خواص سیر از گذشته مورد توجه افراد بوده است و این ماده خوراکی مفید، کاربردهای زیادی برای افزایش سلامت و بهبود وضعیت جسمانی افراد دارد. تانما در این مطلب خواص درمانی متعددی از سیر را بیان می کند؛

فواید سیر

1-خواص سیر برای درمان سرماخوردگی

گفته می شود سیر به عنوان یک مکمل در بالا بردن عملکرد دستگاه ایمنی مؤثر است. بنابراین یک تا دو سیر را له کنید و آن را به همراه با یک قاشق عسل مصرف کنید. مصرف ترکیب سیر و عسل را دو بار در روز تکرار کنید.

2-خواص سیر برای کاهش فشار خون

پژوهش های انسانی نشان داده است، سیر به عنوان یک مکمل غذایی تأثیر چشمگیری در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا دارد. دو حبه سیر را بکوبید و آن را ببلعید. شما همچنین می توانید سیر را به شکل پخته بخورید. سیر خام جریان خون را بهبود می بخشد و فشار وارده بر قلب را کاهش می دهد. اگر نمی توانید سیر خام مصرف کنید، این کاری است که می توانید انجام دهید؛ به ۱ قاشق غذا خوری آب چند قطره آب سیر تازه اضافه کنید. دو بار در روز از آن بنوشید.

فواید و مضرات سیر

خواص سیر برای کاهش فشار خون

3-خواص سیر برای پیشگیری از آلزایمر

اثرات سیر روی کاهش کلسترول و فشار خون، و نیز خواص آنتی اکسیدانی آن، می تواند برای پیشگیری از آلزایمر و جلوگیری از فراموشی و سایر بیماری های مغزی مفید باشد. می توانید به هرکدام از خوراکی ها یا سالادهایتان یک حبه سیر اضافه کنید. اما برای کسب نتایج بهتر، باید مقدار بیش تری از این سبزی پرخاصیت مصرف کنید زیرا آنزیم های آنتی اکسیدان بدن را افزایش می دهد.

4- خواص سیر برای استخوان

پژوهشی که روی زنان یائسه انجام شد، نشان می دهد که مصرف روزانه ی دوزی از سیر خشک شده (معادل ۲ گرم سیر خام) به طور چشمگیر علائم کمبود استروژن را کاهش می دهد. این نشان می دهد که ممکن است سیر اثرات مفیدی روی سلامت استخوان زنان داشته باشد. همچنین مشاهده شده است خوراکی هایی مانند سیر و پیاز اثرات مفیدی روی آرتروز دارد.

5- خواص سیر برای کبد

مصرف طولانی مدت و زیاد نوشیدنی های الکلی می تواند به کبد آسیب بزند و سلامت آن را با خطر مواجه کند. دانشمندان دانشگاه شاندونگ چین دریافته اند «دی آلیل دی سولفید» که جزو ترکیبات گوگرددار آلی موجود در سیر است، می تواند در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از مصرف اتانول از بدن محافظت بکند. درنتیجه این ترکیب می تواند از آسیب های کبدی ناشی از مصرف الکل جلوگیری کند.

6- خواص سیر برای پیشگیری از آرتروز

براساس مطالعه ای که تیم مشترکی از دانشگاه کینگز لندن و دانشگاه آنگلیای شرقی انگلستان انجام دادند زنانی که در رژیم غذایی مقدار زیادی «آلیوم» مصرف می کنند، کمتر از دیگران به آرتروز مبتلا می شوند. آلیوم در سیر، تره فرنگی، موسیر و پیاز به فراوانی یافت می شود. نویسندگان این مطالعه معتقدند نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد سیر نه تنها می تواند در پیشگیری از آرتروز مؤثر باشد، بلکه به درمان آن نیز کمک می کند.

7-خواص سیر برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

باکتری ها باعث تشکیل پلاک دندان و درنهایت پوسیدگی دندان می شوند. سیر با خاصیت ضدمیکروبی اش در نابودی این باکتری ها مؤثر است. همچنین سیر عفونت های دهانی مانند پیوره (بیماری بافت های اطراف دندان)، برفک دهان و زخم های ناشی از دندان مصنوعی را درمان می کند.

فواید و مضرات سیر

خواص سیر برای درمان پوسیدگی دندان

8-خواص سیر برای درمان عفونت های ناشی از HIV

در یک مطالعه ی سلولی دی آلیل دی سولفید موجود در سیر توانست سلول های دستگاه ایمنی آلوده به ویروس HIV را از بین ببرد یا مانع از رشد آن ها بشود. همچنین دی آلیل دی سولفید با کاهش تولید پروتئین های مؤثر در همانندسازی HIV، مانع از همانندسازی این ویروس ها شد.

9-خواص سیر برای درمان زخم های ناشی از هلیکوباکتر

سیر خام در برابر هلیکوباکتر پیلوری خاصیت ضدباکتری دارد. هلیکوباکتر پیلوری یکی از شایع ترین علل عفونت های باکتریایی و از علل اصلی ایجاد زخم ها در انسان ها و حیوانات است. سیر با پروتئین های مؤثر در ایجاد التهابات TLR4)و (NF-kB واکنش داده و مانع از تأثیر آنها در ایجاد التهابات می شود.

10-خواص سیر برای درمان سرطان

آلیل مرکاپتوسیستئین (SAMC) یک ترکیب گوگرددار در سیر است که می تواند سرعت رشد سلول های سرطانی را کاهش بدهد و موجب مرگ سلول های سرطانی بشود. در مطالعات سلولی آلیل مرکاپتوسیستئین به پروتئین توبولین که در تکثیر سلول ها نقش داشته متصل شده و رشد سلولی را مختل می کند. همچنین آلیل مرکاپتوسیستئین با فعال کردن پروتئین های خاص، موجب مرگ سلول های سرطانی می شود.

11-خواص سیر برای مردان

مصرف آلیوم مخصوصا آلیوم موجود در سیر می تواند خطر بروز سرطان پروستات را کاهش بدهد. بدین منظور دو بخش سیر را با یک بخش عسل مخلوط کنید. بعد این خمیر را با آب خالی ترکیب کنید و خوب هم بزنید. حالا قبل از صبحانه و پیش از خواب از آن بنوشید تا مشکل بزرگی پروستات تان بر طرف شود.

12- خواص سیر برای زنان

از دیگر خواص سیر می توان به جلوگیری از پیشرفت سرطان سینه اشاره کرد. دی آلیل دی سولفید موجود در سیر می تواند از طریق افزایش مرگ سلول های سرطانی و ممانعت از رشد آنها مانع از رشد تومورهای پستان در موش ها بشود.

فواید و مضرات سیر

خواص سیر برای زنان

13-خواص سیر برای معده

آلیل مرکاپتوسیستئین موجود در سیر می تواند در جلوگیری از پیشرفت سرطان معده موش ها مؤثر باشد. آلیل مرکاپتوسیستئین با فعال کردن آنزیم کاسپاز و پروتئین کیناز موجب مرگ سلول های سرطانی می شود.

14- خواص سیر برای درمان آلرژی

اِتیل استات موجود در عصاره ی سیر می تواند پروتئین FceRI دستگاه ایمنی را به طور مستقیم متوقف بکند. این پروتئین با آزادکردن عوامل التهابی با بروز واکنش های آلرژیک ارتباط مستقیمی دارد. عصاره ی سیر با مهار آزادشدن هیستامین می تواند از بروز واکنش های آلرژیک جلوگیری بکند.3 الی 5 حبه سیر بردارید، پوست آن ها را بکنید و خرد کنی. سیرهای خرد شده را با یک یا دو قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید تا یک شربت غلیظ به دست آید.
این شربت را قورت دهید تا حساسیت تان بهبود یابد. این شربت باید روزی سه الی چهار بار مصرف شود. اگر دوست ندارید سیر خام مصرف کنید می توانید روزانه دو یا سه بار مکمل سیر استفاده کنید.

15-خواص سیر برای پوست

سیر با تحریک سلول های ایمنی، در مراقبت از پوست در برابر اثرات مخرب پرتوهای فرابنفش مؤثر است. زمانی که فرد در معرض پرتوهای فرابنفش قرار بگیرد، یوروکانیک اسید موجود در پوست تغییر کرده و عملکرد دستگاه ایمنی را متوقف می کند. عصاره ی سیر با کاهش غلظت یوروکانیک اسید در موش ها از کاهش فعالیت دستگاه ایمنی جلوگیری کرد.

16-خواص سیر برای مو

دی آلیل دی سولفید موجود در سیر می تواند از واکنش های خودایمنی جلوگیری کند و با افزایش سلول های سرکوب کننده ی دستگاه ایمنی رشد موها را تحریک بکند. 10 حبه سیر را پوست کنده و در غذاساز بریزید تا خمیر نرمی به دست بیاید. 4 قاشق روغن زیتون را به خمیر اضافه کرده و چند دقیقه دیگر در غذاساز بگذارید. تکه های سیر را با یک صافی از روغن زیتون سیردار جداکنید. روغن را در شیشه بریزید. بقیه مواد را در این شیشه بریزید و خوب هم بزنید.

2 تا 3 قاشق غذاخوری از این ترکیب روغنی برداشته و بر پوست سر و موی تان بگذارید. بر نوک موهای تان تمرکزکنید چرا که آن ها آسیب دیده ترین قسمت هستند. وقتی همه موهایتان با روغن پوشانده شد، سرتان را با یک حوله گرم ببندید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.سپس موهای تان را با یک شامپوی غیرسولفاته ملایم بشویید. به موهای تان نرم کننده بزنید. اجازه دهید موی تان خشک شود.

فواید و مضرات سیر

خواص سیر برای مو

17-خواص سیر برای کاهش سطح کلسترول

سیر می تواند با کاهش ساخت کلسترول در کبد، کلسترول کامل و لیپوپروتئین با چگالی پایین یا کلسترول بد را کاهش بدهد. کلسترول بد در رگ های خونی لخته می شود و خطر بروز حملات قلبی و سکته ها را افزایش می دهد.

18-خواص سیر برای لاغری

افراد چاق باید مستقیما سیر خام بخورند یا آن را به رژیم غذایی روزانه شان اضافه کنند. برای آن که بیش ترین بهره را از آن ببرید، سیر را له کنید و بگذارید ۱۰ دقیقه در دمای اتاق بماند. سپس آن را بپزید. با این کار ۷۰ درصد از ترکیبات طبیعی سیر حفظ می شود.

اگر واقعا مایلید برای کاهش وزن از از سیر استفاده کنید، سیرسیاه بسیار مؤثر است. سیر سیاه در واقع سیری است که یک ماه تحت حرارت بالا کهنه و تخمیر شده است. بنابراین، سیر سیاه هیچ ماده نگهدارنده یا افزودنی ندارد. این سیر طعم شیرینی به غذا می دهد. هم چنین انتی اکسیدان های آن دوبرابر سیر خام است.

19-خواص سیر برای درمان دیابت

سیر مقاومت به انسولین، قند خون و کلسترول را در بیماران دیابتی کاهش می دهد. سیر با کاهش فعالیت آنزیم های فسفاتاز و آمینوترانسفراز مؤثر در انتقال گلوکز به کبد موجب کاهش قند خون در موش ها شد. همچنین سیر مانع از فعالیت آنزیمی می شود که داروی CYP2E1 را در کبد تجزیه کرده و از این طریق نیز مقاومت به انسولین را کاهش می دهد. این آنزیم درنهایت می تواند با افزایش استرس اکسیداتیو عملکرد انسولین را مختل بکند.

20- خواص سیر برای درمان عفونت گوش

یکی از بهترین درمان های خانگی برای عفونت گوش استفاده از سیر است. سیر نه تنها خصوصیات تسکین درد دارد، بلکه دارای خواص ضدمیکروبی که به درمان موثر عفونت گوش کمک می کند نیز هست. در پایین راه‎هایی برای درمان عفونت گوش آمده است. دو حبه سیر را در دو قاشق غذاخوری روغن خردل یا روغن کنجد بپزید. سپس بعد از سیاه‎شدن مخلوط آن را صاف کنید. بعد، روغن را (۲-۴ قطره) مانند قطره های گوش در گوش عفونی بریزید.

فواید و مضرات سیر

خواص سیر برای عفونت گوش

مضرات سیر

  • استفاده زیاد از آن در بعضی اشخاص موجب سردرد ، ضعف نیروی جنسی ، ضعف چشم و عوارض بواسیر می شود .
  • سیر برای آن هائیکه اسهال دارند مضر است .
  • آن هائیکه معده ضعیف دارند و بطور کلی سیستم هاضمه آنها ضعیف است نباید در خوردن سیر افراط کنند .
  • کسانیکه یبوست دارند نباید سیر بخورند و برای رفع مضرات آن سیر را باید با آب و نمک پخته و کمی بان روغن بادام یا کرده اضافه کنید تا مضر نباشد .
  • اشخاصی که گرم مزاج هستند اگر می خواهند سیر بخورند طبق توصیه ابن سینا حکیم ایرانی باید سیر را بپزند یا از سیر ترشی استفاده کنند .برای پختن سیر پس از پوست کندن آنرا بمدت سه دقیقه بخار دهید .
  • اشخاصی که دارای فشار خون پائین هستند نیز نباید سیر بخورند و همینطور کسانیکه آلرژی دارند نباید از سیر استفاده کنند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید