خواص سیاه دانه از نظر طب سنتی بسیار فراوان و متنوع است و به اشکل مختلف می توان از آن استفاده کرد. البته یادمان باشد که زنان باردار بهتر است از مصرف آن در بارداری خود داری کنند زیار بخطر سقط را بالا می برد. تانما ضمن بیان خواص سیاه دانه، به شرایط مصرف سیاه دانه در بارداری و تأثیر مصرف سیاه دانه بر جنین اشاره کرده است؛

فواید مصرف سیاه دانه در بارداری

خانم های بارداری که در روزهای پایانی دوران بارداری قرار دارند و در انتظار تولد فرزند خود به سر می برند با شروع دردهای شکمی یا دردهای زایمان می توانند از ترکیب سیاه دانه و عسل برای کنترل درد و افزایش مقاومت و توان بدن شان استفاده کنند.

مصرف این مخلوط علاوه بر کاهش میزان درد در ناحیه شکم به افزایش توان و قوت زائو هنگام زایمان کمک می کند. البته فراموش نکنید که نباید خودسرانه از این مخلوط استفاده کنید و برای تجربه آن حتما از مشاوره با متخصص طب سنتی و پزشک زنان تان بهره بگیرد.

مضرات مصرف سیاه دانه در بارداری

سیاه دانه و سقط جنین!

مصرف خودسرانه سیاه دانه موجب سقط جنین و کاهش قدرت جنسی می شود, سیاه دانه از داروهای قاعده آور است و باعث شروع قاعدگی می شود پس در زمان حاملگی منع مصرف دارد زیرا داروهای قاعده آور می توانند موجب سقط جنین شوند, استفاده بدون تجویز سیاه دانه می تواند موجب کاهش حجم منی در گرم مزاجان شود لذا گرم مزاجان باید از مصرف خودسرانه آن پرهیز کنند.

مضرات سیاه دانه در بارداری

خواص سیاه دانه در بارداری

میزان مصرف سیاه دانه در بارداری

خانم های در روزهای پایانی باردرای کافی است ۲۵ گرم از پودر الک شده سیاه دانه را با ۱۰۰ گرم عسل مخلوط کرده و سپس مقدار اندکی روغن حیوانی به آن اضافه کنند. مصرف این مخلوط علاوه بر کاهش میزان درد در ناحیه شکم به افزایش توان و قوت زائو هنگام زایمان کمک می کند.

روش مصرف سیاه دانه برای زن باردار

مصرف موضعی سیاه دانه در بارداری

مصرف تركیبی از دانه های سیاه دانه و عسل توسط مادران باردار می تواند علاوه بر كنترل فشار و درد ناشی از زایمان به افزایش توان و قوای جسمی این گروه نیز كمك كند. برای تهیه این تركیب كافی است 100 گرم عسل پاستوریزه و طبیعی را با 25 گرم از پودر سیاه دانه و مقدار اندكی روغن حیوانی تركیب كرده و آن را در ناحیه شكم و كمر به صورت موضعی مصرف كنید. پس از مالیدن این مرهم روی شكم آن را با كمك دستمال یا پوششی مناسب ببندید و اجازه بدهید گرم باقی بماند.

موارد منع مصرف سیاه دانه در بارداری

پژوهشگران طب سنتی اعتقاد دارد که سیاه دانه را باید به عنوان دارو در نظر گرفت و نه غذا، پس در خوردن آن نباید خودسرانه عمل کرد. اصرار و مداومت در خوردن آن در افراد گرم مزاج به همراه عسل علیرغم اینکه هر دو فواید زیادی دارند، بسیار مضر است و توصیه نمی شود، مگر اینکه توسط پزشک حاذقی به دلایلی خاص تجویز شده باشد.

میزان مصرف سیاه دانه در بارداری

موارد منع مصرف سیاه دانه در بارداری

مقادیر بالای روغن سیاه دانه می تواند باعث کاهش انقباضات رحمی شود. تحقیقات نشان داده که مقادیر کم روغن سیاه دانه می تواند باعث افزایش جریان شیر در دوران شیردهی شود اما با توجه به مطالعات کمی که در این زمینه صورت گرفته بهتر است از روغن سیاه دانه در دوران بارداری و شیردهی استفاده نکنید. در کل سیاه دانه جزء داروهای قاعده آور است و باعث شروع قاعدگی می شود پس در زمان حاملگی منع مصرف دارد زیرا داروهای قاعده آور می توانند موجب سقط جنین شوند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید