خواص خاکشیر برای زنان باردار زیاد است و از مهم ترین خواص آن می توان به رفع یبوست و سهولت در روند زایمان اشاره کرد. البته در دوران بارداری باید در مصرف این گیاه دارویی احتیاط کرد زیرا می تواند برای مادر و جنین خطرساز باشد. تانما در این مطلب ضمن بیان شرایط مصرف خاکشیر در بارداری، در خصوص تأثیر مصرف خاکشیر بر جنین نیز نکاتی را بیان کرده است؛

فواید مصرف خاکشیر در بارداری

رفع یبوست در بارداری

جهت رفع یبوست در دوران بارداری، خانم های باردار می توانند یک قاشق چایخوری خاکشیر را در یک لیوان آب جوشیده ولرم ریخته و با کمی عسل شیرین کنند و روزی ۱ الی ۲ بار مصرف کنند.

تسهیل زایمان طبیعی

مصرف خاکشیر در اواخر بارداری بر آماده نمودن دهانه رحم برای زایمان واژینال موثر است. با توجه به اینکه خوردن و استفاده از خواص خاکشیر دردوران بارداری مانعی ندارد، می توان از خواص آن، جهت تسهیل زایمان استفاده کرد. خاکشیر با اثر بر روند زایمان می تواند در آماده کردن دهانه رحم مؤثر باشد.

کاهش زایمان به شیوه سزارین

با توجه به اینکه امروزه زایمان به شیوه سزارین، شایعترین عمل جراحی مامایی بوده و میزان آن در بیست سال گذشته از 5 درصد به 20 درصد افزایش یافته است، همچنین عوارض جانبی و عواقب ناخواسته سزارین به ویژه برای مادر بیشتر از زایمان طبیعی است، استفاده از خاکشیر و خوردن آن به ویژه در ماه های آخر بارداری باعث کاهش احتمال زایمان به روش سزارین شده و تجربیات نشان داده، زنانی که در دوران بارداری از خاکشیر استفاده کرده اند، زایمان طبیعی موفق تری داشته اند.

مضرات مصرف خاکشیر در بارداری

فواید مصرف خاکشیر در بارداری

افزایش سلامت و هوش جنین

تحقیقات نشان داده که سلامت نوزادان در بدو تولد نیز، در صورت مصرف خاکشیر در بارداری بیشتر است.

بازگشت به حالت قبل حاملگی

خاکشیر اثر مثبتی بر روند بازگشت خانم های حامله پس از عمل زایمان به حالت قبل از حاملگی دارد.

مضرات مصرف خاکشیر در بارداری

خاکشیر به دلیل اثر نرم کنندگی که بر دهانه رحم دارد ، در صورت مصرف بیش از حد ممکن است در اوایل و اواسط بارداری منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس شود رعایت تعادل و احتیاط در مصرف آن توصیه می شود. در ضمن در خانم های بارداری که مشکل بسته شدن دهانه رحم در طی دوران بارداری دارند یا خانم های حامله ای که سابقه سقط جنین دارند لازم است تا مصرف خاکشیر با احتیاط باشد و این خانم های باردار در صورت لزوم با یک پزشک حاذق طب سنتی یا با پزشک خود مشورت نمایند.

میزان مصرف خاکشیر در بارداری

مضرات مصرف خاکشیر در بارداری

تانما علاوه بر ذکر خواص خاکشیر در بارداری و مضرات آن، به بیان میزان مصرف و روش مصرف آن در بارداری نیز پرداخته است؛

میزان مصرف خاکشیر در بارداری

با توجه به حساس بودن دوران بارداری و سلامت مادر و جنین، بهتر است زنان باردار در مصرف هر گونه داروی شیمیایی و گیاهی از جمله خوردن خاکشیر در بارداری، همچنان تعادل را رعایت کرده و مراتب را با پزشک معالج در میان بگذارند. لازم به تذکر جدی است که از هفته سی و هفتم بارداری بایستی آرام آرام مصرف خاکشیر در زنان حامله صورت بگیرد و در نهایت ، در هفته آخر بارداری است که مصرف روزی یک لیوان شربت خاکشیر توصیه می شود.

بنابراین بهترین زمان مصرف خاکشیر در بارداری که موجب تسهیل زایمان طبیعی شود ، در هفته چهلم یا همان هفته آخر بارداری می باشد. از اول هفته چهلم بارداری ، زنان باردار به صورت کم کم مصرف خاکشیر را شروع کنند و تا آخر هفته چهلم بارداری مصرف آن را مقداری افزایش دهند. در اواخر هفته چهلم بارداری که زمان های نزدیک به زایمان می باشد ، خوردن روزانه تقریبا یک لیوان شربت خاک شیر توصیه می شود.

روش مصرف خاکشیر برای زن باردار

خانم های باردار میتوانند یک قاشق چایخوری خاکشیر را در یک لیوان آب جوشیده ولرم ریخته و با کمی عسل شیرین کنند و روزی 1 الی 2 بار مصرف کنند.

موراد منع مصرف خاکشیر در بارداری

روش مصرف خاکشیر برای زن باردار

موارد منع مصرف خاکشیر در بارداری

خاکشیر از نظر تغذیه ای، منعی برای مصرف در طول دوران بارداری ندارد. همچنین مصرف خاکشیر در اواخر بارداری بر آماده نمودن دهانه رحم برای زایمان واژینال مؤثر است، لذا توصیه می گردد در زنان باردار جهت تسهیل زایمان استفاده شود.

بنابراین قبل از هفته سی و هفتم بارداری و مخصوصا در اوایل دوران بارداری ، مصرف خاکشیر بایستی با احتیاط و به مقدار کم و با فاصله زیاد دفعات مصرف از یکدیگر صورت بگیرد و به هیچ وجه زیاده روی در این کار نشود که خدای ناکرده ممکن است منجر به سقط جنین یا زایمان زودتر از موعد مقرر شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید