شکلات تلخ و تاثیر آن بر سلامتی

شکلات تلخ

شکلات تلخ

شکلات تلخ چیست؟ دلیل استفاده و خواص شکلات تلخ چیست؟ برای پاسخ به این سوالات می خواهیم تاثیر شکلات تلخ را بر روی سلامت بررسی کنیم.

برای شناخت هر چه بیشتر خواص شکلات تلخ با تانما همراه باشید.

تاثیر شکلات تلخ بر سلامت

شکلات تلخ

شکلات تلخ

ممکن است بارها این موضوع را شنیده باشید که شکلات تلخ برای سلامت بدن انسان مفید است.  علت آن چیست یکی از علل اساسی درصد پایین استفاده از شکر است.همان طور که می دانید شکلات تلخ با درصد بالای کاکائو و قهوه ی بیشتر، شکر کمتر نسبت به شکلات های شیری تولید می شوند.

کارشناسان تغذیه از شکلات تلخ با عنوان ابر غذا یا شکلات سالم یاد می کنند. امروزه شاهد این هستیم که افراد زیادی در سراسر دنیا تمایل به مصرف شکلات تلخ پیدا کرده اند.

شکلات تلخ حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان بنام فلورنتینو است که با نام کاتچین نیز شناخته می شوند.علت وجود این مواد در ترکیبات شکلات تلخ به وجود کاکائوی موجود در آن باز می گردد.همین طور کاکائو موجود در آن باعث کاهش فشار خون و کلسترول می شود در ادامه احتمال ابتلا به دیابت را تا درصد زیادی کاهش می دهد.بهتر است هنگام خرید شکلات تلخ به درصد کاکائو موجود در آن توجه کنید ومحصولاتی را انتخاب کنید که 70 درصد آن را کاکائو تشکیل داده است.

فواید شکلات تلخ چیست

شکلات تلخ

شکلات تلخ

پوست شاداب تری داشته باشید

 در بحث فواید شکلات تلخ باید به زبان ساده بگوییم شکلات تلخ بخورید تا پوست نرم تری داشته باشید و در مقابل آفتاب سوختگی مقاوم تر باشید.علت این موضوع آنتی اکسیدان بسیار بالا در شکلات تلخ است که منشاء آن کاکائوی موجود در آن است.کاکائو باعث گردش خون در مویرگ های تحتانی پوست شده و این باعث جذب اکسیژن و مواد مغذی شده در نتیجه کمتر به آفتاب سوختگی دچار خواهید شد.

دندان های سالم تری داشته باشید

شکلات های حاوی شکر باعث پوسیدگی دندان ها هستند. در مقابل کاکائو موجود در شکلات تلخ از دندان ها محافظت خواهد کرد.پوست دانه کاکائو خاصیت ضد باکتریایی دارد. این خاصیت باعث جلوگیری از بیو فیلم و پلاک بر روی دندان می شود.

کاهش اشتها با شکلات تلخ

شکلات تلخ یک گزینه مناسب برای کاهش وزن و از بین بردن اضافه وزن است.ارزش غذایی بالای آن باعث می شود شما تا مدت زمان طولانی اشتها نداشته باشید.

جالب اینجاست که محققان هلندی دریافته اند که بو کردن شکلات تلخ نیز می تواند تا مدت زیادی اشتهای شما را از بین ببرد و احساس سیری را القا کند.

بوی شکلات تلخ باعث ترشح هورمون  ضد گرسنگی گرلین و احساس سیری می شود.

شکلات تلخ بخورید و قلب سالمی داشته باشید

شکلات تلخ

شکلات تلخ

در ادامه تاثیر شکلات تلخ بر سلامت به این بحث می رسیم که کاکائو موجود در شکلات تلخ با التهابات عروقی مزمن مبارزه می کند، باعث انعطاف پذیری رگ ها می شود. همین امر سبب می شود که سطح فشار خون کاهش یافته و احتمال گرفتگی در رگ ها کمتر شود و به سلامت قلب شما کمک برساند.

شکلات تلخ و تمرکز بالا

اگر می خواهید تمرکز بالایی داشته باشید شکلات تلخ مصرف کنید.تصویر برداری ام آر آی نشان داده است که مصرف شکلات تلخ باعث گردش خون مطلوب به سمت مغز می شود و در نتیجه تمرکز شما بالاتر می رود.

کاهش استرس

استرس و اضطراب باعث ترشح هورمون کورتیزول شده و حالت شما را تشدید خواهد کرد. تداوم این حالات باعث بروز افسردگی و سکته مغزی خواهد شد.می توانید با مصرف روزانه 40 گرم شکلات تلخ سطح میزان ترشح کورتیزول را پایین بیاورید.

شکلات تلخ و ورزش

مصرف شکلات تلخ قبل از ورزش کردن می تواند میزان سطح انرژی را قبل از ورزش بالا می برد.همین طور افزایش نیروی بدنی پس از انجام تمرینات سخت است. 

همچنین وجود ترکیبات ضد التهابی موجود در کاکائو آن باعث می شود که درد کمی را را ادراک کنند.این مطالب قسمتی از فواید و تاثیر شکلات تلخ برسلامت را توضیح می دهد.

 کاربرد های شکلات تلخ چیست

شکلات تلخ

شکلات تلخ

 چند نمونه از کاربرد های شکلات تلخ را در ذیل برمی شمریم.علاوه برکاربرد آن در صنعت شیرینی پزی از قرن 17 تاکنون برای درمان بیماری اسهال از کاکائو استفاده می کردند. ماده فلانوئید موجود در آن فعالیت روده کوچک را تثبیت می کند.

اگر دستگاه گوارش ضعیفی دارید شکلات تلخ مصرف کنید. توجه در این موارد باید شکلات 65 درصد به بالا را مصرف کنید.یکی دیگر از کاربرد های آن تقویت قوه بینایی است، خطر ابتلا به سرطان را کاهش داده و به کاهش وزن نیز کمک می کند.البته محققان بر این عقیده هستند که شکلات تلخ دارای خواص فراوان دیگری نیز است که تا کنون کشف نشده است.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید