آب جوش به آن اضافه کنید. 15 دقیقه زمان برای دم کشیدن دمنوش مناسب است . برای نوشیدن این دمنوش می توان از عسل ، نبات و یا کشمش استفاده کنید ، زیرا این دمنوش کمی تلخ می باشد. همچنین برای استفاده روزانه از بهار نارنج می توانید ، گیاه خشک شده را به چای روزانه خود اضافه نمایید تا طعم خاطره انگیز و دلپذیری به چای سیاه ببخشد.

چای بهار نارنج

چای بهارنارنج با دمنوش آن تفاوت زیادی ندارد. فقط غلظت چای کمتر از دمنوش می باشد برای تهیه چای ، یک قاشق غذاخوری بهار نارنج را به همراه آب با دمای 80 درجه در قوری ریخته و 20 دقیقه زمان می دهیم تا چای دم بکشد. در صورت تمایل به شیرینی ،می توان از نبات یا عسل برای شیرن کردن چای استفاده نمود. چای بهار نارنج ، خواب خوش و آرامی را به شما هدیه می دهد.

شرایط مصرف بهار نارنج برای زن باردار

روش مصرف بهار نارنج برای زن باردار

شربت بهار نارنج

برای تهیه شربت بهار نارنج می توان، شکر و آب و عرق بهار نارنج را در ظرفی مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید، بعد از قوام آمدن شربت ، باید کمی جوهر لیمو و یا آب لیمو اضافه کنید تا شربت بعد از خنک شدن شکرک نزند. برای رنگ و طعم بهتر شربت می توان کمی زعفران دم کردن نیز به آن اضافه کرد. بعد از آماده شدن شربت ، از روی حرارت برداشته و اجازه دهید تا خنک شود. سپس شربت را در ظروف شیشه ای دربسته و درون یخچال نگهداری کنید.

عرق بهار نارنج

همانطور که گفتیم یکی از فرآوره های این گیاه ، عرق بهار نارنج است. برای تهیه عرق بهارنارنج ، گیاه را در قابلمه بریزید و نیمی از قابلمه را پر از آب کنید. سپس شی سنگین مانند یک سنگ تمیز و شسته شده را درون قابلمه قرار دهید و کاسه ای را در مرکز آن قرار دهید، در این مرحله باید در قابلمه را برعکس روی ظرف گذاشته و در قسمت گودی آن باید آب بریزید.

شعله را روشن کنید تا کم کم آب روی در قابلمه بخار شود. باید به طور مداوم آب روی گودی در قابلمه آب بریزید . در نهایت با این روش عرق بهار نارنج در کاسه روی سنگ جمع می شود، دقت کنید که هر چند وقت یکبار درب قابلمه را باز کنید تا کاسه پر شده را خالی کنید .مجددا باید در را روی ظرف به روش قبل بگذارید عرق تهیه شده از بهار نارنج را می توان به مدت یکسال نگهداری نمود.

میزان مصرف بهار نارنج در بارداری

خواص بهار نارنج بسیار زیاد است اما برای تعیین محدوده مصرف بهار نارنج تاکنون در حال حاضر اطلاعات علمی کافی جمع آوری نشده است. اما مصرف بیش از اندازه هر گیاه دارویی می توان خطرساز باشد. بنابراین زنان باردار نیز از استفاده بیش از اندازه عصاره بهار نارنج خودداری کرده و بی محابا مصرف نکنند زیرا مصرف مداوم بهار نارنج در بارداری پیشنهاد نمیشود.

در ضمن اگر دچار حمله عصبی یا همان میگرن شدید یک سوم لیوان عرق بهارنارنج را همراه با عسل مخلوط کنید و بخورید. برای بی خوابی توصیه می شود یک سوم لیوان عرق بهارنارنج را قبل از شام بنوشید تا در ساعت خواب، بی خوابی سراغ تان نیاید.

موارد منع مصرف بهار نارنج در بارداری

میزان مصرف بهار نارنج در بارداری

موارد منع مصرف بهار نارنج در بارداری

برخی از گیاهان به دلیل دارا بودن خواص دارویی ممکن است باعث اختلال در عملکرد داروهای شیمیایی داشته باشند، مثلا بهار نارنج ممکن است با داروهای ضد افسردگی مثل فنلزین، ترانیل سیپرومین و همچنین داروهای کتوکونازول، ایتراکونازول، فکسوفنادین ،میدازولام، آمیودارون ، لووستاتین، دیزوپیرامید، کینیدین، تیوریدازین ،دکسترومتورفان، ایندیناویر و پروکائین آمید تداخل دارویی داشته باشد. در صورت مصرف این داروها اگر مایل به مصرف بهارنارنج هستید باید با پزشک خود مشورت نمائید. همچنین در صورت داشتن بیماری خاص، پزشک خود را در جریان مصرف بهارنارنج قرار دهید.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید