خواص رازیانه در بارداری نباید مادران باردار را از عوارض و خطرات مصرف زیاد آن غافل کند زیرا رازیانه مانند هر گیاه دارویی دیگری می توانند در شرایطی خاص مانند بارداری، واکنش منفی در بدن ایجاد کند. بنابراین مصرف متعادل و محدود این گیاه دارویی در بارداری تحت نظر پزشک توصیه می شود. تانما در این مطلب ضمن بیان خواص رازیانه و تأثیر مصرف رازیانه در بارداری، از شرایط و مضرات مصرف آن نیز می گوید؛

رازیانه چیست؟

رازیانه گیاهی است معطر ، علفی و دوساله که ارتفاع آن تا ۲ متر می رسد ساقه آن دارای شیارهای هم ردیف و موازی می باشد برگهای آن نازک و نخی مانند شوید است گلهای رازیانه زرد و بصورت خوشه در انتهای ساقه ظاهر می شود و به دو صورت وحشی و زراعی در ایران دیده می شود.

در ضمن رازیانه یک گیاه دارویی است که طبع گرم و خشکی دارد. در طب سنتی ایران، از آن به گیاه ضدبلغم و صفرا یاد می شود. قسمت های مورد استفاده این گیاه عبارتند از: بذر، برگ و ریشه.

فواید مصرف رازیانه در بارداری

کاهش مشکلات گوارشی

تحقیقات کافی که نشان دهد مصرف رازیانه در دوران بارداری بی خطر است وجود ندارد اما با این حال، استفاده مقدار کمی از آن ضرری بر روی مادر یا جنین ندارد. شما ممکن است از رازیانه برای رهایی از گاز و نفخ معده استفاده کنید که کاملا هم تأثیر گذار خواهد بود.

کاهش تهوع بارداری

از دانه های رازیانه برای تهوع و بیماری صبحگاهی استفاده می شود که بیشتر در سه ماه اول بارداری رایج است و به کاهش احساس تهوع در شکم کمک می کند.

تأثیر مصرف رازیانه بر جنین

همچنین گفته شده اگر می‎خواهید نوزادی با چشم زیبا داشته باشید مصرف رازیانه را فراموش نکنید. همچنین برخی می گویند اگر خانم قبل از باردای رازیانه بخورد احتمال دختر شدن جنین بیشتر می شود، یعنی مصرف رازیانه در بارداری به تعیین جنسیت فرزند نیز کمک می کند.

مضرات رازیانه در بارداری

فواید رازیانه در بارداری

همچنین از جمله خواص عرق رازیانه برای سلامت بانوان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از خواص عرق رازیانه می توان به طبع گرم آن اشاره کرد و محتوای آن حاوی هورمون های زنانه است لذا استفاده از آن برای بانوان خالی از لطف نیست.
 • طبق گزارش محققان طب گیاهی استفاده از آن در هنگام یائسگی بانوان از علائم این دوران مانند گرگرفتگی می کاهد.
 • می توان از این عرق پر خاصیت برای بانوانی که دچار کاهش میل جنسی شده اند بهره برد چرا که این عرق صفات ثانویه جنسی را در بانوان به وجود می آورد.
 • متخصصان بر این باورند که عرق رازیانه همچنین در کاهش و نازک گردیدن موهای زائد بانوان موثر است.
 • این عرق دارای ویژگی های خاصی است در ادامه باید گفت از سرطان سینه در بانوان پیشگیری نموده و برای دفع کرم روده مفید می باشد.
 • عرق رازیانه هم پر خاصیت است اگر به دنبال پوستی جوان و عاری از چین و چروک هستید از این عرق مصرف نمائید ویتامین ب و ث موجود در این عرق موجب تقویت و کلاژن سازی پوست گردیده و برای درمان پوست تیره موثر است.
 • عرق رازیانه همچنین به رشد موها کمک می نماید و برای افسردگی بعد از زایمان مفید می باشد.

مضرات مصرف رازیانه در بارداری

قاعده آور بودن وسقط جنین

خواص رازیانه زیاد است و هنوز دلیل و مدرک علمی و ثابت شده ای برای اینکه رازیانه می تواند باعث سقط جنین شود وجود ندارد، اما به دلیل قاعده آور بودن این گیاه کارشناسان توصیه می کنند در دوره بارداری از مصرف زیادد آن پرهیز کنید و با پزشک در خصوص مصرف آن مشورت کنید.

اختلالات خونی

خوردن رازیانه باعث لخته شدن خون می شود. بنابراین اگر شما مستعد اختلالات خونی هستید، مصرف رازیانه در این دوران باعث خونریزی بیشتر و کوفتگی می شود.

شرایط مصرف رازیانه در بارداری

مضرات مصرف رازیانه در باداری

تأثیر مصرف رازیانه بر زایمان

یک مطالعه در ایتالیا، اثرات عمومی گیاهان مصرفی در بارداری از جمله رازیانه را بررسی کرده است. این مطالعه بالای 15 ماه طول کشید و بیشتر از 700 زن در آن مصاحبه شدند و آزمایشات مورد نیاز 3 روز بعد از تولد نوزاد انجام شد. محققان مشاهده کردند، استفاده از گیاهان از جمله رازیانه، مدت زمان زایمان را طولانی تر کرده است. اما اثرات دراز مدت آن توسط این مطالعه مشخص نشده است.

از دیگر عوارض رازیانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنگی نفس و آسم
 • درد قفسه سینه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • جوش
 • خارش و ورم پوست
 • خونریزی شدید در دوران قاعدگی
 • حساسیت به نور خورشید
 • تداخلات دارویی با مصرف عرق رازیانه

شرایط مصرف رازیانه در بارداری

 • چون گیاه بسیار گرمی است. اگر بخواهید از خاصیت مسهل بودن آن بهره مند شوید، باید آن را با ماده ای مصرف کنید که حرارت گیاه را کم کند و بهترین گزینه ما برای همراهی با آن سکنجبین و عسل است.
 • اگر رازیانه را تهیه نموده و به صورت دم کرده استفاده نمائید از خواص بیشتری برخوردار خواهید بود تا اینکه عرق را تهیه نمائید .

میزان مصرف رازیانه در بارداری

مقدار مصرف روزانه رازیانه، به طور متوسط حداکثر 5 گرم یا یک تا سه استکان عرق آن توصیه می شود. البته خانم های باردار می توانند مقدار کمی از این دانه ها را مصرف کنند، به عنوان مثال، 1 قاشق چای خوری دانه رازیانه در بعضی روزها و نه هر روز مشکلی ایجاد نمی کند. در کل با وجود اینکه مصرف کردن دانه رازیانه به مقدارکم هیچ ضرری ندارد اما قبل از وارد کردن آن در رژیم بارداری خود باید احتیاط کنید.

روش مصرف رازیانه در بارداری

میزان مصرف رازیانه در بارداری

روش مصرف رازیانه برای زن باردار

 • طعم دهنده معطر در آشپزی
 • خوشبو کننده دهان بعد از مصرف غذا
 • گیاهی که با چای آن به رفع تهوع کمک می کند.

چای رازیانه برای رفع تهوع بارداری

مواد لازم

 • یک قاشق غذاخوری دانه رازیانه
 • یک فنجان آب
 • شکر زرد یا عسل برای طعم دادن

طرز تهیه و طریقه استفاده

دانه رازیانه را در مخلوط کن ریخته و آن را پودر کنید. آب را در کاسه ای به جوش بیاورید و پودر رازیانه را به آن اضافه کنید و درپوشی روی آن گذاشته و شعله گاز را خاموش کنید. به مدت پنج دقیقه صبر کنید و سپس چای را از صافی یا فیلتر رد کنید و بر اساس ذائقه خود چای را با شکرزرد یا عسل شیرین کنید و سپس تا هنگامی که گرم است جرعه جرعه بنوشید.

موارد منع مصرف رازیانه در بارداری

تداخل دارویی

رازیانه ممکن است با برخی از دارو ها تداخل داشته باشد و مانع متابولیزه شدن کامل آن ها شود. در صورت استفاده از دارو های سیپروفلوکساسین و فلوروکینولون از مصرف رازیانه خودداری کنید و یا حداقل دو ساعت قبل و بعد از مصرف این دارو ها، رازیانه مصرف نکنید.

لخته شدن خون

دانه های رازیانه روی توانایی خون برای انعقاد تاثیر می گذارند و روند لخته شدن را تشدید می کنند. بنابراین، اگر از اختلال خونریزی رنج می برید، به ویژه اگر شما در معرض کبودی و خونریزی هستید، بهتر است از مصرف رازیانه اجتناب کنید.

روش مصرف رازیانه در بارداری

موارد منع مصرف رازیانه در بارداری

حساسیت پوستی

مصرف دانه های رازیانه می تواند پوست شما را خشک و بسیار حساس کند. اگر پوست حساسی دارید، از مصرف دانه های رازیانه در دوران بارداری اجتناب کنید.

سقط جنین

- خواص ضد اسپاسم، فیتواستروژن و ضد التهابی در دانه های رازیانه باعث تحریک رحم و انقباضات زودرس شده و احتمال سقط بخصوص در ماه های اول بارداری وجود دارد.

آلرژی های مشابه!

اگرخانم باردار به گیاهانی مانند هویج، آلرژی دارید، باید از مصرف رازیانه نیز پرهیز کند زیرا ترکیبات مشابهی دارند.

کیست سینه

کسانی که کیست سینه دارد بهتر است از مصرف این عرق خودداری نمایند .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید